Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jak duża jest różnica między Olympusem E-520 a Nikonem D600?
Autor Wiadomość
Fenek 
Nowy
Amator


Posty: 8
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   Jak duża jest różnica między Olympusem E-520 a Nikonem D600?

Witajcie :)
Od razu zaznaczę, że jestem amatorem i jeśli chodzi robienie zdjęć to znam raczej tylko podstawy i jeszcze długa droga przede mną.
Jednak, nie o tym chciałem pisać :) Mam świadomość, że lustrzanki które wymieniłem w tytule to sprzęty z zupełnie innych półek i innej docelowej grupie odbiorców. Niestety, na razie Olympus E-520 to najlepsze czym teraz dysponuję i jestem bardzo niezadowolony z jakości wykonywanych nim zdjęć oraz tego, że już przy odrobinie mniejszej ilości światła (np. w hali na targach motoryzacyjnych czy wieczorem kiedy zachodzące słońce schowane jest za chmurami) albo trzeba podkręcić ISO(a na nim wszystko powyżej 200 oznacza wyraźne szumy) albo wydłużyć czas otwarcia przysłony. To z kolei sprawia, że duża ilość zdjęć robionych z ręki się do niczego wtedy nie nadaje. Nie wspominam już o małej rozdzielczości i "pikselozie" przy powiększaniu zdjęć czy irytującym AutoFocusie.
Tutaj dochodzimy do sedna. Widziałem już wiele zdjęć robionych przez znajomych kombajnami takimi jak właśnie Nikon D600 czy Canon EOS 7D Mk II i byłem wręcz oczarowany jakością ich zdjęć. Chciałem zapytać, czy między moim aparatem a tymi jest tak duża różnica czy po prostu ja nie potrafię robić zdjęć? Chciałbym w przyszłości, oby jak najbliższej, przesiąść się na taki profesjonalny aparat, ale kiedy o tym wspominam tata mówi mi żebym najpierw nauczył się porządnie zdjęcia robić a potem myślał o sprzęcie. Fakt, muszę się jeszcze wiele nauczyć, tylko mam wrażenie, że leciwy Olympus mnie ogranicza i przez jego ograniczenia techniczne nigdy nie osiągnę zadowalającego efektu a to wcale nie motywuje do nauki robienia większej ilości zdjęć.
Czy faktycznie między tymi aparatami jest taka przepaść, czy po prostu taki ze mnie fotograf, że nawet aparatu nie potrafię ustawić?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Fenek napisał/a:
Chciałem zapytać, czy między moim aparatem a tymi jest tak duża różnica czy po prostu ja nie potrafię robić zdjęć?

Nie widziałem Twoich fotek. Mam e-520, mam też aparat z dobrze oprogramowaną matrycą APS-C IMX071 - różnica jest ogromna na korzyść tej drugiej. Mam też dostęp do Canon 6D - według mnie jest zdecydowanie lepszy, niż sprzęt z APS-C, a ponoć gorszy od D600.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 07 Sty, 2017   

Fenek, Olympus E-520 i Nikon D600 to zupełnie inna liga. Nie zmienia to jednak faktu, że warto najpierw nauczyć się robić zdjęcia ;)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

E-520 to nie APS-C tylko 4/3, za to 6D i D600 są bardzo zbliżone do siebie i mają matryce pełnoklatkowe. Najczęstsza fascynacja pochodzi od płytkiej głębi ostrości, którą znacznie łatwiej uzyskać na dużej matrycy, dlatego nawet APS-C wygląda pod tym względem bardziej interesująco niż 4/3. Kolejna sprawa to szumy i dynamika tonalna, tu też lepiej pracuje większa matryca, a ta w E-520 stanowi 1/4 powierzchni tej w pełnej klatce.
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Czw 12 Sty, 2017   

Dwa porównania:
https://www.dxomark.com/C...0___836_811_221

https://www.dxomark.com/C...0___834_811_221

Z perspektywy czasu, jedyną zaletą olka jest dla mnie silnik jpg, dający ładne, nieprzegięte kolory. Nie musisz od razu kupować fufu, nawet aparaty za ćwierć ceny nikona d600 dadzą znacznie lepszy obrazek, niż olympus.
 
 
Fenek 
Nowy
Amator


Posty: 8
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   

WueN napisał/a:
Nie musisz od razu kupować fufu, nawet aparaty za ćwierć ceny nikona d600 dadzą znacznie lepszy obrazek, niż olympus.


Tylko chciałbym od razu kupić aparat, który mi starczy na wiele lat. Nie chcę inwestować w coś, co chciałbym pewnie niedługo znowu zmienić.
 
 
elnino 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 153
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

przed kupnem FF zacząłbym od przestudiowania cen obiektywów które mnie interesują. Jeśli cena nie gra roli, to oczywiście D610 jest fajnym aparacikiem, mały lekki z dobrym obrazkiem.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

elnino, sugerujesz że jakieś droższe? Nie studiuję cen Nikkorów, ale w przypadku Canon 6D wiem, że warto było kupić pełną klatkę, szczególnie jeśli szuka się szerokich kątów.
 
 
elnino 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 153
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

Wojmistrz napisał/a:
sugerujesz że jakieś droższe?
O ile masz DX z serii 7xxx to da się żyć, ale przejście z D5xxx (tak jak ja to zrobiłem) wymaga większej kasy. Przykładowo taki 35 1,8 800-900pln, na FX 2100, albo starszy AF-D za ok. 1400. Z zumami jest nawet gorzej. Szeroki kąt podobnie, na APSC (obiektywy DX) jest taniej.
Wg mnie trzeba przemyśleć aparat pod kątem szkieł.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

Ale na FF taki sam kąt np 35mm załatwiasz szkiełkiem 50mm i nie potrzeba specjalnie ultra jasnego.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

Ale jak zamiast ultrajasnego kupisz coś ciemniejszego do FF, to po co FF? :)
 
 
elnino 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 153
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

Idąc tym tropem Wojmistrz, , to "załatw" zuma 70-300 Tamrona w cenie od 600pln czymś do FF :) czyli coś zbliżonego 105-450 przy podobnym świetle...:P Można się spierać, ale tak naprawdę wizyta w pierwszym lepszym sklepie foto wiele wyjaśni.

Przeczytałem natomiast jeszcze raz pierwszy post i poza tym że nie wiemy nic na temat jakiego rodzaju obiektywy będą potrzebne, to narzuciło mi się coś innego, a mianowicie:

Fenek napisał/a:
kombajnami takimi jak właśnie Nikon D600



Fenek napisał/a:
przesiąść się na taki profesjonalny aparat


D7100/7200 a D600/610 w tych zagadnieniach nie różnią się mz praktycznie niczym. Wszystkie to takie same "kombajny" i "profesjonalne aparaty" :)

Dlatego
WueN napisał/a:
Nie musisz od razu kupować fufu
wydaje się warte zastanowienia.
 
 
Fenek 
Nowy
Amator


Posty: 8
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

Cytat:
D7100/7200 a D600/610 w tych zagadnieniach nie różnią się mz praktycznie niczym. Wszystkie to takie same "kombajny" i "profesjonalne aparaty" :)


I jedne i drugie mają niemal identyczną rozdzielczość, ale D6XX ponad dwukrotnie większą powierzchnię matrycy. Jak to się przekłada na robione nimi zdjęcia? Jaka będzie realna różnica między robionymi nimi zdjęciami i jak to się przekłada na robienie nimi zdjęć? Np. czy któryś z nich będzie potrzebował krótszego czasu naświetlania gdy będzie trochę ciemniej?
 
 
elnino 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 153
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

"nie różnią się mz praktycznie niczym" - uciekło mi w tym zdaniu "poza matrycą" :???: .

D610 szumi na pewno mniej. Optyczni przetestowali te modele, można naocznie sprawdzić jaka jest różnica. Jeśli ktoś ma zamiar używać wysokich czułości (3200 i wyżej), różnicę pewnie zobaczy. Czy warto dlatego dopłacać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam :)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017   

elnino, przeczytaj moją poprzednią odpowiedź, tą z 12:54
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14