Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Pią 16 Maj, 2008
Nikkor 18-55 a 18-70
Autor Wiadomość
powiedzmyzefoto 
Początkujący


Posty: 46
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008   Nikkor 18-55 a 18-70

Jeżeli mógłby ktoś mi pomóc. Mam Nikkora AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR DX - amatorski, zwykły, plastikowy obiektyw... mogę troszkę dopłacić i kupić 18-70. bardzo mnie ciekawi jak on (18-55 vr) ma się do popularnego i bardzo lubianego nikkora 18-70mm 3,5-4,5. Jest znacznie tańszy od 17-70, ale 18-55 w opiniach osób które kupiły ten obiektyw wypada całkiem nieźle, zaskakująco jak na ta cenę. Jest wprawdzie test na dpreview ale niestety nie znam angielskiego a poza tym nie ma bezpośredniego porównania do 18-70. Chciałbym wiedziec czy odbiega pod względem ostrości, rozdzielczości. Muszę się zdecydować czy warto dokładac do 18-70. Zakres ogniskowych mnie nie interesuje bo bardziej będę go używał do szerokiego kąta. Czy 18-70 wykonuje ostrzejsze zdjęcia? o wyższej rozdzielczości? Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008   

Ja tak czy siak wole swojego 18-70 bo:
jest solidniejszy w budowie
jest szybszy w obsłudze
jest wygodniejszy, bo nie kreci mordką
ma lepszy zakres
używkę na alledrogo możesz kupić za 500zl w super stanie :)


Ale

jak masz stabilizowanego kita, to az tak bardzo roznicy nie zauwazysz, jak kupisz 18-70
moim zdaniem minimum, w jakie powinienes wladowac to 17-50(28-75) Tamrona, w zależności czy wolisz portrety czy krajobrazy. A w ogole idealem bylby 17-55/2.8 którego sobie i Tobie z szczerego serca życzę :)
 
 
powiedzmyzefoto 
Początkujący


Posty: 46
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008   

ja chcę wykorzystywac obiektyw do widoków, mój 18-55 VR ma ok. miesiąc więc mógłby pójść za ok 300zł (mam nadzieje) :) , a 18-70 mogę mieć właśnie za ok. 500zł. pytam dlatego, że nie mam porównania (tzn. w tym mies. miałem niewiele czasu na test nowego aparatu). Nie potrzebuję dużego zakresu ogniskowych, najwazniejsza sprawa czy odczułbym różnicę w ostrości. Myślę że dla takich ogniskowych stabilizacja mało się przydaje.. więc czy w ogóle opłaca mi się inwestować w to (do tego dochodzi wymiana filtrów: uv i polar).
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008   

Oj myśle, że nie warto wymieniać na 18-70. Leiej dołożyć do Tamiego 17-50.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008   

powiedzmyzefoto napisał/a:
Myślę że dla takich ogniskowych stabilizacja mało się przydaje..
myślę, że żeś się naczytał :)

No i jeszcze raz napiszę, nawet po Pstrykaczu to nawet po raz trzeci:

Tamron 17-50/2.8 będzie dla Ciebie niemalże idealny - jak krajobraz to masz 1mm mniej, a to nie mało przy takich ogniskowych - na prawdę i ja Ci go polecam.

Chyba że stać Cię na nikkora 16-85VR... gdyby tylko nie był taki ciemny... z drugiej strony możesz zrobić też tak:

Kita sprzedać / wymienić na tego bez stabilizacji (ale żeby mieć te 55mm) i kupić Sigmę 10-20 do krajobrazów - ten sprzęt raczej by Ci się spodobał, to tzw hard staff :) (albo żeby mieć 30mm kosztem 15mm na początku Sigmę 15-30/2.8)
 
 
powiedzmyzefoto 
Początkujący


Posty: 46
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Jeżeli ktoś z Was zna sie na tym to prosze o wyjaśnienie...
Ukazał sie test Nikora 18-55 na optyczne i jak to możliwe że uzyskuje większe rozdzielczości niż obiektywy stałoogniskowe??? Ja tu czegos nie rozumiem... przymknę do f8 i obiektyw wygeneruje lepsze obrazy niz obiektyw za 5 tys. zł.? Jeżeli w przekazywaniu obrazu chodzi o jakość to chyba taki parametr jak rozdzielczość jest najwazniejszym... Przecież jest jasne że nie użyli lepszych szkieł w tanim plastikowym kicie niż w obiektywach wysokiej klasy... wow i co ja mam teraz zrobić, myslałem że jak kupie Tamrona 17-50 2,8 jakość obrazów będzie wyższa... okazuje sie że nie koniecznie? Heh to może teraz wszyscy przerzuca sie na taniego kita??? może dla tego obiektywu warto w ogóle zmienić system :P Jeżeli ktos będzie wykorzystywał szkło do widoków (jak ja) to czy jest sens wkładania kasy w droższe szkła? Nie potrzebne mi 2,8... dla mnie zakres 5,6 - 8 do widoków jest wystarczający...Chyba nie tylko mi ten test zamieszał w głowie.
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Jasnosc jest czesto prawie bezcenna. Podobnie jak jakosc wykonania, np. plastikowy bagnet, korpus, posiadanie IF itp.
 
 
Itey 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

powiedzmyzefoto napisał/a:
Jeżeli ktos będzie wykorzystywał szkło do widoków (jak ja) to czy jest sens wkładania kasy w droższe szkła? Nie potrzebne mi 2,8... dla mnie zakres 5,6 - 8 do widoków jest wystarczający...Chyba nie tylko mi ten test zamieszał w głowie.


no wlasnie tak jest :) jasne szklo do widoczkow konieczne nie jest, ot taki bajer, wystarczy popatrzec na przyslony profesjonalnych objektywow. Jak bedziesz chcial fotografowac o zmierzchu/swicie to najlepiej kupic... statyw.
Jasne swiatlo przydaje sie kiedy - chcesz miec plytka glebie ostrosci, ale to na szerokim kacie nic nie daje poza tym kiedy robisz widoki chcesz miec duza glebie ostrosci, no i oczywiscie kiedy chcesz 'zamrozic ruch' No ale gory i drzewa ruszaja sie na tyle powoli, ze zamrozisz je nawet na przyslonie 32 i czasie 5s ;)
Moim zdaniem warto zaczac z kitem Nikona, jest fajny i za ta cene nie do pobicia, a potem wziac sigme 10-20 dla naprawde szerokiego pola widzenia.
Ew. zrobic 3 zdjecia i 'zszyc' je w panorame :)
 
 
powiedzmyzefoto 
Początkujący


Posty: 46
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Wszystko się zgadza, ale jak to sie ma do jakości używanego szkła. Skoro można tanimi szybami uzyskać rewelacyjne rozdzielczości to w tym momencie tego nie rozumiem... jak mówie, pomijam zalety droższych obiektywów jak: przysłona 2,8, bagnet tytanowy, wygodny pierścień MF ;) i takie tam podobne... więc okazuje się, że jakość szkła nie wpływa ZNACZĄCO na jakość zdjęcia? Kompletnie jestem zaskoczony...
 
 
Itey 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

oczywiscie, ze wplywa znaczaco. Nie wiem ile kosztuja szkla do budowy nikkora 18-55 w porownaniu z innymi, ale wez pod uwage, ze taka ostrosc w tanim objektywie to wyjatek nie regula. Poza tym rozdzielczosc to nie jedyny parametr (acz jeden z wazniejszych bo ciezko go poprawic w pp)
A jesli pomijasz takie parametry jak wartosc przyslony oraz solidosc wykonania i szybkosc af to niemal kazdy objektyw pozwoli ci zrobic dobre zdjecie przy przeslonie 8 :)
ciekawa lektura:
http://www.bythom.com/rationallenses.htm
fragment 'going light'
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

I ja się zgodzę z Itey - fakt, że coś na jakiejś ogniskowej, przy jakimś tam świetle ma mtfy podobne, jak eLa to wręcz normalne - na f/8 wszystkie mają podobne mtfy. Różnica pojawia się na pełnej dziurze - kit ma w centrum na f/3.5 tyle, co taki 35/1.4 w centrum na 1.4 - ale zauważ różnicę w świetle, do tego jest wygoda trzymania, plastyka obrazu, szybkość, super pierścień MF. Nie zawsze płacimy za jakość obrazu, tylko za pozostałe komponenty, które są równie znaczące.
 
 
mszczyrek 
Entuzjasta


Posty: 675
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

Smutna i bolesna dla wielu "zawodowcow" prawda jest taka, ze obecnie ciezko/nie da sie rozroznic zdjec wykonanych tanim sprzetem od tych zrobionych cudami za nascie tysiecy (w "normalnych" warunkach - tzn niskie iso, przymknieta przyslona, odbitki rozsadnej wielkosci). Przewaga dobrego/drogiego sprzetu wychodzi dopiero przy duzych powiekszeniach lub w trudnych warunkach, w ktorych wiekszosc z nas tak naprawde fotografuje rzadko albo wcale. Ba, ludzie coraz rzadziej robi odbitki wogole - ja tez przyznaje sie do winy. Sprzet ktorego uzywam przerasta moje wymagania o glowe, ale łudze sie ze kiedys bede mial czas zeby sie gdzies powiesic albo cos sprzedac, wiec pakuje kase w rupiecie. Ogladam cropy 300% i zachwycam sie ostroscia, a potem zmniejszam do 0,5mpix, kompresuje stratnie do jpega i publikuje;)

Ale jakbysmy sie wszyscy rozsadkiem kierowali, to swiat bylby nudny...:)

A odpowiedz na pytanie autora watku: nie oplaca sie zmieniac kita na N18-70. Stabilizacja przydaje sie nawet przy tych ogniskowych, napewno nie tak jak przy tele, ale zawsze.

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony przez mszczyrek Czw 29 Maj, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

mszczyrek napisał/a:
Ale jakbysmy sie wszyscy rozsadkiem kierowali, to swiat bylby nudny


Jakże bliska mi twa postawa życiowa Kolego :)
 
 
tkosiada 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 456
Skąd: UK
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

popieram mavierk_a
zmiana z 18-55VR na 18-70 jak dla mnie szkoda sensu :wink:
wg testów na optyczne (jesli czytałeś) 18-55 bedzie ostrzejszy na 18mm a piszesz że potrzebujesz szeroki kąt
poza tym ten kit nie ma dobrego światła, zatem VR się przyda :!:
zbieraj na coś znacznie lepszego ze stałym 2.8
np: tamron 17-50, nikor 17-50
a tego zostaw i baw się fotkami, a z czasem sam zweryfikujesz czy ci to wystarcza, moze tak i pomyslisz o jakimś tele np:100-400 :mrgreen:
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   Re: Nikkor 18-55 a 18-70

powiedzmyzefoto napisał/a:
..czy warto dokładac do 18-70...


Miałem do czynienia z jednym i z drugim. Nie warto.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15