Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
mała lornetka podróżnicza
Autor Wiadomość
Rabsp 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 02 Sty, 2018   mała lornetka podróżnicza

Witam serdecznie,
szukam małej, poręcznej lorentki na podróże, celuje w 8x25 z szerokim polem widzenia, ale do końca nie wiem które modele/firmy byłby najlepsze w stosunku cena/jakość

mam na oku następujące:

NIKON SPORTSTAR EX 8X25 DCF(~400zł) - bardzo ładne pole widzenia 143/1000m

NIKON TRAVELITE EX 8X25 CF(~500zł) - stostunkowo małe pole widzenia 110/1000m

Nikon ACULON A211 7x35(~300zł) - najlepsze pole widzenia 163/1000m, tylko jest masakrycznie duża i ciężka w porównaniu z innymi... wiec raczej odpada

Levenhuk Karma PRO 8x25(~340zł) - pole widzenia 126/1000m

Olympus PC I 8-14x25(~450zł) - 14 oznacza, że powiększenie można zmienić rozumiem? szkoda, że stosunkowo małe pole widzenia 105/1000m


Czy coś jeszcze specjalnego jest warte polecenia z małych turystycznych lornetek?
Która z nich jest warta przemyślenia?
Pytanie jeszcze na jakie parametry warto patrzeć i czy warto kupować używany sprzęt ?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 02 Sty, 2018   

Sportstar to bardzo słaba optycznie lornetka - obraz będzie istotnie gorszy niż Aculonie 7x35. Oczywiście 8x25 będzie równeiż istotnie ciemniejsza. Aculon 7x35 to fajna lornetka, choć rzeczywiście ciężka. Jeżeli rozważasz jednak ceny na poziomie 500 zł polecałbym Ci bardziej Nikona Action Ex 7x35 - jest trochę lepsza optycznie ale przede wszystkim o wiele solidniejsza.

Moim zdaniem najlepsze parametry lornetki podróżnej to 8x30 / 8x32 - do dość kompaktowe a jednocześnie wygodne w używaniu lornetki z jasnością wystarczającą na pochmurny dzień. W cenie ~500 zł na mnie bardzo fajne wrażenie zrobiła Kowa YF 8x30. Niestety podobno często zdarzają się w jej przypadku buble - niedawno była na ten temat dyskusja na forum. Mimo wszystko ja bym jej nie przekreślał. Za 650-700 zł możesz mieć Nikona Prostaffa 8x30. Ja przez tę lornetkę nigdy nie patrzyłem ale jest często polecana na forum przez wiele osób. Poważną wadą jest bardzo małe pole widzenia. Fajne lornetki 8x30 zaczynają się powyżej 1000 - np. Nikon Monarch 7 8x30 czy Kowa Prominar 8x32 XD BD. Jeżeli są w Twoim zasięgu, warto dołożyć - będziesz miał sprzęt na długie lata.

Używane jak najbardziej warto. Tu masz np. wspomnianą Kowę:
https://www.olx.pl/oferta...html#09336cb64b
Myślę, że jeszcze stówę powinno się dać utargować. Wśród używanych poniżej 500 zł warto rozejrzeć się za starymi Zeissami Jenoptenami 8x30 - to są pancerne lornetki, które przeżyją większość współczesnych. W ich przypadku jest jednak spore ryzyko trafienia na rozkolimowaną (czyli z zezem) lub brudną w środku a naprawa to kolejny wydatek.

[ Dodano: Sro 03 Sty, 2018 00:04 ]
O Levenhukach Karma PRO słyszałem dobre opinie choć nigdy nie miałem ich w rękach. Z tej serii raczej myślałbym o 8x32. W przypadku Levenhuka musisz się jednak liczyć z bardzo słabą kontrolą jakości.

Lornetek z zoomem nie bierz nawet pod uwagę - są bardzo słabe i mają tragiczne pola widzenia.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Z tym polem widzenia to jest różnie - i nie wiadomo jak jest u Ciebie. Jedni wolą większe pole nawet kosztem jego jakości na brzegach - z kolei inni (np. ja) wolą mniejsze pole ale o lepszej jakości.

Z lornetek 8x25 które wskazałeś Sportstar jest słaby, Olympus z zoomem odpada bo jest beznadziejny a Levenhuka nie widziałem więc się nie wypowiem. Najlepszy pod względem optycznym jest Nikon Travelite ale jest on "niekompaktowy" gabarytowo (musiałbyś go zobaczyć i porównać z innymi i będziesz wiedział o co mi chodzi). Biorąc pod uwagę jego gabaryty to chyba bym wszedł w 8x30-32.

Ze swojej strony poleciłbym Kowę https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=30148&highlight=kowa+8x25 , spełnia wszystkie kryteria oprócz szerokiego pola.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Z małymi lornetkami to jest trochę tak jak z "tanio, szybko, dobrze". Możesz mieć dowolne dwa, ale nie trzy. Tak więc z lornetkami masz do wyboru dwie rzeczy z trzech czyli "małe, tanie, dobre".
 
 
Rabsp 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Dzięki wielkie za uwagi i porady. Okolice 500zł to max jaki mógłbym wydać, chciałbym w tym zakresie wypracować kompromis, na pewno warunek "mała" ma być spełniony, duża mniej komfortowa w podróżach, więc pewnie leżałaby w plecaku większość czasu albo zostawałaby w domu.

ok steinerta odrzucam, olimpusa z zoomem też, zostały te dwie:
NIKON TRAVELITE EX 8X25 CF
Levenhuk Karma PRO 8x25

po przeczytaniu recenzji kowy sv 8x25 od Maćka wydaje się rzeczywiście rozsądna, nawet ze swoim 6,2° pola (wspomniany wyżej nikon ma 5° z hakiem, wiec jeszcze mniej niestety)

jeszcze znalazłem coś takiego, co wydaje się dość dobrym kompromisem, 7,1°, mała, lekka, ale nie potrafię ocenić optyki
Lornetka Steiner Safari Ultrasharp 8x22 Outdoor
https://www.teleskopy.pl/...skopy-3691.html
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Safari kiedyś miałem, całkiem niezła optycznie i mechanicznie. Są tylko dwa "ale" - ma 22 mm więc jest ciemniejsza niż 25 mm, ponadto ma nie regulowane muszle, które nie każdemu pasują.

PS. Jakby ktoś potrzebował mam jej dobrą połówkę na części lub jako monokular, druga połówka tylko na części.
 
 
Willy 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 159
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Ja bym Ci to polecił: Opticron 6,5x32T WP. Jest opisana na forum niedawno. Mała, lekka, duże pole, no i 3 stówki tylko.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

TRAVELITE EX 8X25CF ma pole 6,3, penie miałeś na myśli 10x25.
Tak się składa że mam obie przez ciebie wytypowane lornetki. Nie będę orginalny nikon jest jaśniejszy, ostrzejszy, ma większe muszle oczne, mechanicznie wszystko się kręci jak tralala.
Lewenhuk lepiej leży w ręku, jest mniejszy, poręczniejszy, gorzej wykonany, giuma z początku śmierdzi, pokrętło ostrości ,choć nie najgorsze, to ma trochę luzu, muszle oczne gorzej się wykręcają, ciemniejszy ( choć pod lampą każde odbicie jest ładnie zielone), bardziej podatny na odblask (zerkałem w nocy na księzyc, kiepsko było).
Nie zmienia to faktu że na twiom miejscu zamówiłbym obie i zostawił tą ktora bardziej ci podejdzie. A nóż widelec.

[ Dodano: Sro 03 Sty, 2018 14:16 ]
Na EMAG jest eschenbach adventure 8x25 za 499 zł. Miałem ją kiedyś ale oddałem bo mi przycinało obraz prawdopodobnie z powodu dużego ER. Jak obserwujesz w okularach to duży odstęp jest nawet pożądany. Zresztą nie musi ci to sprawiąć takiego dyskomfortu jak mnie. Obraz był dobry, a wykonanie o półkę wyżej. W tej cenie nie widziałem tak porządnie i trochę szpanersko zrobionej lornetki. Trzeba tylko przełknąć dość duży futerał.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Rabsp napisał/a:
Dzięki wielkie za uwagi i porady. Okolice 500zł to max jaki mógłbym wydać,

Dziś rano na Ebayu kupiłem za 600 zł lornetke ZEISS 8x20B "P" z polem widzenia 115m.
Pod względem utrzymania wartości, jakości wykonania i jakości obrazu Nikona Sportstara EX pokona bez najmniejszych problemów. W podobnych cenach można kupic Leitza Trinovida 8x20C - lornetki niezwykle solidne, markowe i naprawdę maleńkie....
Na bidrforum ktoś napisał, że w klasie maluchów 20-28mm jest tylko klasa premium i klasa chińskiej tanizny. A świat jest zbyt piękny, by nie mieć naprawdę dobrej lornetki kieszonkowej...

Coś takiego dorwałem:
https://www.ebay.de/itm/Z...0MAAOSwTO9aRiys
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Pole 6,3 jeśli jest dobrze skorygowane to wcale nie jest takie małe. Bierz Nikona Travelite. To malutka lornetka. Spokojnie mieści się w kieszeń każdej bluzy z softshellu lub kurtki. Pamiętaj, że to porro. A to sporo zmienia. Jakość obrazu porównywalna z 2 x droższą dachówką. Zresztą jak sama nazwa wskazuje to lornetka do podróżowania. Te składane lornetki na dwa zawiasy to wcale nie taki miód jakby się mogło wydawać. Jeśli za każdym razem po wyciągnięciu lornetki z kieszeni musisz ją rozkładać i ustawiać do rozstawu oczu to cię szybko to zirytuje.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Travelite optycznie jest fajny, ale każde odwrócone porro zmniejsza efekt 3D, zamiast go powiększać..
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Ja również nie lubię lornetek łamanych na dwa z powodów które wymienił RoboBat. Dodam tylko ze moja travelite spadła mi na beton z 1 m wysokości obiektywem w dol i ani śladu. Kolimacja mi tylko lekko poszla ale wróciła do normy jak dość mocno na płask uderzylem ponownie o beton.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Arek napisał/a:
Z małymi lornetkami to jest trochę tak jak z "tanio, szybko, dobrze". Możesz mieć dowolne dwa, ale nie trzy. Tak więc z lornetkami masz do wyboru dwie rzeczy z trzech czyli "małe, tanie, dobre".

Ja bym raczej napisał: "Tanio, miniaturowo, dobrze" Każde dwa z trzech haseł prowadzą do sporej grupy lornetek. Części wspólnej nie ma...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

goornik, gratuluję zakupu. Ja swojego 8x20 (choć nie B), w stanie idealnym, kupiłem poniżej 500 zł. Więc da się zmieścić w budżecie jak ktoś zaakceptuje trochę mniejszy odstęp źrenicy.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 03 Sty, 2018   

Efekt 3D jest mocno przereklamowany. Niektórzy go nie tolerują. Może wywolywać zawroty głowy. Kiedyś koledze dałem do popatrzenia przez stare porro z polem 10 stopni, to nie mógł się do niej przyzwyczaić. A z dachówką z polem 6,5 stopnia nie mial problemu. I nie żeby ta poro była rozkolimowana. Po prostu mózg musi się przestawić. Później już mu przeszło, ale początek miał kiepski. Zresztą każdy pewnie próbował już okularow VR. Tam jest podobnie. Także dla mnie liczy się przede wszystkim jakośc obrazu a nie efekt 3D. Ponadto odworcone porro doskonale nadaje się do ogladania z bliskej odleglosci, np. motylków na kwiatkach itp atrakcji gdzie musisz wyostrzyc ponizej 2m. Zdecydowanie travelite w kwocie do 500 zł to silny zawodnik.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15