Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta: Bresser Pirsch 25-75x100 czy Eco-Vision ECT-100?
Autor Wiadomość
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2015   Luneta: Bresser Pirsch 25-75x100 czy Eco-Vision ECT-100?

W dziale sprzedażowym pojawiła się w okazyjnej cenie Bresser Pirsch 25-75x100 co mi przypomniało, że się rozglądam za lunetą :) Do podglądania ptaków (przyleśne łąki i rozlewiska) i czasami do spojrzenia na niebo. Do lasu mam blisko, a w niebo to patrzyłbym na podwórku, więc waga nie ma specjalnego transportowego znaczenia.
Nie mam wielkich wymagań ani doświadczeń. Testowałem Delta Optical Titanium 65ED i było dobrze, choć trochę brakowało zoomu a i cena powyżej 1000zł przekracza mój budżet.
Więc... Bresser Pirsch 25-75x100 czy może Eco-Vision ECT-100 (aktualnie do nabycia za około 600zł) - która mniej mnie rozczaruje?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2015   

Próba stosowania lunetki ornitologicznej do ogladania nieba na ogół kiepsko się sprawdza, co wiem z doświadczenia. Choć znam (wirtualnie) ludzi, którym ta sztuka "się udała". W pewnym, ograsniczonym stopniu oczywiście. W moim to były wyrzucone pieniądze w błoto. Poszła w dobre ręce ornitologa właśnie... Kupiłem później lornetę, a potem przyzwoity teleskop.
Głównym, ale nie jedynym problem adaptacji takiego sprzętu do astro jest brak szukacza, co szczególnie dla początkującego użytkownika jest horrorem. Nie mówię tu o trafieniu w Księżyc czy Jowisza, bo to zrobisz bez trudu. Ale o wyszukiwaniu obiektów "po gwiazdach" prawie zapomnij. Chyba że dołożysz jakiś celownik, kawałek rurki albo nasadkowy obiektyw-konwerter od iPhone'a lub innego smartfona. Są takie do dostania na allegro, za małe pieniądze. Optycznie to małe lunetki Galileusza, dają prosty obraz.
Drugim problemem są parametry optyczne takiego sprzętu: tu akurat dobrze kombinujesz do astro z wieksza aperturą, ale do ptaszków to lekki nadmiar mocy ci się zrobi. Poziom aberracji i zakres powiększeń takiej krotkoogniskowej ziemskiej lunetki jest za słaby do przyzwoitej obserwacji planet (chociaż pierścienie Saturna, księżyce Jowisza i moooże 2 pasy na nim -owszem), sprawdzi się w miarę dobrze tylko na Księżycu (no, przy jego oglądaniu :wink: ). Jeśli chodzi o obserwacje tzw. DS przegra w praktyce taka lunetka z dużą lornetą, szczególnie jeśli nie wyposażysz jej w szukacz.
Podsumowując: kupując lunetkę stricte ornitologiczną daruj sobie jej wybór i użytkowanie pod kątem astro. Nie ma sensu. Istnieje natomiast opcja odwrotna, pod warunkiem, że przyrodę będziesz obserwował bardziej stacjonarnie, tj, spod domu lub z okolic zaparkowanego auta (bez noszenia sprzętu kilometrami czy setkami metrów). Wtedy do naziemnych obserwacji można użyć jakiegoś nie za długiego refraktora astro. Oczywiście wyposażonego w:
-kątówkę pryzmatyczną w pełni odwracającą obraz
-montaż azymutalny
To może być tuba 90/900, 102/500, 90/500, 100/600 itp. Nie bierz raczej 80/400, choć mała i zgrabna -do ogólnych zastosowań astro trochę słaba i bardzo kłopotliwa (za krótka) ogniskowa. Zależnie, które funkcje preferujesz (teren/astro). Wspomnianym montażem AZ może być oryginalny z kompletu (jeśli jest, np. AZ3, ale lepiej osobno AZ4 lub Porta), albo w przypadku obserwacji terenowych mocny statyw foto z klasyczną głowicą 2D lub 3D. Niech tylko nie przyjdzie Ci do głowy używać tego ostatniego do obserwacji nieba z dużymi powiększeniami (planety, częściowo Księżyc) ponad 50-60x, bo się BARDZO nieprzyjemnie zdziwisz. Ta uwaga dotyczy też niesławnej serii montaży Celestrona AstroMaster AZ. Przez jakiegoś niekompetentnego idiotę-projektanta głowica tego montażu mechanicznie jest identyczna z głowicami foto, co oznacza te same krytyczne ograniczenia, eliminujące ją z zastosowań astro, do których jest sprzedawana...
Pozdrawiam
-J.
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2015   

Jar, twoj opis dokladnie pokazuje jak punkt widzenia zalezy of pkt siedzenia. Oczywiście, ze się da zastosować. Tak samo jak traktorem pojechać na zakupy a Panda na ryby :) jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

Wielka wadą lunety Eco-vision jest AC. Jest jej bardzo dużo. Więcej niż w Celestronie 102mm. Do tego włożono tam bardzo słaby okular zoom wiec z ostroscia tez słabo. Pirscha nie widziałem juz lata. Wydaje mi się, ze jest lepiej. Znacznie bardziej polecam Acutery i Ultimy 100mm nawet bez ed. Niestety brak ED spowoduje, większą degradację obrazu. Na ptakach mimo większego powiększenia wcale nie bedzie wiele wiecej widac. Najwyzej ok. zmroku sie poprawi. W astro bedzie lepiej, zwlaszcza na planetach. No ale jak Jar slusznie pisze, I tak nic z niej nie zrobi teleskopu...
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

No pięknie mi wyprostowaliście światłopogląd, aż mi na mózgu wystąpiła AC :lol:
Dzięki...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15