Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus e-pl5 czy Sony a5000
Autor Wiadomość
max.872 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   Olympus e-pl5 czy Sony a5000

Witam, z pozoru temat jest wiele razy wałkowany i czytałem juz mnóstwo postów i tematów o tych aparatach i opinie są tak różne że juz sam nie wiem co wybrać. Więc od początku mam do wyboru dwa zestawy :

Sony a5000 ze standardowym obiektywem 16-50 oraz dodatkowo obiektyw SONY E SEL 20mm F2.8 NEX w cenie 1650zł

albo

olympusa e-pl5 w zestawie z 14-42mm + 40-150mm w cenie ok 1750zł

Aparatu nie zamierzałbym raczej wymieniać, a potrzebuje go bardziej do amatorskich zdjęć niż częstej zabawy z aparatem, nie chce wielkiej lustrzanki ale zalezy mina pamiątkach w fajnej jakości, stad taki wybór. Niestety spotykam się z wieloma przeciwstawnymi opiniami, dotyczącymi matryc. Jedni chwalą matrycę sony inni mówią że oly jest bezkonkurencyjny. W parametrach sony wypada lepiej, natomiast wykonanie i optyka rzekomo olympus. Ja się nie znam bazowałem na kompaktach za 300zł. Wiem że do sony jest dokładany portretowy obiektyw a oly znowu ma tele.... Zakładam że aparat również będzie kręcił sporo filmówi to powolutku skłania mnie do sonego, chociaż miałej już kupowac olympusa. Który będzie dla mnie właściwszym wyborem?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

Może powinienem ci doradzać Olka, skoro sam kupiłem E-PM2 w dualkiecie (a więc coś w znacznej mierze równoważnego E-PL5) ale...

A5000 mając większą matrycę może robić robić na pewno nie gorsze, a być może wyraźnie lepsze zdjęcia niż E-PL5 (ważne dla ciebie byłoby przejrzenie testów obydwu aparatów na optyczne.pl). Jest natomiast oferowany z ciekawszym zestawem obiektywów. Masz tu z jednej strony bardzo praktyczny naleśnik, którego możesz używać na codzień w wielu sytuacjach, ale również podstawowy obiektyw kitowy o wyraźnie skróconej ogniskowej (równoważnik 24 mm na FF). Brak ci co prawda dłuższego tele, ale uzupełnienie go nie powinno być aż tak drogie (Sony E 55-210 to ok 1000 zł). Uzupełnienie zaś podobnych możliwości na Olympusie - tzn. kupno równie praktycznej stałki i czegoś krótkiego to byłby koszt ok 3000 zł.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW
 
 
max.872 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

No własnie, w testach e-pl5 wypada niby lepiej, jego główne zarzuty dotyczą lampy błyskowej natomiast sony :

brak wbudowanego wizjera,
brak stabilizacji matrycy,
brak czyszczenia matrycy,
niezbyt celny autofokus,
szumy na zdjęciach RAW nieco wyższe niż u konkurencji,
mora widoczna w specyficznych sytuacjach na zdjęciach i filmach,
niewielka liczba przycisków na korpusie,
brak koła zmiany trybów,
słaba moc wbudowanej lampy błyskowej,
brak standardowej gorącej stopki,
brak menu funkcyjnego,
problemy z automatycznym balansem bieli w świetle żarowym,
brak uszczelnień.

Jednak kiedy testowano olympusa, to sony był dopiero prototypem więc nie wiem jak mam porównywać te aparaty, niestety nie znam się na fotografowaniu i bardziej zaawansowane testy nic mi nie mówią.

brak stabilizacji matrycy,
brak czyszczenia matrycy,
niezbyt celny autofokus,

czy te wady są na tyle duże aby zrezygnować z a5000?Reszta to tylko kwestia przyzwyczajenia , a stopki raczej nie będę używał.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

W kilku wymienionych punktach E-PL5 nie są wcale lepsze. W szczególności też nie mają wbudowanego wizjera oraz lampy błyskowej i mają problemy z balansem bieli przy świetle żarowym. Istnieje również wiele systemów nie mających stabilizacji matrycy (np. większość lustrzanek Nikona), a funkcje te przejmują obiektywy. Na nieco większe szumy (jeżeli nie ma tu oczywiście pewnej przesady) na pewno pomoże znajdująca się w zestawie stałka. Oczywiście oprócz wad testy podają też zalety każdego z systemów.

Ale nie ma aparatów idealnych, zwłaszcza w grupie okazji cenowych.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW
 
 
max.872 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

A co z czyszczeniem matrycy? Brzmi poważnie, a jak to wypada w rzeczywistości? Czy jest to potrzebne, czy jedynie jest bo jest i nie zauważyłbym jego braku ?
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

max.872 napisał/a:
A co z czyszczeniem matrycy?

Jest to ostatnia rzecz jaką należy się przejmować.

Zawsze możesz wziąć patyczek do uszu i na sucho bardzo delikatnie przeczyścić po wcześniejszym sprawdzeniu, czyli wykonaniu zdjęcia na przysłonie np f22 czy 32 - nieba, albo białej powierzchni.
 
 
max.872 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 27 Gru, 2014   

Dziękuję, wydawało mi się zawsze że matryca jest delikatna i lepiej darować sobie eksperymenty z patyczkiem. Święta minęły, więc lece sprawdzić czy sony jeszcze na mnie czeka:)
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sob 27 Gru, 2014   

Cytat:
wydawało mi się zawsze że matryca jest delikatna

Zważywszy, że Olympus ma stabilizację matrycy, do sprawy trzeba podejść jeszcze delikatniej, niż przy niestabilizowanej.
No i zdjęcie nie musi być ostre - najlepiej w trybie manualnym wykonane. Później powiększając na monitorku widzisz dokładnie co i jak.
Zawsze warto wcześniej gruszką z bezpiecznej odległości.

Dobra wiadomość to taka, że bezlusterkowce, mimo, że mają odsłoniętą matrycę o dziwo tak mocno się nie brudzą.

P.S. Mam dwa stare Panasoniki i nigdy w nich nie czyściłem matrycy ręcznie, bo nie było takiej potrzeby, mimo, że nieraz się obiektywy zmieniało.
 
 
krs 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   Re: Olympus e-pl5 czy Sony a5000

max.872 napisał/a:

Sony a5000 ze standardowym obiektywem 16-50 oraz dodatkowo obiektyw SONY E SEL 20mm F2.8 NEX w cenie 1650zł

albo

olympusa e-pl5 w zestawie z 14-42mm + 40-150mm w cenie ok 1750zł


Przed Swiętami miałem podobny dylemat... i wybrałem Sony (co prawda a5100 ale dość podobny).

Przez kilka tygodni dzień w dzień łaziłem po sklepach, bawiłem się aparatami, czytałem w sieci testy i opinie o różnych modelach bezlusterkowców i jeśli chcesz amatorsko sprzęcik wykorzystywać to myślę, że który z nich nie wybierzesz to spełni podobną rolę i z każdego będziesz podobnie zadowolony.

Osobiście wybrałem Sony po prostu przez jego większy potencjał (głównie przez większą matrycę) i lepsze dostosowanie jego funkcjonalności do mojego przeznaczenia (aparat głównie dla rodziców którzy przyzwyczajeni byli do kompaktu i chciałem zachować jak najwięcej elementów w obsłudze).

Oba modele mają tylko kilka podstawowych przycisków do sterowania i wg mnie do poważniejszego ich wykorzystywania stanowi to utrudnienie. Olympus sprawił na mnie lepsze "dotykowe" wrażenie i w warunkach sklepowych wg mnie miał szybszy AF. Do tego ma pokrętło zmiany trybów pracy, a w Sony trzeba kliknąć przycisk by to zmienić. Natomiast Sony nie spodobało mi się "dotykowością" plastików, ale miał sterowanie zoomem koło przycisku spustowego i wbudowaną lampę błyskową, a na tym mi bardziej zależało (w swoim przeprogramowałem kilka domyślych funckji przycisków i w ten sposób rodzice na automacie focą na domyślnych a ja na P na swoich, przyznaję że przydatne).

W swoim finale miałem do wyboru a5000 i a5100 i mimo znacznej różnicy cenowej (wg mnie nieadekwatnej cenowo) wybrałem nowszy model... niejako za nowość ;-) Po prostu stwierdziełem, że naprawdę nieczęsto kupuję aparaty i wolę mieć to co dzisiaj najlepsze by najzwyczajniej "przedłużyć" moralnie starzenie się posiadanego sprzętu. Nie wiem jak inni producenti, ale Sony daje możliwość sterowania minimalnym i maksymalnych wykorzystywanym automatycznie zakresem ISO i to także mi pasowało (do moich celów faktycznie jaśniejszy niż kitowy obiektyw by sięprzydał, ale jgo zawsze można z czasem dokupić).

Dlatego jeśli chcesz amatorsko wykorzystywać to popatrz na funkcje które Ci odpowiadają. Dla mnie lepiej wypadł Sony a dla Ciebie... udanego wyboru życzę :)
 
 
max003 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Pozwólcie, że się podepnę pod ten temat. Ja akurat skreślam Olympusa za brak lampy błyskowej.

Natomiast jestem ciekaw co lepsze Sony A5000 czy Lumix G5, szczególnie w następujących kategoriach:

- szybkość migawki
- Autofokus
- ogólna jakość zdjęć (do powiedzmy ISO 400 albo i 800)
- jakość zdjęć bez użycia lampy błyskowej w warunkach domowych przy sztucznym świetle
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015   

Dla mnie wybór byłby prosty: G5, ze względu na wizjer i guzikologię, a przy tym wcale nie za dużo gorszą jakość zdjęć od a5000.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

max003 napisał/a:

- szybkość migawki

tzn? Czy chcesz mieć bardzo długie czasy czy bardzo krótkie czasy?
Od krótkiej strony oba mają 1/4tys sek. Potrzebujesz 1/8tys?
od długiej S ma 30s i B (nieograniczone), P ma 60s i B (ograniczone do 2 min).

max003 napisał/a:

- ogólna jakość zdjęć (do powiedzmy ISO 400 albo i 800)
- jakość zdjęć bez użycia lampy błyskowej w warunkach domowych przy sztucznym świetle


Jakich zdjęć? Materiału RAW czy też gotowców jpg. Jeśli jpg to nie wiem jak S, ale G5 moim zdaniem jest taki sobie.
A o co Ci chodzi z tym drugim? O balans bieli, szum czy co?
 
 
max003 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

Tak o szumy, ale chyba i w tym aspekcie Sony będzie lepsze.

Myślałem też o jakimś jaśniejszym obiektywie może na początek Sigma 19 f/2.8 do zdjęć w warunkach domowych przy sztucznym świetle? Sigma pasuje do Panasa na 100% do Sony też będzie pasować? Jest jeszcze Panasonic 14/2.5, ale to już sporo droższy wydatek.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

max003 napisał/a:
Tak o szumy, ale chyba i w tym aspekcie Sony będzie lepsze.

Na wysokich czułościach w obu będziesz to widział - w odpowiednio dużej skali. Z rawa przepuszczonego przez cokolwiek w rozdzielczości zredukowanej do 50% już nie.


max003 napisał/a:
Myślałem też o jakimś jaśniejszym obiektywie może na początek Sigma 19 f/2.8 do zdjęć w warunkach domowych przy sztucznym świetle? Sigma pasuje do Panasa na 100% do Sony też będzie pasować?

Są Sigmy do bagnetu Sony E. Tyle, ze 2.8 to zysk jedynie 2/3 EV w stosunku do zestawowych obiektywów. Inaczej - nie spodziewaj się jakiś wielkich cudów z tej akurat strony. Inna sprawa, ze moim zdaniem to jest fajny, dobrze rysujący obiektyw ze stosunkowo małą dystorsją. I lepszy na m4/3 niż S (mniejsze pole widzenia tego pierwszego systemu...)
 
 
max003 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015   

Do zoomu co polecisz coś pokroju Minolty AF 70-210 f4, ale kompatybilne z A5000?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14