Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
teleskop / luneta do obserwacji samolotów
Autor Wiadomość
bayan2682
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   teleskop / luneta do obserwacji samolotów

Witam

Zamierzam zakupić pierwszy teleskop/lunetę do ok. 900 zł. Główne cele to:

- obserwacja samolotów na wys. przelotowych,
- obserwacja księżyca,
- planety w mniejszym stopniu , od czasu do czasu.

Obserwacje przeprowadzane będą zazwyczaj w dzień ..

Aktualnie jestem zdecydowany na maka 102/1300 choć jego cena to 939 zł + koszty przesyłki. Widziałem zdjęcia samolotów zrobione przez ten teleskop i bardzo mi się spodobały.

Wiele osób poleca syntę 8 , niektórzy piszą że synta 6 będzie lepsza niż mak 102. Tyle że w syncie mam odwrócone obrazy samolotów ? Wiem że można dokupić i odwrócić obraz ale wtedy nie ma jakości obrazu więc się nie opłaca?

Nie interesuje mnie oglądanie samolotów lecących ,, do góry nogami'', poza tym synta 8 jest duża a ja wolałbym coś poręczniejszego .


Zastanawiałem się nad lornetką , np. kronos 20x60 ( znalazłem w idealnym stanie za ok 450zł), albo nikon EX 12x50 ale jakoś nie wydaje mi się że lornetka spełni moje oczekiwania.


Także poproszę opinie na temat tego maka 102/1300 czy spełni się on do obserwacji samolotów , szczególnie w dzień . Czy do kwoty 900 zł znajdę coś lepszego ?



PS Gdzieś wyczytałem że łącząc lustrzankę z syntą mamy normalny ziemski obraz ? Na czym to polega ? Wyczytałem że syntą też ciężko podąża się za samolotem ( chodzi o słabe łożyska czy coś )??
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

Synta to newtnon na montażu dobsona stąd odwórcony obraz i problemy z nadążaniem. To prosty montaż skrzynkowy, z którym musisz się trochę "poszarpać", żeby prowadzić za obiektem przesuwającym się na niebie.

Mak lub luneta na głowicy olejowej i statywie foto sprawdzą się moim zdaniem lepiej.

Cena 939 zł sugeruje, że chesz kupić tego Maka z montażem EQ2. Nie rób tego - to montaż paralaktyczny do obserwacji astro i słabo nadaje się do samolotów.

Kup samą tubę:
http://deltaoptical.pl/bl...2-ota,d718.html
I nie musi to być tylko Mak. Teraz na promocji jest coś takiego:
http://deltaoptical.pl/bl...cope,d2733.html
choć w refraktorze może trochę przeszkadzać CA.

Do tego trzeba dokupić statyw foto i głowicę 2D.
 
 
bayan2682
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   odp

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Widzę że ta druga tuba jest teraz w b.dobrej cenie, ponad o połowę przeceniona . Czy była by lepsza niż ten mak ?

I jaki statyw byłby dobry do obserwacji samolotów ?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

Ta tuba to sprzęt mechanicznie o klasę wyższy niż ten Mak. Ma na dodatek wyciąg 2" czyli o większej średnicy - łatwiej podłączyć aparat, mniej problemów z winietowaniem itp. Mak ma większą ogniskową i nie będzie miał CA - będzie jednak ciemniejszy.

Statyw np. taki:
http://foto-tip.pl/pl/sta...c.html?___SID=U

Głowica:
http://fotozakupy.pl/benro-video-s4/37012s
lub:
http://fotozakupy.pl/manf...-dealer-/38365s
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 791
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

Posłuchałbym rady Arka, z małym zastrzeżeniem. Mak na statywie foto/video nawet z głowica olejową to może być średni pomysł, ze względu na duże praktyczne powiększenie minimalne, a więc i małe pole widzenia. Wprawdzie jest kolimatorowy szukacz, ale jednak. Światłosilny refraktor łatwiej dopasować do zadań, o jakich myślisz.
Ważne: statyw foto/video, nawet z olejową głowicą nie jest dobrym narzędziem do obserwacji z powiększeniami >50-60x. Wynika to z braku wyważenia tego typu głowicy z zamontowanym teleskopem względem osi podniesienia (Alt). Możesz to skompensować albo bawiąc się w jakieś przeciwwagi na drążkach, albo mocując tubę z boku głowicy. Wady tej pozbawione są głowice tego typu:
http://deltaoptical.pl/bl...-lt1,d1534.html
Nie chodzi tu o ten konkretny model, zobacz po prostu, że środek ciężkości zamontowanej tuby może (i powinien) znajdować się na osi Alt. Te sama własność ma montaż Dobsona od wspomnianej w tym wątku lustrzanej Synty 8". Montaże azymutalne pozbawione tej właściwości nie nadają się (lub bardzo słabo) do obserwacji, które zamierzasz robić (samoloty i astro, w tym Księżyc). W tym drugim przypadku sprawę ratuje obecność mikroruchów, ale nie do samolotów (ze względu na konieczność dość szybkiego prowadzenia).
Pozdrawiam
-J.
P.S. Zastrzeżenie dot. statywów foto należy brać pod uwagę przy pracy z powiększeniami rzędu 50x i więcej. Dla lornet statywowych, lunet z powiększeniami do ok. 40x opisane problemy nie maja praktycznego znaczenia.
 
 
bayan2682
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   teleskop / luneta do obserwacji samolotów

Tylko że fundusze mam ograniczone - 1000 zł to jest max za całość.

Na olx mam jeszcze syntę 8 używaną za 750 zł

http://olx.pl/oferta/tele...html#4f1804aa48

Ale rozumiem że ona też niezbyt nadaje się do oglądania samolotów i musiałbym dokupić lustrzankę ?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

Zawsze może być jeszcze Synta 6":

http://deltaoptical.pl/bl...son-6,d734.html
 
 
Darek L 
Uczestnik


Posty: 82
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

bayan2682 Napisałeś do mnie na priv ,więc odesłałem odpowiedź .Nie wiem czy dotarła ,bo coś mi dziś szwankuje internet .Daj znać .
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   

Szczerze mowiac, to ja bym nie kupowal zadnego telepa tylko wlasnie duza lornete.
TS 25x100 jest niestety za droga (1500zl), a dochodzi jeszcze statyw wiec moze choc 20x80? Starczyloby ci tez na Pentax 20x60. To jest dosc srednia lornetka ze wzglaedu na male pole widzenia. Pole widzenia nie jest takie krytyczne w obserwacji samolotow, a za to obraz w tym Pentaksie jest czysty mimo duzego powiekszenia. Dzieki malej wadze do samolotow nadawalaby sie dosc dobrze nawet przy obserwacjach z reki. Generalnie do reki to gora 15x56...

Jesli zas myslisz o zdjeciach to po prostu zbieraj na Tamrona 150-600 (albo Sigme) i nie zawracaj sobie glowy makami.
 
 
bayan2682
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Lis, 2014   odp

Darek L, wszystkie wiadomości doszły, odpisałem na m@ila :)

[ Dodano: Sro 12 Lis, 2014 23:10 ]
A co powiecie nt. Celestrona c90? Cena ok 800 bez statywu.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 791
Wysłany: Czw 13 Lis, 2014   

bayan2682, sprecyzuj, czy chodzi Ci tylko o obserwacje, czy także foto. Wreszcie, cokolwiek kupisz (lorneta, teleskop) musisz to na czymś powiesić (statyw/montaż), o ile nie dają tego w zestawie. A to jest kilkaset zł ekstra. Zarówno mak, jak i refraktor do obserwacji samolotów muszą też dawać obraz "ziemski" (prosty), a to oznacza wersję z kątówka pryzmatyczną odwracającą obraz. Musisz znaleźć wersję z taką kątówka, lub ją dokupić. Większość jest wykonywana w łatwo rozpoznawalnej wersji 45-stopniowej:
http://deltaoptical.pl/bl...t-125,d571.html
choć bywają takie 90-stopniowe:
http://deltaoptical.pl/bl...-125,d1666.html
z zewnątrz udające lustrzane kątówki diagonalne, stosowane do astro. Te diagonale (astro) nie prostują obrazu w pełni, pozostaje lustrzane odbicie co może nieco konfundować przy prowadzeniu za samolotem, a i napisy na kadłubie będą w lustrzanym odbiciu lewo-prawo.
Stosunkowo najtaniej będzie Ci zaadaptować do obserwacji samolotów ową Syntę na Dobsonie, choć podobnie jak Arek radziłbym do tego tę mniejszą, 6". Za sumę sporo poniżej 1000zł masz sprzęt dobrej jakości i prosty w obsłudze. Bedący jednocześnie bardzo dobrym narzędziem do astro, którego jak piszesz nie wykluczasz. Do obserwacji samolotowo-naziemnych musisz dokupić do niego tzw. soczewkę odwracająca obraz. Jest to gadżet dodawany w komplecie do małych i tanich teleskopów lub (rzadziej) sprzedawany jako tanie akcesorium do nich. Optycznie jest to gorsze rozwiązanie niż kątówka pryzmatyczna (tej ostatniej niestety nie użyjesz z Newtonem). Powoduje ona spadek jakości obrazowania, ALE obserwacje samolotowe będziesz prowadził przy niezbyt dużych powiększeniach (pewnie <40-60x), więc ten efekt będzie w zasadzie pomijalny. Zaś do astro jest ona zbędna i wystarczy ja wyjąć (do fotografii też)... Tu masz przykład:
http://deltaoptical.pl/bl...z-15x,d871.html
Zestaw "synciany" zmieści sie w Twoim budżecie,będzie też zapewniał w miarę płynne prowadzenie za celami typu samoloty. Statyw (skrzynkowy Dobson) w komplecie, b. sztywny i mało podatny na drgania. Cały zestaw łatwo też dostosować do foto lecących samolotów (tu lepiej się sprawdzi Synta 8", bo jaśniejsza jako obiektyw). Teraz minusy: to jest spora krowa, sam tubus to rura o średnicy 20cm i długości ze 115cm. Nie jest to zestaw "do plecaka". Jeśli jednak obserwujesz stacjonarnie lub możesz na stanowisko podjechać autem, problemu nie ma. Kolejny kłopot to "niskie zawieszenie" tego typu montażu, co utrudnia obserwacje z balkonu lub zadaszonego tarasu. Gdy sprzęt musisz postawić tuż przy barierce obiekty nisko nad horyzontem są niedostępne. Sprawę rozwiązuje dodatkowa podstawa wys. jakichś 30-40cm (solidny niski stolik lub lepiej skrzynka -tę ostatnia można bez szkody trzymać stale na balkonie i nie przenosić za każdym razem). Podobnie ma się sprawa z ogrodzeniem w małym ogródku.
Jedyną alternatywę, jaką widzę w Twoim budżecie, to duża lorneta statywowa o powiększeniu 20-25x i obiektywach 60-70mm (z tych tańszych modeli). Taką posadzisz jeszcze na zwykłym statywie foto-video, oczywiście z tych większych i solidniejszych. 80-tka będzie już na bank za droga, no i jej wymagania co do statywu też będą ostrzejsze. Zaletą zestawu lorneta + statyw będzie większa mobilność, można toto przenosić samodzielnie na większe odległości piechotą, w odróżnieniu od "armaty" a la Synta-Dobson.
Pozdrawiam
-J.
 
 
bayan2682
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   odp

W przyszłości chciałbym robić zdjęcia , zamierzam kupić lustrzankę ( za jakiś miesiąc ) - taką do ok 600 zł ?

Chodziło mi głównie o to czy przy obserwacji samolotów i po dokupieniu soczewki prostującej będę miał dużo gorszą jakość oglądania ... Dużo osób pisze że szkoda kupować taką soczewkę bo ,, kaszani'' obraz ?

Z tego co wiem to w maku w zestawie jest złączka kątowa dająca obraz ziemski - czy ona też pogarsza obraz jak w syncie ??

I jak sprawa wygląda gdy do synty podłączę lustrzankę - jak muszę ją ustawić aby widzieć przez aparat normalnie - ziemsko ? I czy oprócz soczewki prostującej muszę dokupić jakieś inne do przeglądania samolotów czy te co daje producent wystarczą ??

I jaka lustrzanka minimum potrzebna jest do robienia zdjęć RNAV ?
 
 
Darek L 
Uczestnik


Posty: 82
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Po podłączeniu lustrzanki do Maka masz obraz taki jak powinien być .Nie trzeba soczewkami nic odwracać .Potrzeba tylko odpowiedniego pierścienia /bagnetu do posiadanej przez Ciebie lustrzanki .Inna będzie do Sony ,inna do Canona .Koszt to kilkadziesiąt zł .Można także między korpus a tubę dołożyć soczewkę Barlowa ,co dodatkowo zwiększy ogniskową np 2 x .Z Makiem całkiem sprawnie to współpracuje ,jak z Syntą ,nie wiem . Do Maka przystawka kątowa zbudowana jest z lustra ,albo pryzmatu ,co nie pogorszy obrazu w przeciwieństwie do soczewki ,która zawsze coś tam pogorszy.Widzę ,że jednak chodzi Ci po głowie teleskop :)
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Prostowanie obrazu w Syncie to tak jak kupowanie sprezyny i prostowanie druta, zeby przerobic na gwozdzie... IMHO: Bladzisz straszliwie bladzisz. Chcesz poskladac skomplikowany i kosztowny zestaw dajacy marne efekty obserwacyjne jak i fotograficzne. Jak pododajesz te soczeweczki, szkielka i srubki, statywy to juz golym okiem widac, ze wychodzi ponad 3000zl. To moze kup po prostu lorneteczke Olympus EXPSI 12x50 i daj sobie czas na zdecydowanie sie czego tak naprawde poszukujesz...

Lustrzanka moze byc w zasadzie byle jaka. W dzien wysokie ISO nie gra roli. Najwiekszy problem to obiektyw. Stac cie w zasadzie tylko na tanie 70-300/5.6 a to troche malo. Moze gdzies kupisz uzywana Sigme 120-400/5.6 to byloby ciut lepiej, a jak podejrzewam wiele osob wymienia je na nowsze i dluzsze.
Ostatnio zmieniony przez kivirovi Pią 14 Lis, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Darek L 
Uczestnik


Posty: 82
Wysłany: Pią 14 Lis, 2014   

Też proponuje mu kupno lunety ,bo z takim funduszem nie zaszaleje .Lustrzanka i obiektyw nie da mu tego czego oczekuje .Do samolotów na wysokościach przelotowych to niestety mało . Czasem strzelę fotkę (Canon 70D +100-400 L IS USM ) na największej ogniskowej i choć obiektyw jest ostry , to nawet w sporym kropie zdjęcia samolotu nie zachwycają .To 10-11 km ! Najlepiej jakby gdzieś pomacał ten sprzęt ,ja się zadeklarowałem z Makiem127 i lunetą Acuter 80x20-60 Może ktoś mieszka blisko niego i ma syntę lub inny sprzęt . Spróbujecie pomóc w wyborze. Każdy chyba tak zaczynał .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14