Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka z określonymi wymaganiami
Autor Wiadomość
Pasquallo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   Lornetka z określonymi wymaganiami

Cześć Szanownym Użytkownikom forum ;)

Nigdy nie miałem do czynienia z jakąkolwiek lornetką, no może poza rosyjską, kupioną na targu, która coś tam przybliżała, ale obraz zamglony, jakiś żółto zielony i jeszcze z namalowanym "celownikiem" czy jak to się nazywa. Na obudowie tego ustrojstwa jest napisane Made in Russia 25x60.

Do konkretów: mój tata, z racji, że przeszedł na emeryturę, wspominał, że chętnie by sobie poobserwował świat przez lornetkę. Wiecie, jakieś polowanie pewnie, czy podziwianie sąsiadek z okna. Może obserwacja samolotów, lotnisko niedaleko. I teraz tak: kompletnie nie wiem czego się spodziewać po sprzęcie powiedzmy za 350 złotych, bo taki mam budżet. Czy w tej cenie dostanę np. coś takiego, żeby z odległości powiedzmy 500 metrów było widać numery rejestracyjne pojazdu np? ew. jakieś detale poza kolorem i marką samochodu np? Ta ruska rozmazuje obraz, ciężko dopasować tym pokrętłem ostrość, generalnie sami wiecie. Ja też się rozpędziłem, że nazwałem ją lornetką w sumie.

Wiem, najlepiej byłoby obejrzeć lornetkę w sklepie, sprawdzić na co ją stać i czy odpowiada. W mojej okolicy jest to niemożliwe, a w jedynym sklepie zlokalizowanym w centrum handlowym nie pozwolili mi wyjść z lornetką poza jego obszar i guzik widziałem. Jestem raczej skazany na sprzedaż na odległość.

Po głowie mi chodzi coś takiego np: Olympus 10x50 DPS I . Spełni moje oczekiwania? Może jakiś posiadacz jest w stanie mi opisać, z jakiej odległości zobaczę np. to i tamto, żebym miał porównanie. Może w tym budżecie to za duże oczekiwania i potrzebuje czegoś co kosztuje powiedzmy tysiąc złotych, a ja się rozczaruje tylko.
Kompletnie nie wiem czego się po czymś takim spodziewać.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

Trudny temat nam zadałeś, bo polowania (szczególnie nocne) wymagają dobrych i solidnych lornetek, kategoria "sąsiadka" to typowa amatorszczyzna.
Ale do rzeczy, aby Ci lepiej pomóc, odpowiedz na kilka pytań:
- w jakim wieku jest tata?
- czy zamierza polować w nocy?
- czy ma jakąś wadę wzroku? Może astygmatyzm?
- czy zamierza obserwować podczas, nazwijmy to, spacerów, czy tylko stacjonarnie (z ambony, z balkonu, przez okno itp)
Odpowiedzi na te pytania pozwolą dobrać coś optymalnego.
 
 
Pasquallo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

:) dziękuje za odzew

goornik,

-Tata ma 65 lat, za tydzień urodziny i to miałby być prezent ;) na pewno by się z tego cieszył, chociaż pewnie będzie używał od święta ,ale sam fakt, że ma i może sobie podejrzeć to już dużo :D

-Z tymi polowaniami, to trochę chyba przesadziłem ;) Generalnie czasem jeździ ze znajomymi, głównie w dzień i rzadko cokolwiek przywozi w sensie zdobyczy :) Na ryby też zawsze zabiera mydło i ręcznik (if you know what I mean). Takie hobby, połączone z obserwacją natury- nie sugerujcie się. Akurat do tego , to chyba cokolwiek się nada. Już podglądanie sąsiadek ważniejsze w tej hierarchii myślę;)

-Tata ma lepszy wzrok ode mnie, czyta bez okularów.

-Zamierza obserwować w większości stacjonarnie, głównie też to co się dzieje wokół jego posesji :D Tak, wiem objedziecie mnie, ale cóż poradzić. Takie małomiasteczkowe podejście, często-gęsto np. na polu jakiś lisek się kręci mamy też sporo rzadkich gatunków zwierzyny. No albo wścibski sąsiad na miedzy i nie wiadomo kto to :D To sprzęt domowy, na wycieczki ze sznurkiem na szyi raczej nie będzie używany, chyba, że mi się spodoba i będę pożyczał.

Nie chce też mu kupować bubla, z marketu :) Chcę coś, co już można nazwać lornetką, fajnie się przez to patrzy i nie rozleci się po kilku latach.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

W budżecie mieści się to:
http://www.cyfrowe.pl/lor...-a211-8x42.html
i jest to przyzwoity sprzęt jak za te pieniądze.

Nie polecałbym większych powiększeń, dla osób w wielu 65 lat i więcej. Zwykle takie osoby przechodzą na powiększenia 6-8x, bo mikrodrgania rąk utrudniają obserwacje. Ten Nikon ma dodatkowo duże pole widzenia, więc pozwala na szybkie odnalezienie celu i ewentualne śledzenie go.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

He, He - miałem zaproponować dokładnie to samo.
Bo Nikon 10x50 WX troche za droga.... :)
 
 
Pasquallo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

a gdybym prosił o jakąś propozycję 10x? czytałem, że największe powiększenie do obserwacji z ręki to 10x właśnie... mam plan, żeby kupić zdalnie to co poleciliście obydwaj i coś co polecicie z 10x. A potem jak już zbadam organoleptycznie, to odeślę tę, która przegra i zwrócą mi pieniądze.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

największe powiększenie do obserwacji z ręki to 10x ale dla osób młodych i w sile wieku, dla 60+ poleca się 7x czy 8x
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

Polecam rosyjskie BPC 7x50 z zielonymi powłokami i naposem made in USSR. Nie made in Russia. Jest kilka szt na olx. Nawet w wersji olimpijskiej jedna jest. To najlepsza rosyjska lornetka ever. Nawet ta bez znaczka olimpiady. Sprzęt solidny, obraz jak żyleta bez żółtego zafarbu jaki charakteryzuje inne rosyjskie lornetki. Sam posiadam 2 więc wiem co piszę. Mam jedną olimpijkę a drugą identyczną bez znaczka olimpiady. W tej cenie spkojnie znajdziesz zadbaną sztukę. I pamiętaj koniecznie musi być zielonooka. Obiektywy i okulary. Tata bedzie wniebowzięty jak poobcuje z tą jakością i solidnością.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

http://www.cyfrowe.pl/lor...a211-10x50.html

To przekracza trochę budżet i wcale nie jest powiedziane, że dla taty będzie lepsze niż 8x40.
Ja bym nawet to poważnie rozważył:

http://abfoto.pl/lornetka...ska-o_1902.html
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 11 Wrz, 2017   

Wielokrotnie tu na forum pisaliśmy, że pchanie się w za duże powiększenie to ślepa uliczka. 8x da większe pole widzenia I bardziej komfotową obserwację. I wcale nie oznacza, że zobaczysz tylko 80% tego co w analogicznym modelu "10x"

Bierz dla taty 8x42!
 
 
Maciek111 
Uczestnik


Posty: 82
Skąd: Sanok
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Tak przy okazji pytanie do Goornika. Jaką lornetkę polecałbyś dla kogoś ,kto ma astygmatyzm?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Astygmatyzm koryguje się okularami korekcyjnymi a nie lornetką.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

goornik napisał/a:
Wielokrotnie tu na forum pisaliśmy, że pchanie się w za duże powiększenie to ślepa uliczka. 8x da większe pole widzenia I bardziej komfotową obserwację. I wcale nie oznacza, że zobaczysz tylko 80% tego co w analogicznym modelu "10x"

Bierz dla taty 8x42!

Zważcie panowie, że tata ma głównie na uwadze odczyt szczegółów (np. nr. rejestracyjny samochodu czy szczegóły sąsiadki) a nie ogólny przegląd widoków natury. To takie "miejskie" oglądanie, gdzie ważniejsze jest ostrość i powiększenie a nie pole widzenia. I wtedy jednak lepiej się sprawdza 10x a nawet 12x, szczególnie jeśli wcześniej używaj tej ruskiej 25x :)
Tak więc ja bym zaryzykował tego Aculona 10x42 a może nawet 12x50.
 
 
Pasquallo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

TomPL2 właśnie dobrze mówisz ;) dziękuje za ten głos

8x42 już zamówiłem, ale chciałbym dać tacie do porównania coś z powiększeniem 10x i dzisiaj, najdalej jutro ogarnąć coś z większym powiększeniem;)

12 to za dużo, nie chce popadać w skrajności :) Zostańmy przy 10tce. 10x42 czy 10x50? jeśli powiedzmy zwiększe budżet do 400 to jest coś takiego https://www.euro.com.pl/l...211-10x50.bhtml

I generalnie zauważyłem, że nie polecacie olympusa, jest dużo gorszy od nikona? na pewno troche tańszy z tego co zauważyłem
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 12 Wrz, 2017   

Maciek111 napisał/a:
Tak przy okazji pytanie do Goornika. Jaką lornetkę polecałbyś dla kogoś ,kto ma astygmatyzm?

Każdą, która ma DUUUŻE odsunięcie źrenicy wyjściowej - tak abyś objał wzrokiem całe pole widzenia mając na nosie założone okulary, korygujące astygmatyzm.
Pierwsza myśl :arrow: Nikon Monarch 5 8x42
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14