Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Adaptacja lunety Celestron -okulary 1.25" (reaktywacja)
Autor Wiadomość
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   Adaptacja lunety Celestron -okulary 1.25" (reaktywacja)

Temat już się przewijał tu na forum. Od tego czasu może się coś zmieniło, albo ktoś przerobił temat w praktyce lub kogoś takiego zna.
Otóż myślę o przeróbce Celestrona Ultima 100 pod okulary z tuleją 1.25" (astronomiczne). Inna setka Celestrona (Trailseeker 100) ma taką opcję fabrycznie, ale jest sporo droższa no i nieco większe gabaryty (długość), co akurat ma znaczenie w moim przypadku.
Cel adaptacji: przeróbka na astronomiczny traveller, możliwy do transportu w podróży z plecakiem. Aby było śmieszniej, to sam osobiście tu na forum i gdzie indziej odradzałem pytającym zastosowanie lunet obserwacyjnych jako sprzętu astro :razz: ,ze względu na ich b. poważne ograniczenia w tym zakresie (brak szukacza, ograniczony w praktyce zakres powiększeń i in.)
Tym razem jednak jest to przemyślany wybór, bo chodzi o bardzo z specyficzne zastosowania astro i ograniczenia gabarytowe. To ma być specjalizowany sprzęt wyjazdowy. Przejrzałem specyfikacje wielu potencjalnych krótkoogniskowych refraktorów astro 90-100mm apertury i prawie w każdym przypadku coś mi nie pasuje, najczęściej waga.
Ta konkretna luneta jest b. lekka (lżejsza wyraźnie np. od refraktora astro SW 102/500), gabaryty ma dopuszczalne dla mnie, a wewnętrzny focuser i kątowy pryzmat choć ogranicza w pewnych sprawach jest też zaletą jeśli chodzi o obsługę w polowych warunkach -mniej oddzielnych elementów niż przy klasycznym wyciągu i kątówce.
Oto moje kwestie do wyjaśnienia/ porady kolegów:
1)Z dyskusji tu na forum wynika, że oryginalny fabryczny okular zoom tej lunety jest wkręcany na gwint M35x1. Czy ktoś to może potwierdzić?
2) Powyższe daje szansę na adaptację okularów z tuleją 1.25"; Czy istnieje fabryczny adapter (gdzie kupić) lub czy ktoś już przeszedł ścieżkę z zamawianiem indywidualnie takiego (jeśli tak, proszę o kontakt)?
3) Jak działa wewnętrzy focuser takiej lunety: czy zmiana odległości między pryzmatami, czy też przeogniskowanie optyki za pomocą dodatkowego ruchomego układu soczewek?
Pozdrawiam
-J.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

Jakiś rok temu miałem podobny pomysł. W sklepie Delty w Warszawie okazało się, że okulary 1,25" nie pasują do Ultimy, trzeba by samemu dorobić gwintowaną przejściówkę.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2016   

Dzięki!
O.K. Czyli trzeba dłubać. Czy ktoś ma tę lunetę i może sprawdzić średnicę gwintu oryginalnego okularu? Ewentualnie także skok, jeśli potrafi (to już trudniejsze).
No i zostaje punkt 3). Ktoś wie?
Pozdrawiam
-J.
 
 
marcinkle 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 83
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2016   

Całe zadanie jest dość karkołomne. Miałem Acutera i gwint był tam 35mm a to bliźniacza konstrukcja. Istotne jednak jest, ile ma to mocowanie średnicy wewnetrznej bo musi się tam zmieścić tuleja mocująca okulary 1.25cala, a z tego co pamiętam nie mieści się. Natomiast jezeli tuleja mocująca okular 1.25 calowy bedzie ponad gwintem m35w korpusie to nie wyostrzymy na nieskończonośc.Cały problem polega na tym, ze adapter musiałby byc zrobiony pod konkretny model okularu - łączyłby się z okularem poprzez gwint w który wkręca się tuleje 1.25cala a nie z samą tuleją. Możnaby to obejść rozwiercając gniazdo w lunecie do szerokości 1.25 cala. Jak dla mnie gra nie warta swieczki - za dużo komplikacji.
Na jakiej zasadzie działa wewnętrzne ogniskowanie to nie wiem.
Pewnie taką przeróbke by zrobili w Astrokraku ale trzeba by wczesniej poeksperymentowac z róznymi okularami.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 12 Kwi, 2016   

Dzięki, marcinkle!
No, to marnie to wygląda... Z drugiej strony, może nie jest całkiem beznadziejnie. 1.25" to <32mm. To oznacza, że sama tuleja okularu powinna wejść do środka. Adapterem (gniazdem okularu 1.25") mógłby być po prostu pierścień grubości (wysokości) do 4-5mm z jakąś śrubką blokującą, tylko mocowanie do korpusu lunety musiałoby być osobne, a nie do oryginalnego gwintu. Jakieś śrubki po bokach czy coś, o ile jest tam dość miejsca. Marcin, jak długi jest ten gwint w fabrycznym okularze lunety? Czy dałbyś radę zrobić następujący test: wykręcić do 1/2-2/3 ten okular i sprawdzić ostrzenie na nieskończoność?
Pozdrawiam
-J.
P.S.EDIT: właśnie znalazłem i przeglądam test 4 lunet tu na optycznych. Wynika z tego, że w Acuterze 65 to jest gwint zewnętrzny 34mm, wystaje z korpusu. Dlatego przelot otworu jest mały (niezbędna grubość ścianki), piszą 31mm, a wiec okular 1.25" nie przejdzie. Pytanie, jak to jest zrobione w Ultimie...
 
 
marcinkle 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 83
Wysłany: Sro 13 Kwi, 2016   

zewnętrzny gwint w acuterze i ultimie jest taki sam, bo do obydwu można dokręcić zoom baadera, stąd podejrzewam, że w środku jest też identycznie, czyli za ciasno, żeby weszła tuleja 1.25 cala. Nie mam już tej lunety, więc próby nie zrobię.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 13 Kwi, 2016   

Tak czy owak, wielkie dzięki za pomoc. Dzięki niej, a także owocnej wymianie maili z Delta Optical, grzebaniu w necie czy wreszcie obejrzeniu u kolegów z pracy lunety Kowa TSN-1 mam już w miarę pełny obraz sytuacji.
Pro publico bono zapodam tutaj nieco szczegółów co do Ultimy:
Tam są 2 gwinty drobnozwojowe: zewnętrzny M35 lub M34 oraz M42 lub podobny (nie pamiętam już zdjęcia, wewnętrzny czy zewnętrzny). Ten szerszy (M42) mocuje oryginalny fabryczny okular. Mniejszy M35 powala zaś na założenie okularu od innego modelu lunety Celestrona, zapewniając wsteczną kompatybilność.
Ponieważ jest to gwint zewnętrzny, ulokowany na króćcu-kołnierzu wystającym z płaszczyzny korpusu, konieczna grubość jego ścianki raczej uniemożliwia bezinwazyjne instalowanie okularów z tuleją 1.25" w tym otworze.
Ewentualna adaptacja musiałaby zatem polegać na całkowitej eliminacji tego mniejszego gwintu. Jest to do przyjęcia, z racji mocowania okularu z zestawu na drugim, większym gwincie.
Uwaga! Powyższe podsumowanie jest oparte na informacji z DO oraz oglądzie internetowych zdjęć korpusu tej lunety (czy raczej ogólnie z serii Ultima) z wykręconym okularem. Fizycznie na razie nie miałem jej w ręku.
Mam teraz dylemat: bawić się w tę przeróbkę Ultimy, czy też postawić na sporo droższą wersję Trailseeker, która ma fabrycznie okular w standardzie 1.25" (i parę innych przydatnych rzeczy, typu microfocuser, wysuwany odrośnik / osłona p-słoneczna).
Pozdrawiam
-J.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Kwi, 2016   

Ultima jest bardzo słabiutka optycznie, być może to tylko kwestia fabrycznego okularu. Mechanika i materiały także nie wyglądają zbyt dobrze. Nie wiem jak jest z nowym modelem.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Jar, i jak - rozwiązałeś swoje dylematy? :grin:
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Prawie, ale nieco inną drogą :wink: O ile pewna opcja jest aktualna, bo właśnie wróciłem z daleka i dopiero będę dzwonił do osoby, z którą negocjowałem tuż przed wyjazdem. Ja sprawa dojdzie do skutku, dam znać.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15