Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zakurzone lustro
Autor Wiadomość
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   Zakurzone lustro

Jestem posiadaczem "Synty 8" od 8-miu lat. Przez ten czas zdążyła się dość mocno zakurzyć a kondensacja pary wodnej na LG spowodowała przyklejenie się kurzu do lustra tak mocno, że żadne zdmuchiwanie nie pomoże. Miał ktoś może przypadek czyszczenia LG? Zastanawiam się czy zmoczenie alkoholem a potem zmycie lustra nie spowoduje uszkodzenia powłki lustrzanej no i czy po wyschnięciu nie będzie smug? Bardzo proszę o wszelkie porady w tej kwesti a mile widziane będą te oparte o doświadczenia a nie przypuszczenia.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Są płyny takie jak Baader lub innych firm typowe do owej optyki . Jeżeli już będziesz czyścić lustro to delikatnie i nie ruchy okrężne tylko od środka do zewnątrz. Także dobrze jest aby teleskop nie był poddawany częstej zmianie temperatur , lepiej zostawiać w budynku gospodarczym lub tym podobne , unikamy dzięki temu częstych zaparowywań które takeze są powodem zabrudzeń , ponieważ w wodzie z której powstaje para znajdują się różne drobne nieczystości i one pstają na powierzchni po osuszeniu.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Preskaler, przeszukaj fora astronomiczne typu astropolis, astromaniak itp. Tam temat mycia lustra był wielokrotnie omawiany i znajdziesz szczegółowe procedury. Podstawą była woda destylowana z niewielką ilością nie agresywnego detergentu. Ważny był sposób płukania powierzchni lustra i usuwania resztkowych kropli, aby nie powstawały zacieki.
Pozdrawiam
-J.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Ja osobiście czyściłem rozcieńczonym płynem do mycia okien , nie sądze aby w leciwym sprzęcie to zaszkodziło w jakimś stopniu.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Teleskop trzymam na nieogrzewanej werandzie. Temperatura tam panuje taka jak na dworze ale są znaczne jej wahania i z tego powodu skrapla się czasem rosa na optyce.
Dzięki koledzy! Chciałem Was uhonorować punktami za pomoc ale nie mogę znaleźć tego przycisku "Pomógł".
P.S.
Jednak w końcu znalazłem ten przycisk. :mrgreen:
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Najpierw przemycie wodą z słuchawki prysznicowej, potem kropla Ludwika na odtłuszczony palec i mycie palcem z wyczuciem aby usunąć zaschnięte gródki brudu ale żeby nie porysować potem tym brudem lustra. Będziesz wiedział o co chodzi. Potem zmycie Ludwika, oczywiście znowu słuchawką od prysznica i na koniec przepłukanie lustra od góry do dołu wodą zdemineralizowaną. Jak zostaną krople na lustrze to usunąć rogami chusteczek higienicznych. Chusteczka momentalnie wciągnie krople i nie będzie smug po wyschnięciu kropel wody. Dziękuje dobranoc koniec imprezy.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015   

Mycie palcem wydaje mi się bardzo ryzykowne. Przecież palec z brudem (czytaj drobny piasek) będzie działał jak papier ścierny. Nigdy żadnej optyki nie myłem palcem i nie umyję. Jeśli już trzeba było usunąć jakieś pyłki to tylko miękkim pędzelkiem. Zastanawiam się nad dłuższym namoczeniem tego lustra aby brud po prostu zmiękł a potem dopiero próować usunąć. Mam też taki płyn do zmywania okularów. Może nim spróbować?
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015   

mycie lustra czymkolwiek wydaje mi się ryzykownym pomysłem. czy to nie dlatego lustra trzeba co parę lat szlifowac i napylac?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015   

kivirovi napisał/a:
mycie lustra czymkolwiek wydaje mi się ryzykownym pomysłem. czy to nie dlatego lustra trzeba co parę lat szlifowac i napylac?

Kivi, te szlifowanie i napylanie co parę lat to są bajki jakieś. Wiesz, co znaczy szlifowanie lustra? Powtarzasz obiegowe mity i do tego wyolbrzymione. Owszem, kiedyś trzeba było regenerować warstwę aluminium, bo się utleniała, a stosowano marne powłoki zabezpieczające (kwestia także jakości napylania warstwy Al i owych powłok). Szczególnie dotyczyło to produkcji amatorskiej czy małoseryjnej lokalnego pochodzenia. W tej chwili, praktycznie te lustra są trwałe, wyjąwszy przypadki gorzej napylonej/zabezpieczonej warstwy odbijającej czy jakieś szczególnie trudne warunki eksploatacji (agresywna chemicznie atmosfera w co poniektórych miastach). Ludzie eksploatują zwierciadlane teleskopy po 10 lat i dłużej, a znam starsze i nadal sprawne...
Pozdrawiam
-J.
P.S. Lustra się niestety kurzą. Jedni myją je co parę sezonów, inni nie ruszają przez dekadę.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Pią 10 Kwi, 2015   

Choćby sie niewiem jak wyczyściło to już po 2-3 obserwacjach nieba jak spojrzysz na lustro to zauważysz kurz czy śmietki. Ja czyszcze jak widze że jest sporo czyli tak około 10 średnio półgodzinnych obserwacji . papier toaletowy zwilżony w płynie do okien i mikrofibra . Wątpie by to miało jakiś znaczący wpływ na pogorszenie stanu lustra. w lornetkach to praktycznie przed każdą obserwacją , też są powłoki i producenci nie mają jakichś przeciwskazań by nie czyścić i szmatki dorzucają w zestawie. . A specjalne płyny no cuż kolejna rzecz na której można zarobić
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14