Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jak poprawnie korzystać z ISO
Autor Wiadomość
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   Jak poprawnie korzystać z ISO

Dla doświadczonych na pewno temat łatwy, dla początkujących na pewno kilka porad by się przydało. Zmiana nastaw ISO czyli cułość filmu/matrycy umożliwia skracanie-wydłużanie czasu ekspozycji. Im większe ISO tym krótsze możliwe czasy ale rosną szumy. Ale czy oprócz zwiększania wartości ISO przy niekorzystnych (ciemnych) scenach i zwiększania tym samym poziom szumów mamy jeszcze coś na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy ISO i jego nastawy mogą posłużyć do np. zmian nasycenia kolorów, mają wpływ na ostrość czy tym podobne parametry.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   

sławek_38, przy wysokiej czułości na ogół spada nasycenie kolorów, a pojawienie się cyfrowego ziarna zmniejsza też ilość szczegółów widocznych na zdjęciach. Jeśli aparat stosuje agresywne algorytmy odszumiające, one mogą dodatkowo zmniejszyć ilość szczegółów.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   

Monastor napisał/a:
Jeśli aparat stosuje agresywne algorytmy odszumiające


a skąd to wiadomo? czy należy we własnym zakresie przeprowadzić sensowne testy i porównywać fotki? Na wybranym ujęciu ocenić jak zmiana ISO wpływa na powyższe?
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   

sławek_38, to zależy od aparatu. Zresztą w wielu aparatach można ustawiać stopień odszumiania.
Tyczy się to przede wszystkim aparatów kompaktowych. W lustrzankach odszumianie rzadko naprawdę mocno jeździ po fotkach. Jak spojrzysz na fotki z kompaktu zrobione na wysokim ISO, najczęściej będą straszliwie rozmazane. Widziałem co w tej kwestii wyczyniają Panasy FZ50 i TZ3. Poszukaj sampli z wysokich czułości z tych aparatów.
 
 
Allan 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 773
Skąd: USA-POLSKA
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   

Prosta zasada, ISO powinno byc w miare mozliwosci jak najmniejsze jesli jest to mozliwe, i nie liczyl bym tu na jakies cudowne operacje odszumiajace czy inne "bajery"
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   

Fakt, cudów nie ma, szczególnie w tych najtańszych sprzętach jak np. moj 400D!
Na początku sądziłem, że skoro jest to trzeba korzystać ISO800 i ISO1600, a potem rwałem włosy z głowy! :lol: .
Teraz raczej staram się nie wychodzić poza ISO400. Tym bardziej, że raczej nie obrabiam zdjęć. Wolę nie zrobić kiepskiego zdjęcia i poczekać na lepsze warunki.
Wiem, że profesjonaliści nie mają takiej możliwości. Muszą to zwykle robić bez względu na warunki! Ale i sprzęt zdecydowanie inny...
Fakt, że czasem szkoda, ale jak się wprawię, to kupię sobie coś lepszego! Na razie cieszę się z tego co mam, bo porównując z małpką to... KOSMOS!!! :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2008   

Arietiss, to zależy jacy profesjonaliści. Reportaż wymaga oczywiście łapania chwili, ale te ględzioły od krajobrazu czy innej sztuki to mogą godzinami i dniami czekać na dobre warunki ;)

A co do ISO, to ciekaw jestem czy bardziej doświadczeni koledzy potwierdzą moje amatorskie spostrzeżenie, że szumy na wyższych czułościach bardziej widać (i trudniej usunąć) na ciemnych motywach. Z jednej strony częściej wtedy wysoka czułość się przydaje, z drugiej strony bardziej bije po jakości. Na jasnych fragmentach mniej to widać, więc nieco odważniej można skracać czas ekspozycji poprzez zwiększanie czułości.
Dobrze kombinuję?
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2008   

Komor, ja moze nie jestem bardziej doswiadczony, ale kombinujesz dobrze.
Przy czym musimy wziac pod uwage jedna rzecz: w jakiej wielkosci bedziemy wywolywac zdjecie. Bo jesli ma to byc 10x15 lub 15x21 to nawet dosc wysokie iso (z lustrzanki) nie jest zbytnio bolesne. Oczywiscie nie mam tutaj na mysli jakiegos cropa.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2008   

komor napisał/a:
Arietiss, to zależy jacy profesjonaliści. Reportaż wymaga oczywiście łapania chwili, ale te ględzioły od krajobrazu czy innej sztuki to mogą godzinami i dniami czekać na dobre warunki ;)


Fakt, czasem szkoda chwil! Niestety na moim stopniu zaawansowania, albo trafniej powiedzieć niedorozwoju, ujęcia przy słabym oświetleniu są problematyczne. Po pierwsze sprzęt. Po drugie nie mam wprawy w obróbce zdjęcia i dopiero badam temat, a na surowo takie zdjęcia fenomenalne nie są. Po trzecie jescze przede mną technika wstępnego podnoszenia lustra. Ale powoli, wszystko po kolei... :mrgreen:
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sro 30 Kwi, 2008   

arietiss, akurat 400D jeszcze wygląda pod tym względem całkiem spoko. O wiele lepiej niż niektóre aparaty będące modelami wyższej klasy.

Czasami nie muszę robić ogromnego wydruku i chętnie korzystam z ISO 800 lub 1600, ba, nawet zdarza mi się takie zdjęcia podciągać o 1 EV w DPP. O ile nie patrzę na cropy, jest znośnie. Do publikacji w małych formatach w internecie starczy aż nadto :-)
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

A jak to się ma do zdjęć B/W (ostatnio Łysego męczę żeby miećkpl w róznych fazach). Szumy też rosną widocznie? (nie przetestowałem osobiście) . Bo skoro widać to na kolorowych to na B/W powinno mniej szumieć chyba :idea:
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

sławek_38, kolorowy szum mniej razi (bo staje się czarno-biały), widać tylko ziarenko, ale utrata szczegółów jakaś tam jest.
Szum jest ten sam, ale mniej zwraca uwagę ze względu na brak kolorów. Jest subiektywne wrażenie zmniejszenia szumu.

Przy zdjęciach Księżyca to chyba niespecjalnie ma znaczenie, można spokojnie trzymać się niższych czułości.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

Monastor napisał/a:
można spokojnie trzymać się niższych czułości.


z ISO 400 fotki są zadowalające
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

Spokojnie można korzystać z ISO 800, a nawet 1000. Ja fotografując te wiewióry pokazane w temacie wiosenne korzystałem właśnie z takich wysokich czułości.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

Czyli 30D tak mało szumi, czy później obróbka i odszumianie? Bo zdjęcia super!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14