Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Wto 19 Wrz, 2017
prośba o radę - czy wymienić sprzęt? NIKON D40+18-105 NIKKOR
Autor Wiadomość
samollo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017   prośba o radę - czy wymienić sprzęt? NIKON D40+18-105 NIKKOR

Cześć,

mam pewien dylemat i proszę użytkowników forum o pomoc.
Posiadam 10 letniego Nikon D40 + Nikkor 18-105 VR.
D40 ma ~35K przebiegu.
Aparatu używam głównie na imprezach rodzinnych i wakacjach.
Można powiedzieć że jestem entuzjastą fotografii, ale nie zapaleńcem. Są momenty kiedy aparat jest używany non stop, a są takie, że przez kilka miesięcy nie wyciągam go z szafy.

Teraz jest moment, że używam go non stop :) Nie do końca spełnia moje oczekiwania w trudniejszych warunkach oświetleniowych (chociaż to może być wina umiejętności).
Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że za 6 tygodni lecę na wakacje do Azji i nie ukrywam, że chce mieć piękne, żywe zdjęcia.

Obiektyw 105 spełnia moje oczekiwania w 75% zdjęć. rzadko schodzę poniżej 40. Zawsze marzył mi się trochę większy zoom. Nie chcę jednak nosić dwóch obiektywów.

Stan mojego sprzętu nie jest idealny. powiedziałbym nawet, że jest średnio-dobry. Zdecydowanie przydałoby się jakieś czyszczenie bo mam wrażenie, że jest paproch w body... Nie jest to najlepsza etykietka dla mnie, ale tak już jest.

Pytanie więc do Was - czy uważacie, że to czas na zmiany?
Jeśli tak - powinienem zainwestować w body + obiektyw? a może sam obiektyw?
Nie bronie się przed używanym sprzętem, więc możliwości zakupowe dodatkowo rosną ;)

Będę wdzięczny za Waszą pomoc i szczerą opinię.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

D40 to już mocno zaawansowany wiekiem staruszek. Wymień na coś nowego, z rodziny D5xxx lub D7xxx (ten drugi lepiej zniesie trudy klimatyczne Azji). Jeśli budżet pozwoli, to pomyśl o obiektywie Nikkor 18-140 (test), który zwiększy poziom zooma. Przydałoby się poznać budżet, żeby coś więcej doradzić.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

samollo napisał/a:
Obiektyw 105 spełnia moje oczekiwania w 75% zdjęć. rzadko schodzę poniżej 40.

Trochę szkieł do wyboru jest od wspomnianego nikkora 18-140 po Tamrona 16-300 /3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO - bardzo ciekawe rozwiązanie , tym ciekawsze że 16mm to naprawdę szeroko i jest to jedna z najbardziej wymagających ogniskowych. Oczywiście czytając test na optycznych można się nieco zdziwić patrząc na wykresy i tekst pod nimi - szczególnie gdy wcześniej przeczyta się analogiczny test sigmy 18-200 /3.5-6.3 II DC OS HSM - trochę jednak gorszej. Jak widać opisy i wnioski w nich zależą od osoby testującego - a ściślej od humoru i preferencji... :roll:
Oczywiście zmiana body by się przydała na uszczelniony D7X00. Miałem doradzić coś z zakresu 55-300 ale nie widać takiego w testach , gdyby to był Pentax - to takie szkło śmiało bym polecał - jest niezwykle ostre szczególnie w zakresie 200-300 mm. A ponieważ pentaxy są uszczelnione to taki K-50, kS2 czy K70 spokojnie by cię zadowolił. No ale to przy zmianie systemu, choć sądzę że i tak będziesz nikona sprzedawał a amatora na 18-105 też szybko znajdziesz.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017   

samollo napisał/a:
Zawsze marzył mi się trochę większy zoom. Nie chcę jednak nosić dwóch obiektywów.


Może chcesz megazooma. Zoom większy i nosić go łatwiej.
Jeśli nie, to zostaw obiektyw a zmień body na najlepsze jakie Cię stać.
 
 
samollo
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Wrz, 2017   

Cześć,

dzięki za podpowiedzi.
Mówiąc szczerze nie patrzyłem na inne aparaty niż CANON i NIKON. Wynika to tylko i wyłącznie z mojej znajomości marki/promocji :) Nie upieram się, ale pewnie zrozumiecie, że działa tutaj siła przyzwyczajenia. Zresztą mam wrażenie, że to jak wybór między AUDI a BMW. Obydwa świetne, bawimy się w detale i każdemu podoba się co innego.

Budżet - myślałem o kwocie 3-5TPLN.
Czyli z używanych BODY NIKON w grę wchodzi D7100/D5500. 7 to jednak półka wyżej. 5 jest nowszy. W jakim kierunku iść ? :)


Obiektyw. Mój kolega zawsze powtarzał, że nie ma dobrze i tanio. Jeżeli tak chcesz to musisz kupić dwa - jedno dobre, drugie tanie.
I pewnie coś w tym jest.

uważacie że jest sens przesiadać się na Nikkor AF-S DX 18-140 ? czy to za mała różnica.

czy lepiej patrzeć na te poniższe:
Tamron 16-300 (recenzja miażdżąca :) )
Sigma 18-250 mm f/3.5-6.3 DC OS HSM
a może Sigma 70-200mm 2,8 ?

Ten ostatni wydaje się chyba najciekawszy. Obawiam się wprawdzie braku w okolicach 30-50, ale może warto zaryzykować? Czy F2.8 faktycznie zrobi aż taką różnicę?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017   

Jeśli budżet pozwoliłby na D7100 plus Nikkora 18-140, to brałbym. Tamron 16-300 też jest dobrym wyborem, recenzja na Optycznych nie jest wcale miażdżąca, tylko trzeba mieć odpowiednią perspektywę i oczekiwania wobec tak ekstremalnego mega-zooma – w podsumowaniu wyraźnie jest napisane, że to nie jest zła opcja i zły obiektyw.

samollo napisał/a:
Mój kolega zawsze powtarzał, że nie ma dobrze i tanio.

W przypadku optyki ta zasada sprawdza się prawie zawsze, choć są wyjątki. Rzadko jednak dobra jakość łączy się z uniwersalnością, czyli dużym zakresem ogniskowych. Coś za coś.

samollo napisał/a:
a może Sigma 70-200mm 2,8 ?

To jest zupełnie inna kategoria obiektywu, bo to nie jest coś, co zastąpi spacer-zooma, tylko ma go uzupełnić o tele-ogniskowe przy dobrej jasności. To jest obiektyw jako drugi, przy okazji duży i ciężki, więc nie spełnia kryteriów bycia jedynym – zabraknie szerokiego kąta.

samollo napisał/a:
Czy F2.8 faktycznie zrobi aż taką różnicę?

Robi, przy czym obiektywy f/2.8 są przy okazji przeważnie lepiej wykonane, lepsze optycznie i droższe, stąd sumaryczna różnica w jakości fotek jest spora.
 
 
samollo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017   

Dzięki za rady. Poprawiają sytuację w mojej głowie i mieszają jednocześnie :)

Zacząłem się zastanawiać nad jeszcze jednym aspektem - czy nie rozłożyć zakupów w czasie.

Mam stare body i obiektyw, który teraz dodają jako kitowy.
Może w tej sytuacji powinienem kupić lepsze body (np. D7200), a obiektyw kupić przy następnej możliwej okazji?

A może odwrotnie? Kupić Nikkor 18-140 lub 18-200 i dojechać moje D40?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017   

samollo napisał/a:
Może w tej sytuacji powinienem kupić lepsze body (np. D7200), a obiektyw kupić przy następnej możliwej okazji?


IMO tak.

samollo napisał/a:
A może odwrotnie? Kupić Nikkor 18-140 lub 18-200 i dojechać moje D40?


IMO nie. :smile:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 22 Wrz, 2017   

Sunders, +1.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 22 Wrz, 2017   

samollo, odpuść sobie Sigmę 18-250. Nowe Tamrony z silnikami PZD są znacznie lepszym wyborem. Sam zamiast Canona 28-300 jako spacerzoom wybrałem 3x tańszy, 3x mniejszy, 3x lżejszy i 3% gorszy :P Tamron 28-300 PZD Di VC. Różnica taka, że ja fotografuję 6D i 16-300 nie podłączę. Mam za to ową Sigmę 18-250 OS, którą używałem np z 60D i powiem ci, że do 50mm jest wybitna, za to powyżej 120mm zaczyna się tragedia.
Moim zdaniem twój plan kupić puszkę a potem szkło to dla ciebie bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza że owe 18-105 całkiem długo jeszcze na nim potrzymasz. Przy lepszej matrycy, zawsze łatwiej poobcinać.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

samollo napisał/a:
Czy F2.8 faktycznie zrobi aż taką różnicę?
Nie samo 2,8 ale UŻYTECZNE 2,8 tę różnicę robi. Szczególnie przy ogniskowych 70-200.
samollo napisał/a:
Tamron 16-300 (recenzja miażdżąca )

Taaa... jak pominąć tekst a skupić się na tabelkach rozdzielczości - to jakoś wytrzymuje porównanie nawet z nikkorem 18-140.
Moim zdaniem jednak skupiasz się na niewłaściwych wyborach, skoro zamierzasz robić postępy. Owszem - nowa puszka pozwoli ci na odrobinę więcej swobody dając wyższe użyteczne ISO - ale moim zdaniem dużo więcej uzyskasz kupując tanią stałkę np 50/1,8 nawet na starym D40, niż z nowym d7500 i nadal ciemnym spacerzoomem. W nauce fotografii więcej daje spacer ze stałką niż stanie w miejscu z najlepszym zoomem. Tak w przenośni jak dosłownie. A już o ich jasnościach nie piszę, bo to kolejny próg ...
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 25 Wrz, 2017   

Andrzej.M., ja bym nie chciał lecieć na wycieczkę do Azji z D40 i 50/1.8, za to z D7200 z 18-105 już znacznie bardziej.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Wrz, 2017   

No tak , pod wycieczkę i focenie w biegu - rzeczywiście zoom - tu masz rację , całkiem zapomniałem o tym aspekcie... :lol:
 
 
samollo
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Wrz, 2017   

Dzieki za Waszą pomoc!

Decyzja na ten moment podjęta - D7200 będzie wkrótce lądował.
W 2018 nastąpią zmiany w kwestii obiektywu.
Czy będzie to lepszy spacer zoom, czy może wręcz przeciwnie - stałka o której piszesz Andrzej...na ten moment nie wiem.

jeszcze raz dzięki za Waszą pomoc!!
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2017   

samollo napisał/a:
Czy będzie to lepszy spacer zoom, czy może wręcz przeciwnie - stałka o której piszesz Andrzej...na ten moment nie wiem.
Praktycznie mając już 18-105 szkoda czasu na rozpatrywanie 18-140 - różnica niewielka , więc lepiej kupić np. 50/1,8 - małe szkło w niewielkiej cenie, które się przyda w ciemniejszych miejscach. Czyli tam gdzie zoom już z racji światła nie da rady. Swoją drogą znajomy jadąc za wschodnią granicę (aż do granicy z Chinami) w kilkuosobowej grupie - zabrał ze sobą malutkie fuji X-Pro ze stałkami zamiast targać 6D. Ale to nie była tzw. zorganizowana wycieczka. :wink:
Ostatnio zmieniony przez Andrzej.M. Czw 28 Wrz, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16