Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Czw 01 Maj, 2008
raw
Autor Wiadomość
interpol 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   raw

jakie parametry oprócz czasu i przysłony ustawia sie w aparacie przy robieniu zdjęć w raw, bo jeżeli tylko te, to te inne bajery ( kontrast, ostrość, nasycenie kolorami itd...) są potrzebne tylko do jpg?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Paweł_G 
Maniak



Pomógł: 6 razy
Posty: 941
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

Wedle mojej wiedzy to jeszcze ustawia się ISO które też jest częścią składową ekspozycji zdjęcia. Różnica w raw i jpg polega na tym iż raw to taki cyfrowy negatyw który trzeba wywołać w programie graficznym. W przypadku jpg te czynności robi za nas procesor w aparacie i odpowiedznie algorytmy. Największą przewagą raw nad jpg jest możliwość korekcji balansu bieli a więc sprawienie by w konkretnym świetle - często bardzo mieszanym białe elementy zdjęcia były białe a nie zabarwione na żółto, niebiesko lub czerwono co wpływa na odwzorowanie pozostałych barw.
 
 
interpol 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

czyli przysłona + czas + iso
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

czas, przysłonę, czułość ISO ustawia się w trybach P,A,S,M

W trybie A- przysłonę i czułość ( lub można w niektórych aparatach ustawić automatyczne dobór iso ) czas dobiera aparat na podstawie wskazań swiatłomierza.
W trybie S- ustawiamy czas, resztę dobiera aparat.
W trybie M ustawiamy wszystko sami, kierując się wskazaniami pomiaru światła, pokazanego za pomocą drabinki ekspozycji.
tryb P, to kompromis pomiedzy A i S. gdzie zmiana czasu jest jednoznaczna ze zmianą przysłony przez aparat na podstawie pomiaru ekspozycji ( i ew, korekty) i na odwrót, zmiana Przysłony skutkuje automatyczną zmianą czasu, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję

O raw można przeczytać TU: http://www.optyczne.pl/26..._TIFF__RAW.html

[ Dodano: Czw 01 Maj, 2008 20:14 ]
http://optyczne.pl/index.php?art=35
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

wczoraj napstrykałem trochę zdjęć w rawach (ustawiłem tylko na RAW) oraz trochę JPG-ów. Ponieważ nigdy jeszcze nic z rawami nie miałem do czynienia, zdziwiłem się jak mój stary laptop odczytał z aparatu programem (kreator skanera i aparatu) tylko jpg-i zaimportował. czy to normalne? a jak przetransportować raw-y - tylko firmwave z płytki canona?

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 10:32 ]
a tak na marginesie tych raw_ów pstryknałem z 50 i aparat cały czas wyświetlał w czasie transporty danych migające info BUSY na górze lcd - czyżby tak długo potrzebował czasu na odczytanie RAW że w międzyczasie przesłał JPG a dalej odczytywał ifo o RAW? (zielony jestem w RAW więc się nie śmiejcie :grin: )

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 10:39 ]
A największa porażka początkującego fotografa: posmiejcie się ze mnie trochę
Wczoraj miałem córci komunię, pstryknałem na zewnątrz trochę fotek z rodziną. - szybko bo inni też czekali na miejsce, (używałem preselekcji przysłony). Ale zdjęcie wspólne - poprosiłem kogoś o pstryknięcie, nastawiłem elegancko na tryb auto portretowy, klient zrobił 4 fotki i gitara. Przełaczyłem znowu na preselekcję przysłony, kilka fotek, czasu nie ma i do domu. Jakież było moje zdziwienie jak się okazało, że wszystki moje fotki (moje zrobione przeze mnie) są do d..py ponieważ wieczorem nastawiłem tryb mono focąc księżyc i go nie przestawiłem... Auto oczywiście wyszło w kolorze... I klient co się nie znał zrobił fotki super!

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 10:41 ]
A ja wściekły na siebie i kilka czarnobiałych fotek....
A teraz mozna się śmiać - pozwalam :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

Nie ma się z czego śmiać. Czasem zdarzają się pomyłki, można o czymś zapomnieć. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania ustawień aparatu przed zdjęciami aby potem nie być złym na siebie.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

Skoro robiłeś też RAW-y, to nie powinno być problemu...
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

Pstrykacz napisał/a:
warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania ustawień aparatu


ano tak, człowiek się ponoć na błędach uczy!

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 12:18 ]
jaad75 napisał/a:
Skoro robiłeś też RAW-y, to nie powinno być problemu...


no ale jak miałem na monochromatyczne to rawy będą w kolorze? (na wizjerze aparatu fotki są b+w a skopiować wieczorem ich nie mogłem jak w poście wyżej napisałem, spróbuję na innym kompie grdzie mam canona program z płytki.
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

Sorki, jeszcze pytanko. Robiłeś Rawy czy Jpg na komunii. Bo jak rawy to niema problemu.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

RAW-y będą z całą pewnością miały informację o kolorze - jak będziesz chciał, to wywołasz je sobie jako B/W...
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 12 Maj, 2008   

Pstrykacz napisał/a:
Sorki, jeszcze pytanko. Robiłeś Rawy czy Jpg na komunii.


100% RAW-y bo choć B/W to pliki po 8 mega mają a JPGi mają ze 3,5 normalnie - to może nie wszystko stracone?

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 12:57 ]
Oj chyba jeszcze te RAW-y polubię :o

[ Dodano: Pon 12 Maj, 2008 21:48 ]
Ale się zdziwiłem jak z czarnobiałego RAW-a zrobiłem kolor ! Chyba jeszcze polubię ten format. Aż mi się śmiać chce z samego siebie - głupito ma szczęście :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ?(ale co drugi... :wink: )
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

RAW ma zawsze kolor. Jeżeli odczytujesz te RAW-y programem canonowskim to zobaczysz je takie jak przy robieniu zdjęć (program automatycznie odczyta to z nastawami aparatu, w tym wypadku DPP pokaże zdjęcie w B/W). To samo zrobi z kontrastem czy ostrością. Jeżeli program będzie niezależny to domyślnie zobaczysz zdjęcie kolorowe z którym możesz robić co tylko dusza zapragnie.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

MM napisał/a:
Jeżeli odczytujesz te RAW-y programem canonowskim


właśnie takim. Ale przestraszłem się bo w aparacie widziałem B/W i nie wiedziałem jeszcze, na co stać RAW-a. Teraz wiem.

[ Dodano: Wto 13 Maj, 2008 11:08 ]
A ja mam pytanie następujące: skoro można zmieniać w sofcie do RAW-ów parametry ekspozycji to jak to się ma do głębi ostrości? czy te zmiany powodują taką samą manipulację głębią jak przysłona fizycznie w szkle?
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

sławek_38 napisał/a:
czy te zmiany powodują taką samą manipulację głębią jak przysłona fizycznie w szkle?
nie, spowoduje tylko, coś, jak podbicie iso do góry, łącznie z wyjściem szumów.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Wto 13 Maj, 2008   

mavierk napisał/a:
spowoduje tylko, coś, jak podbicie iso do góry, łącznie z wyjściem szumów.


a co konkretnie? jeżeli podbijamy EV czy przy tej samej ekspozycji dla różnych wartości czasu i przesłony wychodzą szumy - dla jakich kombinacji:

- zwiększenie przesłony i skrócenie czasu (w stosunku do oryg.) czy
- zmniejszenie przesłony i wydłużenie czasu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16