Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o porady dotycząca kolejnej sesji (wnętrza)
Autor Wiadomość
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Sro 20 Lip, 2016   Prośba o porady dotycząca kolejnej sesji (wnętrza)

Cześć wszystkim,

Ostatnio prosiłem o porady dotyczące realizowanej przeze mnie pierwszej sesji w stylu biznesowym. Dziękuje wszystkim udzielającym odpowiedzi za pomoc - co najważniejsze, Klienta jest zadowolona :-) Udało mi się złapać następne zlecenie - tym razem będzie to fotografia wnętrza restauracji. Pomieszczenie ma kształt prostokąta, wzdłuż rozstawione są ogromne okna, a mimo to jest dosyć ciemno i światło dociera tylko do najbliższych stolików rozstawionych przy oknach. Zestaw który chce ze sobą zabrać to obiektyw 28 mm + 50 mm + 105 micro do robienia zbliżeń, do tego statyw (zamierzam mocno przymknąć przysłonę + długie czasy naświetlania)i dwie lampy błyskowe (quantuum dp-600 + softbox octa i youngnuo yn-685 + parasolka). To będzie moja pierwsza sesja wnętrz w całym życiu. Pojawiają się różne pytania. Czy zupełnie zrezygnować ze światła znajdującego się w restauracji bez filtrów żelowych do lamp błyskowych? Zdjęcia będą robione w ciągu dnia, więc chyba i tak nie ma to sensu biorąc pod uwagę, że na większości ujęć będzie widoczny dzień za oknem. Przejrzałem znalezione materiały na YouTube + artykuły w internecie, ale jeżeli ktoś by miał jakieś porady będę wdzięczny za podzielnie się. Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Swiatlo blyskowe ma podobna temperature do slonecznego, miksowanie raczej nie bedzie bardzo widoczne, nawet bez zeli. skoro sa to "ogromne" okna, wiec napewno beda w niektorych kadrach, wiec swiatla z niech calkowicie nie wyeliminujesz.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Ja zawsze mieszam światło zastane z błyskowym. Wiele też zależy od tego, czy w danym wnętrzu jest fajnie zaprojektowane oświetlenie, nawet jeśli słabe, czy nie ma nic ciekawego poza „żyrandolem na środku”. Problemem może być, jeśli fajne oświetlenie (reflektorki nad barem itd.) są na tyle słabe, że słoneczne światło z tych dużych okien zupełnie je zdominuje. Lamp błyskowych użyłbym tylko do doświetlenia ciemnych miejsc, tych wartych doświetlenia, bo nie wszystko warto doświetlać. Widoczny żółty zafarb od żarowych reflektorków moim zdaniem może tylko dodać uroku, gorzej z energooszczędnymi świetlówkami, mającymi marne parametry kolorystyczne.
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Dzięki koledzy za doradzenie, to forum zawsze zaskakuje mnie pozytywną energią i przyjazną atmosferą. Byłem dziś rano na sesji i problemem było to, że były energoszczędne żarówki. Zrobiłem 3 ujęcia, z każdego z tych ujęć 50-60 zdjęć dla testów i teraz będę montował, obawiam się, że nic ciekawego może z tego nie wyjść, ale zobaczymy. Ze studyjnej lampy w ogóle nie korzystałem, doświetlałem tylko speedlightem ciemne miejsca
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Mi się zdarza wkładać lampy reporterskie w lub za lampki i klosze, przez co symulują rozświetlenie pomieszczenia światłami wewnątrz pomieszczenia, oraz do takiej roboty kocham dobre statywy i dłuższe czasy naświetlania. Bracketing też się przydaje.
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Też stosowałem bracketing i wkładałem lampę pod np. klosz lampy wiszącej na suficie, niestety przez sporo czasu skróciłem czas naświetlania przez co efekty zdjęć z lampą były dość nienaturalne. Załączam jedno ze zdjęć po obróbce. Trochę lewy dolny róg mógłby mieć więcej informacji. Może Panowie coś zasugerują na co zwracać uwagę następnym razem? Jestem otwarty na krytykę.

1a.jpg
Plik ściągnięto 8343 raz(y) 166,76 KB

 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

Ale te auto za oknem bije po oczach :)
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

No bije, już na etapie zdjęcia o nim myślałem, ale stwierdziłem, że co mogę z nim zrobić? W sumie dopiero teraz jak napisałeś pomyślałem, że mógłbym skopiować okno obok bez auta i wstawić je w miejsca tych z samochodem, ale obawiam się, że nie byłoby to zbyt naturalne, a dłubania sporo.
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

ukrytysmok napisał/a:
Jestem otwarty na krytykę.

Czy pytasz tylko o oswietlenie?
Na zdjeciu brakuje mi jakiegos pierwszego planu, albo tak sie wydaje bo jest nieostre :razz:
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

W sumie pytam o wszystko co w przyszłości mógłbym poprawić.
Hmm obiektyw przymknięty na maxa (f16 - zdjęcie robiłem nikkorem 28 mm), wydawało mi się, że co mogę zepsuć? ;)
Wczoraj zabijał mnie ten samochód bo próbowałem go usunąć kopiując okno obok i wklejając je w miejsce okna z samochodem. Problem polega na tym, że w photoshopie w technice hdr łączyłem zdjęcia i warstwę z oknami ustawiłem na krycie 80% więc podczas kopiowania właściwego okna wklejało się w nową warstwę i żeby wyglądało tak samo jak okna obok musiało mieć ustawione krycie na 80%, a co za tym idzie okno z samochodem z poniższej warstwy się przebijało, a po usunięciu go zostawała biała plama na zdjęciu, która też się przebijała. Może ktoś ma jakąś sugestie jak zaradzić problemowi z oknem? Jakich narzędzi użyć, gdzie szukać rozwiązania.
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

Jak wysteplujesz maske z drugiego okna, to to pierwsze okno bedzie prawie niezauwazalne.
Na macu jest ostrzejsze, wiec moze troche poostrzyc? To beda djecia drukowane? czy do internrtu?
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

Do internetów tylko :-) lekko podostrzyłem po Twojej sugestii w filtrami Google Nik, ale bardzo delikatnie, bardzo uważam na przesadę w wyostrzaniu bo zdjęcia stają się mocno nie naturalne. Mój tata zawsze jak focił to wszystko mocno wyostrzał i gołym okiem widać co wyszło z pod skalpela photoshopa. W ogóle chyba lekko przewrażliwiony jestem na punkcie ostrości, szczególnie w portretach, jak patrze na efekty niektórych kolegów z forum, gdzie zdjęcia są jak żyleta ostre to zazdroszcze ;)

Co do zdjęcia, sam pracuje na macu (wiem, że to kiepski ekran do retuszu) i różne ekrany zapewne dają różne efekty. Popróbuje ze stemplem i załączam drugie zdjęcie.
https://drive.google.com/file/d/0B3P5MEZcu0gGZzJtenBEMEN2aWs/view

Z jednym zupełnie sobie nie poradziłem. W tym pomieszczeniu była mała wnęka, dość ciemna, z malutkim oknem postawionym na wysokości ponad dwóch metrów. Kolorystycznie zupełnie rozbieżne od poprzednich zdjęć więc musiałem sobie z nim dać spokój. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Pogodzić się z różnicą i zdjęcia w tym miejscu wykonać np. kiedy jest ciemno, żeby nadać zupełnie innego klimatu? Czy zakładać jakieś filtry na błysk żeby osiągnąć mniej więcej to co było za oknem? Chyba nie da się jednoznacznie odpowiedzieć :-) Pozdrawiam
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

Jak dla mnie efekt jest OK. Auto za oknem zauważą tylko forumowi krytycy ;) i nie przejmowałbym się nim. W końcu to naturalny element krajobrazu za oknem. Jeśli już bym chciał się pozbyć to tylko bym stemplem/kopiowaniem przeniósł tylko w tej ćwiartce, gdzie jest przednia maska. Tył auta praktycznie się zlewa z tłem.
Co do braku pierwszego planu to w takim szerokim rzucie pomieszczenia czasem o to trudno i też mi to nie przeszkadza, jeśli to zdjęcie będzie tłem/bannerem czy będzie występować także razem z innymi. Ja tym tylko zdjął trochę żółtego, bo choć pewnie naturalny w tym pomieszczeniu, to na zdjęciu nieco mnie kłuje.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

ukrytysmok napisał/a:
Z jednym zupełnie sobie nie poradziłem. W tym pomieszczeniu była mała wnęka, dość ciemna, z malutkim oknem postawionym na wysokości ponad dwóch metrów. Kolorystycznie zupełnie rozbieżne od poprzednich zdjęć więc musiałem sobie z nim dać spokój. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Pogodzić się z różnicą i zdjęcia w tym miejscu wykonać np. kiedy jest ciemno, żeby nadać zupełnie innego klimatu? Czy zakładać jakieś filtry na błysk żeby osiągnąć mniej więcej to co było za oknem?

A pędzel White Balance w Lightroomie?
 
 
ukrytysmok 
Uczestnik


Posty: 69
Wysłany: Pią 22 Lip, 2016   

Dzięki za doradzenie :-)
Lightroomem w sumie dopiero zaczynam się bawić i zapomniałem całkowicie o tym, że pędzel może korygować praktycznie wszystkie parametry. Mimo wszystko obróbkę danego zdjęcia chyba sobie odpuszczę bo nie do końca jestem zadowolony. Było ciasno, jeszcze szerszy kąt sprawdziłby się lepiej w sfotografowaniu tej wnęki, albo przestawienie mebli :-) W każdym razie coś tam powoli do portfolio będę sobie dodawał. Jeszcze raz dziękuję wszystkim udzielającym się.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 18