Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Propozycja moderacji wątków zdjęciowych
Autor Wiadomość
90s 
Optyczny
www.s999art.com



Pomógł: 6 razy
Posty: 1552
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

komor, nie wiem czy to dobry pomysł ale pamiętam jaka była radość z każdego zdjęcia jakie zaakceptowano na 1x.com.
Prace wszystkich można było oglądać i oceniać w poczekali ale tylko te które dostały wystarczającą ilość wysokich not pojawiały się na stronie.
Ocenianie było anonimowe.
Nie wiem czy coś takiego da się zrobić na forum ale każdy nadal mógłby wrzucać swoje zdjęcia a publikacja byłaby jakimś wyróżnieniem dla osoby dodającej i nad nimi by się dyskutowało.
Natomiast odrzucone dawałby do myślenia tym co myślą że forum fotograficzne to znaczy że jak mam jakieś zdjęcie to się nadaje do publikacji.
Użytkownicy sami by decydowali co jest dobre co nie i byłoby to anonimowe, poziom powoli ale systematycznie by rósł bo wzorce już zamieszczone ustalałby tą dolną belkę.

Osoby słabsze z tematu miałby jakieś rozpoznanie czym jest dobre zdjęcie bo na razie to wrzucać można cokolwiek byle miało to poprawny numer i rozmiar.

Nie oszukujmy się też że ktoś się nauczy podstaw publikując swoje zdjęcia na forum.
To niemożliwe, podstaw się trzeba uczyć z książek lub innych publikacji.

Forum może przytoczyć owe zasady odnośnie jakieś pracy, ale osoba potraktuje taką wiedzę jako uwagę do danego zdjęcia nie pojmując zasad takich uwag.
I kolejne zdjęcie będzie z tym samym błędem i tak w koło Macieju.


Ogólnie dziwnie to wygląda, portal gdzie naprawdę jak się czyta niektórych wypowiedzi o sprzęcie to można pozazdrościć wiedzy a później się wchodzi w dział nasze zdjęcia i ma się wrażenie że się weszło jakieś małolacie na profil FB lub naszej klasy.

Kiedyś z każdego działu można było wymienić co najmniej jedną osobę której poziom był bardzo wysoki jak jest z tym dziś?

Fajne że mozer poruszył ten temat bo mnie też to dręczyło.

Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:))) chociaż tam są zdjęcia których tutaj nigdy nie widziałem i to kawał świetnych prac.
Sami sprawdźcie.
https://www.flickr.com/groups/optycznepl/pool/
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

90s, ciężko jest ze zmianami mechanizmu forum, nie wiem czy jest jakiś plugin pozwalający wprowadzić taki mechanizm jak opisujesz, więc skończyłoby się na ręcznej, dobrowolnej umowie między nami, że wrzucamy zdjęcia do poczekalni (jeden wątek? osobne wątki na każdy wątek tematyczny?). To z kolei skończy się tak samo jak pytania „Jaki kompakt kupić, żeby robił nierozmazane zdjęcia, za 300 zł”, które lądują wszędzie, a które moderatorzy muszą pracowicie przenosić ręcznie do działu „Pomagamy w wyborze…” i najlepiej jeszcze łączyć z piętnastoma podobnymi pytaniami z poprzedniego tygodnia.

90s napisał/a:
Ogólnie dziwnie to wygląda, portal gdzie naprawdę jak się czyta niektórych wypowiedzi o sprzęcie to można pozazdrościć wiedzy a później się wchodzi w dział nasze zdjęcia i ma się wrażenie że się weszło jakieś małolacie na profil FB lub naszej klasy.

To jest właśnie dowód na to, że jedno z drugim niewiele ma wspólnego…

90s napisał/a:
Kiedyś z każdego działu można było wymienić co najmniej jedną osobę której poziom był bardzo wysoki jak jest z tym dziś?

Powiem wprost i nie obraźcie się (mnie też to dotyczy). Ludzie mają różne sposoby na zaspokajanie własnej próżności. Jedni powstrzymują się przed dodaniem swojego zdjęcia w słabsze otoczenie, bo ich to ośmiesza. Inni wolą swoje zdjęcie w słabszym otoczeniu, żeby nie wyglądało źle na tle zdjęć bardzo dobrych. Nowi z kolei piszą czasem, że nie chcą wstawić zdjęcia, bo przy tych obecnych w wątku wyglądają słabo i wstydzą się. Druga grupa z kolei nie ma oporów przed wstawieniem dowolnego knota, aż do podejrzenia prowokacji włącznie. Do tego dochodzi podgrupa tych, co obrażają się na wszelką krytykę, bo przecież znajomi na Fejsie i rodzina chwaliła tę fotkę. Nie da się tego wszystkiego pogodzić tak, żeby wszystkie te grupy były zadowolone.

Moim zdaniem Forum Optyczne nie jest, nie było i nie będzie uznanym miejscem do prezentacji swojego dorobku fotograficznego, tak żeby dopuszczenie zdjęcia tutaj było nobilitacją taką jak opisuje 90s w kontekście 1x.com. Nie taka jest rola tego forum. W najlepszym razie może być jak na Flickrze, gdzie można wstawić dowolny kit, ale pozytywne komentarze, gwiazdki i ilość śledzących buduje prestiż zdjęcia/autora. Dlatego ciężko mi stanąć po waszej stronie, drodzy 90s, mozer i inni, żeby zasady sprzyjały tym lepszym zdjęciom. Bo znowu nowi uciekną i nic nie wrzucą. A jak wrzucą to zgarną zjebkę. Wolę sytuację, w której od czasu do czasu musimy przełknąć knota, skrytykować go i będzie z tego jakaś nauka dla innych. I tak wszystko zależy od tego, czy komukolwiek będzie się chciało oceniać i uczyć nowych.

To jest oczywiście tylko moja opinia, może wypowiedzą się jeszcze inni, w tym inni moderatorzy i administracja. Możemy zrobić cokolwiek większość postanowi, o ile jest to realne w praktyce. O pisaniu oprogramowania na potrzeby forum raczej można zapomnieć. Jest silnik jaki jest, dostępne możliwości znacie. Ewentualne nowe możliwości można tylko z administracją wywalczać/ustalać, nie z moderatorstwem.

90s napisał/a:
Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:)))

Też nie wiem :) być może nie ma takiej możliwości technicznej, być może pozostała niezauważona. Wyślę link do tej dyskusji Goltarowi oraz Arkowi i Robertowi.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Jestem całkowicie przeciw zmianie obecnej formuły. Precz z moderacją estetyczną.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Nie mówię, że nie pochylimy się jakoś nad problemem, bo pewnie się pochylimy. Musicie jednak pamiętać, że forum nie jest celem działalności Optyczne.pl. Jest dodatkiem dla Was. Miało być pomocą, platformą dzielenia się opiniami, uwagami i zdjęciami. Jeśli społeczność tego nie potrzebuje, przyjmiemy to i pogodzimy się z agonią forum skupiając się tylko i wyłącznie na samym portalu. Mówiąc inaczej, to od Was zależy to czy forum będzie żyło czy umrze. Nie od redakcji i nie od moderatorów.

Uważam jednak, że problem jest postawiony na głowie. Jeśli forumowiczom nie chce się oceniać i komentować zdjęć innych, jeśli innym nie chce się wystawiać swoich zdjęć, bo uważają, że jakoś odstają poziomem (w górę lub w dół) od innych, to żadne nasze działania nie doprowadzą do zmiany stanu obecnego. Forum Optyczne nie miało być nigdy galerią. Zatrudnianie zawodowego fotografa do moderacji zdjęć i ich ocen niczego nie zmieni. Tutaj musiałaby być wprowadzona zmiana systemowa zmieniająca forum w galerię w stylu plfoto. A przecież nie o to chodzi.

Forum żyło i miało się dobrze bez działu "Nasze zdjęcia", który został wprowadzony na życzenie Czytelników. Tak więc, agonia forum wcale nie jest przyczyną zjawisk zachodzących w dziale "Nasze zdjęcia". Jest dokładnie na odwrót. Odpływ ludzi ze wszystkich forów tematycznych, powoduje że mniej jest aktywności w takich wątkach.
 
 
sokarsg-1 
Bywalec


Posty: 156
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Jak dla mnie czyli osoby, która ogląda tu zdjęcia (bo te w pewnej ilości są bardzo dobre) i wrzuciła parę gniotów bardzo dobrym pomysłem było wydzielenie jednego tematu dla zdjęć początkujących (większości osób pewnie tu zaglądających) gdzie te były by konstruktywnie opiniowane, a zdjęcia słabe z innych tematów były by tylko do niego przenoszone, a nie usuwane. W końcu, jak coś ktoś tu wrzuca to po to aby otrzymać konstruktywną opinie o technice robienia zdjęcia jak i jego warstwie artystycznej (przynajmniej ja tego oczekuję). Od ochów i achów są inne miejsca w internecie.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

No w sumie moim zdaniem Arek wyczerpał temat.
(też uważam, że moderacja artystyczna jest chybionym pomysłem)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Jakie powinny być kryteria słabego zdjęcia? To retoryczne pytanie - tylko przypomnę, że to co dla jednych jest tandetą dla innych będzie szczytem artyzmu.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Już Ci hijax mówię definicję - słabe mi się nie podobają (a "szczyty artyzmu" jeszcze mniej hehe ;) )...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

sokarsg-1 napisał/a:
bardzo dobrym pomysłem było wydzielenie jednego tematu dla zdjęć początkujących (większości osób pewnie tu zaglądających) gdzie te były by konstruktywnie opiniowane, a zdjęcia słabe z innych tematów były by tylko do niego przenoszone, a nie usuwane.


No już bliżej konsensusu. Co wy na to?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

komor, to ja jeszcze raz zapytam, kto miałby być cenzorem fot? Na podstawie jakich kryteriów? No chyba, że oddać ten przywilej forumowiczom, którzy by głosowaniem (nowość w tym forum) pokazywała swoje zdanie: gdy np jest co najmniej 10 głosów z przewagą "kciuk w dół" takie zdjęcie lądowałoby w wątku "przedszkolnym" ;)
 
 
RobertO 
Administrator



Pomógł: 6 razy
Posty: 1150
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Jakie w takim razie byloby kryterium decydujace o tym ze zdjecie jest przenoszone do poczatkujacych?
 
 
90s 
Optyczny
www.s999art.com



Pomógł: 6 razy
Posty: 1552
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

komor napisał/a:

90s napisał/a:
Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:)))

Też nie wiem :) być może nie ma takiej możliwości technicznej, być może pozostała niezauważona. Wyślę link do tej dyskusji Goltarowi oraz Arkowi i Robertowi.


Podziękował.

komor napisał/a:
więc skończyłoby się na ręcznej, dobrowolnej umowie między nami, że wrzucamy zdjęcia do poczekalni (jeden wątek? osobne wątki na każdy wątek tematyczny?)

fakt, jak się nie da automatycznie takiego pomysłu zrealizować to nie ma sensu dodatkowej pracy na administracje zrzucać.
Tworzenie nowych działów też mija się z celem.

maziek napisał/a:
Jestem całkowicie przeciw zmianie obecnej formuły. Precz z moderacją estetyczną.


Tu nie chodzi o modernizacje estetyczną tylko by jakiś chociażby minimalny poziom ustalić.
To tak jakby na forum dla biegaczy uczyć jak dziecko ma stawiać pierwsze kroki.

hijax_pl napisał/a:
Jakie powinny być kryteria słabego zdjęcia? To retoryczne pytanie - tylko przypomnę, że to co dla jednych jest tandetą dla innych będzie szczytem artyzmu.



Nie chce przytaczać forum nikoniarze ale wystarczy pooglądać zdjęcia z tego forum i jakoś tam się nie uświadczy takich pereł jak tutaj, nie dlatego że ktoś to moderuje, tylko dlatego że ludzie widzą dobre prace i mają jakieś odniesienie do swoich.
Widzą też konkretne uwagi do konkretnych fotografii.

To pewnie blokuje wielu przed wrzuceniem byle czego, ale nie róbmy z galerii fotograficznej śmietnika typu fotosik.pl.


To tyle z moich żali :)
pozdrawiam
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

Problem polega na tym, że jest mało komentarzy, a także na tym, że jest sporo komentarzy opartych na przeświadczeniu komentującego o słuszności własnego gustu (mam tu na myśl komentarze typu "jak wam się TO podoba to..."). Jeśli jest rozmowa o moderacji, to po pierwsze należałoby jako nietematyczne i bezprzedmiotowe moderować tego typu wpisy.

Przy czym ja ABSOLUTNIE nie jestem zwolennikiem moderacji i trzymania się topiców, tylko zauważam, że ściśle mówiąc w wątkach tematycznych wrzucenie (czyimś zdaniem) kiepskiego zdjęcia jest w temacie, a wypowiedzi niemerytoryczne w nim nie są.

Natomiast wydzielenie "wątku nowicjuszy" uważam za chybione, ponieważ może się tak stać, że nikt tam nie będzie zaglądać. Lepiej moim zdaniem, żeby te zdjęcia szły do galerii tematycznych i były dyskutowane, tym bardziej że kto to jest nowicjusz? Kupę ludzi zaczynając na forum - w sensie fotograficznym nowicjuszami absolutnie nie jest.

Wracając do początku problemem jest brak pary w kotle, czyli mała liczba osób, którym się chce napisać cokolwiek o czyimś zdjęciu. Można zawory odkręcać czy przykręcać, ale od tego pary nie przybędzie.

Myślę, że byłoby więcej komentarzy, gdyby więcej zdjęć "wyjechało" na stronę główną. W galerii jest jakiś ruch, czasami lewą ręką, czasami prawą, ale jednak ktoś coś tam napisze. Może więc dodać linijkę, na która będą trafiały ostatnio wstawione zdjęcia? Może wówczas ci, którzy nie zawsze mają czas przelecieć wszystkie tematy - skrobnęliby coś? Taka propozycja.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

maziek napisał/a:
Myślę, że byłoby więcej komentarzy, gdyby więcej zdjęć "wyjechało" na stronę główną. W galerii jest jakiś ruch, czasami lewą ręką, czasami prawą, ale jednak ktoś coś tam napisze. Może więc dodać linijkę, na która będą trafiały ostatnio wstawione zdjęcia? Może wówczas ci, którzy nie zawsze mają czas przelecieć wszystkie tematy - skrobnęliby coś? Taka propozycja.


A to jest bardzo dobra propozycja! Zastanowimy się nad możliwościami technicznymi.
 
 
90s 
Optyczny
www.s999art.com



Pomógł: 6 razy
Posty: 1552
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2015   

maziek napisał/a:
Natomiast wydzielenie "wątku nowicjuszy" uważam za chybione, ponieważ może się tak stać, że nikt tam nie będzie zaglądać


jest już chyba nawet taki temat dla początkujących ale przepadł:)

Ja byłbym za całkowitą zmianą systemu, może powiew świeżości jakiś ciekawy pomysł jak z tą propozycją ala 1x.com nabiłby pary w kotle tego portalu.

Arek napisał że dział nasze zdjęcia i tak jest tylko dodatkiem więc można poeksperymentować
Może użyć jakieś osobnej aplikacji.
Mniej tych działów i na zasadzie oceniania.
Zdjęcia z wysoką notą automatycznie pojawiałby się w galerii na stronie głównej a nie jak teraz że każdy kto ma ponad 100 czy tam 1000 postów z miejsca wrzuca sobie co chce.

Ciężko też komentować zdjęcia które nie mają nic ciekawego w sobie ani technicznie ani tematycznie.

Myślę że nic nie tracimy nawet kosztem wyczyszczenia całego tego działu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 15