Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luneta do obserwacji przyrody w stylu Turist 3 lub lepsza?
Autor Wiadomość
kuban 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   Luneta do obserwacji przyrody w stylu Turist 3 lub lepsza?

Szukam albo lunety o tych samych parametrach co Turist 3 20x50 albo ciut lepszych o przystępnej cenie max lekko ponad 100zł. do 200.
Byłem całkiem zadowolony z maksymalnego zbliżenia w Turist3 choć mogłoby być lepsze, dlatego jeśli w podobnej cenie będzie luneta dająca lepsze zbliżenie to byłoby świetnie.
Chodzi mi o obserwacje zwierząt typu sarny, dziki, zające, ptaki.
Znalazłem taką lunetę
http://allegro.pl/luneta-...6888761516.html
i cena w porównaniu z Turistem3 mnie dziwi- czy jest coś z nią nie tak że jest dużo tańsza niż nawet używany Turist3? Nie ma regulacjii czy coś? :???:
Brać Turist3 czy tę tańszą z linku (niby takie same) a może polecicie coś troszkę lepszego, dającego lepsze zbliżenie, wyraźniejsze ale w podobnych cenach... może być używane...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   

Trudno powiedzieć cokolwiek na temat tego wynalazku. Strasznie plasticzane toto, jakość optyki w środku nieznana, pewnie średnia. Za to ma statyw (raczej namiastkę) i jest dość kompaktowe. Cena niestety wskazuje na wyrób lunetkopodobny. Turist 3 (miałem, rozebrana na części) miał solidną metalową konstrukcję i przyzwoitą optykę, ALE:
-3-segmentowa teleskopowa składana konstrukcja cierpiała na luzy
-operowanie taką długa cienką rurą było niewygodne
-gwint do statywu wykonany bezpośrednio w okrągłej rurze, bez żadnego wypłaszczenia dawał tragicznie niepewne mocowanie
Od strony mechanicznej lepszym wyjściem od obu tu wymienionych byłby pewnie Yukon 20x50. Też tani (>200zł) składak, ale 2 -segmentowy, tubus nie ma takich luzów jak Turist, choć to plastik. Nieco krótsza w stanie rozłożonym. Gniazdo pod statyw lekko wyprofilowane na płask, tak jak trzeba. Część tubusa ogumowana.
Optykę ciężko mi porównać. Turista używałem ze 20+ lat temu, Yukona kupiłem jako tani ultralekki sprzęt na tegoroczne zaćmienie Słońca. Lekką aberrację chromatyczną dawało się dostrzec, ale przy takim obiekcie obserwacji to normalne. Poza tym obraz był O.K., sprzęt sprawdził się w zakresie stawianych wymagań.
Yukon ma również wersję 30x50. To raczej bym odradzał. Obraz na pewno nie będzie lepszy, a stracisz na polu widzenia. Generalnie większe powiększenia to raczej w lunecie z zoomem albo z wymiennymi okularami, ale to już inna liga. 20x50 da się użyć bardzo sensownie z podparcia, nie tylko ze statywu. Od dużej biedy kilkusekundowe zerkanie z ręki na wariata też ujdzie (oczywiście tu przegra z każdą przyzwoitą lornetką). Z 30x to słabo widzę...
Na wszelki wypadek: masz świadomość, że sprzęt obserwacyjny o powiększeniach powyżej 12-15x to jest generalnie na statyw raczej? Trafiają się (rzadko) malutkie lunetki zoom typu 15-45x czy nawet o jeszcze mniejszym powiększeniu minimalnym Te od (dużej) biedy można używać w większym stopniu jako substytut lornetki, taki kombinowany sprzęt do ręki i na statyw. Tylko niech Ci nie przyjdzie do głowy pomysł zakupu lornetki z zoomem, odradzam.
Pozdrawiam
-J.
 
 
kuban 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sob 09 Gru, 2017   

Jar napisał/a:

Od strony mechanicznej lepszym wyjściem od obu tu wymienionych byłby pewnie Yukon 20x50. Też tani (>200zł) składak, ale 2 -segmentowy, tubus nie ma takich luzów jak Turist, choć to plastik. Nieco krótsza w stanie rozłożonym. Gniazdo pod statyw lekko wyprofilowane na płask, tak jak trzeba. Część tubusa ogumowana.
Optykę ciężko mi porównać. Turista używałem ze 20+ lat temu, Yukona kupiłem jako tani ultralekki sprzęt na tegoroczne zaćmienie Słońca. Lekką aberrację chromatyczną dawało się dostrzec, ale przy takim obiekcie obserwacji to normalne. Poza tym obraz był O.K., sprzęt sprawdził się w zakresie stawianych wymagań.
Yukon ma również wersję 30x50. To raczej bym odradzał. Obraz na pewno nie będzie lepszy, a stracisz na polu widzenia. Generalnie większe powiększenia to raczej w lunecie z zoomem albo z wymiennymi okularami, ale to już inna liga. 20x50 da się użyć bardzo sensownie z podparcia, nie tylko ze statywu. Od dużej biedy kilkusekundowe zerkanie z ręki na wariata też ujdzie (oczywiście tu przegra z każdą przyzwoitą lornetką). Z 30x to słabo widzę...
Na wszelki wypadek: masz świadomość, że sprzęt obserwacyjny o powiększeniach powyżej 12-15x to jest generalnie na statyw raczej? Trafiają się (rzadko) malutkie lunetki zoom typu 15-45x czy nawet o jeszcze mniejszym powiększeniu minimalnym Te od (dużej) biedy można używać w większym stopniu jako substytut lornetki, taki kombinowany sprzęt do ręki i na statyw. Tylko niech Ci nie przyjdzie do głowy pomysł zakupu lornetki z zoomem, odradzam.
Pozdrawiam
-J.

Generalnie zależy mi na tym by z dużej odległości stwierdzić co widzę w danym miejscu, załóżmy że jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=MAdcl11xxIs jestem jesienią na polu i dość daleko ode mnie sa jakieś trawy, kamienie, grudy zaoranej ziemi i coś tam widzę i nie jestem pewien czy to nie jest właśnie gruda ziemi czy też np. zając. Zatrzymaj sobie filmik na 18s. i teraz tak- nie zależy mi by widzieć każde piórko ptaka który jest tak blisko mnie jak ten bocian ale by rozpoznać czym jest czarna cienka plamka na lewo od bociana stojącego dalej, czy też czarne kropki tam daleko na wzniesieniu pól. Same też grudy ziemi w odległości w jakiej jest ten dalszy bocian już by dla mnie stanowiły problem, akurat na filmiku nie ma takiej przy nim ale wyobraźmy sobie że w tej odległości by była, często wtedy w połączeniu z sucha trawą czy jakiś śmieciem trudno na gołe oko stwierdzić czy tam jest zwierzę, słońce oświetla coś i tworzy cień grudki ziemi i wydaje się że to jakiś pies siedzi a to tylko ziemia z trawą + worek :) W jesiennym/zimowym oświetleniu, albo już tym bardziej po 16-17h gdy już się ściemnia czy po zmroku nawet przedmiot bliski jak ten bliższy bocian ale wielkości kota trudno rozpoznać. Zależy mi więc by coś rozpoznać i daleko jak wcześniej pisałem i blisko w złym oświetleniu jak np. stojąc na drugim końcu czteropasmówki stwierdzić co siedzi w rowie po drugiej stronie wieczorem czy jedynie przy oświetleniu ulicznej lampy w środku nocy.

P.S.
A co sądzisz o tej lornetce https://www.youtube.com/watch?v=MAdcl11xxIs
Generalnie w dzieciństwie miałem jedną, nie pamiętam jaką i był podwójny obraz w każdym z okularów, w lewym było samotne drzewo na polu i koło niego pies (wyraźny obraz) i w prawym to samo, czyli nie na zasadzie nasuania się na siebie obrazu podwojonego w okularze tylko jakbym patrzył dwoma lunetami równocześnie :mrgreen: i jakoś się wtedy zraziłem do lornetek ale teraz się zastanawiam czy może nie lornetkę, generalnie mniejsza z tym co to będzie byle by pewnie rozpoznać na co patrzę.
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Gru, 2017   

Moim zdaniem dużo więcej skorzystasz na lornetce. Do lunety musisz mieć statyw, co przekłada się na szybkość rozłożenia sprzętu (i oczywiście na cenę zestawu). Luneta ma dużo mniejsze pole widzenia niż lornetka więc więcej czasu zajmie Ci namierzenie celu obserwacji (który może w międzyczasie odfrunąć). Kolejna sprawa to jasność – piszesz, że chcesz również obserwować przy złym oświetleniu – luneta posiadająca duże powiększenie i relatywnie mały obiektyw będzie znacznie ciemniejsza. Ostatnia sprawa to wady optyczne, które przy większych powiększeniach są istotnie większe – to szczególnie wychodzi w budżetowych konstrukcjach. Oczywiście nie chodzi mi o to, że są ogólnie gorsze od lornetek – sam bardzo lubię obserwacje lunetowe. Lornetka oferuje jednak o wiele większą swobodę obserwacji i uniwersalność.

Przechodząc więc do lornetek. Klasyczne uniwersalne parametry, to 8x42 (8 – powiększenie, 42 – średnica obiektywu). Taka lornetka jest jasna (nieźle radzi sobie o zmroku), ma stabilny obraz i zazwyczaj przyzwoite pole widzenia (dla lornetki 8x42 fajnie jak by miało przynajmniej 7.5 stopnia). Jeszcze fajniejsze (moim zdaniem) są lornetki 7x35 – dają bardzo stabilny obraz o dużej głębi ostrości i zazwyczaj mają świetne pole widzenia (nawet rzędu 9 stopni), jasność na poziomie 8x42. Typowe parametry ptasiarskie to z kolei 10x42 – zobaczysz więcej szczegółów ale kosztem trochę gorszej stabilności, nieco ciemniejszego obrazu (w dzień OK, wieczorem mniej) i mniejszego pola widzenia (w 10x42 powinno wynosić przynajmniej 6 stopni). Jasna dziesiątka to 10x50 – duża ciężka i zazwyczaj z trochę gorszym polem widzenia, raczej do bardziej specjalistycznych obserwacji – wieczornych lub astronomicznych.

Co do konkretnych lornetek... Moim zdaniem absolutne minimum to Delta Discovery 8x40 (210 zł). Fajnie jak byś mógł dorzucić do Nikona Aculona 7x35 lub 8x40 (polecam szczególnie tę pierwszą). Kolejny duży krok jakościowy, szczególnie jeśli chodzi o solidność i trwałość konstrukcji, to Nikon Action EX. Te niestety ostatnio sporo zdrożały. Najfajniejsza 7x35 jest w tej chwili za nieco ponad 500 zł. Te ceny niestety przekładają się na jakość - lornetka za 100 złotych to, moim zadaniem, strata pieniędzy – kończy się tak, że właściciel zraża się do dalszych obserwacji a lornetka leży w szufladzie. O ile nie rozleci się po pierwszych obserwacjach albo od nowości nie będzie zepsuta. Ta o której napisałeś (z podwójnym obrazem) była po prostu rozkolimowana. W taniej lornetce wystarczy, że zawadzisz nią o coś i tak się właśnie skończy. A jak będziesz miał pecha, to od nowości będzie taka.

P.S. W drugim linku wkleiłeś ten sam filmik z Yukonem.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 10 Gru, 2017   

Niestety, z opisu wynika, że być może potrzebujesz 2 różnych sprzętów: lunety i lornetki. Nie pożenisz bowiem (za rozsądne pieniądze i przy umiarkowanych gabarytach sprzętu) obserwacji z dużym powiększeniem razem z obserwacją o zmierzchu. Sugerowałbym Ci zestaw luneta 50-60mm oraz lornetka 40-50mm z powiększeniami 8-10x. Wynika to z faktu, że im większe powiększenie przy danej średnicy obiektywu, tym mniejsza źrenica wyjściowa i jasność obrazu. Przykładowo: o zmierzchu w lunecie 20x50 mało co będziesz widzieć, a w tym samym momencie lornetą 10x50 będzie się obserwowało jeszcze całkiem komfortowo.
Druga sprawa: luneta obserwacyjna, z racji sporego powiększenia i tym samym małego pola widzenia, to sprzęt do stacjonarnej obserwacji właściwie tylko ze statywu, przy dobrym oświetleniu i stabilnej atmosferze (to dla lunet zoom o powiększeniach do 60x -nie zawsze można z nimi pracować na dużym dystansie, jak powietrze nad gruntem faluje). Mówimy tu o małym poręcznym sprzęcie o małej aperturze 50-65mm.
Stałoogniskowa lunetka 20x50 od której zaczął się ten wątek to taki podręczny kompromis, małe gabaryty i zamiast statywu można ją o coś podeprzeć. Ta z Twoich filmików 20-50x50 to zupełnie inny sprzęt, miałem z resztą kiedyś okazję popatrzeć, opierając ją o płot. Na Twoim filmiku oczywiście siedzi na statywie. Ja myślałem o tej:
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_267&products_id=1326&lunety=Luneta Yukon Scout 20x50 futera
dostępna też w Delta Optical i pewnie całej masy innych dystrybutorów.
Lornetki z kolei to sprzęt o wiele bardziej uniwersalny w zastosowaniach niż luneta. W większości sytuacji obserwacyjnych od powiększenia ważniejsze jest pole widzenia i jasność obrazu oraz jego stabilność przy obserwacji z ręki -stąd praktyczny zakres tych powiększeń rzędu 7-12x, zależnie od potrzeb i średnicy obiektywów lornetki. Nieprzypadkowo myśliwi używają sprzętu średnicy 40, 50, 56mm.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Ta Twoja lornetka z dzieciństwa to po prostu uszkodzona była, ewidentnie rozkolimowana (te podwójne obrazy).
 
 
kuban 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017   

Znów wracam do tematu.
Z racji mniejszego budżetu niż zakładałem (święta za pasem) upatrzyłem sobie dwie tańsze http://allegro.pl/lornetk...965119042.html# i http://allegro.pl/lornetk...ml#shippingInfo
Jak dla mnie 10x50, lornetka oczywiście chyba będzie o.k.

Mam pytanie- czy ta polska ma te same powłoki antyrefleksyjne co ruska (Multicoated)?
Chyba nie są wodoszczelne?
Mam wadę wzroku -1, rozumiem że w niczym ona nie przeszkodzi by używać te lornetki bez moich okularów?
I jeszcze... czy ta ruska rzeczywiście jest ruska.......... chodzą słuchy że to chińszczyzna, a wtedy nie wiem czy się na nią decydować (jak sądzicie) i dalej- czy aby ta polska jest polska ? :roll:

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2017 19:56 ]
Jeszcze czytałem że należy zwrócić uwagę przy zakupie lornetki na to z najmniej ilu metrów obraz ma pełnię ostrości gdyby np. obiekt który by się chciało zobaczyć był blisko. Nie wiem jak to stwierdzić, co w parametrach podanych lornetek może pomóc w tej kwestii?

[ Dodano: Pon 18 Gru, 2017 20:53 ]
Generalnie jeszcze myślę o tych lornetach bo o tych wyżej wymienionych Baigish i Point tu na forum czytam że to jakieś słabe są, chińskie i w ogóle badziewia, choć mają Bak4 a te poniżej Bk7 a jakoś więcej sie mówi dobrego o czwórce i ku temu się skłaniałem...
Nie wiem, może ktoś mnie uświadomi czy 4 czy 7?

I która lepsza z tych poniżej bo te dwie to chyba dobrych recenzji nie mają?
http://allegro.pl/lornetk...6679461972.html
http://allegro.pl/lornetk...7007607272.html
http://allegro.pl/lornetk...7091359110.html
http://allegro.pl/lornetk...ml#shippingInfo
 
 
marcinkle 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 83
Wysłany: Wto 19 Gru, 2017   

Jakbym już miał te 100zł wydac to bym nie kupował nic z tej linkowanej chińszczyzny, która i tak dojdzie już rozkolimowana albo szybko taki stan osiagnie.
Lepiej kupić Tento 10x50 - jest duży wybór na allegro i za stówkę się da upolowac.
 
 
kuban 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017   

marcinkle napisał/a:
Jakbym już miał te 100zł wydac to bym nie kupował nic z tej linkowanej chińszczyzny, która i tak dojdzie już rozkolimowana albo szybko taki stan osiagnie.
Lepiej kupić Tento 10x50 - jest duży wybór na allegro i za stówkę się da upolowac.


A co sądzisz o Delta Optical voyager 2 10x50 albo 12x50?
Wiem że to może nie lornetki na lata ale dla laika chyba może być.
Nie zależy mi na dużym polu widzenia a na szczegółach obserwowanego obiektu stąd myślę też o 12x ale czy obraz nie będzie zbyt ciemny albo mniej ostry, trzeba brać pod uwagę wieczory czy ulice oświetlone jedynie światłem lamp ulicznych nocą, 12x50 da sobie radę w takich warnkach? no i obawiam się brać lornetek bez Bak4 by tak też nie było z obrazem...???
 
 
marcinkle 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 83
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017   

Voyager może być bo stoi za nim solidna krajowa firma i zawsze wymienią gdyby było coś nie tak. W tym pułapie cenowym cudów się nie znajdzie, ale dla osoby nieobytej z lepszymi lornetkami obraz może się wydawac dobry i o to chodzi. Co do powiększenia 12x to byś się musiał przymierzyć bo nie kazdemu pasuje, ja np. bardzo je lubię, ale tu na forum raczej 8x polecają, jednak moim zdaniem przez dwunastkę można dostrzec zauważalnie więcej szczegółów niż przez 8x. ( o ile naszym priorytetem są szczegóły a nie podziwianie krajobrazu.) Zresztą ten Voyager 12x50 to bym wcale nie był pewien, czy nie ma powiększenia w rzeczywistości mniejszego bo coś to pole w specyfikacji duże...
No i trzeba pamietać że w tej lornetce to pewnie jakaś połowa swiatła dociera do oka bo resztę zgubi po drodze na słabych powłokach lub ich braku czy tam na obciętej aperturze.
Za tą cenę nie ma co dywagowac tylko kupować i patrzeć. Jak dla mnie ten Voyager może byc jeżeli nie chcesz jakiegoś starocia a allegro.
 
 
kuban 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 22 Gru, 2017   

marcinkle napisał/a:
... Zresztą ten Voyager 12x50 to bym wcale nie był pewien, czy nie ma powiększenia w rzeczywistości mniejszego bo coś to pole w specyfikacji duże...

No właśnie sporo stron www przejrzałem i nie pamiętam gdzie to było i którego się tyczyło Voyagera ale ktoś kupił i wyraził opinię że ma mniejsze powiększenie, chyba chodziło o V 10x50- że ma mniej niż 10, 8 czy jak (?) ale nie jestem pewien...
W takim razie i 12x50 można się spodziewać że będzie mniejsze?????
To już chyba brać 12x50 i niech się okaże że będzie 10x niż kupić 10x50 a mieć 8x powiększenie, nie? :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15