Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kim jesteśmy? Co i czym robimy?
Autor Wiadomość
Posłaniecprawdy 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   Kim jesteśmy? Co i czym robimy?

Z racji tego, że wszystkie dyskusje systemowe na portalu kończą się na słowach, a nie zdjęciach, w komentarzach pod:
http://www.optyczne.pl/91....html#kom187011
Rzuciłem propozycję stworzenia tematu, w którym zamiast bezcelowo bić pianę w komentarzach będzie można pokazać kto jakiego rodzaju fotografią się zajmuje i jaki prezentuje w niej poziom.

-Idea tematu: Każda chętna osoba wrzuca w temacie swoje najlepsze/najciekawsze zdjęcia z ubiegłego miesiąca wraz z opisem systemu którym zostały wykonane oraz parametrów zdjęcia.
-Ilość zdjęć: proponowałbym okolice 4(po 1 na tydzień)
-Tematyka zdjęć: całkowicie dowolna, każdy wrzuca to co robi. Mogą to być 4 zdjęcia z 1 sesji/eventu, każde może być z innej beczki, pełna dowolność, byleby ilość się zgadzała.
-Rozmiar zdjęć: Niestety 1000px na dłuższym boku jest rozdzielczością rodem z XX wieku.
Proponowałbym 1080px na wysokość, co w praktyce da 1620x1080 w przypadku 3:2 i 1440:1080 w przypadku m4/3. Tutaj pojawia sie istotne pytanie- co na to moderacja?
Niestety, ale prezentowanie zdjęć z 1000px na dłuższym boku w czasach, gdy monitory full hd są normą, agencje foto biorą zdjęcia 3500px na dłuższym boku, a stocki jeszcze większe jest lekko bezcelowe.
-Inne zasady tematu:Poza wyżej wymienionymi proponowałbym dodać jedną zasadę- ewentualne komentarze na temat zdjęć innych użytkowników dopiero po wrzuceniu swoich własnych zdjęć, pozwoli to uniknąć anonimowego bicia piany rodem z komentarzy po artykułami.

Dałoby to ogląd jakiego typu zdjęciami zajmują się użytkownicy danych systemów, jaki poziom fotograficzny prezentują.

Jeżeli moderacja/userzy mają jakieś swoje propozycje/komentarze zachęcam się do dzielenia się nimi.
Dodatkowo miło byłoby gdyby w razie zainteresowania tematem wśród użytkowników ktoś z moderacji sprawował nad nim pieczę.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






akira 
Rozmowny


Pomógł: 55 razy
Posty: 262
Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   Re: Kim jesteśmy? Co i czym robimy?

Posłaniecprawdy napisał/a:

Dałoby to ogląd jakiego typu zdjęciami zajmują się użytkownicy danych systemów, jaki poziom fotograficzny prezentują.


https://www.flickr.com/
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   Re: Kim jesteśmy? Co i czym robimy?

Posłaniecprawdy napisał/a:
Z racji tego, że wszystkie dyskusje systemowe na portalu kończą się na słowach, a nie zdjęciach, w komentarzach pod:
http://www.optyczne.pl/91....html#kom187011
Rzuciłem propozycję stworzenia tematu, w którym zamiast bezcelowo bić pianę w komentarzach będzie można pokazać kto jakiego rodzaju fotografią się zajmuje i jaki prezentuje w niej poziom.

Bez sensu. Coś takiego jest tutaj http://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=27

Posłaniecprawdy napisał/a:
-Idea tematu: Każda chętna osoba wrzuca w temacie swoje najlepsze/najciekawsze zdjęcia z ubiegłego miesiąca wraz z opisem systemu którym zostały wykonane oraz parametrów zdjęcia.

Malarza zapytasz jakimi pedzlami malował? A pisarza jakim piórem czy na jakiej maszynie pisał? Znowu bez sensu. Lepiej prezentować zdjęcia w odpowiednim dziale.
Posłaniecprawdy napisał/a:
-Ilość zdjęć: proponowałbym okolice 4(po 1 na tydzień)

A jak ktoś nie ma czasu? Ja mogę sobie pozwolić na jeden, może dwa wypady fotograficzne w miesiacu.
Posłaniecprawdy napisał/a:
-Tematyka zdjęć: całkowicie dowolna, każdy wrzuca to co robi. Mogą to być 4 zdjęcia z 1 sesji/eventu, każde może być z innej beczki, pełna dowolność, byleby ilość się zgadzała.

Lepiej iść na jakość niż na ilość.
Posłaniecprawdy napisał/a:
-Rozmiar zdjęć: Niestety 1000px na dłuższym boku jest rozdzielczością rodem z XX wieku.
Proponowałbym 1080px na wysokość, co w praktyce da 1620x1080 w przypadku 3:2 i 1440:1080 w przypadku m4/3. Tutaj pojawia sie istotne pytanie- co na to moderacja?

Dobre zdjęcie będzie dobre nawet w niższej rozdzielczości.
Posłaniecprawdy napisał/a:
Dałoby to ogląd jakiego typu zdjęciami zajmują się użytkownicy danych systemów, jaki poziom fotograficzny prezentują.

Nie lepiej poprosić o link do kogoś zdjęć? https://www.flickr.com/photos/kojut/albums
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

Posłaniecprawdy, propozycja mi się na pierwszy rzut oka spodobała, bo to jakiś powiew świeżości na tym forum. Ale jak już koledzy napisali, to nie jest sposób na spory systemowe, tylko sposób na pokazanie swoich umiejętności. Mam na dysku zdjęcia, którymi mógłbym „udowodnić” wyższość staruszka 7D nad nowym D610 :) ale tak naprawdę pokazują one tylko jak ważne jest światło i tło, a nie aparat, podczas pozowanej sesji portretowej w kontrolowanych warunkach.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

Tak... , zgadzam się z komorem.
Człowiek mający zaciecie to i drzwiami od stodoły zrobi dobry kadr.
Inna kwestia to parametry naświetlania. To może być pomocne dla kolegów, którzy dopiero zaczynają zabawę z fotografią. Pozwoli im to ocenić naświetlenie, głębię ostrości przy opisanej przysłonie, czas naświetlania do uzyskania odpowiednich efektów (np. Rozmycia wody czy chmur przy ekspozycjach z długim czasem naświetlania itp.).
Rozmiar 1024 na długim boku jest OK imho aczkolwiek nie zaszkodziłoby więcej.
 
 
chester 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 135
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

Smar, mydło i powidło.
Jak lubię przyrodę, oglądam dział przyroda. Jak samoloty - idę do samolotów. A tu Matka Boska będzie sąsiadowała z gołą babą, czy odchody z biżuterią. Taki fejsbuk, jeden śmietnik.

Natomiast wydaje mi się fajnym pomysłem, by fotki w działach foto były opisywane parametrami i sprzętem (np. C7D2+S28-75 2.8, filtr czerwony, błysk doświetlający). Wiem, że część tego (ekspozycja) jest w exifie, ale nie zawsze jest (vide manual bez styków) no i nie zawsze można exif przeczytać (np przeglądając z tabletu)
 
 
Posłaniecprawdy 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sob 12 Gru, 2015   

komor napisał/a:
Ale jak już koledzy napisali, to nie jest sposób na spory systemowe, tylko sposób na pokazanie swoich umiejętności. Mam na dysku zdjęcia, którymi mógłbym „udowodnić” wyższość staruszka 7D nad nowym D610 :) ale tak naprawdę pokazują one tylko jak ważne jest światło i tło, a nie aparat, podczas pozowanej sesji portretowej w kontrolowanych warunkach.

Owszem temat ten może pokazać, że gorszy sprzęt z lepszymi umiejętnościami da lepsze wyniki niż lepszy sprzęt ze słabszymi umiejętnościami... i o to też chodzi ;)

fatman napisał/a:
Tak... , zgadzam się z komorem.
Człowiek mający zaciecie to i drzwiami od stodoły zrobi dobry kadr.

Także w przypadku sportu/przyrody/reporterki czy macro?
Dyskutowałbym ;)

fatman napisał/a:

Inna kwestia to parametry naświetlania. To może być pomocne dla kolegów, którzy dopiero zaczynają zabawę z fotografią. Pozwoli im to ocenić naświetlenie, głębię ostrości przy opisanej przysłonie, czas naświetlania do uzyskania odpowiednich efektów (np. Rozmycia wody czy chmur przy ekspozycjach z długim czasem naświetlania itp.).
Rozmiar 1024 na długim boku jest OK imho aczkolwiek nie zaszkodziłoby więcej.

Z jednej strony to o czym pisałeś, z drugiej strony pozwoli to ocenić jak w praktyce dany sprzęt spisuje się w danych warunkach.

chester napisał/a:
Smar, mydło i powidło.
Jak lubię przyrodę, oglądam dział przyroda. Jak samoloty - idę do samolotów. A tu Matka Boska będzie sąsiadowała z gołą babą, czy odchody z biżuterią. Taki fejsbuk, jeden śmietnik.

Dokładnie o to chodzi;)
Pełny przegląd zdjęć robionych różnymi systemami w naszych krajowych warunkach.


Natomiast co do rozdzielczości:
a.) Od strony wizualnej duże zdjęcia prezentują się lepiej, szczególnie na monitorach o większej rozdzielczości.
b.) Od strony czysto technicznej: zdjęcia z 1600px na dłuższym boku dużo więcej powiedzą o sprzęcie niż te z 1000px.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

Posłaniecprawdy napisał/a:
Pełny przegląd zdjęć robionych różnymi systemami w naszych krajowych warunkach.


Jakby mało było już zdjęć upchanych po różnych forach i galeriach.... :) Wspomniałem niedawno, że wg mnie prezentacja pojedynczych zdjęć trochę sie przejadła i że nudne są mocno obrobione i sztuczne widoczki, portrety, cokolwiek. Zbyt powszechna to jest dziedzina sztuki i trzeba to uzupełnić jakąś głębszą treścią, np słowną (np. cykl reportażowy czy w ogóle jakiś porjekt tematyczny)

Parę postów wcześniej pokazałem kilka przykładowych sampli (chodziło tylko o zaprezentowanie do czego można użyć UWA na m4/3 - bo to mój podstawowy system - a nie o jakieś wybitne dzieła, w które nie wierzę, niezależnie od systemu), wcześniej pokazywałem zdjęcia, które robiłem małym obrazkiem (też do znalezienia), no ale czy cokolwiek z tego wynika? Kto ma określać jakie zdjęcie jest wartościowe i na jakiej podstawie?

[ Dodano: Nie 13 Gru, 2015 00:22 ]
edit: zobacz na przykład najnowsze zdjęcie w galerii, tę baletnicę (przepraszam Autora, ale tak wyszło). Dla mnie to plastikowa lala w sztucznej pozie, ale jednak komuś się spodobała. Czy tu w ogóle jest płaszczyzna do dyskusji? Czy ewentualny głupi przepał na sukience albo inna kwestia techniczna ma tu jakiekolwiek znaczenia?

Niech każdy robi takie zdjęcia jak lubi i czym lubi, póki komukolwiek (choćby tylko autorowi ;) ) to się podoba.
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

MZ to najlepsze zdjęcie z 25 w galerii i najciekawsze od dość dawna (na ptakach i samolotach się nie znam)
Ono najbardziej mi się podoba.
 
 
kojut 
Entuzjasta



Pomógł: 37 razy
Posty: 700
Skąd: An Uaimh
Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

Posłaniecprawdy napisał/a:
Owszem temat ten może pokazać, że gorszy sprzęt z lepszymi umiejętnościami da lepsze wyniki niż lepszy sprzęt ze słabszymi umiejętnościami... i o to też chodzi ;)

A jaka jest definicja słabszego sprzętu?
Posłaniecprawdy napisał/a:
Także w przypadku sportu/przyrody/reporterki czy macro?
Dyskutowałbym ;)

Widziałem wiele udanych zdjęć z tych dziedzin robionych kompaktami czy telefonami. Poza tym to jakieś 10% całej fotografii.
Posłaniecprawdy napisał/a:
Z jednej strony to o czym pisałeś, z drugiej strony pozwoli to ocenić jak w praktyce dany sprzęt spisuje się w danych warunkach.

Nie, nie pozwoli. Wyjdzie na to, że ilu użytkowników tyle opinii
Posłaniecprawdy napisał/a:
Natomiast co do rozdzielczości:
a.) Od strony wizualnej duże zdjęcia prezentują się lepiej, szczególnie na monitorach o większej rozdzielczości.
b.) Od strony czysto technicznej: zdjęcia z 1600px na dłuższym boku dużo więcej powiedzą o sprzęcie niż te z 1000px.

Zdjęcia najlepiej prezentują się na dobrej jakości papierze, poprawnie oświetlone i oprawione i z odpowiednio dobranym rozmiarem. Na monitorze to co najwyżej można mieć jako-taki podgląd.

Posłaniecprawdy, najlepiej będzie jak zaczniesz i pokażesz wszystkim o co dokładnie chodzi- w myśl zasady: jeden obraz wart 1000 słów.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

kojut napisał/a:
Zdjęcia najlepiej prezentują się na dobrej jakości papierze, poprawnie oświetlone i oprawione i z odpowiednio dobranym rozmiarem.

Moim zdaniem, przy obecnej jakości monitorów, wydruki i odbitki nie mają już podejścia do ekranu, w przypadku fotografii cyfrowej. :)

(Posłaniecprawdy, widzisz? Ile ludzi tyle opinii :) )
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

komor napisał/a:
kojut napisał/a:
Zdjęcia najlepiej prezentują się na dobrej jakości papierze, poprawnie oświetlone i oprawione i z odpowiednio dobranym rozmiarem.

Moim zdaniem, przy obecnej jakości monitorów, wydruki i odbitki nie mają już podejścia do ekranu, w przypadku fotografii cyfrowej. :)

(Posłaniecprawdy, widzisz? Ile ludzi tyle opinii :) )


Właśnie :) Pewnie nie miałem tego dobrego papieru czy procesu, choć testowałem kilka labów uznawanych za renomowane. Zawsze wydruki (mam na myśli proces chemiczny, nie termosublimacyjny) wychodziły gorzej niż na moim ekranie. Uciekały gdzieś przejścia tonalne, były przepały i czarne plamy w cieniach. Z drugiej strony - na kiepskich monitorach (np. dwóch moich pracowych) wyglądało to równie słabo, albo i gorzej. Taka główna zaleta typowej odbitki to chyba tylko ilość detali jaką można dojrzeć w porównaniu ze zdjęciem ekranowym.

Z drukiej strony analogowe zdjęcia niekoniecznie muszą być drukowane. Slajdy wyglądają super jak są podświetlone, czyli albo rzutnik, albo skanowanie i prezentacja na monitorze... Po wydrukowaniu wyglądają płasko.
 
 
Posłaniecprawdy 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

Czyli mam rozumieć, że trzymamy się 1024px na dłuższym boku, czy da sie coś z tym zrobić?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

TS napisał/a:
zobacz na przykład najnowsze zdjęcie w galerii, tę baletnicę (przepraszam Autora, ale tak wyszło). Dla mnie to plastikowa lala w sztucznej pozie
Tyś widział "plastikową lalę w sztucznej pozie"... :razz:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 13 Gru, 2015   

W wątkach działu „Nasze zdjęcia” – tak, bo taki jest konsensus, była o tym dyskusja i statystyki, które przedstawił wtedy Robert Olech ucięły dyskusję. W międzyczasie minął rok i możemy powrócić do dyskusji, najlepiej w tamtym wątku. Jak chcesz, to uderz tam, na pewno znajdziesz poparcie paru osób. Z tym że dziś i tak większość korzysta albo z Flickra albo innych podobnych i tam nie ma problemu, żeby na forum wstawić mniejsze coś 900-1100 px, linkujące do większego rozmiaru.

W tym wątku skupmy się na kwestii pierwotnej. Zakładam, być może naiwnie, że z tej koncepcji może jednak coś się uda wykroić. Choć jest i galeria, i dział „Nasze zdjęcia”.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15