Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Wujek_Pstrykacz
Pon 21 Sty, 2019
ASTROFOTOGRAFIA 2018
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 13 Sie, 2018   

Kilka ode mnie :) . Wszystko jak leci z matrycy, tylko zmniejszone. Kometa na 400 mm :) .

60.


61.


62.


63.


64.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 13 Sie, 2018   

Co ja właściwie tutaj sfotografowałem?
Poza jakimiś flarami albo plamami (a może też ciałami astralnymi? :zalamany: ).
Strona świata - północny wschód.

65.



No i poza jeszcze jednym Perseidem, który się objawił po powiększeniu zdjęcia.

66.



Po dwóch godzinach wyglądało to tak:

67.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

Ogólnie to flary i stawiałbym na satelitę (ta kreska). Na zdjęciach dość trudno odróżnić satelitę od meteoru, ale na oko nie wychodzi to z radiantu Perseidów (co samo w sobie nie oznacza, że to na pewno nie meteor - latają też z innych rojów i tzw. sporadyczne, czyli "strzały znikąd" nie przypisane do rojów). Do tego ma regularny, wrzecionowaty kształt. Meteory są zaś często asymetryczne (początek różni się od końca, jakieś asymetryczne rozbłyski po drodze) - choć też nie zawsze, i są kolorowe a nie białe. Tylko shutter lub równoczesna naoczna obserwacja potwierdza stuprocentowo, czy dane zjawisko to meteor. Albo, jeśli na poprzednim lub następnym zdjęciu możesz się dopatrzyć słabego początku lub kontynuacji tej kreski - to na pewno satelita. To zdjęcie tak wyszło z matrycy, czy coś majdrowałeś? Bo jeśli poprawiałeś kolory to może zabiłeś kolor meteoru. Jak jest w oryginale np. zielono-żółty to meteor.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

Kurcze, ale wam latało :) Ja muszę poczekać na przyszły rok lub poczekać, na któryś z mniej zasobnych rojów...


T.B. napisał/a:
DarkRaptor,

Ale latasz :shock: :smile: Z Dżakarty do Windhuk jest małe 10 tys. kilometrów - w linii prostej.

Podoba mi się Twój superksiężyc. W ogóle lubię taką astrofotografię z ziemskim anturażem, jak na Twoim zdjęciu, albo multicsa. Pewnie dlatego, że nie jestem ani znawcą, ani pasjonatem astronomii, czy też astrologii jako takiej. Ale mnie nie udało się jeszcze zrobić zdjęcia tego rodzaju.
(...)


:D Te dwa zdjęcia dzieli ok. pół roku, więc pontonem i wiosłem, przy sprzyjających prądach oceanicznych, płynących ku brzegom Afryki, dało radę :lol:
Ja się dopiero wkręcam, ale już widzę, że chyba przerzucę się na kamerki astronomiczne. Wygoda użytkowania większa i nie żal katować matryce. Chcę niedługo zrobić eksperyment i podłączyć kamerę mikroskopową. W sumie te same sensory, co w ZWO, choć wyposażone w filtr IR. Ale na łysego, jak znalazł ;)
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

W grudniu masz Geminidy a zaraz po Nowym Roku Kwadrantydy - są to "bardzo zasobne" roje tylko mniej rozpropagowane, bo po pierwsze zima i ludzie siedzą pod pierzyną a nie wyznają sobie miłość pod gwiazdami, a po drugie ciężko trafić z pogodą. Znaczy na ogół jej nie ma. Ale jak się trafi, to jeden i drugi rój jest porównywalny z Perseidami in plus (mają one jeszcze większą aktywność).
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

T.B., to flara.

maziek, na 64 masz tego fajnego. To był chyba drugi najjaśniejszy tej nocy. Mi Kasjopea uciekła już z pola widzenia wtedy i go nie mam.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

maziek napisał/a:
W grudniu masz Geminidy a zaraz po Nowym Roku Kwadrantydy - są to "bardzo zasobne" roje tylko mniej rozpropagowane, bo po pierwsze zima i ludzie siedzą pod pierzyną a nie wyznają sobie miłość pod gwiazdami, a po drugie ciężko trafić z pogodą. Znaczy na ogół jej nie ma. Ale jak się trafi, to jeden i drugi rój jest porównywalny z Perseidami in plus (mają one jeszcze większą aktywność).

No i dochodzi lepsza przejrzystość powietrza, jak są warunki i bonusowe chłodzenie matrycy :mrgreen: Będę próbował. Może do tego czasu rozgryzę jakiś montaż z prowadzeniem...

To jeszcze aby nie było "pustego przebiegu". Dwa kadry z Namibii, podchodzące pod astro.

65. Łysy robiony D300s i Tamim 150-600 z ręki.


66. "First ever, ever" startrails. W sumie najbardziej mnie interesowało to co na ziemi, czyli drzewko Cyphostemma currorii, na tle masywu Spitzkoppe, a smugi miały być dodatkiem ;)
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

Łysy niezły :) . Co do montażu kup sobie to gówienko za półtora patyka:
https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-zestaw

Chyba, że chcesz jechać na 600 mm to może nie do końca dać radę - kometę powyżej robiłem z niego na 400 mm, ale nie wiem, czy ten nieznaczny ruch gwiazd to wina urządzenia, czy raczej nie dość dokładnie wycelowałem je w biegun. Ale to 2 minutowa ekspozycja więc jest prawie że idealnie jak na tak długi czas.

Ale wart jest swej ceny, mały, do statywu i na paluszki, wszystko ma w sobie, w tym różne prędkości, także do time-lapsów.

No i zazdraszczam miejscówek :) .

Arek napisał/a:
T.B., to flara.

maziek, na 64 masz tego fajnego. To był chyba drugi najjaśniejszy tej nocy. Mi Kasjopea uciekła już z pola widzenia wtedy i go nie mam.


Na 64 z 50D 17-70Sigma@17 mm i na 61 z 20D 8mm Samyang :) .
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

Dziękuję za wyjaśnienia.

Kolorów nie ruszałem tak dosłownie, poza jasnością, kontrastem, światłami, cieniami itp. (co jakoś tam na kolor też wpływa). Ale sprawdziłem RAW i kolor jest taki, jak z matrycy.

To jasne, żółte, świecące, zaznaczone strzałką - to też flara? Wygląda jakby było źródłem światła (niekoniecznie własnego). Flary znam (znałem, jeśli to flara) tylko te półprzezroczyste, produkowane przez obiektyw.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

DarkRaptor, Księżyc OK, ale za mocno wyostrzony.

Maziek, a masz go jeszcze na kamerze? Ciekaw jestem czy też był na tle Kasjopei.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

Muszę sprawdzić, nie wyrabiam ;) . Kółko od taczki się oderwało ;) . Złożę też dziś składanki, ale muszę pokombinować, bo na video ten lekki cirrus wygląda jak fruwające, białe gacie - proste złożenie "jaśniejszy piksel wygrywa" wysyca kadr niemalże do maksimum jako że cirrus raz był tu, a raz tam. Musze jakiś manewr zastosować, ale nie uśmiecha mi się ręczne wyczernianie dookoła meteorków kilkuset obrazków ;) . A wywalenie wszystkich kadrów z chmurami znacznie zuboży efekt.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 14 Sie, 2018   

PS jednak nie mam - był za wysoko.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 15 Sie, 2018   

PS II (może scalić?) - składanki z dwóch kamer z maksimum Perseidów. W sumie ok. 500 meteorów. Do dwóch kolejnych nie mam już dziś zdrowia :) .

67.


68.


I jeszcze - galaktyka Andromedy, Perseid w Kasjopei i jego ewoluujący ślad :) .

69.
Ostatnio zmieniony przez maziek Sro 15 Sie, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 15 Sie, 2018   

Imponujące :)
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Sro 15 Sie, 2018   

O! maziek! Jak zawsze materiał pierwsza klasa :shock:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 16