Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Co daje filtr UV i czy warto je stosować
Autor Wiadomość
Tomek Sad 
Nowy



Posty: 10
Skąd: Włocławek
Wysłany: Czw 10 Kwi, 2008   Co daje filtr UV i czy warto je stosować

Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem filtra UV. Czy poza ochroną coś ten filtr daje a może w czymś przeszkadza. Jaki ma wpływ np. na pracę AF.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

Odcina promienie UV, co pomaga np. w górach zapanować nad kolorem (w górach jest więcej promieniowania UV, które zadymia obraz). Ale to niuansowe sprawy są chyba w praktyce, może koledzy „wysokogórscy” się wypowiedzą.
Przeszkadza w zdjęciach nocnych na długim czasie (pojawiają się różne niechciane bliki, których nie ma po zdjęciu filtra. Czy wpływa na pracę AF – świetne pytanie :)
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

Nie ma wpływu na pracę AF-a.
 
 
Dingo 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 103
Skąd: Silesia
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

ale raczej nie kupuj najtańszych filtrów UV w stylu "no name"... bo oszczędność niewielka, a frustracja pewna :)
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

Cytat:
Przeszkadza w zdjęciach nocnych na długim czasie (pojawiają się różne niechciane bliki, których nie ma po zdjęciu filtra. Czy wpływa na pracę AF – świetne pytanie


...nie tylko nocnych, filtry gorszej jakości mogą powodować bliki w dzień przy fotkach z dziwnym kątem padania światła. Przy obiektywach z szerokim kątem może wywoływać winietowanie, ale jest to raczej rzadkie zjawisko, ponadto są filtry slim.
mimo wad polecam noszenie filtra ze względu na jego właściwości ochronne, (osłania przednią soczewkę przed mechanicznymi uszkodzeniami, jaki i kurzem, pyłem) no i wycinanie promieniowania UV (IMO różnica w "normalnych" warunkach jest mała)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

http://www.optyczne.pl/5....ltr%F3w_UV.html

Tu masz test filtrów UV z obszernym wstępem co one robią, jak i dlaczego.
 
 
Tomek Sad 
Nowy



Posty: 10
Skąd: Włocławek
Wysłany: Pią 11 Kwi, 2008   

Dzięki za rady. Myślę o filtrze Hoya pro 1 digital. W górach bywam rzadko ale myślę, że dla samej ochrony warto go założyć. Może z wyjątkiem kita bo wtedy filtr byłby droższy od szkła.
 
 
Portal 
Bywalec


Posty: 196
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

no wlasnie moze bardziej doswiadczenii fotografowie powiedza w jakich sytuacjach filtr UV moze pogarszac fotki ? ( ja ma HOYA UMC UV=0). Na ogol nosi sie go jako ochrone obiektywu - wiec moze jakies rady kiedy , w jakich systajcach najlepiej odkrecic taki filtr na czas robienia fotki

Nie wiem czy to wina filtra ale jak robilem fotki w parku (w zwierzyncu wsrod drzew) w sloneczny dzien - to fotki wyszly takie zielonkowate , tak jakby powietrze nie bylo przezroczyste bezbarwne a mialo kolor zielonkawy , taka jakby poswita zielona (nie wiem jak to inaczej wyjasnic) - czy moglo to byc efektem tego filtra ? (niestety nie mam jak teraz wykonac takich samych ujec ale bez filtra aby porownac)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

Masz straty transmisji, większe winietowanie, potencjalne odblaski. W teście UV masz nawet próbki tego jak to może wyglądać.
 
 
Portal 
Bywalec


Posty: 196
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

Arek napisał/a:
Masz straty transmisji, większe winietowanie, potencjalne odblaski. W teście UV masz nawet próbki tego jak to może wyglądać.


wedlug testu tego filtra to
przepuszczalnosc powyzej 97%
odblaski 4/5
brak winietowania

czy napewno to jest powodem tego ze gdy robilem fotki w parku dla zwierzat w zoo w srod drzew to powietrze bylo jakby zielone zamiast przezroczyste (jakby filtr zielony byl zalozony)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

Na Panasonicu miałeś założony? Przy jakiś konkretnych ogniskowych czy przy wszystkich to widziałeś?
 
 
Portal 
Bywalec


Posty: 196
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

Arek napisał/a:
Na Panasonicu miałeś założony? Przy jakiś konkretnych ogniskowych czy przy wszystkich to widziałeś?

tak na swoim panasonicu , fotki raczej robilem przy zoomie od okolo x10 do x16 ( w tym przedziale)
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008   

jest to wynik uv'ki. ogólnie chyba szkła które jest na obiektywie. w lesie robiłem ostatnio i właśnie przy większych ogniskowych tworzyło mi się zabarwienie. nie wiem czym jest spowodowane.
Natomiast przy polarku odpuściłem sobie jakiekolwiek zbliżenia. czas wydłużył się niemiłosiernie.

UV'kę ściągam przy zdjęciach nocnych. tylko. tak jest cały czas założony i powiem że naprawdę jest bardzo pomocny przy zdjęciach w górach (miałem UV na swojej minolcie w tartrach w sierpniu).
Lepsze niż UV w górach jest Skylight, ale niestety zmienia on bardziej barwę zdjęcia.

Przy 28mm w Panasonicu nie znalazłem błędów jeśli chodzi o winietowanie. Jest dobrze. Nawet przy normalnych filtrach (nie tylko slim).
Kupiłem taniego selco i powiem krótko - nadaję się jako osłona. Nie szkoda mi 20 zł, a jakieś dodatkowa osłona mechaniczna z przodu jest. W ciągu dnia bliki mi się nie pojawiają (a jeśli już są, to nie z winy filtra z przodu).

Myślę że to wszystkie grzechy. Nie wiem... wielu doświadczonych powie że to niepotrzebne. Mi osobiście nigdy ten UV nie przeszkadzał.
 
 
deamianpl 
Nowy


Posty: 22
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

Pozwole sobie odswiezyc temat, szukam podstawowych informacji na temat filtrow: skylight, polaryzacyjnego, widzialem na jakims serwisie, ze filtry skylight wystepuja w 2 rodzajach, tak, to chyba byly skylight, prawda ? czym sie roznia skylight od skylight ? ;-)

Jakiej firmy polecacie filtry do eos'a 400d ? (58mm)
interesuja mnie
-polar
-skylight

W miarę znośnych cenach ;-)
 
 
rafalg 
Rozmowny


Pomógł: 4 razy
Posty: 430
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

deamianpl napisał/a:
Pozwole sobie odswiezyc temat, szukam podstawowych informacji na temat filtrow: skylight, polaryzacyjnego, widzialem na jakims serwisie, ze filtry skylight wystepuja w 2 rodzajach, tak, to chyba byly skylight, prawda ? czym sie roznia skylight od skylight ? ;-)

Jakiej firmy polecacie filtry do eos'a 400d ? (58mm)
interesuja mnie
-polar
-skylight

W miarę znośnych cenach ;-)


Filtr nie stosuje się do aparatu ale raczej do obiektywu. Co do firmy dość dobre są filtry Hoya ale niestety nie są tanie. Filtr sky będzie stosunkowo tani, polar to już zależy od typu.
Tutaj masz przykładowe ceny filtrów Hoya http://www.sklepfotografi...to/filtry_hoya/
Npisałeś 58mm więc przypuszczam że masz obiektyw kitowy. Tu wiele nie zadziałasz sky lub uv raczej w celach ochronnych. Do zastosowania bardziej zaawansowanych filtrów trzeba mieć obiektyw z ostrzeniem wewnętrznym tak aby się przednia soczewka nie obracała. Poza tym przy tych tanich obiektywach naprawdę nie warto iść w koszty. Dobry filtr ma sens przy droższych szkłach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14