Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 czy 45 mm f/1.8
Autor Wiadomość
Millner 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 czy 45 mm f/1.8

Witam. Potrzebuję porady w wyborze obiektywu. Okazuje się że standardowy "kitowy" obiektyw w ciemnych pomieszczeniach (wnętrzach) jest "za słaby" Potrzebuję jaśniejszego obiektywu. Dodam tylko tyle że bez statywu czyli robiąc zdjęcia" z ręki" bez poruszenia jestem wstanie zrobić zdjęcia do 1/13 sekundy. Potrzebuję czegoś co pozwoli mi na trochę więcej. Jestem laikiem w tych sprawach więc mój opis problemu wygląda jak wygląda. Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






siosio 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 852
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

Pomyśl przez chwilę czym się różni 45mm od 25mm.

Następnie odpowiedz sobie na pytanie co wygodniej będzie ci się używało w pomieszczeniu ...
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

Cóż, zły system :) Sam posiadam Lumixa G6, ale używam wyłącznie do filmowania bo wszelkie matryce m4/3 szumią przy zdjęciach powyżej 400 tak, że jest to dla mnie nie do zaakceptowania. Dodam, że mam jeszcze inne sprzęty np Canona 6D, gdzie po zmniejszeniu fotki o 30% kompletnie nie widać szumów nawet z ISO6400, a w ekstremalnych warunkach ratuję się nawet ISO25600, a światełko w okolicy f/1.8 jest dość pospolite. Po prostu mała matryca odbija się czk...szumem :P
Może czas zbierać na coś faktycznie wartego uwagi np ze światłem f/0.95 ?
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
[...] bo wszelkie matryce m4/3 szumią przy zdjęciach powyżej 400 tak, że jest to dla mnie nie do zaakceptowania.[...]


Nie widzę szumu na zdjęciach zrobionym moim Olkiem E-M5mkII przy ISO 400.

[ Dodano: Sro 07 Wrz, 2016 18:01 ]
Millner, do pomieszczenia to potrzebujesz nawet coś jaśniejszego.
Poczekaj jeszcze 12 dni a zobaczysz Olka 25mm/f1.2
Sądzę, że do wnętrz potrzebujesz nie tylko jasno ale również szeroko - pomyśl o Olku 7-14/f2.8.
Albo o Olku 12mm/f2.0.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 794
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

Pytanie, czy tematem zdjęć "we wnętrzach" mają być owe wnętrza, czy ludzie w nich (grupowo/pojedynczo). W pierwszym przypadku: 17/1.8, 15/1.7, 14/2.5,12/2.0 (tu albo drogi Olek z AF, albo tani Samyang manualny). W drugim pewnie: 17/1.8, 20/1.7 ale bardziej 25/1.8, 25/1.7, 25/1.4.
45mm we wnętrzu to chyba tylko wtedy, jak chcesz robić głowy i popiersia (przypuszczam, bo się w to nie bawię, a i tego szkła nie mam).
Generalnie, poza kwestiami zmieszczenia tematu w kadrze czy zniekształceń (przy ograniczonej odległości od obiektu), od ogniskowej zależą też akceptowalne czasy ekspozycji przy robieniu zdjęć z ręki , w sensie takim, że krótsze szkło pozwala na dłuższy czas migawki bez poruszenia zdjęcia.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

fatman napisał/a:
Nie widzę szumu na zdjęciach zrobionym moim Olkiem E-M5mkII przy ISO 400.
Spoko, masz rację z tym Olkiem, bo nie jest jeszcze aż tak źle, choć nadal to nie to, co reprezentuje moja pełna klatka, a modeli aparatów z m4/3, które szumią już na 400 jest bardzo dużo. Niestety nie wiemy co ma OP.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

Mam obydwa i we wnętrzach znaczni uniwersalniejszy jest 25/1.8. Oprócz niego warto rozważyć Panasa 25/1.7, który jest 2x tańszy, a na minus w sumie tylko to, że trochę większy. Ale zobacz jakich ogniskowych używasz w kitowym obiektywie, bo może być potrzeba szerzej...

Kupowanie pełnej klatki jest w większości sytuacji absurdem i przerostem fromy. Nawet ze starych matryc m4/3 dawało się po umiejętnym odszumianiu wydusić ISO 1600 z dobrą jakością po przeskalowaniu do wielkości ekranowej lub na odbitkę 15x21. Nowe dają bez problemu działkę więcej, a po specjalnym potraktowaniu nawet ISO 6400.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

TS, kupowanie SPECJALNIE pełnej klatki dla amatora, może faktycznie być przerostem formy, ale uważam, że często nie jest. Są dwie sprawy, po 1, zawodowo robię zdjęcia Canonami FF i szkłami klasy L, bo tego wymaga część klientów, poza tym wielka puszka sieje respekt, który czasem jest potrzebny. Po 2, potrzebuję szerokich kątów i do tego mam Sigmę 12-24mm... 12mm na FF. Na UWA każdy kolejny mm to przepaść więc 7mm na m4/3 to jeszcze spora różnica.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

Ok, to ja niejasno napisałem, chodziło mi tylko o szumy (co w dalszej części rozwijam), bo o tym pisałeś. Do amatorskich zdjęć bardzo rzadko poziom szumów w m4/3 będzie problemem. Poza tym piszesz o swoich doświadczenia z G6, a Panas w tej serii nigdy nie dawał najlepszych matryc (jak w GH czy nawet GX), Olympus działa inaczej, bo nie różnicuje korpusów jakością obrazka.

Co innego kupno z powodu chęci uzyskania małej GO z jakimś szkłem, czy w ogóle pod kątem określonych obiektywów, plastyki, czy z powodów o jakich Ty piszesz.

A co do jakości wymaganej przez klientów to kiedyś wspomniałem - ale przypomnę - że parę lat temu pewien instytut ogłaszał przetarg na wykonanie dokumentacji fotograficznej budynku. Formalnym warunkiem było wykonanie zdjęć korpusem pełnoklatkowym. Nie ważne, że zadanie spokojnie można było obskoczyć m4/3, że ważne były obiektywy, oświetlenie, może upakowanie matrycy - ale na pewno nie sam format sensora.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

Z szumami to looz, po to są .raw'y żeby sobie w życiu pomagać :)
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
TS, kupowanie SPECJALNIE pełnej klatki dla amatora, może faktycznie być przerostem formy, ale uważam, że często nie jest. Są dwie sprawy, po 1, zawodowo robię zdjęcia Canonami FF i szkłami klasy L, bo tego wymaga część klientów, poza tym wielka puszka sieje respekt, który czasem jest potrzebny. Po 2, potrzebuję szerokich kątów i do tego mam Sigmę 12-24mm... 12mm na FF. Na UWA każdy kolejny mm to przepaść więc 7mm na m4/3 to jeszcze spora różnica.


Co do "wielkiej puszki siejącej respekt". :mrgreen:
Chciałbym żebyś choć raz zobaczył miny ludzi ogladających moje skromne obrazki Po udzieleniu im przeze mnie odpowiedzi na ich pytanie "jakim sprzętem robię".
Tak. To nie jest respekt... To jest niedowierzanie i podejrzenia, że z nich szydze i kpię. No bo... przecież... jak to??? To nie FF??? :mrgreen:

A teraz co do "wymagań klientów".
Kiedyś jeden z klientów (komisja przetargowa) na spotkaniu "po otwarciu ofert" zapytał mnie jakim samochodę jeżdżę. Na moją zdziwioną mine odpowiedział, że na tej podstawie ocenia wiarygodność firmy.
Odesłałem go wiec do "firm" z Pruszkowa i Wołomina. Wózki mają niekulawe. Fakt. :mrgreen:
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

fatman, ale ja się zgadzam, tylko dekli w biurach nie sieją... a mają. Mi też wygodnie czasem zrobić fotkę choćby smartfonem. Mam G6, Panasa 14-42 i Olka 40-150, fajnie mieć to w torbie przy pasku, kiedyś pomyśle o jasnych stałkach, ale niestety, to mogę sobie używać praktycznie tylko prywatnie czy do produktówki gdy nikt nie widzi i nie wnika.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15