Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Korekta zdjęć
Autor Wiadomość
heding 
Entuzjasta


Pomógł: 2 razy
Posty: 601
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   Korekta zdjęć

Mam pytanie do zawodowców, półprofesjonalistów i wszelkich podobnych, którzy sprzedają swoje zdjęcia.
Czy zawsze dokonujecie korekty zdjęć robionych na zamówienie? Jeśli tak, to co podlega najczęstszej korekcie? Jaskrawość, kolor, nasycenie,itp. a może jeszcze inne rzeczy?
Wiem, że są fotki doskonałe, ale pytam o te mniej udane... a powtórzyć ujęcia nie można albo się nie dało...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

Nie zawsze dokonuję korekty zdjęć. Jeżeli zdjęć robię setki a wychodzą "dobrze" to czasami daję gotowe jpg-i.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

Ja za to lubię jedną operację, która udaje większy zakres tonalny. Gdy na zdjęciu mam dużo obszarów mocno różniących się naświetleniem, to robie operację składającą oryginał zdjęcia z jego cz-b negatywem.
Powoduje to przyciemnienie jaśniejszych obszarów, wyciągnięcie ciemnych i jeszcze jako bonus daje
ładne kolorki.

Arek
 
 
heding 
Entuzjasta


Pomógł: 2 razy
Posty: 601
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

a do tego nakładania jakiś szczególny soft??
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

GIMP
 
 
moon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Kwi, 2008   

Heding zawsze można „coś” poprawić, dla chcącego nic trudnego. Ściągnij podanego GIMPa, a sam zobaczysz ile możliwości dają takie programy. Z nieudanego zdjęcia można zrobić wspaniałe. Kiedyś miałem GIMPa, jego zaleta to to, że jest darmowy. A, korygować możesz praktyczne wszystko, są to dziesiątki rzeczy, trudno je wymienić. Zaczniesz od najprostszych zabaw kontrastem, nasyceniem, filtrami, potem wejdą warstwy, maski i końca nie widać. Oto przykład reklama jednego z programów, nazwę usunąłem, stąd to rozmycie na włosach.
 
 
heding 
Entuzjasta


Pomógł: 2 razy
Posty: 601
Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008   

Sam bawię się programami więc wiem jakie mają możliwości, nie to jednak było moim pytaniem, chciałem tylko wiedzieć, czy zwykle jakś cecha fotki wymaga korekty... :wink:

[ Dodano: Sro 23 Kwi, 2008 ]
czy korekta zdjęc w jakikolwiek sposób dyskwalifikuje fotografa? czy to jest dla was nieetyczne zawodowo? spotkałem się z takim podejściem co niektórych, sam uważam że szczególne przypadki, a czasem i nakaz zamawiającego fotkę lekkiego retuszu, to przypadki usprawiedliwione.. :wink:
 
 
kamfil06 
Maniak



Pomógł: 4 razy
Posty: 926
Skąd: Nowy Sącz-Reading
Wysłany: Sro 23 Kwi, 2008   

ludzie :razz: ,
z tego co wiem to w czasach analoga
też ludzie bawili się w ciemniach,

zacytuje teraz post który kiedyś wyczytałemm na tym forum (chyba Allan-a)
"dobra obróbka to taka której nie widać ale bez niej w zdjęciu by czegoś brakowało"

(czy jakoś tak :twisted: )
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008   

Arek napisał/a:
Ja za to lubię jedną operację, która udaje większy zakres tonalny. Gdy na zdjęciu mam dużo obszarów mocno różniących się naświetleniem, to robie operację składającą oryginał zdjęcia z jego cz-b negatywem.
Powoduje to przyciemnienie jaśniejszych obszarów, wyciągnięcie ciemnych i jeszcze jako bonus daje
ładne kolorki.


Rozumiem że ten cz-b negatyw jako kolejna warstwa z jakimś konkretnym trybem krycia i mieszania ustawionym?
:)


Ja poprawiam standardowo krzywą, chociaż w D300 pomiar światła, czyni tą operacje zbyteczną- + lekkie wyostrzenie przed oddaniem do fotolabu. Ewentualnie wedle potrzeb, drobne retusze, zmiękczenia, itp.

[ Dodano: Czw 24 Kwi, 2008 19:14 ]
heding napisał/a:
czy korekta zdjęc w jakikolwiek sposób dyskwalifikuje fotografa? czy to jest dla was nieetyczne zawodowo? spotkałem się z takim podejściem co niektórych, sam uważam że szczególne przypadki, a czasem i nakaz zamawiającego fotkę lekkiego retuszu, to przypadki usprawiedliwione


to jest tak że jedni się do tego przyznają otwarcie i chwalą sie umiejętnościami,a drudzy wszelkie manipulacje w prog. graficznym traktują jako grafikę komputerową a nie zdjęcie.
 
 
Allan 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 773
Skąd: USA-POLSKA
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008   

To wszystko zalezy od tego co kazdy rozumie przez slowo "korekta"
Dla mnie oznacza to "doprowadzenie zdjecia do stanu najbardziej oryginalnego wygladu obiektu fotografowanego ktory w danym momencie obserwuje"
Nie ma takiej mozliwosci aby ustawic aparat tak aby zarejestrowal dokladnie 100% tego co widza nasze oczy. Zawsze beda jakies roznice.
Czasami tak minimalne ze nie mam potrzeby zadnej ingerencji ale czasami wieksze
Sa momenty w ktorych nie ma czasu na dokladne ustawienie parametrow i wtedy ustawienie nie jest perfekcyjne
i z gory wiem ze bede musial robic korekcje.
Jezeli ktos uwaza ze jakakolwiek korekta zdjecia to juz nie jest fotografia tylko manipulacja
to wydaje mi sie ze powinien zastanowic sie nad tym "Jaki jest cel naszego fotografowania"?
Moze wiec uslysze najpierw odpowiedz na to pytanie - "Dlaczego i w jakim celu fotografujemy"?
a potem zastanowmy sie co to jest dla nas korekcja

Dla mnie fotografowanie to jest dokumentacja, zamrozeniem momentu, sytuacji, chwili, przekazanie prawdziwego obrazu ktory widza moje oczy.
Jesli ten obraz jest niedoskonale oddany poprzez niedoskonalosc "mechanicznego oka" pt obiektyw i niedoskonalej maszyny pt "aparat"
to nieuzywanie korekcji jest zaprzeczeniem samemu sobie badz jak kto woli
podcinaniem galezi na ktorej siedzi.
...albo na ludowo..sorki za slowo tzw "Swietojebliwosc fotograficzna" :grin:
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008   

Podstawowa obróbka to ustawienie poziomów/ kontrastu, czasami lekkie wyostrzenie, w ekstremalnych przypadkach kadrowanie lub usuwanie/ maskowanie elementów fotografii.
Korekta fotografii nie powinna dyskwalifikować fotografa, przecież w ciemni też dokonujesz różnych poprawek, foto cyfrowe jest "przyjemniejsze" w obsłudze ale zasada podobna; najważniejsza jest granica zdrowego rozsądku, trzeba mieć "smak" i wiedzieć co się chce osiągnąć, a wszystko będzie dobrze.
bardzo często zdarza się że zdjęcie wychodzi nieostre albo kontrast za słaby np w plenerze - jeśli korekta nie będzie zbyt mocna zdjęcie stanie się trochę lepsze; ale jak przesadzimy to ze nieostrego zdjęcia można zrobić, niezły kicz. bardzo często się zdarza że powtarzam całą sesję bo z kilkuset zdjęć nie ma nawet jednego z którego byłbym super zadowolony, choć wiem, że połowę z nich mógłbym wyciągnąć do akceptowalnego poziomu jakimś softem - ale to też kwestia podejścia i chęci do robienia zdjęć, a nie szlifowania programów do ich obróbki.
 
 
moon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Kwi, 2008   

Oczywiście od dawien dawna, tak jak wyżej w reklamie, ludzie chcą być piękniejsi niż w rzeczywistości. Tak jak w minionych wiekach byli malarze wykonujący upiększone portrety, tak i dziś są np. firmy reklamowe, gdzie poprawia się niedoskonałości natury. Wykorzystuje się to do reklam np. kremów usuwających zmarszczki, poprawiających urodę itp. Jest to świadome oszukiwanie rzeczywistości i ludzie myślący to wiedzą.
Pewnie i w niektórych zakładach fotograficznych, na prośbę zainteresowanych, zdjęcia ślubne, komunijne, itd. są ulepszane. Chociaż przy fotografiach do dokumentów moim zdanie nie powinno się robić poprawek w stylu zmniejszymy nos, korygujemy brwi, czy usta.
Fotoamator, ale i zawodowcy programów graficznych przy zdjęciach na ogół używają do poprawek, tak by to co uzyskali na fotce było jak najbardziej zbliżone do fotografowanego oryginału. Nie zawsze można powtarzać nieudane zdjęcia i wówczas jedynym ratunkiem są właśnie programy graficzne.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008   

Taka propozycja... Może koledzy, którzy już fotografują od pewnego czasu, podpowiedzieli by nam początkującym amatorom, czego używają do wywołania RAW i do obróbki? Programów wiele, można je próbować i porównywać, ale można by też skorzystać z doświadczenia innych... Jak się komuś sprawdza to warto w to inwestować!
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008   

Phase on: Capture One, Nikon Capture NX, PS:CS2,
 
 
moon
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Kwi, 2008   

Arietiss na początku najlepiej korzystać z wersji próbnych, triali, jak porównasz kilka programów sam będziesz wiedział, co Ci najbardziej pasuje.
Chociaż można przeczytać w sieci i porady w stylu... Pierwszym programem jaki należy posiadać jest program do ściągania torrentów. Potem pozyskanie każdego programu stanie się proste.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15