Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wybór monitora
Autor Wiadomość
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 20 Sie, 2016   

Na tym się wygodnie pracuje:
http://www.sklep-dell.pl/...4-210-adys.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

fatman napisał/a:
Na tym się wygodnie pracuje:
http://www.sklep-dell.pl/...4-210-adys.html

Bardzo szeroki jest ten monitor. Ale za to wąski. Nie lepiej kupić monitor IPS 4K?
Teraz zwracam się do wszystkich:
Jakie macie doświadczenia z monitorami?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

janqseven napisał/a:
Bardzo szeroki jest ten monitor. Ale za to wąski.

No to szeroki czy wąski? :twisted: To cudo jest dość specyficzne, ale nawet już mój U2515H jest bardzo szeroki, co jest przydatne, bo ekran z Lightroomem i zdjęciem formatu 3:2 wypełnia ekran zostawiając odpowiednie miejsce na panele z obu stron.

janqseven napisał/a:
Jakie macie doświadczenia z monitorami?

Ja mam 30-letnie. :twisted: Od monochromatycznej, zielonej bańki kineskopowej począwszy.

Zrzut ekranu 2016-08-24 o 18.05.14.jpg
Plik ściągnięto 6885 raz(y) 380,18 KB

 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

Podobnie jek komor jestem zwolennikiem rzeczy praktycznych a nie wyrzucania pieniędzy. Studia fotograficznego nie mam i albumów ślubnych nie robię.
Z wystaw fotograficznych nie da się wyżyć więc wielkich wydruków nie robię.

Rzeźbię na dwóch monitorach: Dell U2410 i HP2207
 
 
janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

W gruncie rzeczy chodzi o jakikolwiek IPS o wielkości dostosowanej do potrzeb?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

janqseven, na forum posucha, nudy, więc miło się odpowiada na Twoje kolejne pytania z cyklu „jak żyć” :) ale co tu więcej napisać. Jakikolwiek – nie jakikolwiek. O wielkości dostosowanej do potrzeb – jak ktoś ma nieograniczony budżet, to może być wielkość dostosowana do potrzeb. Ja potrzeby mam duże :) a budżet niekoniecznie. Muszę więc szukać jakiegoś sweetspot między potrzebami, warunkami technicznymi i ceną. Dlatego jeśli chodzi o monitory to od dawna kręciłem się w okolicy firmy NEC, bo mają przyzwoite monitory w dobrych cenach. Teraz mam Della, jednego z tych na panelu IPS, który bywa polecany na listach dyskusyjnych/forach, w których uczestniczę. Jak miałbym więcej pieniędzy to zastanawiałbym się nad jakimś Eizo, ale przy budżecie typu 10 tysi to chyba wolałbym sobie kupić iMaca 5K i w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Do tego kalibrator jakiś i to mi wystarczy.
 
 
janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

komor, iMac 5K? Warty jest swojej ceny [8-9k zł] Możesz coś więcej o nim napisać?
Zwykły pc za 4ooo + 4ooo na monitor to gorsza opcja?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 24 Sie, 2016   

Nie wiem czy gorsza, nie wiem czy wart swojej ceny, ale ja używam maków ze względu na system operacyjny, więc mam trochę inne opcje dostępne i niedostępne. Przedstawiłem tylko mój punkt widzenia. W zasadzie to przydałoby się poczytać jak ten panel 5K przestawia się po np. dwóch latach użytkowania, czy pozbyli się w tym modelu problemu z kurzem za szybą, może niedługo jakaś druga generacja tej matrycy albo lepsza grafika, itd., itp. Nie namawiam, bo to decyzja dotycząca nie tylko ekranu.
 
 
janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

Mac mają z tego co widziałem "odbijający monitor" Ja preferuję matowe. Cykl życia monitora za 10k i taniego za 1k jest taki sam... czy ten droższy wystarcza na dłużej?
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

Retina to Retina.
Jakość obrazu jest powalająca, mimo, że odblaskowy.
Ja mam odblaskowy HP i matowy Dell.
Na Matowym obrabiam zdjęcia a na odblaskowym oglądam bo... nabierają życia :wink:
 
 
janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

Eizo robi matowe. Coś w tym musi być. Retiny jeszcze nigdy nie używałem. Ale tez trzeba myśleć o odbiorcy. Kto tam wie jakich monitów używają np. forumowicze oglądając fotki galerii. Kupię porządny, a ktoś pokręci nosem bo u niego źle to wygląda. Powinien być jakiś standard, ze każdy widzi tak samo.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

janqseven napisał/a:
Eizo robi matowe. Coś w tym musi być. Retiny jeszcze nigdy nie używałem. Ale tez trzeba myśleć o odbiorcy. Kto tam wie jakich monitów używają np. forumowicze oglądając fotki galerii. Kupię porządny, a ktoś pokręci nosem bo u niego źle to wygląda. Powinien być jakiś standard, ze każdy widzi tak samo.


Jest. Nazywa się sRGB.
 
 
janqseven 
Entuzjasta



Pomógł: 3 razy
Posty: 576
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

fatman, przyjrzyjmy się takiej sytuacji:
Ja mam troszkę przyciemniony monitor żeby tak mocno nie raził, i obrabiam na nim zdjęcie. Ktoś ma rozjaśniony i większy kontrast ustawiony to czy obaj widzimy to samo?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

janqseven, jakie masz rozwiązanie tego filozoficznego problemu? :) Pamiętaj też, że oprócz monitora o odbiorze obrazu decyduje też oświetlenie pomieszczenia. Też chcesz je wszystkim ustandaryzować w domach? (I zakazać oglądania tabletów/komórek poza domem.)

Do obróbki zdjęć monitor powinien mieć ustawioną odpowiednią jasność i temperaturę barwową, to jako minimum. W pomieszczeniu powinno być też w miarę przyzwoite i nie za mocne oświetlenie, a ściany nie powinny być pomalowane na intensywne kolory. Dawniej, jak redakcje wydawnictw stać było jeszcze drogi i profesjonalny sprzęt, to bywało, że zdjęcia obrabia się w zaciemnionym pomieszczeniu, odciętym od zewnętrznego światła słonecznego i oświetlonego bardzo niewielką ilością odpowiedniego światła sztucznego. Monitory miały jasność ustawioną dość nisko, z jednej strony dlatego, żeby jak najbardziej zbliżyć się do symulacji papieru, z drugiej strony, żeby nie wypalać zbyt szybko drogiego sprzętu. :)

Generalnie znowu wkraczamy na kolejne nowe (dla janqseven) terytorium, o którym jest w internecie sporo poradników i wiedzy. Sugeruję odpowiednie lektury, zanim zadasz tu następne podstawowe pytania.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016   

janqseven, na przykład tu:

http://www.mva.pl

Znajdziesz odpowiedzi na 99% Twoich pytań zadawanych w tym wątku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 17