Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kupno lunety
Autor Wiadomość
krogulec321 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Pon 22 Gru, 2014   Kupno lunety

Witam wszystkich,
Chciałbym kupić lunetę. Mój budżet to 1500 zł bez statywu. Mam aparat cyfrowy Sony Cyber-shot DSC-HX300 o zbliżeniu 50x. Zależałoby mi, aby luneta była mocniejsza. Długo zastanawiałem się nad Delta Optical Titanium 65ED II ze względu na jakość obrazu. Nie jestem pewien czy powiększenie mnie zadowoli. Z takich mniej znanych i sprawdzonych znalazłem OPTICRON IS 70 R. Może moglibyście mi polecić jakąś wam znaną i sprawdzoną lunetę w tych okolicach cenowych. Nie orientuję się jeszcze w okularach. Może mógłbym tylko dokupić lepszy okular do delty, jeśli tak to jaki.
Z góry dziękuję wszystkim za cenne odpowiedzi.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

Racze jednak DOT za ta cenę. Nie bardzo nawet jest wybór jesli ma byc nowa. Na szczęście ma dobry okular zoom wiec nie ma dodatkowych kosztów. Jedyne inne opcje jakie mi przychodzą do głowy to Ecotone
http://www.ecotone.com.pl...tone,1,8,8.html
lub celestron ultima Ed. Obie znacznie powyżej założonego budżetu. Może jeszcze udałoby sie ta Ultime znaleźć taniej na wyprzedaży w uk... No ale do niej docelowo musisz kupić nowy okular.

Dobra opcja jest tez. Oś wcześniej obejrzeć, żeby wyrobić sobie zdanie. Skąd jesteś?
 
 
krogulec321 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

Z Rzeszowa. A czy mógłbym dokupić do Delty dokupić jakiś okular o mocniejszym przybliżeniu?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 792
Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

Nie myl krotności zooma w aparacie cyfrowym z powiększeniem kątowym lunety/lornety. To bardzo mylące.
Co do powiekszeń, zależy, do jakich zastosowań ma to być. Większość lunet do obserwacji naziemnych nie przekracza powiekszeń rzedu 60x i nie jest to przypadek, tylko kwestia wynikająca z praktyki -jakość obrazu często jest ograniczona przez warunki atmosferyczne. Te 45x najpewniej będzie wystarczające do Twoich celów. Niewiele lunet obserwacyjnych ma mozliwosc wymiany okularów, zwykle jest to niewymienny okular typu zoom. czasem mozna go wymienic na inny, jeśli producent przewiduje. Czasem trafiaja się lunety z zewnętrznym wyciagiem okularowym i gniazdem pod wymienne okulary w standardzie 1.25". W DO 65ED mas zokular zoom mocowany na gwint, który mozna zdjac celem np. podpięcia korpusu aparatu fotograficznego. To daje jakaś mozliwośc wymiany okularu. Czy producent oferuje jakiś -nie mam pojęcia, pytaj ludzi o tego typu sprzętu (np. kivirovi), ja miałem do czynienia z lunetami obserwacyjnymi incydentalnie. Możesz też popytać/poszukać, czy ktoś nie dorabiał do tej lunety adaptera-gniazda na okulary 1.25" To kwestia odpowiedniej tulei z gwintem i śrubka blokujacą z boku (do zamówienia u tokarza), oraz tego, które okulary 1.25" będą ogniskować z tą lunetą, a które nie. Możesz tę opcję rozważać w rezerwie, jesli do tego modelu lunety nie da się dokupic innego okularu, mocowanego na gwint tak jak ten z zestawu.
Pozdrawiam
-J.
 
 
krogulec321 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

Wielkie dzięki,
Skoro sądzisz, że wystarczy i mówisz, że nie ma nic wspólnego z przybliżeniem aparatu w takim razie wszystko wyjaśnione. Myślę, że nie będę się bawił w inne obiektywy i zostanę przy podstawowej wersji. Jeszcze raz wielkie dzięki za długą lecz pomocną odpowiedz ;)
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

Tak właśnie zrób: zostań z tym zoomem i nic nie kombinuj. Jak ci mało powiększenia to dołóż następne 1500zl i weź 80mm, a jak ma byc astro to nawet 100mm.
 
 
krogulec321 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Czw 25 Gru, 2014   

A jakbyście mogli jeszcze polecić statyw do tej lunety to był bym wdzięczny :)
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 28 Gru, 2014   

Powiększenie lunety oblicza się dzieląc ogniskową jej obiektywu przez ogniskową okularu. Jasność oblicza się podobnie jak w aparatach fotograficznych czyli dzieli się ogniskową obiektywu przez średnicę tegoż a dokładnie przez średnicę źrenicy wejściowej co w niewielkim przybliżeniu oznacza to samo. Jeśli mamy lustrzany aparat foto to najlepsze zdjęcia wychodzą wtedy gdy wyciągniemy zupełnie okular i w jego miejsce zamocujemy lustrzankę (lub kompakt z wymienną optyką). Oczywiście też bez obiektywu. Wtedy obiektyw lunety jest obiektywem dla naszej lustrzanki a taki sposób robienia zdjęć nazywa się ekspozycją w ognisku głównym. Niektóre lunety mają możliwość dokręcania (oczywiście przy użyciu odpowiedniego adapteru) lustrzanki. Wtedy obraz jaki z takiego zestawu uzyskujemy może mieć takie powiększenie jaką ogniskową dysponuje obiektyw lunety. Jeśli komuś zależy na dużych powiększeniach to szuka lunety o jak najdłuższej ogniskowej obiektywu. Drugi sposób nazywa się projekcją okularową i stosuje się go do aparatów foto bez wymiennej optyki. Daje on gorszej jakości zdjęcia ale za to o dużym powiększeniu. Trudno jest jednak obliczyć to powiększenie bo zależy ono także m/in. od odległości aparatu od obrazu jaki daje luneta wraz ze swoim okularem. Aparat umieszcza się więc w miejscu oka obserwatora, no może tylko trochę dalej bo ogniskowa aparatu jest zwykle dłuższa od ogniskowej oka. Można z resztą umieścić go znacznie dalej a obraz skorygować ostrzeniem lunety. Im dalej będzie umieszczony ten aparat tym większe będzie powiększenie. Oczywiście jakiś uchwyt trzeba sobie samemu dobudować do tego aparatu lub kupić jakiś najlepiej nadający się dla nas. Wybór lunety zależy od tego do czego będzie ona używana. Czy będą to zdjęcia w terenie czy np. astronomiczne i w dodatku jakie obiekty będą fotografowane. Nie da się dobrze poradzić jeśli się tego nie wie. Poniżej trzy zdjęcia wykonane teleskopem Newtona (lustrzanym Synta 1200/200) o ogniskowej 1200 mm i średnicy LG 200 mm. Jasność więc tego układu wynosi 6. Księżyc jest zrobiony w ognisku głównym a Saturn i Jiwisz w projekcji okularowej ale bez obiektywu aparatu. Szacunkowa ogniskowa tego układu optycznego to ok. 20 000 mm.

Księżyc


Saturn


Jowisz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15