Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Amator - APS-C czy FF, Canon czy Nikon?
Autor Wiadomość
Zibi88 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 20 Paź, 2017   Amator - APS-C czy FF, Canon czy Nikon?

Witam serdecznie wszystkich, to mój pierwszy post więc mam nadzieję, że nie zostanę potraktowany jak niemowlę :)
A tak na poważnie, stoję przed trudnym (nawet bardzo) wyborem mojego pierwszego sprzętu do fotografowania. Jestem totalnym amatorem w tej dziedzinie, nigdy nie miałem w swojej kolekcji lustrzanki, moje "focenie" kończyło się na kompaktach i smartfonach. Natomiast od zawsze miałem do tego jakąś "ciągotkę", lubię szukać ciekawych ujęć, kadrów, próbowałem manualnych ustawień itp. Generalnie najzwyczajniej w świecie, po zrobieniu ciekawego zdjęcia jarałem się nim jak winda w babilonie :) Dodatkowo kolejną z moich zajawek jest grafika komputerowa (obróbka zdjęc i projektowanie w photoshopie), co też jest przydatne :)
I tak stwierdziłem, że chciałbym rozwinąć Swoją pasję w tym kierunku. Nie byłbym do końca szczery, gdybym nie dodał również, że idealnie byłoby móc również w przyszłości (pewnie dalekiej) na tym zarabiać. Na tą chwilę myślę przede wszystkim o reportażach ślubnych.
Sprzętu i opinii na ich temat jest tak dużo, że przed rozpoczęciem śledzenia tego forum chyba wiedziałem więcej. Teraz jestem totalnie zdezorientowany w którą stronę mam iść i dlatego postanowiłem napisać ten post.
Najważniejsze - budżet. Chciałbym się zmieścić ze wszystkim na sam początek w kwocie 5 tyś zł.
Dylematów mam kilka więc może poniżej wszystkie je wymienię:

1/ Co na początek będzie najlepsze? Nie mówię tutaj, że chodzi tylko o naukę, ponieważ być może nie ma sensu kupowanie "słabszego i łatwiejszego" sprzętu stricte do nauki a następnie wymiana na coś bardziej pro? Chciałbym coś na lata. I tak, pierwszy dylemat - APS-C czy FF? Oczywiście budżet w przypadku FF pozwoli mi tylko na używkę. Tutaj chodzą mi po głowie glównie takie modele jak: Nikon D5300, D7100; Canon 750,760,70D,77D - to z APS-C. Natomiast z używanych FF myślałem nad Nikon D700, Canon 5DMarkII, 6D. Być może jeszcze coś innego?

2/ Obiektywy - trudno mi jednoznacznie teraz określić, jaka ogniskowa będzie na ten moment dla mnie odpowiednia a z racji niewielkiego budżetu raczej na początku nie będę mógł sobie pozwolić na kilka szkieł. Lubię robić każdego rodzaju zdjęcia, od martwej natury po portrety i krajobrazy. Natomiast biorąc pod uwagę reportaże ślubne, może od razu inwestować w coś lepszego (jasne stałki) i pomału kompletować sprzęt? Czy kupić kitowe obiektywy i na nich się uczyć? Zależy mi również na możliwie jak najjaśniejszym szkle.

3/ Ostatni dylemat, który trochę rozwala punkt pierwszy a mianowicie może w ogóle zastanowić się nad aparatem systemowym? Chyba jedyne ZA to jego waga i rozmiary. Czy w dalszych wyprawach, na sesjach ślubnych gabaryty lustrzanek (zwłaszcza FF) mocno dają się we znaki? Czy w określonym wyżej budżecie znajdę coś równie sensownego z bezlusterkowców? Przykładowo olympus om-d e-m5 mark II czy fujifilm x-t10? Samo body nieco mniejsze ale szkła chyba gabarytowo podobne?

Mam nadzieje, że nie zadałem na tyle dużo głupich pytań i potraktujecie mnie w miarę możliwości poważnie :) Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 20 Paź, 2017   

Napiszę tylko kilka uwag do Twojej wypowiedzi. W dzisiejszych czasach profesjonalny sprzęt do ślubów to FF. Sensownym wyborem jest Canon 6D. Tylko czy z obiektywem i lampą zmieścisz się w kwocie 5 tys. zł? (tys. a nie tyś) Bezlusterkowce raczej wybij sobie z głowy bo nie ma do nich sensownych obiektywów (do ślubów). Lustrzanki APS-C są znacznie tańsze i znacznie tańsze są do nich obiektywy. W przypadku fotografii ślubnej sprawdzają się zoomy o stałym świetle 2,8 i do APS-C kupisz taki obiektyw nowy w cenie do 1,5 tys. zł.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

Kwota 5000 zł niestety nie pozwala na:
Zibi88 napisał/a:
być może nie ma sensu kupowanie "słabszego i łatwiejszego" sprzętu stricte do nauki a następnie wymiana na coś bardziej pro

bo sprzęt pro wymaga znacznie większych kwot.

Proponuję zakup zestawu typu Nikon D7xxx plus Tamron/Sigma 17-50/2.8, co do nauki i hobbystycznego używania na początek wystarczy.

Negatyw napisał/a:
W dzisiejszych czasach profesjonalny sprzęt do ślubów to FF.

To prawda. Ale patrząc na uwarunkowania z pierwszego posta wolałbym współczesnego Nikona APS-C niż np. Canona 5DII, szczególnie że do niego i tak nie uda się w tym budżecie kupić żadnej sensownej optyki, która pozwoliłaby na skorzystanie z dobrodziejstw pełnej klatki.

Negatyw napisał/a:
Bezlusterkowce raczej wybij sobie z głowy bo nie ma do nich sensownych obiektywów (do ślubów).

No może i są fajne obiektywy (zależy czym ktoś chce pracować), ale segment cenowy jest wyższy, przynajmniej na początku. Taniej kupić przyzwoitą optykę do lustrzanek APS-C czy FF, więc tutaj popieram, żeby bezlusterkowcami sobie głowy na razie nie zaprzątać.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

Klasycznym zestawem byłoby coś FF plus 24-70 f/2.8, ale w tej cenie będzie trudno.

Alternatywą jest korpus APS-C/DX ze szkłem klasy 17-50 f/2.8. Tutaj masz szanse być blisko budżetu.
Np. Nikon D7200 plus Sigma EX 17-50 mm f/2.8 HSM OS kosztuje niewiele więcej niż 5000 zł.

Blisko budżetu jest też zestaw Fujifilm X-T20 + Fujinon 18-55 mm:
https://fotozakupy.pl/product-pol-19316-FujiFilm-X-T20-czarny-XF-18-55-mm.html
szkiełko niestety trochę ciemniejsze.

Można rozważyć jeszcze Olka E-M10 II + 12-40 f/2.8:
https://camfoto.pl/produkt/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-czarny-srebrny-m-zuiko-digital-ed-12-40mm-f2-8-pro/
ale cena jeszcze wyższa.

Jeśli chcesz FF, to niestety tylko używki, a nawet wtedy ciężko będzie zmieścić się w budżecie. Używane 24-70 mm f/2.8 w dobrym stanie czy to Canona czy Nikona to koszt około 4000 zł. A przecież trzeba jeszcze kupić body.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

W przypadku zestawu FF to w grę wchodzi jedynie Tamron SP AF 28-75 mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) MACRO nowy lub używany z naciskiem na nowy.
https://www.optyczne.pl/2...Wst%C4%99p.html
Do tego używany Canon 6D i lampa błyskowa.
Nikon 7200 to dość drogi i wypasiony model APS-C + Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM w "normalnych sklepach" kupisz za ok. 5,5 tys. zł. Nikon 7200 ma lampę wbudowaną, na początek do nauki wystarczy.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

Zibi88 napisał/a:
z używanych FF myślałem nad Nikon D700, Canon 5DMarkII, 6D


Z tych trzech wszystkie mogą znaleźć się w twoim zasięgu, ale z sensownymi obiektywami pozostają chyba jednak Canony.

Zibi88 napisał/a:
może od razu inwestować w coś lepszego (jasne stałki) i pomału kompletować sprzęt?


Naprawdę jasne stałki klasy L są poza twoim zasięgiem, ale na używane: Canona 85mm f/1,8 USM i Canona 35mm f/2,0 IS USM mogłoby Ci wystarczyć.

Zibi88 napisał/a:
Czy kupić kitowe obiektywy i na nich się uczyć?


5D2 był sprzedawany w kicie z Canonem 24-105/4 L IS USM - IMO z takim kitem "od biedy" można się uczyć.

Zibi88 napisał/a:
idealnie byłoby móc również w przyszłości (pewnie dalekiej) na tym zarabiać. Na tą chwilę myślę przede wszystkim o reportażach ślubnych


Przy takich planach optymalnym wyjściem wydaje się zakup używanego FF, np. 5D2 z zoomem lub dwoma stałkami, ew. 6D z jedną stałką i koniecznością zbierania na co najmniej jeszcze jedną. Można się uczyć mając korpus APS-C, jednak późniejsza wymiana sprzętu na FF będzie dodatkowo kosztować.

komor napisał/a:
patrząc na uwarunkowania z pierwszego posta wolałbym współczesnego Nikona APS-C niż np. Canona 5DII, szczególnie że do niego i tak nie uda się w tym budżecie kupić żadnej sensownej optyki, która pozwoliłaby na skorzystanie z dobrodziejstw pełnej klatki


Z tą opinią komora pozwolę sobie się nie zgodzić :mrgreen:
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

Mniej przechodzone 5D II kosztują od 3700zł w górę.
Jakim cudem ma jeszcze starczyć na dwie wymienione stałki :?:

Stary (data produkcji) i w dodatku z dużym przebiegiem Canon 5D II -to słaby pomysł.

Ja bym szukał mało śmiganego D7200/7100 + (nowa lub w zestawie) Sigma 17-50/2.8 -i powinno trochę zostać
lub 80D np. https://www.olx.pl/oferta...html#5caff81eaf
https://www.olx.pl/elektr...at_price%3Adesc
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 21 Paź, 2017   

Stałki to można kupować jak się ma podstawowego zooma 2,8 lub dwa zoomy 2,8. Przy tym budżecie to na stałki wystarczy gdy się kupi tani korpus APS-C.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 22 Paź, 2017   

Zibi88, wszystko zależy od tego czy połkniesz bakcyla. Jeśli nie i poprzestaniesz na okazjonalnym pstrykaniu APS-C w zupełności wystarczy. Jeśli jednak połkniesz, to i tak wylądujesz na FF - wiem z własnego doświadczenia. 5000 to już całkiem niezła kasa, tylko pytanie czy masz czy to mają być raty? Jeśli masz to za tą kwotę, plus coś na raty można myśleć docelowo nad FF. Wyjdzie taniej niż późniejsze zmienianie!
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 22 Paź, 2017   

Jeśli masz 5000 zł i jesteś w stanie pożyczyć dodatkowe 500, to w zasięgu masz np. taką ofertę:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=538774&sid=f0845dad40aaa1b22d5790a330205ba5#538774
IMO wygląda dobrze. Weźmiesz z odbiorem osobistym lub kurierem za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości/ zwykle wtedy trzeba wcześniej przelać sprzedającemu koszt wysyłki/ i szlus.
 
 
Zibi88 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 25 Paź, 2017   

komor napisał/a:
]Proponuję zakup zestawu typu Nikon D7xxx plus Tamron/Sigma 17-50/2.8, co do nauki i hobbystycznego używania na początek wystarczy.

PDamian napisał/a:
Ja bym szukał mało śmiganego D7200/7100 + (nowa lub w zestawie) Sigma 17-50/2.8


W tym kierunku chyba najbardziej się skłaniam, ponieważ niestety bardzo trudno upolować w dobrej cenie z w miarę niedużym przebiegiem FF. Tylko czy przykładowo Nikon D7100 z góry mnie nie ograniczy? Naoglądałem się sporo zdjęć, w większości tych z pełnej klatki i trochę boję się efektu "niedosytu", żeby nie powiedzieć rozczarowania po D7100. Żebyście mnie dobrze zrozumieli, w 100% zdaję sobie sprawę, że efekt końcowy w bardzo dużym stopniu (jak nie głównym) zależy od moich umiejętności ale czy wy z własnego doświadczenia uważacie, że tak może być?

arietiss napisał/a:
5000 to już całkiem niezła kasa, tylko pytanie czy masz czy to mają być raty? Jeśli masz to za tą kwotę, plus coś na raty można myśleć docelowo nad FF. Wyjdzie taniej niż późniejsze zmienianie!


Tu jest druga kwestia. Na tę chwilę bakcyla mam, ale gorzej jak coś mi się później odwidzi albo nie pójdzie (reportaże ślubne) i FF będzie nie wykorzystane. Teoretycznie te 5 tys. mam w gotówce aczkolwiek dużo lepsza opcja dla mnie to coś na raty. W tym wypadku wiadomo, że nowy FF odpada.

Reasumując, po codziennym przeglądaniu ofert (Śląsk i Małopolska, ponieważ nie kupię sprzętu za taką kasę bez jego uprzednim obejrzeniu) wnioskuję, że bardzo trudno będzie upolować coś sensownego czego w miarę będę pewny. Dlatego chyba pójdę w kierunku APS-C. Który model według Was z taką matrycą będzie najsensowniejszy? Totalnie nie zależy mi na filmowaniu więc to również możemy wziąć pod uwagę.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sro 25 Paź, 2017   

https://www.olx.pl/elektr...oat_price%3Aasc -przebieg
+
https://allegro.pl/kategoria/obiektywy-50590?string=28-75%202.8&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-2-1003&stan=nowe
lub na kredyt https://allegro.pl/kategoria/obiektywy-50590?string=tamron%2024-70&stan=nowe&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-2-1003

albo bez kombinacji D7200 np. https://www.olx.pl/oferta...html#c1d029ff6c
z Sigma 17-50 https://allegro.pl/kategoria/obiektywy-50590?string=sigma%2017-50&stan=nowe&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-2-1003
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 25 Paź, 2017   

Arek napisał/a:
Klasycznym zestawem byłoby coś FF plus 24-70 f/2.8, ale w tej cenie będzie trudno.

Z 5D (mkI) plus 24-70 2.8 (mk I) może by co i ufocił...
Niemniej, minimum 6D, albo Nikon d700 plus coś podobnego 24-70 2.8 ewentualnie używka od Tamrona.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 27 Paź, 2017   

Zibi88 napisał/a:
Tylko czy przykładowo Nikon D7100 z góry mnie nie ograniczy? Naoglądałem się sporo zdjęć, w większości tych z pełnej klatki i trochę boję się efektu "niedosytu", żeby nie powiedzieć rozczarowania po D7100.

Jak to mówią, albo rybka, albo pipka. Budżet nie pozwala na wiele. Ja zawsze byłem zwolennikiem (i praktykiem) podejścia takiego, że najpierw optyka, a dopiero potem FF. Tym bardziej, że Nikon D7100 to naprawdę bardzo przyzwoita matryca i długo Twoim ograniczeniem będą umiejętności, a nie sprzęt.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Paź, 2017   

Zibi88 napisał/a:
Natomiast biorąc pod uwagę reportaże ślubne, może od razu inwestować w coś lepszego (jasne stałki) i pomału kompletować sprzęt?

Hoho, jakie plany od razu ... Prawka nie zrobił a rajdy planuje... :wink:
Zibi88 napisał/a:
Najważniejsze - budżet. Chciałbym się zmieścić ze wszystkim na sam początek w kwocie 5 tyś zł.

Pewnie - nauka i sprzęt musi się szybko zwrócić... :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 16