Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Geotagowanie zdjęć
Autor Wiadomość
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 16 Maj, 2017   Geotagowanie zdjęć

Uznałem, że geotagi i niezbędny do tego sprzęt i soft, mieszczą się w kategorii akcesoriów fotograficznych, dlatego wpis umieściłem w tym dziale.

Coraz częściej brakuje mi geotagów w moim archiwum zdjęciowym. Wczoraj postanowiłem odkurzyć temat i rozpoznać, jak w tym momencie wygląda sprawa geotagowania. Od razu powiem, że nie jest dobrze. Praktycznie nie istnieje soft, którym w prosty sposób można uzupełnić exif. Aby dopełnić beznadzieję sytuacji, Google wyłączyło Picasę i Panoramio, tym samym uniemożliwiło mieszczenie w Google Maps, oznaczonych geograficznie zdjęć. Potwierdza to nowa wersja Google Earth, która Świat pokazuje już bez zdjęć wrzucanych przez społeczność.

Ponieważ nie do końca chodziło mi o chwalenie się zdjęciami, a o to, aby łatwo móc powrócić do ciekawych miejscówek przy realizacji sesji plenerowych, więc temat drążyłem dalej.

Zależało mi na tym, aby soft był wciąż rozwijany, aby dawał możliwość łatwego przypisania zdjęć do śladu GPS... coś jeszcze? A co jest jeszcze potrzebne? :)
Poszedłem więc już kiedyś przetartym szlakiem i mina mi trochę zrzedła. Geosetter nie jest rozwijany od 2011 roku. Microsoft Pro Photo Tools nie jest rozwijany od 2008. Na siłę można by używać tych programów. Ponieważ jednak programy są nierozwijane, posiadają stare błędy i niedogodności. Geosetter nie umożliwia wprowadzenia korekty czasu dla zdjęć.. W efekcie, jeśli czas powstania zdjęcia jest inny od czasu powstania punktu śladu GPS, program umieści zdjęcie zupełnie w innym miejscu na mapie. Microsoft Pro Photo Tools źle konwertuje dane GPS w efekcie, jeśli ogląda się zdjęcia na innych mapach, zdjęcia lokalizowane są z błędami o setki metrów od właściwej lokalizacji. Czy istnieje jakiś sposób na rozwiązanie mojego problemu?

Z pomocą przyszedł mi turystyczny GPS Garmina. Aby dać możliwość wygodnego opracowania turystycznych wycieczek, Garmin udostępnił darmowe oprogramowanie BaseCamp do obsługi swoich odbiorników. Co ciekawe posiadanie odbiornika wcale nie jest konieczne, aby skorzystać z dobrodziejstw programu (jupi :) )
Wystarczy mieć ślad GPS w formacie *.gpx, pochodzący z dowolnego urządzenia, choćby z telefonu i oczywiście zdjęcia zrobione w czasie, kiedy zapis śladu był aktywny. Program umożliwia wprowadzenie korekty czasu, więc nie trzeba się bardzo martwić o to, aby czas w aparacie był zgodny z czasem astronomicznym. Cała operacja geotagowania jest zawstydzająco prosta i trwa tyle co kilka kliknięć.

Uwaga techniczna... BaseCamp zaraz po uruchomieniu pokazuje mapę podstawową, która zawiera tylko najgłówniejsze drogi. Potrafi oczywiście wyświetlić mapy zainstalowane w odbiorniku GPS. Mapy można też kupić, lub (co jest bardzo miłe) skorzystać z wolnościowych rozwiązań społeczności zebranej wokół projektu Open Street Map

Fajnie byłoby poznać wasze zdanie, albo doświadczenia związane z geotagowaniem :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






knieszporek 
Nowy



Posty: 24
Skąd: Chorzów
Wysłany: Sro 31 Maj, 2017   

W ramach prób ogarnięcia fotografii zalegających dyski też doszedłem do wniosku, że geotagowanie może być przydatne.

Z komercyjnego oprogramowania geotagowanie obsługuje Lr, a z pomocą bezpłatnej (datki dobrowolne -- "Donationware") wtyczki Geoencoding Support działa również automatyczne zaczytywanie plików .gpx.

Ale jest jeszcze darmowy ViewNX-i (obsługuje (manual#Using Location Logs) nie tylko Nikony, chociaż nie wiem, jak z zapisem metadanych do RAW-ów innych niż NEF-y), który -- o dziwo :shock: -- oferuje geotagowanie zarówno ręczne, jak i automatyczne (pliki .gpx oraz .nmea, .nma, .log, .lga i .lgb, dane o głębokości/wysokości oraz -- to już raczej tylko ręcznie -- dane o kierunku).

Postaram się w najbliższym czasie spróbować sparować zdjęcia z logiem ze smartfona przy pomocy ViewNX-i, i dam znać co z tego wyszło. :cool:
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 31 Maj, 2017   

Nie testowałem Geoencoding Support. Nie korzystam z LR, tylko z Camera RAW. Przetestowałem za to ViewNX-i. W pierwszym momencie program wydawał się bardzo fajny. Program rozwiązuje problem pomniejszania plików w trybie wsadowym. Po prostu podajemy żądaną wartość, jaką chcemy osiągnąć dla dłuższego boku, bez względu na to, czy jest to pion, czy poziom. (Ponieważ znane mi programy robią to źle, musiałem utworzyć akcje w Photoshopie, aby nie bawić się ręcznie ze zmianą rozmiaru)
Jednak przy geotagowaniu program nie robi tego, czego oczekiwałem. Podczas geotagowania, dane sczytane ze śladu *.gpx nie są umieszczane w EXIF zdjęcia, tylko przechowywane są w osobnych plikach umieszczanych w katalogu NKSC_PARAM. Pomijając to, program miał problem z umieszczeniem zdjęć na właściwym miejscu na mapie i wszystkie zdjęcia umieścił gdzieś na końcu śladu gpx.
Jak na razie BaseCamp pozostaje moim liderem w geotagowaniu. Robi to bezbłędnie, a potrzebuje do tego dosłownie kliku kliknięć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 15