Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Cyfrowa ciemnia - który system najlepszy.
Autor Wiadomość
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 12 Lis, 2017   

Pasjonat napisał/a:
Oczekiwałbym od Mac OS X'a znacznie wydajniejszej pracy względem Win7 i Win10.

A to niby dlaczego, jeśli korzystają z takiego samego procesora Intel, płyty, pamięci itd.? Przy założeniu, że pod pojęciem „wydajność” kryje się sprawdzenie ze stoperem czasu eksportu serii plików, czy inne takie syntetyczne testy. Bo jeśli jako „wydajność” rozumieć ilość czasu spędzonego na pracy w porównaniu do czasu spędzonego na obsłudze, administracji, odwirusowaniu itd., to owszem, maki są znacznie „wydajniejsze”. Kwestia wygody pracy to już indywidualna sprawa, obiektywne zalety systemu OS X od jakiegoś czasu znacząco się zmniejszyły, i to z obu stron. To znaczy Windows coraz bardziej przypomina prawdziwy system operacyjny ;) natomiast OS X jest coraz bardziej skretyniały, a większość zmian dotyczy upodobnienia go i zintegrowania z mobilnym iOS oraz implementowaniem coraz mniej przydatnych wodotrysków kosztem niezawodności i odpluskwiania. Nad czym mocno boleją osoby używające tego od lat i pamiętające inne czasy.

Jeszcze co do wydajności, owszem, od paru lat zwykle jest tak, że aktualne modele profi-maków mają bebechy najlepsze lub prawie najlepsze z dostępnych, ale do PC też przeważnie je dostaniesz, przeważnie taniej. Tylko w porównaniu do markowej oferty PC bywa tak, że jakiś topowy zestaw Apple wychodzi korzystniej cenowo od analogicznej konfiguracji Della czy innego drogiego producenta. Ostatnio było tak chyba przy wprowadzaniu iMaka 5K, któraś z gazet liczyła, że podobny zestaw w świecie PC wyszedł paręset dolarów drożej, bo były to najnowsze komponenty, jeszcze z podatkiem od nowości. Dziś pewnie już jest inaczej, Apple ma ceny raczej stałe, a w świecie PC ciągłe obniżki, im dalej od daty premiery, nie?

TS napisał/a:
Generalnie polecam rozwiązanie laptop + stacja dokująca + peryferia zamiast stacjonarnego klamota

Ja co prawda do Macbooka nie potrzebuję żadnej stacji dokującej, ale też polecam takie rozwiązanie. W miarę silny laptop ma dziś wystarczający „power” to większości zadań fotograficznych, na biurku wygodnie pracuje się z zewnętrznym monitorem i klawiaturą/myszą, a w razie potrzeby zawsze można zabrać samego laptopa do łóżka, do parku czy na sesję.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 12 Lis, 2017   

Pasjonat, rozeznawałem się dość długo w prawie jako to jest z tą legalnością. Hackintosh jest legalny w całej Europie do czasu, kiedy nie przemycą ACTA itp umów. Aby Hackintsh był legalny, potrzeba spełnić kilka warunków tj np legalny zakup systemu OS X, a nie tylko ściągnięty gdzieś z netu. Prawo UE chroni nas w dwóch artykułach, jeden antymonopolowy i drugi, który nie przewiduje zakupu bezużytecznego oprogramowania. Samych ustaw ci nie przybliżę, ale możesz poszukać sam tego w necie.
 
 
Pasjonat 
Początkujący


Posty: 35
Wysłany: Pon 13 Lis, 2017   

TS
Pracuję pod Win, próbowałem kiedyś Linuksa, ale nie przekonałem się. W Mac'ach jest świetne to, że po prostu odpalam maszynę i koniec -
przynajmniej kiedyś tak było, bez zbędnych konfiguracji, aktualizacji, sterowników etc. Mam jednak wrażenie, że po odejściu Steve'a Jobsa Apple nie jest tym samym, co wcześniej.

Cytat:
komor
A to niby dlaczego, jeśli korzystają z takiego samego procesora Intel, płyty, pamięci itd.?


Tu raczej chodzi o architekturę systemu, która wpływa na wydajność i wykorzystywanie zasobów sprzętowych; słusznie zwróciłeś uwagę na aktualizacje, sterowniki itd. Z cenami topowych modeli PC względem Mac'ów nieco mnie zaskoczyłeś :)
Dell M7520 52785015 15,6'' FHD i7-7700HQ 16GB 256GB_SSD M1200 BK FPR SCR W10P MUI - ciekawa propozycja, ale kwota to ponad 8 tys. zł.

Wojmistrz
No właśnie, dopóki nie przemycą ACTA... trochę stąpanie po cienkim lodzie...., co jeśli tak się stanie? :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 13 Lis, 2017   

Pasjonat napisał/a:
W Mac'ach jest świetne to, że po prostu odpalam maszynę i koniec -
przynajmniej kiedyś tak było, bez zbędnych konfiguracji, aktualizacji, sterowników etc.

Tak nadal jest. Sort of…

Pasjonat napisał/a:
Mam jednak wrażenie, że po odejściu Steve'a Jobsa Apple nie jest tym samym, co wcześniej.

To prawda, przy czym w pewnych kwestiach jest to zarzut, a w innych pochwała. :) Znaczy się: Apple w pewnych kwestiach zmieniło się na lepsze, w innych na gorsze.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 13 Lis, 2017   

Pasjonat, Windows też włączasz i działa, wystarczy sobie tak wszystko poustawiać. U mnie od kliknięcia włącznika do okna zalogowania po odpowiednich ustawieniach, robi to w niespełna 5s. Aktualizacje też da się wyłączyć, jeśli nie zależy ci na bezpieczeństwie. Co ważne, OS X i Linux to nie są już systemy, na które nie ma wirusów i są bezpieczne, to niestety jest już tylko miejska legenda. Według analiz opublikowanych w drugiej połowie roku, chyba przez Kaspersky Lab, ilość tworzonych wirusów komputerowych na Windows spadła o 17% w ostatnim kwartale, na Linuxa wzrosła o 89% a na Maca o 300%. Jako wytłumaczenie tej tendencji podano np że zabezpieczenia Windows 10, w tym wbudowanego od wersji Creator (Windows 13?) Windows Defender Security Center jest tak skuteczne, że skutecznie zniechęca programistów. Co innego Mac, nikt latami nie dbał o bezpieczeństwo i łatwiej znaleźć ofiary.
Pasjonat napisał/a:
No właśnie, dopóki nie przemycą ACTA... trochę stąpanie po cienkim lodzie...., co jeśli tak się stanie? :)
No to będą problemy ale znowu prawo nie działa wstecz. Zablokuje to wyłącznie powstawania nowych maszyn.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Lis, 2017   

Pasjonat napisał/a:

Dell M7520 52785015 15,6'' FHD i7-7700HQ 16GB 256GB_SSD M1200 BK FPR SCR W10P MUI - ciekawa propozycja, ale kwota to ponad 8 tys. zł.

Tylko zwróć uwagę, żeby to był FHD IPS, a nie FHD TN, bo Delle miewają różnie, a oznaczenie to samo

Drogo, sam dopiero się przesiadłem z 8-letniego kompa, ale warto. Powody wymienił już komor, dla mnie dodatkowo ważne jest to, że można np. przenieść sobie do kuchni czy pokoju i oglądać film podczas sprzątania/gotowania, w czym bardzo pomagają szerokie kąty widzenia IPS i duży kontrast. Zwróć uwagę na takie detale jak solidne wykonanie czy 36 miesięcy gwarancji u Ciebie w domu. Mocna konfiguracja wystarczy spokojnie na 7-8 lat (może i 10?) , bez myślenia czy dołożyć RAM, a może zmienić procesor, no i jak to skonfigurować, żeby się nic nie gryzło. Po tym czasie można spodziewać się takiego wzrostu ilości danych, że będzie za wolno...

Właściwie to jestem na podobnym etapie co Ty, mam mało rewolucję komputerową w domu i piszę co sam zdecydowałem. Pozostało jeszcze wymienić monitor, bo stare Eizo mimo 20000 godzin ma się świetnie, ale spora plamka (1280x1024 przy 19'') zaczyna razić jak się człowiek napatrzy na FHD 15.6'', proporcje też już niedzisiejsze, co utrudnia przeglądanie stron, nie mówiąc o filmach.

Aha, jeśli chodzi o oprogramowanie foto, to tu też mam przesiadkę - od 2 tygodni uczę się C1 (dziękując Phase One za miesięczny trial, Adobe daje tylko 7 dni :???: ) i z każdym dniem coraz bardziej mi się podoba. Tu też można powiedzieć, że drogo, ale analogicznie - przez 8 lat nie zamierzam nic w oprogramowaniu zmieniać, no chyba że nowa wersja czymś mnie zachwyci.

Ale niektórzy lubią dłubać w sprzęcie i źle się czują jak raz na pół roku nie przeinstalują systemu ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 13 Lis, 2017   

Wojmistrz napisał/a:
Według analiz opublikowanych w drugiej połowie roku, chyba przez Kaspersky Lab, ilość tworzonych wirusów komputerowych na Windows spadła o 17% w ostatnim kwartale, na Linuxa wzrosła o 89% a na Maca o 300%.

A w liczbach bezwzględnych, hehe? :) Bo na maku wzrost o 300% może oznaczać, że powstały trzy wirusy. ;)

Wojmistrz napisał/a:
Co innego Mac, nikt latami nie dbał o bezpieczeństwo i łatwiej znaleźć ofiary.

Chyba masz na myśli socjotechnikę, bo jeśli chodzi o system operacyjny to właśnie dbano o bezpieczeństwo, stąd nie ma wirusów.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

AV-Test publikował, że w 2016 kiedy to ilość wirusów na Mac zwiększyła się o 370%, ilość zagrożeń wynosiła 3033. Czy to mało? Pamiętam jak w 1998 wystarczył jeden by uziemić 90% komputerów w firmach.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

3033? To chyba historia wszystkich wirusów/trojanów na wszystkie starożytne wersje Mac OS od 1984 roku? :)

Many thousands of new Windows malware variants appear every day, while it’s a busy month in the Mac world if more than one new piece of malware appears.
https://blog.malwarebytes.com/101/2017/03/mac-security-facts-and-fallacies/
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

Mi tam się polemizować nie chce. Jak ktoś chce Mac'a to niech kupuje Mac'a. Ja dla siebie przeprowadziłem te testy aby raz na zawsze przekonać się, co jest lepsze i podzieliłem się z wami wynikami. I jeszcze jedno, jak masz dobrze dobrane komponenty, nie grzebiesz w systemie, nie ściągasz piractwa, to i Windows 95 wystarczy. Moja księgowa używała Windows Vista przez 6 lat, zero awarii, tym bardziej jakiś reinstalacji systemu, aż jej padł laptop. Mój system był postawiony w 2010, przeżył wiele modyfikacji sprzętu i upgrade na Windows 10, potem wersje November (Win11), Anniversary (Win12) i niedawno od razu przeskok na Fall Creators (Win14), co dało mi możliwość ominięcia subskrypcji antywirusa na kolejny rok. Po moich doświadczeniach WIEM, że awaryjność Windows to jedynie skutki nieodpowiedzialności użytkowników lub niesprawności sprzętu, a za to wysoka wydajność Mac to jedynie mit jak o Atlantydzie.
 
 
Pasjonat 
Początkujący


Posty: 35
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

TS
Mobilność jest niewątpliwą zaletą, np. w kontekście pracy w terenie - wynajęte studio etc. Dell zazwyczaj miał świetne wykonanie, np. starsze Latitiude tak mniej więcej z 2010 roku.
http://www.katalog-notebo...ude-e5500-3.jpg
Klawiatura może przynajmniej dla mnie miała mniej komfortowy układ, ale skok klawisza i jego praca na wysokim poziomie. Nie miałem jednak okazji sprawdzić modelu, który wysłałem w linku. Znam klawiaturę podobnie wyglądającą i dla osoby piszącej "wszystkimi palcami" być może jest to szybkie rozwiązanie, ale czy tak wygodne jak stary poczciwy latitiude..., obawiam się, że niekoniecznie. Koniec końców przy obróbce zdjęć nie trzeba pisać obszernych prac :D
Gwarancja "door to door" to świetne rozwiązanie, dell miał i mniemam, iż nadal ma świetny serwis w Polsce, zatem to jest niewątpliwy atut tej firmy.
Jeśli chodzi o Capture One jestem ciekaw Twoich odczuć z pracy z tym programem.

Wojmistrz
5s jet świetnym wynikiem, pewnie Wn10, system na SSD :) Czytałem, że faktycznie wirusy pojawiają się na Mac'a, ale wówczas to była raczej nisza. Nie ulega jednak wątpliwości, że brak wirusów lub mała ich ilość była dla wielu użytkowników plusem.
Lex retro non agit owszem, ale praca zarobkowa przy użyciu HS również może być zabroniona :) , dlatego warto "teraz" podejmować dobre decyzje :)

Cytat:
komor
Znaczy się: Apple w pewnych kwestiach zmieniło się na lepsze, w innych na gorsze.

Czy możesz się do tego szerzej odnieść? :) Co sądzisz o zastosowaniu przez Apple w 2006 roku procesorów Intela?

Pozdrawiam Panowie
Pasjonat

P.S. Wiecie, jakiej firmy matrycę ma Nikon D850?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

Pasjonat napisał/a:
Wojmistrz
5s jet świetnym wynikiem, pewnie Wn10, system na SSD :) Czytałem, że faktycznie wirusy pojawiają się na Mac'a, ale wówczas to była raczej nisza. Nie ulega jednak wątpliwości, że brak wirusów lub mała ich ilość była dla wielu użytkowników plusem.
Lex retro non agit owszem, ale praca zarobkowa przy użyciu HS również może być zabroniona :) , dlatego warto "teraz" podejmować dobre decyzje :)
Tak system na osobnym SSD, na drugim SSD pulpit i dokumenty, a same dane na dużych i szybkich HDD. PC daje super możliwości konfiguracyjne i w zasadzie działa wszystko z wszystkim. Ja dla przykładu mam 3 karty graficzne 3 różnych konkurencyjnych producentów tj grafa Intela z procesora i7, a na PCI-e Radeona R9 i nVidia Quadro :D
Co do niszy wirusowej, to porównaj to do chorób wenerycznych i HIV. Kto ma większe szanse na zarażenie się, kierowca tira, który co drugi dzień korzysta z "tiówek" ale w prezerwatywie, czy prezes firmy "sprawdzający" po imprezach integracyjnych swoje nowe stażystki, ale bez gumki?
Ja mam teraz OS X jedynie na wirtualnej maszynie, bo i tak zapłaciłem za pudełkową wersję systemu, więc służy mi do testowania storn internetowych. Samego posiadania Hackintosha (tym bardziej Mac) już nie widzę :)
 
 
Pasjonat 
Początkujący


Posty: 35
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

Cytat:
Wojmistrz
Tak system na osobnym SSD, na drugim SSD pulpit i dokumenty, a same dane na dużych i szybkich HDD. PC daje super możliwości konfiguracyjne i w zasadzie działa wszystko z wszystkim. Ja dla przykładu mam 3 karty graficzne 3 różnych konkurencyjnych producentów tj grafa Intela z procesora i7, a na PCI-e Radeona R9 i nVidia Quadro :D


Twój komputer jest naszpikowany elektroniką :D Konkretna stacja robocza. Zawsze można zrobić tak, że komputer z archiwum i przeznaczony do obróbki zdjęć nie jest podłączony do sieci, choć na pewno jest to w jakimś stopniu utrudnieniem.

Rozmawiałem z fotografem odnośnie cen na zachodzie i na wyprzedażach sprzętu fotograficznego ceny potrafią wynosić ok 50% ceny w Polsce. Kilka postów wcześniej spytałem Ciebie o UK, ale chyba umknęło to Twojej uwadze.

[ Dodano: Wto 14 Lis, 2017 12:03 ]
Pasjonat napisał/a:
Cytat:
Wojmistrz
Tak system na osobnym SSD, na drugim SSD pulpit i dokumenty, a same dane na dużych i szybkich HDD. PC daje super możliwości konfiguracyjne i w zasadzie działa wszystko z wszystkim. Ja dla przykładu mam 3 karty graficzne 3 różnych konkurencyjnych producentów tj grafa Intela z procesora i7, a na PCI-e Radeona R9 i nVidia Quadro :D


Twój komputer jest naszpikowany elektroniką :D Konkretna stacja robocza. Można zrobić tak, że komputer z podpiętym archiwum i przeznaczony do obróbki zdjęć jest odłączony od sieci, choć na pewno jest to w jakimś stopniu utrudnieniem.

Rozmawiałem z fotografem odnośnie cen na zachodzie i na wyprzedażach sprzętu fotograficznego ceny potrafią wynosić ok 50% ceny w Polsce. Kilka postów wcześniej spytałem Ciebie o UK, ale chyba umknęło to Twojej uwadze.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

Ja kupuję albo w komisie, albo z gumtree.
 
 
Pasjonat 
Początkujący


Posty: 35
Wysłany: Wto 14 Lis, 2017   

Wojmistrz.

Rozumiem. Operowałeś wówczas funtami i sądziłem, że mieszkasz w UK lub kupujesz w tamtej walucie :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14