Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Rysa na przedniej soczewce a czarna plamka na zdjeciach
Autor Wiadomość
panadol 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   Rysa na przedniej soczewce a czarna plamka na zdjeciach

Witam
Mam ponad 2 lata kompakta lumix lf1. Jestem zadowolonym uzytkownikiem ale poniewaz nosze go prawie wszedzie w kieszeni mial ostatnio "wypadek" i porysowala sie przednia soczewka jak na zdjeciu :/
Naczytalem sie jak to stan przedniej soczewki nie ma wielkiego wplywu na jakosc zdjecia ale rozumiem z kompakto z racj malej matrycy (1/1.7") sie to nie dotyczy :/ DO wymiany caly obiektyw ? Moze jednak sprobowac spolerowac ta ryse ? Jestem serwisantem troche innych urzadzen ale z wymiana bym sobie poradzil nie moge jedna takowego nigdzie namierzyc.
W zalacznikach - zdjecie rysy, foto na f2.0 f4.0 f8.0

P1120663.JPG
f8.0
Plik ściągnięto 6814 raz(y) 123,78 KB

P1120662.JPG
f4.0
Plik ściągnięto 6814 raz(y) 125,57 KB

P1120661.JPG
f2.0
Plik ściągnięto 6814 raz(y) 138,18 KB

Clipboard02.jpg
Rysa
Plik ściągnięto 6814 raz(y) 117,8 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   

Rysa nie przeszkadza prawie zupełnie. No może lekko rozdzielczość obiektywu spadła ale jest to niezauwazalne gołym okiem. Tu masz zdecydowanie zabrudzoną matrycę.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   

Też sądzę, że to zabrudzenie na matrycy, ewentualnie tylnej soczewce, a nie przedniej.
 
 
panadol 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2016   

Sam juz nie wiem . Chcialbym zeby tak bylo. Dla testu obok rysy polozylem maly "paproch" podobnej wielkosci. Zdjecie tez na f8. co myslicie ?

b.jpg
Plik ściągnięto 6751 raz(y) 189,89 KB

a.jpg
Plik ściągnięto 6751 raz(y) 125,26 KB

 
 
LadyD 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Wto 20 Wrz, 2016   

panadol, nie możesz spolerować szkła, bo przecież w ten sposób zmienisz krzywiznę soczewki i będzie ona nieużywalna. Trzeba ją wymienić, jeśli to rzeczywiście tutaj leży przyczyna defektu.

Paproch, który położyłeś nie przepuszcza światła, a rysa przepuszcza, więc nie sądzę, że to ona jest przyczyną tak silnego zaczernienia.
 
 
panadol 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 20 Wrz, 2016   

Ok - Sprobuje go rozebrac i wyczyscic matryce chociaz mam jakies zle przeczucie ze to jednak te zarysowanie( nie jest to dokladnie rysa a takie ciut grubsze "przytarcie"). Obiektyw chyba wsytepuje jako jeden element z matryca :
Co wiecej przeszukalem wszelkie ebaye itp i go poprostu nie ma. Serwis w wwie takze odpisal ze "obiektyw jak na razie nie jest dostępny i nie wiem jaki jest jego koszt"
Dam znac jak po wyczyszczeniu matrycy
Ostatnio zmieniony przez panadol Wto 20 Wrz, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Wrz, 2016   

panadol, za kolegami wcześniej - wygląda na śmieć na matrycy, co mogło się zdarzyć gdy z jakiegoś powodu przy uderzeniu jakiś odprysk się pojawił. Rysy na przedniej soczewce w zasadzie są widoczne sporadycznie i przede wszystkim jako artefakty świetlne (rysa inaczej ugina promienie). Syfy na matrycy zachowują się inaczej w zależności od użytej przysłony - im większa jej liczba, tym bardziej prostopadłe do matrycy promienie światła, tym wyraźniejszy paproch.

I na przyszłość jak chcesz robić foty testowe to wybieraj sufit, włącz lampę i ustaw odległość tak by obraz był całkowicie nieostry (np tryb macro i minimalny dystans) Wtedy będziesz widział dokładnie defekty będące wynikiem zabrudzeń/uszkodzeń tak soczewki jak i matrycy.
 
 
panadol 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 20 Wrz, 2016   

Teraz dostalem odpowiedz od serwisu ze czyszczenie 150zl ale to na 100% nie to. I komu tu wierzyc ;) Nic to - chyba sprobuje wlasnym silami go wyczyscic i bede wiedzial ;)

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2016 23:07 ]
No i oczywiscie mieliscie racje... Rozebralem wyczyscilem - plamy brak :) :)
Dzieki - moglem odrazu Was posluchac... :)
 
 
allthatshewants 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 17 Lis, 2017   

nie znalazłem bardziej odpowiadającego tematu, wiesz piszę tutaj. Na obiektywie smc penatax - f 50mm są takie oto... No właśnie, nie wiem do końca co. to takie... pajęczynki. Nie wydaje mi się, by były to ogniska pleśni etc. To raczej ubytki, wykruszenia powłoki. Nie wiem jak to inaczej określić. Czy takie ubytki są do odwrócenia, zregenerowania? czy po ich pojawieniu się są szanse na zatrzymanie postępu ubytków, czy to już stan nie dający się zatrzymać i odwrócić? Ubytki te nie są widoczne na zdjęciach.





może ktoś będzie w stanie rozstrzygnąć, co to może być...

[ Dodano: Pon 20 Lis, 2017 08:12 ]
czy mogę prosić o radę i pomoc?
 
 
AKoch 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Sob 23 Gru, 2017   

Cytat:
może ktoś będzie w stanie rozstrzygnąć, co to może być...
To rysy, prawdopodobnie od piasku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 23