Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Uniwersalna i w miare najlepsza lornetka dla ślepaka
Autor Wiadomość
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Lis, 2017   Uniwersalna i w miare najlepsza lornetka dla ślepaka

Witam. Podchodze już pod pięćdziesiątkę i nigdy nie miałem dobrej lornetki. Pora to nadrobić, coś sie w końcu od zycia należy. Poczytałem sporo, więc nie wchodze na tzw krzywy (...) z pytaniem w rodzaju: rozwiążcie moje problemy, nie mam czasu na przerabianie całego forum. To nie tak.
Postanowiłem kupić sobie dwie lornetki. Jedną do obserwacji nieba (uwielbiam patrzec w gwiazdy). Tutaj już znalazłem swojego faworyta: Delta Optical Extreme 15x70. Wybór był stosunowo prosty. Gorzej z drugą.
Ma to byc lornetka uniwersalna, głównie do używania w dzień, rzadziej wieczorem. Ale nie narzekałbym, gdyby i w tym aspekcie sprawdzała sie w miarę nieźle.
Z tego, co przestudiowałem, najlepszą opcja powinno być dla mnie 8x42. Tak aby uzyskać dobre powiekszenie i nie martwić sie trzęsącymi rekami.
Problem w tym, że mam spora wadę wzroku. -5,5 dioptrii (i może sie jeszcze powiekszyc, operacji panicznie sie boję), plus lekki astygmatyzm, jednak na tyle lekki, że mozna go pominąć przy dobieraniu sprzętu.
Chciałbym przez lornetke patrzeć w okularach, więc potrzebna jest duża odległość od źrenicy. W poszukiwaniach zakładałem przepisowe 17mm i więcej. Chciałbym też patrzec bez, a tu jest potrzebna solidna korekcja. Niestety, tu często producenci nie podaja danych, stąd moje pytanie do Was. Pozostałe parametry, oczywiście, jak najlepsze. Budżet? Na pewno nie 200 zł :) Myslałem o Delta Optical Chase 8 x 42, Bushnell legend 8x42 E (L i M chyba za mała odległość od źrenicy, nie wiem, jak z korekcją), może jakis Nikon? Zakładam, że 1000 zl musi peknąć, ale jeżeli jest jakies rozwiązanie mocno przekraczające tan budżet, za to zdecydowanie warte to... Też trzeba przemysleć. Pomożecie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 01 Lis, 2017   

Spokojnie. Jeśli masz wadę równą w obu oczach to sprawę załatwia pokrętło regulacji ostrości. Korekcja dioptrażu przydaje się tylko jeśli masz różnicę pomiędzy lewym i prawym okiem. A przypuszczam, że ty takiej nie masz, tzn nie na taką skalę.
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Lis, 2017   

Uff, bardzo mi pomogłeś, mam równo.
Jakie sa najlepsze typy 8x42 w cenach, powiedzmy 1000-2000?

Edit. Chyba sie zdecyduje na Bushnella Legend z serii M. 8x42, albo 10x42 Mieliście może porównanie?
To dobry pomysł?
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Legend E na papierze wygląda rewelacynie (ER 22, FoV 8.1), ale nie znam tej lornetki - trzeba by przez nią popatrzeć. O Deltach Chase mam dość dobre zdanie, choć akurat przez ósemkę patrzyłem tylko chwilę w sklepie. Około 1600 masz jeszcze Kowę BD 8x42 XD Prominar. Poniżej 2000 jest jeszcze bardzo fajna Ecotone Kamakura MR-3 8x42. Wspomnę jeszcze o jednej lornetche, choć istotnie przekracza bodżet - chodzi mi o Meoptę Meostar B1 7x42. Kosztuje niestety prawie 2800. Jest bardzo ostra (z niewielkim spadkiem przy brzegu) i kontrastowa, świetna pod słońce, a w pakiecie dostajesz 6 mm źrenicę, więc masz dodatkowo fajną przeglądówkę do astro. Minus widze jeden - obecną (choć nienahalną, moim zdaniem) aberrację chromatyczną.

Co do wady wzroku, jeżeli chcesz obserwować również bez okularów, możesz mieć problem z ostrzeniem na nieskończoność. Producenci niestety nie podają tego parametru, ale pamiętam, że kiedyś czytałem, że ten zapas wynosi właśnie około 5 dioptri. W niektórych lornetkach trochę lepiej, w innych trochę gorzej. Będziesz musiał sprawdzić.
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

A co sądzicie jako o uniwersalnej latarce - Delta Optical Extreme 10x50 ED?
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

O, widzę, że jesteś z Warszawy. Sporo lornetek możesz sprawdzić osobiście - Deltę masz np. w Militariach (przy zakupie w salonie miesiąc na zwrot, więc można spokojnie sprawdzić w domu). W Fotojockerach mają na ogół Nikona Action EX 7x35 - dobrego jak na swoją cenę. Bardzo duży wybór jest w Teleskopach na Solcu (można oglądać pod sklepem na dworze). Tam spojrzałbym jeszcze na Vortexa Vipera HD 8x42 i Nikona Monarcha 7 8x30 i Kowę YF 8x30. Dwie ostatnie mają mniejszy ER ale a nóż dadzą radę.

[ Dodano: Czw 02 Lis, 2017 02:00 ]
Extreme ma indywidualne ostrzenie. Do astro super ale w dzień, moim zdaniem, utrapienie.
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Wielkie dzieki za pomoc. Wszystko sobie obejrze. Nie ukrywam, że kręci mnie Delta, bo to polski produkt. Jeżeli będe wybierac pomiedzy dwoma bardzo zblizonymi, to przewazy szalę :)
Ten sklep na Solcu mi sie podoba! :)

A co to jest "indywidualne ostrzenie"?
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Chodzi o to, że ostrość ustawiasz indywidualnie w każdym okularze a nie pokrętłem po środku. W nazwie oznaczane jest często jako IF (Individual Focus). Takie rozwiązanie mają niemal wszystkie lornetki astronomiczne i większość morskich (m.in. ze względu na lepsze uszczelnienie konstrukcji). Niektórzy używają takich lornetek również do dziennych obserwacji. Ja bym jednak takiej nie wybrał.

[ Dodano: Czw 02 Lis, 2017 02:18 ]
W Warszawie jest jeszcze salon Delty na Jana Pawła.
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

To sie przejade, dwa przystanki tamwajem!
Teraz to juz mi pomogłes na maksa!!! :!:

Będe szukac tez celownika optycznego do wiatrówki :)
Indywidual jest byc może upierdliwy, ale skoro to ma być wynikiem pancerności, to da sie uzasadnić. A raczej wytłumaczyc sobie :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Na noc duża Delta bedzie OK, pod warunkiem, że stabilnie zamocujesz ją na statywie. Do obserwacji z ręki warto rozważyć model 10x70.

Co do lornetki uniwersalnej, postaw przede wszystkim na mobilność: pomyśl o modelu Nikon Monarch 7 8x30. Używam taką odkąd weszła na rynek, jestem w podobnym wieku do Ciebie i jestem z niej ogromnie zadowolony.
A pole 8,3° mówi samo za siebie! Polecam - do obejrzenia w BeaFoto w Łomiankach

Aha, czy słyszałeś juz o modelu Nikon 8x30 E II? Nie? To poszukaj informacji o niej!
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Z Deltą 10x50 sie przespałem i indywidualne ostrzenie w lornetce na co dzień może sie okazac upierdliwe. Natomiast duża, nocna pozostaje. Teraz trzeba sie zastanowić: 10, czy 15? Wieksze powiekszenie jest kuszące, ale konieczność uzywania statywu... Fajnie czasem popatrzeć z ręki, tym bardziej, że mozna na leżąco, na tarasie. A tu juz statyw troche będzie przeszkadzać. Ciężka decyzja...

Ten Monarch bardzo fajny, poręczny i mobilny. Faktycznie, jeżeli nosic cos takiego ze sobą, to jest strzał w dziesiątkę. Mocny typ. Zachwyty nad E II też kusza, ale w tym wypadku musiałbym po prostu troche poczekać (czytaj: wziąć sie do roboty i zarobić), bo cena juz spora. Warto, czy Monarch wystarczy (znaczy, czy duża róznica)?

Z ciekawości zapytam: jak to jest z lornetkami "nocnymi", czyli mysliwskimi, na przykład 8x56, czy 9x63. Czy maja jakies cechy, które wykluczają, albo utrudniaja ich używanie w dzień?
Ostatnio zmieniony przez stryjek Czw 02 Lis, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

Próbujemy odróżniać słowo lornetka od latarka, OK? :D

Monarch 7 8x30 to doskonała "latarka" na codzień. Nikon 8x30 E II to wybitna latarka dla koneserów, także lokata kapitału. Warto ją mieć, nie znam nikogo kto pożałował zakupu 8x30 E II, znam wielu którzy pożałowali, że jej nie kupili. Potem i tak kupili bo poszli po rozum do głowy

W wieku "50 -" nie ma się co pchać w lornetki ze źrenicą 7 mm - prawdopodobnie nie wykorzystasz ich potencjału. 8x56 lub 9x63 będzie za duże, za ciężkie i za drogie.
Ostatnio zmieniony przez goornik Czw 02 Lis, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stryjek 
Początkujący


Posty: 26
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

ooops, juz poprawiam :) Własnie wpadł listonosz z przesylką z latarkowego sklepu, stąd mysli pobiegły...

W kwestii E II - nie można tego bardziej obrazowo wytłumaczyć i jednocześnie perfekcyjnie zarekomendować. Mistrzu :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

stryjek napisał/a:
Natomiast duża, nocna pozostaje. Teraz trzeba sie zastanowić: 10, czy 15? Wieksze powiekszenie jest kuszące, ale konieczność uzywania statywu...


Słusznie, że duża nocna pozostaje - nie ma substytutu dla średnicy. Jeśli małą/dzienną lornetkę kupisz 8x, warto by nocna miała istotnie większe powiększenie, 15x~16x będzie idealnie. ale "niestety" statyw Cię czeka. Ale i tak nie będziesz żałował.

Zacznij od wizyty w salonie Delty i weź do ręki 15x70. Zobacz jak długo utrzymasz ją w reku przy oku
Ostatnio zmieniony przez goornik Czw 02 Lis, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 02 Lis, 2017   

...i cóż to ten listonosz przywiózł?...
Dorzucę parę refleksji. Z małych, warto zwrócić uwagę na Kowe Prominar 8x32. Zerknij na test i opinie...jest nieco lepsze od M7 8x30 choć to też ciekawy wybór ze względu na pole...
15x czy 10x?...oto jest pytanie. Idąc za praktyką użyteczną - powiem, że 10x. 15x nie da przepastnej różnicy in plus. Małe refraktory za niewielkie pieniądze to fajne uzupełnienie lornetki. Kratery Księżyca, pasy na Jowiszu, etc...tu lornetka już nie daje rady, dlatego czasem lepiej brać 10x50 a za różnicę względem 15x, kupić refraktor, np. https://www.teleskopy.pl/...20700%20AZ%202. Coś takiego najlepiej z kątówką dająca prosty, ziemski obraz lepiej zestroić do wady wzroku.

Skromna konkluzja na koniec: Rynek jest spory. Prawie każdy przyzwoity produkt ma swoich zwolenników i przeciwników (raczej umiarkowanych). Cokolwiek kupisz pozostanie z tyłu głowy dylemat czy może nie miałeś nabyć czegoś innego...Dobrze jest sprawdzić produkt organoleptycznie...zawsze można odesłać ale jeśli jest ok to nie szukaj drugiego dna bo dostaniesz zawrotu głowy...a po co?
PS. Z superligi: E2, Zeiss Conquest a nawet Viper...nie są o 100% lepsze o ww ale odrobinę i nie zawsze warto przepłacać...ale można jeśli jesteśmy koneserami obrazu.

Miłych wyborów a potem satysfakcji życzę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15