Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ogniskowa a przybliżenie
Autor Wiadomość
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   Ogniskowa a przybliżenie

Przyjmuję z poprzedniego posta rozmiar (pitch) piksela na matrycy na 1.19 mikrona, choć mi to się nie zgadzało za bardzo.
Robiłem zdjęcia Księżyca, z rocznika astronomicznego na dni szerokość tarczy:
2015-04-04: 14'47.87 = średnica 29.5957
2015-04-05: 14'52.22 = średnica 29.7407
średnio 29.67 minut kątowych
Porobiłem zdjęcia z ogniskową maksymalną 215 mm + zoomem cyfrowym np. 29/16 x jak i ogniskową mniejszą.
W Gimpie za pomocą narzędzia wycinania fragmentu policzyłem rozmiar Księżyca w pikselach i zoom cyfrowy przeliczyłem do ogniskowej 215 bez zoomu cyfrowego a mniejsze ogniskowe do 215 mm. Przyjąłem średnio 775 pikseli, podczas gdy mniejsze wartości 750 miały czasami powiększone zoomem cyfrowym, a większe 816 mniejsze dla FocalLength : 80.32 mm.
Mój jeden piksel to dwa piksele rzeczywiste, ponieważ ustawiłem rozdzielczość na 5 Megapikseli zamiast 20 MPikseli. Stąd jeden to 2.38 mikrona.
Obraz Księżyca zajmuje 1.845 mm, czyli 1 miliradian 0.2137 mm
to by się nawet zgadzało bo to 1/1000 z 215 mm
Chyba w każdym aparacie powinno być to samo.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

Po co komplikujesz sobie sprawę zoomem cyfrowym? Wyłącz to w cholerę. Przecież nic to nie daje, skoro i tam potem wrzucasz zdjęcia np. do gimpa.
 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

Zoom cyfrowy może się przydać dla bardzo wielkich zbliżeń, większych niż dla Księżyca, np. do samolotu w locie. Zwłaszcza gdy mam rozdzielczość np. ustawioną na 5 megapikseli zamiast na 20, wtedy ten dwukrotny zoom cyfrowy odwzoruje mi na piksele fizyczne piksele więc nie stracę na jakości.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

Borneq, zoom cyfrowy to wycięcie kawałka kadru i interpolowanie go do wymiarów jakie normalnie daje aparat.
2x zoom cyfrowy, robi ci z 1px 4px (2x2) i nic więcej.
 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

No właśnie, bierze piskele fiyczne, powiększa je do 2x2 a gdy mam ustawioną mniejszą liczę pikseli, wtedy już po zoomie piksel w zdjęciu odpowiada pikselowi fizycznemu.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

Jak robisz zdjęcia normalnie, zoom cyfrowy nie przydaje się do niczego, a wręcz utrudnia np. kadrowanie czy celowanie. I na tym poprzestańmy.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2015   

Borneq, musiałbyś przeprowadzić eksperyment czy to ma sens. Domyślam się, że chodzi o to, żeby zaoszczędzić miejsce na karcie, tak? Robiąc zdjęcia z ustawieniem 5mpix zamiast nominalnych 20mpix, ale za to z użyciem cyfrowego zooma, oczekujesz, że zapisany zostanie po prostu crop (wycinek) ze środka matrycy, bez utraty jakości, tak? Sprawdź co da lepsze efekty:
1) zrobienie zdjęcia 20mpix i wycięcie środka kadru w komputerze,
2) zrobienie zdjęcia 5mpix z zoomem cyfrowym.

Ciekaw jestem, czy czasem 1) nie da lepszego rezultatu niż 2).
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2015   

komor napisał/a:
Sprawdź co da lepsze efekty:
1) zrobienie zdjęcia 20mpix i wycięcie środka kadru w komputerze,
2) zrobienie zdjęcia 5mpix z zoomem cyfrowym.

Ciekaw jestem, czy czasem 1) nie da lepszego rezultatu niż 2).

W moim aparacie na pewno 1) da lepszy rezultat niż 2).
Czy mogę to uogólnić na "wszystkie aparaty" - nie wiem.

Wyjaśniam:
Wystarczy zobaczyć zapis JPEG+RAW przy włączonym "zoomie" cyfrowym (u mnie jest to telekonwerter cyfrowy). Otóż RAW nie jest powiększony - tylko JPEG. Czyli aparat robi zdjęcie, wycina środek i powiększa. Jeśli obniżę jakość (zmniejszę rozdzielczość) - aparat zrobi duże zdjęcie w tej niższej jakości, wytnie środek i powiększy.

[ Dodano: Pon 06 Kwi, 2015 01:42 ]
Guzik prawda!
Gdyby była taka funkcja, to usunąłbym swoją wiadomość. Przecież RAW, to RAW. On nie ma różnych jakości, ani różnych rozdzielczości. :oops:
W takim razie - może 1) i 2) da takie same wyniki, jeśli pominiemy różnice w jakości oprogramowania, tego w aparacie i tego zewnętrznego?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2015   

Sorry, ale przy założeniu jakie dał komor, jakość 1 musi być wyższa i to znacznie wyższa niż 2, bo w obu przypadkach musieli byśmy pisać o zdjęciach w tej samej rozdzielczości, inaczej:
W opcji 1 aparat ściąga dane (raw), przeprowadza obliczenia kosinusowe DTC (pomijam operacje mające nie znaczy wpływ na jakość), kompresuje bezstratnie do wynikowego .jpg i mamy 20Mpx obrazek.
W opcji 2, aparat ściąga dane z matrycy, wytraca 3/4 do 5mpx, dalej wycina środek wedle krotności zooma cyfrowego, interpoluje do 5Mpx i przeprowadza dalej typowe obliczenia i kompresję jak do .jpg, to też porównanie czystego 20mpx z 5mpx do tego z zyfrakiem... tragedia.
Odwrotne porównanie, 5Mpx .jpg vs 20Mpx z cyfrowym zoomem ma sens, ale też do max 4x, bo powyżej tego przybliżenia cyfrowego, nawet te 20Mpx będzie słabsze od nieznacznego wycinka z 5Mpx .jpg.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2015   

Wojmistrz, istnieje szansa, że oprogramowanie pisały nieco inteligentniejsze osoby, i że w przypadku gdy włączony jest zapis zdjęcia JPG w rozdzielczości mniejszej niż natywna rozdzielczość matrycy, to zoom cyfrowy to uwzględnia i wycina optymalnie, korzystając najpierw z całości matrycy, a dopiero potem opcjonalnie skalując do zmniejszonego rozmiaru JPG. Dlatego ciekaw jestem tego sprawdzić w tym konkretnym aparacie.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 06 Kwi, 2015   

W tym przypadku to Sony HX400V więc nie ma RAW, ale można się spodziewać rozsądnych algorytmów. W rozważaniach teoretycznych i np smartfonach pozbawionych zooma optycznego, ma to znaczenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15