Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jeszcze mniejsza czyli 25mm
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

hipis_1, Terra ED ma bardzo fajny twardy futerał. Problemem jego jest tylko wielkość, bo żeby schować lornetkę to trzeba ją złożyć a po każdym wyjęciu rozkładać i dopasowywać do oczu, co mnie najbardziej wnerwiało i do tego dla mnie, ma za małe muszle oczne. Ale lorneteczka jest świetna, jedna z trzech najlepszych, na rynku.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hipis_1 
Nowy
hipis


Posty: 22
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Pierwsze wrażenie jeśli chodzi o Nikona Sportstar 8x25. Sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Nie rzuciły mi się w oczy jakieś niedoróbki.
Futerał jest ok i ma grubszy materiał niż w poprzedniej mojej budżetowej lornetce (dobrze i źle bo bardziej chroni, ale zajmuje więcej miejsca). Wydaje mi sie, że przymocowany do paska spodni nie powinien przeszkadzać. Lornetkę bez futerału można schować do kieszeniu jeansów, choć nie jest tak płaska jak moja poprzednia i wypycha kieszeń. Jednak możliwość jest. W kurtce nie będzie z tym problemu nawet z futerałem.
Pasek na szyję dołączony.
Nie bardzo rozumiem czemu robią tak konstrukcję, że nie da się używać przednich dekli. Zawsze myślałem, że to podstawa chronić szkła z przodu.
Obraz, nie mam zbytnio porównania, ale na pewno lepszy niż w mojej poprzedniej lornetce. Ale używając przy niej okularów korekcyjnych traci się na wygodzie patrzenia i pole widzenia. Przynajmniej ja sobie z tym nie radzę. Wolę już je zdjąć i dopasować lepiej lornetkę. Wtedy lornetkę jakby zapieram o górną kość oczodołów. Rozumiem, że do okularów te wysuwane muszle się chowa, a gdy patrze bez okularów to wysuwa?
Drgania obrazu leciutke, ale żeby odczytać rejestrację z daleka, to musiałbym pokombinwać z oddechem, albo się o coś oprzeć.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

hipis_1, tak, do okularów muszle muszą być w dolnej pozycji a bez okularów w górnej na max. Sportstary nie są dla "okularników", sam noszę okulary ale do lornetek nie używam. Nikon ma 10 mm odległości źrenicy od okularu, czyli kicha, tak podają a czy tak jest w rzeczywistości to wątpię (mogą mieć jeszcze mniej), bo ja miałem duże problemy z patrzeniem przez niego nawet bez okularów. Co do drgań to niestety ale w tych lornetka z małym ER i małymi muszlami, tak jest, bo nie ma o co je porządnie oprzeć. Terra ma normalny ER (15 mm) więc jest lepiej (jest bardziej stabilna) ale muszle też są małe, zresztą jak wszystkie lornetki o tej aperturze. Dlatego zawsze polecam lornetki co najmniej 8x30-32, mimo, że są cięższe, większe, ale minimalnie np Vortex, za to komfort patrzenia jest zdecydowanie lepszy. Coś za coś. Ty wybrałeś komfort noszenia nad komfortem patrzenia :roll: .
Co do dekielków na obiektywy i okulary, to żadna firma, nawet Z,S i Lalca, nie dodaje ich na wyposażenie :cry: .
 
 
ppv 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 357
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Jan55 napisał/a:
Co do dekielków na obiektywy i okulary, to żadna firma, nawet Z,S i Lalca, nie dodaje ich na wyposażenie

leica ultravid w 25mm dla okularów akurat dała, natomiast w 30mm to juz często spotykane
 
 
hipis_1 
Nowy
hipis


Posty: 22
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Jan55 napisał/a:
hipis_1, Terra ED ma bardzo fajny twardy futerał. Problemem jego jest tylko wielkość, bo żeby schować lornetkę to trzeba ją złożyć a po każdym wyjęciu rozkładać i dopasowywać do oczu, co mnie najbardziej wnerwiało i do tego dla mnie, ma za małe muszle oczne. Ale lorneteczka jest świetna, jedna z trzech najlepszych, na rynku.

Ale ten twardy futerał to za dodatkowe pieniądze. Czytałem, że standardowo dają jakiś woreczek, który może nada się do wrzucenia lornetki do plecaka między koszulki, ale nie do przenoszenia jej solo i tym bardziej na pasku od spodni. Brzydko trochę, bo sporo tańszy Nikon jest bardziej kompletny jeśli chodzi o wyposażenie.
EDIT. Dobra, już sam nie jestem pewien co jest w zestawie. Na różnych stronach różnie piszą ludzie.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Cytat:
Ale ten twardy futerał to za dodatkowe pieniądze. Czytałem, że standardowo dają jakiś woreczek,


Gdy ja kupowałem terre ed (10x25) w listopadzie zeszłego roku, to w estetycznym pudełku znajdowała się: lornetka, futerał (twardy), pasek, instrukcja.....
i chyba ściereczka też była, ale tego nie jestem pewien.
 
 
hipis_1 
Nowy
hipis


Posty: 22
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Binokularnik napisał/a:
Cytat:
Ale ten twardy futerał to za dodatkowe pieniądze. Czytałem, że standardowo dają jakiś woreczek,


Gdy ja kupowałem terre ed (10x25) w listopadzie zeszłego roku, to w estetycznym pudełku znajdowała się: lornetka, futerał (twardy), pasek, instrukcja.....
i chyba ściereczka też była, ale tego nie jestem pewien.

Ten twardy futerał jest wygodny, żeby wrzucić w plecaczek jak i do noszenia przy pasku? Kompaktowość wskazana.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

hipis_1, tak, ten futerał jest lekki i wygodny, nosiłem go przypiętego karabińczykiem do szlufki od spodni lub do torby foto. Ściereczka w zestawie też była i to dość spora wielkościowo.
Wcześniej, bodajże do 2020 r, Terry były sprzedawane na blistrach plastikowych i były tańsze o 150 zł, oczywiście bez ściereczki. Po 2020 r zaczęli je pakować w eleganckie lakierowane pudełko z magnetycznym zapięciem i twardym futerałem w środku, a żeby było śmieszniej to do 2020 r Terra jako jedyna mała 8-10x25 była produkowana w Japonii, a pod koniec 2020 r produkcję przenieśli do fabryki w Chinach, co na szczęście nie wpłynęło na obniżenie jakości optycznej, bo szkła Schott dalej są sprowadzane z fabryki Zeissa w Niemczech, ale za to zmienili opakowanie na bardziej "luxusowe", co niewielu producentów czyni, vide Kowa, Opticron, Kite itd.
 
 
hipis_1 
Nowy
hipis


Posty: 22
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Fajnie, że wyprostowałeś mi tą krótką rynkową historię Terry. Do japończyka miałbym większe zaufanie, ale może masz rację i jakość tej lornetki nie spadła po przerzucie produkcji do Chin.
A faktycznie taka ostra w całym polu?
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

hipis_1 napisał/a:

Ten twardy futerał jest wygodny, żeby wrzucić w plecaczek jak i do noszenia przy pasku?.


Ten futerał możesz w(y)rzucić gdzie chcesz...
"skarpeta", sprzedawana wcześniej z tym modelem lornetki , chyba była lepszym pomysłem, mz .
 
 
hipis_1 
Nowy
hipis


Posty: 22
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

Binokularnik napisał/a:


Ten futerał możesz w(y)rzucić gdzie chcesz...
"skarpeta", sprzedawana wcześniej z tym modelem lornetki , chyba była lepszym pomysłem, mz .


"Skarpeta" pewnie lepsza do przenoszenia lornerki w kieszeni. Ale łatwiej coś samemu znaleźć czy zrobić niż taki dopasowany futerał.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 22 Kwi, 2022   

hipis_1, hipis_1 napisał..."A faktycznie taka ostra w całym polu?"

Tak, praktycznie 90% od środka pola jest ostra, a brzeg jest na tyle nieostry, że nie degraduje obrazu, do tego jasna, kontrastowa z naturalnymi kolorami,ma bardzo dobrze skorygowaną AC, a to przy polu, w/g mnie, prawie 7*( 6,8* podaje producent) daje piękny obrazek. Są tylko dwie lornetki pod tym względem, trochę, lepsze od Terry, to Victory Pocket i Swarovski Pocket, ale też 2x droższe. Jak pisałem już wcześniej w opinii o niej, to jest jedyna lornetka 8x25, w "niskiej cenie", jaką mogę polecić każdemu, kto bardzo chce mieć lornetkę o aperturze 8x25, a nie stać go na droższe Victory czy Swarka.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 23 Kwi, 2022   

Kupiłem tą Terrę Pocket 8x25, wkrótce dostawa. Troszkę zniechęcała dość małym polem, ale na spokojnie patrząc to tylko minimalnie większe mam w Kowie BD XD Prominar 8x32, którą ma ona zastąpić jako opcja kieszonkowa i mi to nie przeszkadza.

Musiał być więc maks 25 mm - do zerkania i niczego więcej, tylko w dzień. W domu wziąłem recepturkę i doczepiłem do kostki masła 4 bateryjki R6, co miało udawać masę i wymiary złożonej Terry :roll: . Do bocznej kieszeni letniej kurtki luźno wpada i nie przeszkadza (nie ściąga kurtki z jednej strony w dół jak Kowa Prominar 8x32, którą ledwo tam wciskam).

Chwilę myślałem o Curio 7x21, ten złożony powinien pasować do bocznych kieszeni spodni i wewnętrznej kieszeni kurtki, ale... za drogo jak na lornetkę, którą jednak łatwo będzie zgubić czy uszkodzić. Bo ona w tej kieszeni będzie stale :)

W zasadzie to o zakupie już teraz przesądził dzisiejszy dzień. Rano byłem z dzieciakiem na placu zabaw, wiec bez lornetki, ale wracaliśmy do domu naokoło przez las, gdzie całe mnóstwo ptaków, młodych listków na drzewach, z dala widać postępy w budowie osiedla... Po południu idę do apteki, po co więc lornetka, a tu jak na złość jakieś rzadko spotykane samoloty na niebie.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 23 Kwi, 2022   

_Tomek_, zobaczysz jak przyłożysz Terrę do oczu, że pole jak na 8x25 jest duże, a pomijając Sportstara, który jest marny optycznie w stosunku do Terry, to jest to druga , po Victory Pocket (7,4*), lornetka z tak dużym polem, które w/g moich porównań ma 7*, tyle samo co Kowa BD II 10x42 (zmierzone 7*), a po przyłożeniu do oczu, to od razu widać. Gdyby nie małe muszle(średnica) to zostałaby u mnie na stałe, mimo kłopotliwego rozkładania i dopasowywania jej do oczodołów, po każdorazowym wyciągnięciu z futerału. Jeżeli komuś takie muszle nie przeszkadzają, to powinien być super zadowolony z jakości optycznej. Mnie jednak zdecydowanie pasują lornetki 8x30-32, przedkładam komfort patrzenia nad komfort noszenia :mrgreen: , zwłaszcza, że ich gabaryty i waga, są minimalnie większe, oczywiście nie wszystkie, bo są też takie, które są dużo cięższe i większe.
Co do Kowy Prominar, którą masz, to różnicy w wielkości pola, między nimi, praktycznie nie powinieneś widzieć, bo te 0,15* na korzyść Kowy, to przy tak ostrym, prawie w całym polu, jasnym i kontrastowym obrazie, prawie bez AC, jaki daje Terra nie rzuca się w oczy. Ale to są moje subiektywne odczucia, chociaż potwierdzone przez kilka osób :smile: . Kolega porównywał Terrę z Nikonem M7 i stwierdził, że jest ostrzejsza i jaśniejsza od M7 i ogólnie lepsza optycznie. Zobaczymy jaka będzie Twoja opinia :wink:

Co do samolotów to prawdopodobnie były to Stratotankery KC 135, które nad tamtym rejonem Polski, latają prawie codziennie, z wiadomych powodów.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Kwi, 2022   

Jan55, ja odnoszę takie wrażenia, że jeśli mam przeciętne pole, ale świetnie skorygowane (jak w Kowie Prominar 8x32 - 90% ostrego pola, AC w centrum widziałem tylko raz w ekstremalnej sytuacji gawrona na śniegu w ostrym słońcu, minimalna na brzegu), to wydaje się ono większe niż jest faktycznie. Zapowiada się ciekawe porównanie, sprawdzę pola na gwiazdach i procent ostrego na taśmie mierniczej :)

Tak, są lornetki 30-32 mm o masie lekko schodzącej poniżej 400 g, tutaj przykłady (sporo było na forum o maluchach):
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=32626&postdays=0&postorder=asc&start=15
Ale to nadal za dużo do kieszeni kurtki, bo będzie ściągać na bok i nieprzyjemnie uderzać jak się huśta.

Wiele lat myślałem, że skoro moją podstawową i uniwersalną lornetką do wszystkiego jest 8x32, to następna będzie znów 8x32(30), tylko lepsza, ciut lżejsza, np. stary Victory FL, CL Companion, Ultravid. A tu jednak zastąpią ją średniopółkowe 8x25 i lekka 8x42.

Dochodzę do wniosku, że nie ma docelowej lornetki, do której dochodzi się po latach doświadczeń. Jest tylko optymalny wybór w danym momencie, bo wszystko się zmienia: zainteresowania obserwacyjne i możliwości ich realizacji, obycie z lornetkami, fizjologia, dostępna kasa... ;) A ostatnia lornetka to ta, z którą pożegnamy się z tym światem, więc ja bym tak o żadnej nie myślał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15