Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Recenzja KOWA BD 12x56 XD Prominar.
Autor Wiadomość
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 19 Sie, 2015   

Taki mam plan. :mrgreen: jadę specjalnie za miasto, na potwierdzoną miejscówkę o nazwie- JER. DOT ED zamówiłem, bo ma dobre recenzje, a jakoś do klasy 8x56 nie miałem przekonania. Muszę się przekonać. Jednak przynajmniej dzienne obserwacje są ok. Rozumiem, że masz własne lub odebrane doświadczenia co do DOT 8x56 ED? Pole 7,4 stopnia w nawet 75% ostre, to 5,5 st, zatem ok, a reszta pola na naprowadzanie star-jumping. :arrow: :?: :idea:
Ogólnie-podoba mi się koncepcja przeglądówki 8x z ładnym polem pod niebo i nie za wielkiej do dziennego spoglądania (a DOT jest zgrabny, świetnie leży w łapie i przy oku oraz- jak dla mnie - lekki) plus coś 15x (Swar SLC/ Docter). Jak widzicie, po kawałku sobie próbuję, bo tylko noc ujawnia zalety i wady nocnego sprzętu. DOT ED i tak jest naprawdę ok za 1100 zł, nie ma co narzekać. Pokrętło może w sumie być, trzeba być świadomym kompromisu. No i ujawnia jednak stereoskopowość porro, bardzo ładnie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 19 Sie, 2015   

Czyli ze niby przechodzi do finału?!
Arkowi wyszło, ze rzeczywiste powiekszenie przekracza 9, a pole pozorne tez jest większe niż deklarowane.

Cos się koledzy pospali... Nikt o Nikonie SE 12x50 nie wspomina?
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Sro 19 Sie, 2015   

Czekamy na relacje z nocnych obserwacji :razz:
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 19 Sie, 2015   

No witajcie! Właśnie wróciłem...ach, piękne widoki. Jerzmanowice-Łazy, ponad 520 m npm, czyste po deszczach niebo i spory wiatr... NELM na moje oko ok. 6,0 mag. dawno nie widziałem już Drogi Mlecznej...cudna! Z ciekawych obiektów: M31, M33, M81, M82-te pomimo niskiego położenia i zaświetlenia-niebo było od Krakowa oświetlone do ok. 30st.
Lornetki: Vortex Viper 10x42-widać nieźle, ale wysiada aperturą przy DOT. 56 mm robi robotę! Kocyk, kurtka i na glebę! :twisted: Pole DOTa naprawdę fajne, jakkolwiek troszkę mniejsze AFoV od Vortexa-wiadomo 8x56! Piękny kontrast, ciemne niebo, mleko gwiazd, po prostu! Co do optyki podsumowanie:
NOC/ zmierzch/dzień

1. Jasny obraz i bardzo kontrastowy, na polach otaczających JER gołym okiem nic nie widać, nawet po adaptacji wzroku, przez Vortexa lipa, DOT-szczegóły i to oddane w sposób umożliwiający identyfikację. Moim zdaniem transmisja światła bardzo dobra! Lepsza niż w dachowym Vortexie z pryzmatami Sch-P.
2. Nieostrość-zaczyna się w okolicach ok.75-80% i jeśli się skupia na polu centralnym, nie ma z tym dramatu, choć kusi mnie żeby było lepiej. Ale i tak pomimo 8x po jakimś czasie łapki słabną i lata obraz obserwowany w zenicie. Koma zauważalna od ok 70-75% i daje od ok 90% mocno rozmazany obraz-ALE UWAGA-duużo lepszy niż Kowa Prominar!
3. Kolory gwiazd-piękne i jak znam niebo, to naturalne i soczyste.
4. Obserwacje z ręki-1,1 kg daje radę, choć trochę siłowni się przyda dla zdrowia.
5. Odblaski-jakie odblaski?? Pięknie czarno!
6. O zmierzchu-stray light-duużo mniejsze niż w Kowa i Vortexie-dużo! Lekkie pólksiężyce-mleko na obrzeżu pola na godz. 4. Naprawdę bez większego znaczenia. Dobre wyczernienie robi robotę.
7. Ostrość w centrum pola-lepsza niż Vortex i Kowa-naprawdę!
8. Efekt 3D! Głębia ostrości jest całkiem ok.
9. Biel-na moje oko lekko zimniejszy obraz od Vortexa, ale mi się podoba-obserwacja naziemna.
10. Przefajny pokrowiec-futerał o twardych ścianach, profilowany ze świetnym zamkiem, pasek z neoprenu do lornetki i pokrowca, zaślepki na obiektywy OK, nie wiem o co się ludzie czepiają? Koszt 20 zł/ szt. jak przepadną, ojej... :oops:
11. 10 lat gwarancji.
12. Ogólna budowa i jakość wykonania naprawdę fajna, ładna guma, nie odstaje, nie pachnie jakoś, nie jest luźna, muszle wygodne, odwijane, lornetka ładna i poręczna.

Uwagi negatywne:
1. Pole ostrości/ wolne od komy-mogłoby być lepsze. Jednak.
2. Zauważalny astygmatyzm, ale jak wiadomo przy 7 mm wychodzą wady wzroku, zatem nie wiem, czy to nie był mój lekki, choć podobno mam oczy jak trzeba. Może to być słaba strona lornetki, co też zauważył Arek w teście.
3. Regulacja ostrości-daje radę, ale to nie jest sprzęt klasy Kowa/ Vortex, nie mówiąc o wysokiej półce.
4. Dystrosja jednak od 80%, nie 95%, ale to nie wpływa na jakość obrazu nawet w ruchu, bo jest mała.
5. Powiększenie na pewno pow. 8x-daję piwo, że - ok.8,5x. I to jest akurat fajne dla mnie, niekoniecznie dla innych.
6. Okular w lewym tubisie ma gorsze parametry od prawego, sprawdziłem obu oczami oddzielnie, to jak w Nikonie Monarch DCF 10x56, którego miałem kilka lat temu, ma nieostrość, a bardziej komę wcześniej o ok 10% od prawego. Oddzielnie: L-degradacja obrazu zaczyna się przy ok 70-75%, R-zaczyna się przy 80-85%. Ciekawe...Chiny!
Ogólnie:

Fajna i zaskakująco dobrze się wywiązująca ze swojej roli. Chociaż nie miałem przekonania do 8x56, to przekonuję się, że trochę jest to osobnicze, albo urban-legends-like z tą źrenicą. Mam 45 lat i ponad 7 mm... Ta lornetka działa!
Pytanie co dalej? Faktem jest, że nie używam zbyt intensywnie optyki, a na pewno baardzo szanuję i pedentycznie dbam. Czy ta DOT posłuży mi 10 lat do końca gwarancji?-TAK!
Czy są lepsze od niej 8x56-TAK! Swarovski SLC 56 8x56 z polem 7,6 stopnia za 5x tyle. I tam na pewno widać różnicę! Ale jest też Swar 15x56 SLC 56 i pytanie, czy nie dokupić go do kompletu? Waży o 100g więcej, jest poręczny. Śmieszny taki duet, ale czy kupować SLC56 8x56? Bo jak pisał w świetnych recenzjach kol. Soyuz z Beneluxu na cloudynights-SLC 10x56 to tak trochę do wszystkiego i niczego, a mnie stać na kilka lornetek. Co myślicie?
pozdr
V.
Ostatnio zmieniony przez Volver Czw 20 Sie, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Na razie zostaje.

Widzisz. Robi się problem. Zachwyciła cie tania lornetka Porro a podpadły ci pryzmaty Sch-P. A tu Swaro nie dosc, ze Sch-P to i drogie. Gdyby nie to ze ciężkie, powiedział bym Docter, Fujinon...

Zajrzyj do art. O precikach i lornetkach nocnych. Jak olewasz Optolyth to zwróć uwagę na Zeissy: zarówno Conquest HD (10/15x56) jak i Victory HT 10x54 maja Abbe-Koeninga.

Rola drugoplanowa obsadzona, tytulowa - nadal wakat. Ten casting robi się ciekawy.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Kivirovi-akurat seria SLC56 ma Abbe-Koeniga! Czyli bez powłoki odbijającej, z całkowitym odbiciem wewnętrznym! I to jest poza duuużo lepszą podobno mechaniką, wyróżnik z poprzednich serii SLC, New SLC. Inne ich lornetki mają Sch-P (nawet droższe), a ta jest tu wyjątkiem, nie ma flattenera pola, więc ma lepszą transmisję i ogólnie kusząca seria... Czy DOT zostanie? Jak nie kupię SLC 8x56, tylko 15x56, to pewnie tak. Muszę się zastanowić, czy iść w parę 8x i 15x? W sumie niegłupie to by było.
Przeczytałem już chyba wszystko nt. optyki i anatomii w lornetkowych relacjach.

[ Dodano: Czw 20 Sie, 2015 12:16 ]
Zamówiłem Swarovski z nowej linii SL 56- SLC15x56 WB. TA-DAM! :razz:
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Skwarki SLC 8x56 i 15x56 z polami odpowiednio 7.6st i 4.5 st. to praktycznie docelowy komplet do astro :) Następnym krokiem już jest teleskop, najlepiej soczewka APO :mrgreen:

Przy parametrach lornetek typu 8x56 9x63 10x70, astygmatyzm oka łatwo się ujawnia. Nawet mała wada jest widoczna. Najlepiej iść do okulisty i dobrać soczewki kontaktowe, takie jednodniowe. Zakładasz tylko gdy obserwujesz i można się cieszyć obrazem żyletą.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Tak, wiem, że tak się wzmaga wada wzroku. Nie narzekam, zatem to pewnie niedoskonałość optyki DOT. Dwa Swarki to byłaby już rozpusta! Ale idą Święta, przedtem Mikołaj... hehe... Telepa miałem i sprzedałem, pozostaję przy obserwacjach lornetkowych. Nie mam czasu na wszystkie pasje...znany przypadek. Jak dojdzie, to dam znać, a co do DOTa, to daję mu szansę, choć pomyślę poważnie jeszcze nad Swarem 8x56. Ma super pole... DOTa mogę zawsze sprzedać z niewielką stratą, Swara już nie... :zalamany: to jak z drogim autem sportowym, same story!
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Gratuluje dobrego zakupu. Ja również przed wakacjami kupiłem steinera Nightunetra XTR 8x30 i sprawdził się znakomicie na morzu czy w górach optyka super ostra do bólu :wink: i najważniejsze bez obaw o uszkodzenia bo to pancerna robota. Jak DOT się znudzi to daj znać może się skuszę :razz: .
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 20 Sie, 2015   

Dam z pewnością! Teraz czeka na kolegę-Swarovskiego SL 56 15x56 WB... :cool:

[ Dodano: Pią 21 Sie, 2015 14:37 ]
Szanowni-jednak zmiana. DOT 8x56 ED wróciła do sklepu. Ma w lewym okularze taką komę, że aż się dziwnie patrzy. Widać to po bliższym, na zimno oglądzie. Sprawdziłem obuocznie i to nie moja wada wzroku. Prawy okular jest za to ok. To taki rozrzut jakościowy! Szkoda.

Wróciłem do koncepcji ultymatywnej-Swarovski SLC 56 10x56 WB i takiego sobie kupiłem. SLC 15x56 może na Gwiazdkę, albo zamiast niego - Nikon 18x70 IF WP z dobrym statywem? Ma takie pole, że przy 70 st widzenia okularów ma się podobno wrażenie "bycia wśród gwiazd"... Goornik, możesz coś o tym sprzęcie powiedzieć?? A może ktoś inny ma go? Wiem, że nie jest tak ostry jak Swar, ale ma sporo zwolenników.
Oczywiście, jak dojdzie Swar, to zaraz go przetestuję i się tym podzielę.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Nie 23 Sie, 2015   

DOT w swojej cenie i tak pozostaje niezłym optycznym kąskiem, zwłaszcza gdy można wybrać sobie egzemplarz. Czekam z niecierpliwością na opinię o Swarku.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 23 Sie, 2015   

To prawda DOT ma potencjał. Ale importer mógłby się postarać i szanować klientów topowej serii. Ja już nie mam serca i ochoty na eksperymenty z chińskim tłem... Swar to raczej pewniak....mam nadzieję :zalamany: kupię też jakieś fajne małe porro typu Steiner Nighthunter XTR 8x30.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Nie 23 Sie, 2015   

Ja jakoś nie "czuję" lornetek porro 8x30. Człowieka kuszą entuzjastyczne opinie, sam jestem trochę od ich wpływem. Mam starszą 8x30 i jakoś nie pasuje mi do turystyki bo to nie lekki i mały roof...Może na wycieczki piesze po sąsiednim lesie i chyba tyle w moim przypadku. Tutaj przewaga dachówek jest dla mnie dość oczywista.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 24 Sie, 2015   

Mi sie jednakowo podobają oba typy. Choć muszę przyznać, że używając głównie dachów, przelotny kontakt z porro DOT 8X56 ED przypomniał mi urok 3D.. :-)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Mar, 2016   

Volver, czy pamiętasz jeszcze AFoV Kowy 12x56? Wspomniałeś
http://forum.optyczne.pl/...p=509513#509513
że wypada lepiej niż Nikona SE 12x50, ale ze specyfikacji wypada odwrotnie (Kowa 5.5*, Nikon 5*, te same powiększenia)... Albo czegoś nie rozumiem...

Nie patrzyłem przez żadną, ale Kowę chcę na dniach kupić i ciekawią mnie wszystkie opinie na temat AFoV (poza tym już tyle czytałem o niej, że mi wystarczy ;) )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14