Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Adapter do NIKON FIELDSCOPE
Autor Wiadomość
Strzała 
Entuzjasta
Boi się krytyki ;)



Pomógł: 2 razy
Posty: 700
Skąd: Szczecin Niebuszewo
Wysłany: Sob 19 Mar, 2016   Adapter do NIKON FIELDSCOPE

Znajomy ma lunetę NIKON FIELDSCOPE, do tego ma nikona D5000 i przymierza się do zakupu Nikon 50mm f/1.8G AF-S

Jaki adapter polecacie do wyżej wymienionego zestawu, żeby można było bawić się w digiscoping :?:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Mar, 2016   

Połączenie lunety z lustrzanką jest, delikatnie mówiąc, złym pomysłem. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskasz przekładając do okularu tani aparat kompaktowy, a do zdjęć dokumentacyjnych wystarczy nawet telefon.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Wto 22 Mar, 2016   

No może nie tak zupełnie złym pomysłem jak trudnym do zrealizowania i jeszcze trudniejszym do wykonania dobrych zdjęć. Przy takim połączeniu (w handlu tego mocowania nie spotkasz i trzeba je wykonać we własnym zakresie) powiększenie jest tak ogromne, że:
1) Trzeba bardzo silnego źródła światła aby w ogóle można było prawidłowo naświetlić fotkę
2) Nie wyobrażam sobie jak można ustabilizować drgania obrazu w takim systemie?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 22 Maj, 2016   

Strzała - zależy którą lunetę Fieldscpe ma znajomy.
- Jeśli Prostaff 5 - zapomnij o podłączeniu lustrzanki
- jesli ma III, IIIED lub 82ED: potrzebuje adapter FSA-L1 (z gwintem od strony lunety)
- jesli ma EDG to pogratuluj mu i niech szuka FSA-L2 (z bagnetem od strony lunety)

Koledzy Martul i Preskaler dość mocno mijają się z prawdą. Po pierwsze obraz z lustrzanki z ogniska głównego lunety będzie dużo lepszy od obrazu z kompaktu w projekcji okularowej. Po drugie Nikon oczywiście produkuje takie adaptery (FSA-L1 i FSA-L2) i nic nie musisz sam dorabiać. Z bardzo silnym źródłem światła też bzdura - tą techniką robiłem zdjęcia po zmierzchu....
Po trzecie potrzebny jest dobry statyw i dobra głowica.
Po czwarte - najważniejsze: niech kolega poszuka obiektywu Nikkor 400/4,5 IF-ED i dostanie O NIEBO wyższą jakość niż z lunety. Obiektyw ten kosztuje na ebayu mniej niż FSA-L2 i w dziedzinie komfortu pracy zmiażdży digiskoping.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 22 Maj, 2016   Re: Adapter do NIKON FIELDSCOPE

Strzała napisał/a:
Znajomy ma lunetę NIKON FIELDSCOPE, do tego ma nikona D5000 i przymierza się do zakupu Nikon 50mm f/1.8G AF-S

Jaki adapter polecacie do wyżej wymienionego zestawu, żeby można było bawić się w digiscoping
:?:


Kolego "goornik", zanim komuś zaczniesz zarzucać, że pisze bzdury, przeczytaj DOKŁADNIE i ze zrozumieniem o co pytał kol. "Strzała". Pyta dokładnie o adapter do zestawu - luneta/lustrzanka i obiektyw. Taki zestaw wymienił i adapter do takiego zestawu szuka.
Moja odpowiedź dotyczyła więc adaptera do projekcji okularowej z użyciem lustrzanki z własnym obiektywem i lunety z okularem. Nawiasem mówiąc, wykonałem taki adapter i robiłem nim zdjęcia,l więc wiem jakie są trudności przy tego typu zdjęciach. A oto widok podobnego układu o jaki chodzi w pytaniu (mój składa się z teleskopu Synta"8". z okularem 10 mm i aparatu Canon 40D bez obiektywu. Jesli do tego dołożył bym właśnie ten obiektyw 50/1,8 to właśnie tego dotyczy moja odpowiedź.

A tu wykonany tym systemem tranzyt księżyca na tlr Jowisza.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 22 Maj, 2016   

Kotku, ale kolega użytkownika Strzała ma lunate Nikon Fieldscope a nie jakiegoś tam Newtona.
Czytanie ze zrozumieniem polega na tym, że najpierw musisz zrozumieć, jak wygląda nikonowska luneta FIELDSCOPE. Ponieważ tego nie wiesz, to popatrz poniżej w link:

https://www.google.pl/sea...RaeBqgQ_AUIBigB

Potem zadaj sobie trud zrozumienia na czym polega podłączenie lustrzanki do takiego Fieldscopa, czyli poznaj - czysto teoretycznie - adaptery:
Nikon FSA-L1
https://www.google.pl/sea...&q=nikon+FSA-L1

oraz FSA-L2:
https://www.google.pl/sea...&q=nikon+FSA-L2

Nie zaszkodzi też pocztać na www.optycze.pl
http://www.optyczne.pl/index.php?art=209

A Ty zabierasz głos zupełnie bez orientacji w temacie. Stąd moja interwencja i sprostowanie bzdur, które napisałeś.
pa!
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 22 Maj, 2016   

Bardzo proszę o poszanowanie godności i bez spoufaleń.
Staram się zrozumieć co kolega rozumie przez takie sformułowanie -(cyt.) Czytanie ze zrozumieniem polega na tym, że najpierw musisz zrozumieć, jak wygląda nikonowska luneta ...(koniec cyt.) Nie wiem czy ja jakąś inną logikę studiowałem ale najwidoczniej 50 lat temu była inna. Nie mogę pojąć tego zwrotu, że trzeba zrozumieć jak coś wygląda. Owszem, można zobaczyć jak coś wygląda ale zrozumieć? Nie mogę sobie wyobrazić jakie znaczenie ma wygląd lunety? Mnie się wydaje, że podstawowym elementen, który należy brać pod uwagę przy tego typu adapterze jest wygląd i rozmiary okularu a co mnie obchodzi cała luneta czy jakikolwiek inny układ optyczny? Może być refraktor lub reflektor czy jeszcze coś innego, aby tylko w określonym miejscu tworzył się obraz i ten obraz mamy zwyczajnie sfotografować lustrzanką z obiektywem. Prawie do każdej takiej lub innej lunety można dorobić odpowiedni adapter zespolony z jej okularem i z aparatem fotograficznym. Ja pokazałem na fotce jak ja to zrobiłem z Syntą ale nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić z inną lunetką.
Podał kolega linki z mnóstwem szczegółowych rozwiązań ale my nie wiemy jaką konkretnie lunetkę kolega kolegi posiada (z jakim okularem?) więc po co to wszystko?
No właśnie co do orientacji w temacie to nie mamy żadnej bo kolega "Strzała" nie podał szczegółów.
Wracając jednak do tematu to chcę wyjaśnić dlaczego napisałem tak jak napisałem. Otoż w projekcji okularowej uzyskałem powiększenie odpowiadające w przybliżeniu fotografii w ognisku głównym z obiektywem z ogniskową 20 m. Jest to ogromne "powiększenie" i występują trudności ze stabilizacją drgań oraz jest straszna ciemnica. Zdołałem to jednak jakoś opanować ale nie wyobrażam sobie rozwiązania tego problemu po dołożeniu jeszcze obiektywu aparatu. Nie chce mi się liczyć tego wszystkiego ale śmiem twierdzić, że takim układem nie da się zrobić porządnego zdjęcia a olbrzymie przy tym powiększenie spowoduje przynajmniej kilkakrotnie ciemniejszy obraz od mojego. W moim przypadku jasność tego układu wynosi ok. 100(!). W układzie z obiektywem aparatu nie da się tego policzyć bo do tego potrzebne są dokładne odległości pomiędzy płaszczyznami obrazowania i płaszczyznami układów optycznych a tymi nie dysponuję. Szacuję, że może to być ok. 10 razy większe powiększenie. Da to w rezultacie jasność ok. 1000 (!).
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 23 Maj, 2016   

Preskaler, tak dla uściślenia: Goornikowi chyba chodzi o to, ze różne serie lunet Nikona mają różne mocowanie okularu (gwint/bagnet). Jak z rozumiałem z jego kolejnego posta, fabryczne adaptery do digiskopingu z tymi konkretnymi lunetami zastępują tenże okular,co oznacza, że muszą mieć wbudowaną optykę -własny okular projekcyjny. U innych producentów czasem mocuje się adapter aparatu do standardowego okularu (zwykle na gwint T2), ale tu mówimy o Nikonie.
Co do różnych połączeń aparat-luneta. Ze względu na niedostępność ogniska głównego w większości lunet obserwacyjnych stosuje się rozwiązania z projekcją. Tylko tu mamy pomieszanie pojęć, bo nieprecyzyjny termin digiskoping może oznaczać 2 różne rzeczy, często mylone ze sobą:
-projekcja okularowa: luneta z okularem + korpus aparatu bez obiektywu
-projekcja pozaogniskowa: luneta z okularem + aparat z własnym obiektywem
Pierwszy typ projekcji masz u siebie w Syncie i taki wchodzi w grę u kol. Strzała. Drugi to jest to, co robimy mocując za okularem lunety kompakta lub smartfona. Jest to najgorszy możliwy sposób, ale w przypadku aparatów z niewymienną optyką jedyny. W przypadku kamer z małymi matrycami i małymi (rozmiar soczewek) obiektywami czasem dający zaskakująco przyzwoite rezultaty (wide liczne fotki telefonami "przez okular"), ale zależy to od wielu czynników. W przypadku lustrzanki stosowanie tej metody w praktyce to optyczne samobójstwo (winiety, dystorsje, nieosiowości i wszelkie inne plagi), mechaniczne najczęściej także.
ALE: wyliczenie wypadkowej ogniskowej układu jest w tej metodzie znacznie prostsze niż w projekcji okularowej. Mnożysz po prostu ogniskową obiektywu aparatu przez kątowe powiększenie wizualne lunety z danym okularem.
Dla projekcji okularowej zależność jest dość złożona -nie mogę na szybko znaleźć wzoru, ale masz tam ogniskowe lunety i jej okularu, oraz jako niezależny parametr długość L złączki projekcyjnej (odległość okular-matryca), co pozwala na regulację skali obrazu w tej metodzie.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pon 23 Maj, 2016   

Ja to doskonale wiem bo robiłem takie próby z różnymi lunetami, lornetkami i układami optycznymi. Mnie chodzi o to, że kol. goornik zamiast dokładnie wszystko przecztać i zrozumieć o co chodzi, od razu wyskakuje z atakiem w dość niewybredny sposób. Mój post był zainspirowany opinią kol. Marluta, że połączenie lustrzanki z lunetą to zły pomysł. Pomysł może nie najgorszy tylko, że w projekcji okularowej bez obiektywu aparatu bo z obiektywem to właśnie jest karkołomny pomysł. Wyjaśniłem to później spokojnie i myślę, że wszyscy jesteśmy co do tego przekonani a moja metoda podłączenia lustrzanki do dowolnej lunety zdała egzamin tylko trzeba taki adapter samodzielnie wykonać dostosowując go do posiadanej lunety a dokładnie do jej okularu.
Dziękuję i również pozdrawiam.
P.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 25 Maj, 2016   

Preskaler, goornik, po co te emocje? Można nie zgadzać się kulturalnie. Dotychczas wątki lornetkowo-teleskopowe były najbardziej metrytoryczne i najmniej podatne na kłótnie. Błagam Was niech tak pozostanie...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 25 Maj, 2016   

Preskaler napisał/a:
Nie mogę pojąć tego zwrotu, że trzeba zrozumieć jak coś wygląda. Owszem, można zobaczyć jak coś wygląda ale zrozumieć? Nie mogę sobie wyobrazić jakie znaczenie ma wygląd lunety?

Typ mocowania akcesoriów to też wygląd. Co innego Newton z wyciągiem 2", co innego luneta danego producenta z jego unikalnym mocowaniem.
Preskaler napisał/a:

Ja pokazałem na fotce jak ja to zrobiłem z Syntą ale nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić z inną lunetką.

Zupełnie niepotrzebnie, bo jeśli w wątku mowa jest o lunecie Fieldscope Nikona, to mówimy tu o tym, co da się podpiąć pod tę lunate, a nie co sobie zmajsterkowaliśmy do Newtona.
Preskaler napisał/a:

Podał kolega linki z mnóstwem szczegółowych rozwiązań ale my nie wiemy jaką konkretnie lunetkę kolega kolegi posiada (z jakim okularem?) więc po co to wszystko?

Po to, żeby ustalił jaką ma lunate I wybrał jedno z gotowych rozwiązań oferowanych przez Nikona

Preskaler napisał/a:

No właśnie co do orientacji w temacie to nie mamy żadnej bo kolega "Strzała" nie podał szczegółów.
Wracając jednak do tematu to chcę wyjaśnić dlaczego napisałem tak jak napisałem. Otoż w projekcji okularowej uzyskałem powiększenie odpowiadające w przybliżeniu fotografii w ognisku głównym z obiektywem z ogniskową 20 m. Jest to ogromne "powiększenie" i występują trudności ze stabilizacją drgań oraz jest straszna ciemnica. Zdołałem to jednak jakoś opanować ale nie wyobrażam sobie rozwiązania tego problemu po dołożeniu jeszcze obiektywu aparatu. Nie chce mi się liczyć tego wszystkiego ale śmiem twierdzić, że takim układem nie da się zrobić porządnego zdjęcia a olbrzymie przy tym powiększenie spowoduje przynajmniej kilkakrotnie ciemniejszy obraz od mojego. W moim przypadku jasność tego układu wynosi ok. 100(!). W układzie z obiektywem aparatu nie da się tego policzyć bo do tego potrzebne są dokładne odległości pomiędzy płaszczyznami obrazowania i płaszczyznami układów optycznych a tymi nie dysponuję. Szacuję, że może to być ok. 10 razy większe powiększenie. Da to w rezultacie jasność ok. 1000 (!).

Sam widzisz, że ekwiwalent ogniskowej 20m to troche "inna półka" niż używanie Fieldscopa - w Nikonie EDG 85 maksymalna ogniskowa to 2400 mm. Takie ogniskowe da się ogarnąć ze stabilnego statywu z dobra głowicą.....

Jako fajkę pokoju wrzucam moje zdjęcie sprzed dwóch dni - z kolegą avikowaliśmy Jowisza (tuż przy kopule) Marsa i Saturna.

DSCF8588_01_01.JPG
Ja z kolegą w Bukowcu k. Łodzi. Za nami od lewej Księżyc, Satrun, Mars, Spica, Jowisz i kopuła z SCT10"
Plik ściągnięto 7791 raz(y) 76,14 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 18