Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Arek
Pią 13 Maj, 2016
Teleskop do obserwacji nieba - na co zwracać uwagę?
Autor Wiadomość
wirtualny 
Uczestnik



Posty: 66
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   Teleskop do obserwacji nieba - na co zwracać uwagę?

Na co należy zwracać uwagę jeżeli chodzi o zakup teleskopu do obserwacji nieba. Chciałbym kupić jakiś przyzwoity sprzęt. Miałbym na to do 5 tys zł.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Powiedz skąd chcesz obserwować, co chcesz obserwować i czy masz zacięcie astrofotograficzne.
 
 
janko125 
Uczestnik



Posty: 77
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

Za 5 tys zł to możesz kupić już naprawdę przyzwoity sprzęt. Myślę, że to pytanie lepiej zadać na jakimś forum astronomicznym.
W tej cenie kupisz teleskop który powinien być w stanie mieć powiększenie x500 - a to już daje naprawdę spore możliwości.
Zapoznaj się jeszcze z tym poradnikiem: http://1rblog.pl/jaki-tel...psze-teleskopy/
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

janko125 napisał/a:
W tej cenie kupisz teleskop który powinien być w stanie mieć powiększenie x500


Powiększenie jest akurat jedną z najmniej ważnych rzeczy przy wyborze teleskopu. W polskich warunkach głównym ograniczeniem na powiększenie nie jest sprzęt lecz atmosfera. Powiększeń
na poziomie 500x praktycznie się nie stosuje. W Polsce jest dosłownie kilka nocy w roku z atmosferą na tyle stabilną, żeby wyjść na poziom ponad 300x.

A poradnik, do którego odsyłasz jest stratą czasu dla kolegi. Polecane tam teleskopy od nr2 do nr 5 to zabawki, których nie należy polecać. Fajnym wyborem jest nr 1, ale dla osoby, która ma budżet na poziomie 1000 zł, a nie pięć razy większy.
 
 
kelvinpiotr 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 185
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

janko125 napisał/a:
W tej cenie kupisz teleskop który powinien być w stanie mieć powiększenie x500 - a to już daje naprawdę spore możliwości.


Nie wierz w takie opisy marketingowe . Arek ma rację we wszystkim co napisał . Małej średnicy( 10-15 cm ) teleskopy zwierciadlane przy dużych powiększeniach będą ciemne , jak w fotografii z obiektywami . :wink:

Na potwiedzenie cytat ze strony Parku Astronomicznego we Fromborku , a właściwie na Żurawiej Górze .
( Oj , lata temu spędziłem tam sporo czasu nocami :wink: )

"W wieży obserwacyjnej w Parku Astronomicznym znajduje się teleskop zwierciadlany typu Cassegrain firmy Uniwersał. Średnica zwierciadła 650 mm. Ogniskowa 6880 mm. Służy do obserwacji słabych obiektów jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Obiektywem jest zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm. Zebrane przezeń światło odbija się następnie od małego zwierciadła wypukłego i przez otwór w środku głównego zwierciadła trafia do okularu. Optymalne powiększenie tego teleskopu to 650 razy. "

Dotyczy to średnicy zwierciadła 65 cm . Tak więc nie patrz na powiększenie a na średnicę zwierciadła i długość ogniskowej .
Polecam coś typu http://www.meade.com/lx70-m6-6-mc-ota.html
lub
http://www.bhphotovideo.c..._8_0_203mm.html
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

A ja, gdybym miał miejsce i nie skupiałbym się na astrofoto, brałbym to:
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-goto,d2010.html
albo to:
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-12-goto,d2011.html

Do tego korektor komy i 1-2 dodatkowe, dobre okulary i hulaj dusza.

PS. Te 650x jako optymalne powiększenie to też pic na wodę :) Nie w naszym klimacie.
 
 
kelvinpiotr 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 185
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

Arek napisał/a:

A ja, gdybym miał miejsce


Ha , gdybym :wink: dlatego bezpieczniej wolałem polecić coś bardziej kompaktowego .

Arek napisał/a:
Nie w naszym klimacie.


Zimą , i kilkanaście , hm ze 25 lat temu nie było żle . Kordylewski dawał piękne obrazy, na południowej stronie Żurawiej Góry nie było co świecić . Frombork nie dawał dużej łuny , dziś pewnie inaczej .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

Tutaj nie chodzi o świecenie lecz o stabilność atmosfery, której w Polsce (a w okolicach zalewu i morza w szczególności) nie ma. Ćwierć wieku temu ta stabilność (a raczej jej brak) była dokładnie taka sama...

W latach 1988-1993 na Żurawiej Górze spędziłem w sumie grube miesiące używając zarówno Kordylewskiego, meniscasa i refraktora 10cm. Nigdy dłużej nie użyłem powiększenia większego niż 300x.
A jak próbowałem, to wróciłem do mniejszego, bo i tak było przy nim lepiej widać.
 
 
kelvinpiotr 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 185
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

To tak przy okazji OT , w 1985 odrestaurowywałem Kordylewskiego przez 2 miesiące zanim trafił do pawilonu. MAm gdzieś jeszcze zdjęcie przy betoniarce jak wylewaliśmy płytę i fundamenty . Podstawą u Kordylewskiego było zabezpieczenie antykorozyjne bo wyglądał jak rura ze złomu :wink: Też go trochę dziś podjada , widziałem go w zeszłym roku. I napylenie zwierciadła , które w oryginale było pokryte srebrem ( zwierciadło wyglądało jak stara srebrna łyżka :wink: ), nie aluminium . Ale trochę mi skopali na Politechnice Poznańskiej warstwę tlenku krzemu . I póżniej trzeba było poprawiać .

Ok ale dosyć wspominek .
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

kelvinpiotr napisał/a:
Ok ale dosyć wspominek .

Czemu, ja tam chętnie bym posłuchał. :)
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 15 Maj, 2016   

Trudna sprawa z doradzaniem. To trochę tak jak z samochodem, aparatem foto i wieloma innymi sprzętami. Jeden stawia na kompaktowość, drugi na wagę, trzeci na optykę a czwarty na wygodę użytkowania (GoTo). Zwykle sprzęt do wszystkiego jest... do niczego. Za wszystko trzeba płacić a nie wszystko okaże sie potrzebne czy może raczej konieczne. Pierwsze pytanie - reflektor czy refraktor? Drugie - jaka ogniskowa? Trzecie - - do planet czy mgławic (bo uniwersalne są zwykle ani do tego ani do tamtego)? Czwarte - do obserwacji czy do zdjęć (ważne przy mgławicach)?
Ja bym pewnie postawił na "Newtona" z możliwie dużym lustrem i dość długą ogniskową i kilkoma porządnymi okularami. Na filtr "Ha Alfa" by już zabrakło z tych 5-ciu tysi. ale potem...Bez "GoTo" bo to dla leniwych jest. :razz:
 
 
Fotosnajper 12 
Nowy
Grzegorz


Posty: 8
Wysłany: Sob 11 Cze, 2016   

Witam.
Ciągnąc dalej ten temat, to z mojej strony interesujące by było aby jednak robić zdjęcia. Może Synta 10 lub 12 z GoTo i jakimś dobrym przejściem na D7100? Dostęp do tokarek i frezarek jest, ale brak czasu na zabawę w samoróbki przejść. Popatrzeć w szkiełko zawsze można choć planeta znika za horyzontem, a zdjęcie mam i patrzę kiedy chcę. Mieszkam blisko ciemni karkonowskiej, z dostarczeniem sprzętu na miejsce problemów logistycznych nie mam, kilogramy nie grają roli, kasa 5-6kzł. Gdzieś tu był podawany jakiś program do składania zdjęć. Może ktoś podać linka? Nie potrafię namierzyć.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 11 Cze, 2016   

Fotosnajper 12, ale taka Synta z podłączonym D7100 nadaje się tylko do fotografowania Księżyca i Słońca oraz bardzo poglądowo planet. Żadnej innej astrofotografii tym nie zrobisz ze względu na rotację pola.
 
 
Fotosnajper 12 
Nowy
Grzegorz


Posty: 8
Wysłany: Sob 11 Cze, 2016   

Witam.
Hmm, ale jakoś ludzie sobie radzą z problemami. Nie myślę ( przynajmiej teraz) jakiś bardzo dalekich "wypaadów" w galaktykę. Wolę bliżej i dokładniej, niż daleko i niewiadomo jak. Po szybkiej obserwacji przez lunetę Marsa całkiem inny obraz się wyłania. Dla jednych to pestka, dla mnie temat do przerobienia. Niestety, wolę już przygotowywać coś do astrofoto niż tylko do obserwacji, gdyż jako taka mniej mnie interesuje. Jak się nie uda to nie i już. Jak sprzęt będzie za drogi dla mnie to nie kupię. Na razie myślę jak to by wyglądało od strony technicznej. A czy zapis będzie na lustrzankę czy kamerę, to jest sprawa też otwarta. Tak dla przykładu podałem.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 11 Cze, 2016   

Ludzie sobie radzą wieszając sprzęt na montażu paralaktycznym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15