Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Sro 06 Gru, 2017
Aparat dla Romana, rodzinne cudeńko
Autor Wiadomość
Roman1242 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   Aparat dla Romana, rodzinne cudeńko

Drodzy rodacy, szukam czegoś wyraźnie lepszego od mojego wysłużonego ixusa 95 is z tyciusieńką matrycą 1/2.3. Czegoś co pozwoli odczuć różnicę zarówno przy gorszym świetle domowym jak i przy lepszym na wakacjach. W skrócie typowego aparatu rodzinnego, który dam mi spokój na długie lata.

Mój budżet to: 1000-2000zł(max)

Gabaryty: aparat rodzinny, dokumentowanie życia rodzinnego szybko i przyjemnie, dlatego rozmiar raczej poręczny (bezlusterkowiec/kompakt byle z dużą matrycą)

Bajery: ruchomy ekran, wifi i jeśli da radę dotykowy ekran.

Film: Full HD powinno wystarczyć.

Moje typy: Lumix gx800, 12-32mm oraz Canon Powershot G9 X Mark II


Generalnie jestem za Panosonicem z uwagi na ruchomy wyświetlacz, ale martwi mnie jasność obiektywu, nie wiem czy to nie za mało dla ciemniejszych pomieszczeń. Canon z kolei ma jasność 2.0 ale nie ma obrotowego ekranu. Ponadto nie mogę zrozumieć co oznacza zakres 12-32mm, zależy mi na uniwersalnym obiektywie, nie będę robił zdjęć biedronkom czy innym mikro rzeczom, tylko rodzinie może jakieś żbliżenia na twarz, a w drugą stronę zdjęcia z ładnym tłem. Czy taki obiektyw da sobie radę czy czego szukać?

Co myślicie o tych dwóch modelach i co proponujecie jako mądrą alternatywę.

Pozdrawiam! i bardzo gorąco proszę o pomoc Roman :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   

Z tymi milimetrami to chodzi o ogniskowe i kąty widzenia. W świecie fotografii wyznaczył się pewien standard jakim jest klatka obrazu małoobrazkowego lub w świecie fotografii cyfrowej pełna klatka, czyli matryca 35x24mm. Każdy aparat, czy to lustrzanka w cenie auta, czy to aparacik zabawka działa podobnie i opiera się na dwóch czynnikach. Jednym z nich jest wielkość matrycy a drugim ogniskowa. Jeśli matryca jest wielkości paznokcia w małym palcu albo i mniejsza jak łepek od zapałki, to łatwo robić konstrukcje mającą dużą rozpiętość ogniskowych. Wymaga to mało przestrzeni i mało materiałów, ale niestety precyzja i ogólna jakość pozostawia wiele do życzenia. Zoomem nazywamy krotność minimalnej ogniskowej do maksymalnej czyli np 14-42mm to 42:14=3 czyli zoom x3. O ile w kompaktach te ogniskowe mogą być np 4.5-108mm da to zoom x24, tak tworzenie takich obiektywów dla dużych matryc jest mechanicznie i materiałowo problematyczne. Dla przykładu owy obiektyw dla pełnej klatki miałby jakieś 60cm długości. Te 4.5mm na matrycy 1/2.3" da kąt widzenia taki jak obiektyw 24mm na pełnej klatce. Taki sam kąt da owe 12mm na matrycy m4/3 zastosowanej w GX800.
Czy ten 12-32 to dobry wybór? Eq 24-64mm to z jednej strony nie jest zbyt uniwersalne rozwiązanie, z drugiej strony, większość sprzedawany obiektywów w zestawach zaczyna się od eq 28mm. Uzyskać szeroki kąt jest zawsze ciężko, więc masz o tyle lepiej, że mniej się musisz oddalić chcąc sfotografować rodzinkę przy stole czy jakiś szeroki obiekt, za to wąski kąt możesz uzyskać zawsze np przez wycięcie czegoś z obrazu. Masz w tym aparacie 16Mpx matrycę, więc przycinanie z 4592x3448 (4:3) lub 4592x3064 (3:2) nie powinno być problemem, nawet jeśli będziesz chciał potem to wyświetlać na ekranie 4k (2160p).
 
 
Roman1242 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   

@Wojmistrz

Właśnie wyczytałem, że ten Lumix GX800 robi do 200 zdjęć na jednej baterii... Przejrzałem kilka apartów, którymi byłem zainteresowany i kształtuje się to podobnie +/- 300 zdjęć, a chciałem kręcić jeszcze filmy... Przez to kryterium muszę zacząć poszukiwania od nowa.

Czy mógłbym Cię prosić po prostu o polecenie kilku modeli, które na moje wymagania rodzinne dałaby radę w kwocie 2000 zł, tak po prostu żebym nie żałował, nie musi to być strzał w 10, tylko żebym nie zmarnował tych ciężkich 2000 zł?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 06 Gru, 2017   

Może lepsze kompakty? Sony RX100 Mark III i nowsze, Panasonic LX100...
Inna sprawa to fakt, że nie skreślałbym aparatu ze względu na baterię. Zawsze można dokupić 2-3 sztuki taniej chińszczyzny po około 50zł o 80-90% wydajności oryginału.
 
 
Petros601 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

Polecam sony a51000
Wielka matryca, male body, dotykowy uchylany ekran, uniwersalny obiektyw w zestawie (z czasem mozna kupic inny obiektyw)
Mam od 2 tygodni i jestem zadowolony.

Jedyny minus: drogie obiektywy sony, brak fimowania w 4k

Kupilem w promocji za 1700zl (niemiecki amazon ma niekiedy promocje)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

A gdzie to takiego można kupić, bo nie mogę znaleźć, nawet modelu nie ma na liście produktów Sony. Jeśli pomyliłeś się z zerami, to i z wymaganiami co do gabarytów, na jakie wskazał Roman1242.
 
 
Petros601 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

mialo byc a5100

Gabaryty jak najbardziej pasuja do opisu. Aparat z obiektywem mozna nosic w kieszeni kurtki.
Sam szukalem kompaktu, ale odkrylem sony a5100
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

Petros601, z którym szkłem Sony? Roman1242 wybierał naleśnika.
 
 
Roman1242 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Czw 07 Gru, 2017   

Wojmistrz zaproponowane przez Ciebie aparaty przekraczają mój budżet dlatego ostatecznie chciałem zdecydować się na OLYMPUS PEN E-PL7 + 14-42mm Pancake, waham się tylko czy nie wziąć jego poprzednika E-PL6 (różnica 500zł), pytanie czy warto dopłacić te 500 zł i pytanie czy oba aparaty wypadają lepiej/tak samo/gorzej niż model zaproponowany przez Petrosa601 - Sony A5100 wygląda zachęcająco, co myślisz?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

Sony a6100 jest całkiem fajny, za to nie lubię modelu a5100. To moje subiektywne odczucie, ale jeśli chcesz kupić, do tego z tym Power Zoomem 16-50 OSS to czemu nie.
 
 
Roman1242 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

Mimo fantasycznego wyglądu Olympusa (kolor biały) muszę z niego zrezygnować z uwagi na jedyne 30 klatek/s. Nie wiem na ile jako amator odczuwałbym niedobór jakości, ale skoro Sony a5100 proponuje 60 kl/s za tę samą cenę to nie ma co się zastanawiać, szkoda tylko, że wersja w białym kolorze kosztuje dodatkowe 600 zł, dziwne... Kupię czarnego.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

Jak to jedynie 30 klatek? Chyba o 5 za dużo :)
Standardem jest kręcenie w 25fps, kinowym niespełna 24fps. 30fps to standard amerykański w oparciu o ich 60Hz w gniazdku elektrycznym. 50/60/100/120fps służy do robienia efektu slow motion lub nagrywania bardzo wymagających, dynamicznych scen. Technicznie nie jest to bez znaczenia, ponieważ skrócenie o połowę czasu rejestracji ilości światła, powoduje w tych samych warunkach podwojenie czułości matrycy (czytaj ISO) co suma summarum skutkuje zwiększeniem się poziomu szumów. No chyba, że nagle było by ciebie też stać na zmianę obiektywu, jaśniejszego o 1EV (50/0fps) / 2EV (100/120fps), to efekt naświetlania będzie taki jak przy 25fps. Z kolejnych problemów, to obciążenie komputera na jakim będziesz montował swoje filmiki, waga zgranego materiału i sam fakt, że już na wstępie jest on trochę niższej jakości, zwłaszcza jeśli jest użyta kompresja międzyklatkowa.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

Biały kosztuje tyle samo https://www.amazon.de/Son...words=sony+5100
Za 200zł więcej jest srebrny A6000. :wink:

No cóż, przegapiłeś promocje https://www.sonyalpharumo...11/SonyDE-2.jpg
 
 
Petros601 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

ja kupilem a5100 w zestawie z obiektywem1650 + torba + karta sd w cenie 420 euro
(black friday)

A5100 bierz jesli chcesz dotykowy Autofocus i odchylany ekran
A6000 bierz jesli chcesz wiecej pokretel i przyciskow i wizjer (dla bardziej zaawansowanych)
Zdjecia robia takie same
 
 
Roman1242 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pią 08 Gru, 2017   

Wojmistrz piszesz do mnie bardzo mądrym językiem, którego do końca nie rozumiem ;)

Ok, może być i standard amerykańsko-japoński, w sumie co to za różnica, chyba mój telewizor normalnie to pociągnie i nie zauważe różnicy? Slow motion + dynamiczne sceny nie będą mi raczej potrzebne do kręcenia amatorskich filmików rodzinnych, czyż nie? Głównie chodzi mi o to czy jako amator mam się przejmować tymi 30 klatkami czy kupować Olympusa i nie wariować? ;)

PDamian - dzięki za linki, ale wolałbym kupić coś za złotówki i w razie problemów nie odsyłać aparatu za granicę, tylko załatwiać wszystko na miejscu, stąd chodzi mi o polskie sklepy, a tam nie widzę białego aparatu w cenie czarnego, tylko +500zł :(

Petros601 - jeśli się zdecyduję, to na pewno A5100, 2000zł to i tak już dawno przesunięta granica budżetu ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15