Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Monookular Vortex Solo 10x36 czy 8x36
Autor Wiadomość
tadeusz43 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   Monookular Vortex Solo 10x36 czy 8x36

Witam.
Przymierzam się do zakupu monokularu, który będzie mi służył głównie podczas wędkowania.
Będę często szukał miejsc żerowania ryb na rzekach i zbiornikach wodnych późnym popołudniem, pod wieczór przed zachodem słońca, co ma chyba duże znaczenie przy wyborze monokularu. Monokular ma mi również służyć do obserwacji innych stanowisk wędkarskich (czyli podglądania konkurencji :mrgreen: ).
Moją uwagę przykuły dwa modele a mianowicie Vortex Solo 10x36 oraz Vortex Solo 8x36.
Problem polega na tym, że nie wiem na który się zdecydować, stąd prośba do Was o poradę.
Na korzyść pierwszego przemawia 10 krotne powiększenie. Nie będzie to za dużo jak na obserwację z ręki? Według poniższej specyfikacji jest on dużo ciemniejszy od 8x36.
Kod:

Configuration                                    8x36              10x36
BaK-4 Prism Glass                              Yes                   Yes
Field of View at 1,000 yd/m ft/m                393/ 131.4      325/ 108.7
Close Focus Distance ft/m                   16.4/5.0             16.4/5.0
Exit Pupil (mm)                                 4.50                  3.60
Relative Brightness                             20.3                  13.0
Eye Relief (mm)                                 18.0                  15.0
Weight oz/g                                9.7/ 275            9.7/ 275
Length in/cm                                4.9/12.5            4.9/12.5
Width in/cm                                2.4/6.1            2.4/6.1


Na korzyść modelu 8x36 przemawia większa jasność o 53%, większa szerokość kadru, oraz 8 krotne powiększenie - obraz powinien mniej się telepać przy podglądzie z ręki w porównaniu z 10x36, ale 8 krotne powiększenie nie będzie za małe? Pytam, bo nie mam odniesienia co do powięszeń 8 i 10 krotnych, a filmiki na youtubie różnie to pokazują.
Oba modele mogę mieć w tej samej cenie - 470 zł.
Jako, że jestem nowicjuszem w temacie, to proszę Was o poradę dotyczącą wyboru któregoś z tych modeli.
Pozdrawiam :wink:
P.S.
Proszę o nie doradzanie lornetek.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2270
Skąd: Zamość
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Nie znam się kompletnie na monokularach, ale do takich warunków świetlnych brałbym raczej coś z obiektywem min. 50 mm. Pewnie gorzej byłoby z wygodą, ale jasność obrazu byłaby zdecydowanie na korzyść większej średnicy. Myślę, że powiększenie 10x spokojnie da się utrzymać z ręki (o ile nie pijesz bardzo dużo kawy ;) )
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 909
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

@Tadeusz43 A tak z innej beczki zapytam: dlaczego monokular, skoro lornetki są lepsze do prowadzenia rozmaitych obserwacji. Jak już kiedyś wspomniano na forum człowiek ma dwoje oczu i mózg przystosowany do obuocznego widzenia - dlaczego więc chcesz patrzeć tylko jednym okiem?
Co do zasady główną zaletą monokularów jest niska masa i poręczność, jednakże z tego co piszesz będziesz sprzętu używał nad wodą podczas wędkowania więc chyba masa i wymiary nie mają znaczenia (chyba, że mucha lub spinning :grin: ).
Ponadto nad wodą poza łowiskiem i konkurencją jest sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Tak więc rozważ kupno lornetki w miejsce monokularu. IMHO będziesz bardziej zadowolony.

Sorry - nie doczytałem ostatniego akapitu. Skoro jednak koniecznie monokular to jednak 10x, w przeciwieństwie do lornetki łatwiej jest go ustabilizować więc takie powiększenie nie stanowi problemu.
 
 
tadeusz43 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Monokular będzie dla mnie dużo lepszy, bo sporo chodzę ze spinningiem i liczy się dla mnie mobilność. Co do lornetek, to używając ich i tak zawsze obserwuję jednym okiem. Jest mi wygodniej. :wink:
Może inni też się jeszcze wypowiedzą?
Bardziej skłaniałbym się do wersji 8x36, ale wstrzymam się jeszcze z decyzją.
Duża jest różnica w praktyce pomiędzy 8x36 a 10x36? Chodzi mi o zoom i jasność.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Mialem kilka mono. 8x30, 8x32, 8x42, 10x42. Najbardziej odpowiadaly mi te wieksze. Mialy regulacje ostrosci na osobnym szerokim pierscieniu na tubusie, oraz wygodna regulowana muszla oczna. Poszukaj na ebay Opticrona BGA, chodza po 80 funtow, jak nowe. Regulacja ostrosci przy okularze jest bardzo niewygodna. Nad wode wziol bym 10x. Operowanie monokularem jedna reka tez jest zbytnio wygodne.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 03 Wrz, 2017   

Monookular ma jedną niezaprzeczalną zaletę w stosunku do lornetek. Mianowicie - nie można go rozkolimować co w przypadku użytkowania przez wędkarzy jest na pewno zaletą, gdyż ilość klamotów, które dźwigają oni na łowisko powoduje, że nie ze wszyskimi obchodzą się jak z jajkiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14