Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki wybrać monokular?
Autor Wiadomość
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   Jaki wybrać monokular?

Jako iż pewnie wszyscy z forumowiczów znają moje poglądy i wymogi sprzętowe (których ja sam nie potrafię określić :oops: ) proszę Was ponownie o pomoc.
Mianowicie - zastanawiam się nad kupnem monokularu.
Oddział lornetek zwarty i gotowy na obserwacje - teraz nadszedł czas na coś co pozwoli mi się szybko przyłożyć do oka, będzie na tyle mobilne, że zmieści się do kieszonki na piersi, w porównaniu z lornetką będzie lekkie. Myślałem nad małymi dachówkami, ale choć system dwuoczny to jednak mało kompaktowe.
Moje propozycje to Vortex'y :mrgreen:
Optyka myślę dobra. Wypowiedzcie się.
Cenowo 300 zł.
Wolę nie inwestować w sprzęty Bushnell.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Oglądałem kiedyś Vortex Solo 8x25. Optycznie bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jak na tę cenę obraz jest na prawdę świetny. Niestety ergonomia była bardzo zła - przynajmniej w kontakcie z moją fizjonomią. :razz: Muszla oczna za mało wysuwana - w związku z tym , żeby jakkolwiek oprzeć monokular o oczodół musiałem muszlę przedłużać dłonią. Strasznie to było niewygodne. Druga sprawa to pokrętło ostrości - chodzi dosyć ciężko - mogłem je obracać tylko drugą ręką, co też nie było do końca wygodne przy tak małych rozmiarach monokularu. Ale ergonomia to bardzo osobista sprawa. Np. Conquest HD 10x42 jest dla mnie koszmarnie niewygodny właśnie ze względu na krótkie muszle oczne a wielu osobom w ogóle to nie przeszkadza. Najlepiej jak byś mógł spojrzeć samemu. Myślę, że warto, bo optycznie to fajny sprzęt.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   

Przymierzałem się kiedyś do taniego mono. ale ostatecznie zrezygnowałem. Celowalem w powiększenie x10 bo obraz przez jedno oczko wydaje się mnieszy. Pokrętło ostrości ze względu na ergonomię chciałem nie w formie pierścienia ale nakrętki. Ostatecznie wyszlo mi cus takiego
https://www.teleskopy.pl/...unety=Monokular Levenhuk Wise 10x42
Bylem, pomacalem i zrezygnowałem.

[ Dodano: Nie 21 Sty, 2018 00:00 ]
PS. Nie ze względu na obraz, ten do zerwania byl ok. Ale doszedłem do wniosku ze to nie dla mnie, nie poto bozia dala dwa oczka żeby sie przez jedno meczyc :grin:
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Zapomniałem dodać że celuję w powiększenie 10x.
Chodzi mi o to, że lornetki są do obserwacji a trochę kłopotliwe jest np. co 100 metrów wyciągać lornetkę z futerału i dodatkowo tym narażać ją na niebezpieczeństwo związane z ludzką niezdarnością. Np. wycieczki rowerowe o których wiele wspominałem - tutaj przyda się coś mobilnego. Stanąć, zerknąć i jechać dalej. Gdy zajdzie potrzeba uruchomić tryb dwuoczny. A takie kilogramowe lornety dyndające na szyi podczas jazdy nawet na krótkie dystanse to wątpliwa przyjemność.
Dodam, że kiedyś nie odczuwałem ciężaru lornetki w futerale na biodrze podczas jazdy. Były plastikowe. Teraz mając solidne, markowe i trwałe lornetki sytuacja uległa zmianie :wink:

[ Dodano: Nie 21 Sty, 2018 00:39 ]
Powiększenie 10x gdyż ośmiokrotnym powiększeniem przy monokularze nie ma się co bawić w pola. Rozumiem, że będzie miał on słabą jasność, ale chodzi mi tylko o omiecenie horyzontu w poszukiwaniu potencjalnego celu. Żałuję że nie na dwoje oczu ale nie wyobrażam sobie takiego sprzętu tak mobilnego i poręcznego sprzętu jakim wydaje mi się być monokular.
Ciekawa też jest geneza nazwy tego wynalazku. Zawsze myślałem że to MONOOKULAR ze względu na pojedynczy tor optyczny, który nie daje obrazu tak przestrzennego jak lornetka.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Oprócz wymienionych przez ciebie mono ma jeszcze jedną zaletę, nie można go rozkolimowac. Tak wiec nie ma takiego stracha gdy zaliczy glebę. :smile:
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

@NoVik - "Stanąć, zerknąć i jechać dalej" to idealne zastosowanie dla małych lornetek typu 8x20, 8x25. Monokular jaki by nie był nigdy nie zastąpi obuocznego widzenia i będzie tylko namiastką sprzęty optycznego. Ktoś tu kiedyś napisał, że monokulary są dla osób nie mogących korzystać z lornetki - np. jednoocznych.
Moja aktywność jest podobnego rodzaju jak Twoja i z powodzeniem użytkuję https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=30148&sid=5d7638746cb3e768bbb8454f438fd0fb , natomiast w rowerowej torebce zawsze wożę ze sobą Olympusa 8x21, widać przez niego lepiej niż gołym okiem jest też tani i nie będzie mi szkoda jak padnie.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Ooo, Panie Maciek - w Pańskim wątku opisała Pan trafnie wszystkie newralgiczne punkty lornetkowania gdzieś w terenie.
A i arsenał do pozazdroszczenia... :lol:
To może jakieś propozycje dla dwuocznego?
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Dla dwoucznego polecam lornetkę. Mój kolega powiedział kiedyś, że używanie monokularu przypomina słuchanie jednym uchem - można? można.
Co do lornetek jest bardzo szeroki wybór, jednak radziłbym zobaczyć sprzęt przez zakupem. Ze swojej strony poleciłbym wspomnianą wcześniej Kowę, może być bliźniaczy Olympus WPII 8x25 lub Nikon Sportstar o ile preferujesz wielkość pola kosztem jego jakości. Jest też sporo fajnych używek z wyższej półki w cenie do 500, np. https://www.ebay.pl/itm/Z...3IAAOSwqaJaY5uE ,
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Fajny ten Olympus, bardzo mały.
Teraz psychologiczna bitwa, Olympus czy Vortex monokular...
A co do monokularu - jak myślicie - lepiej wybrać 10x25?
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Jak vortex to ja wziolbym ten
https://kolba.pl/pl/product/5606,monokular-vortex-solo-10x36
Zawsze to większy obiektyw i źrenica. Mniejszy za ciemny, chyba ze powiększenie zmienisz na x8. Na kompaktowosci za bardzo nie stracisz.

[ Dodano: Nie 21 Sty, 2018 19:27 ]
A oto recenzja użytkownika
https://m.youtube.com/watch?v=xkpTuM-D5Ko
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

To sobie kup. Mam od dwóch tygodni i z kieszeni kurtki nie wyjmuję!
https://www.ebay.de/itm/F...kMAAOSwtDdaZL98
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Z kieszeni kurtki nie wyjmuję - tzn. tak dziadowski czy tak uniwersalny i kompaktowy?

Poza tym skłaniam się jednak ku monokularowi i mniejszej średnicy. Fi 30 to jednak spora różnica w samej wielkości monokularu porównując wielkości w Internecie. Teraz dylemat - jak będzie lepiej 8x czy 10x?
Podczas wypadu lornetki zawsze będą w pogotowiu, tylko do zerkania i oceny sprawy danej obserwacji jakie powiekszenie wybrać? 10x nie będzie przypadkiem za mocne? Przy 8x skrócę zasięg, ale kosztem pola? Pole na obserwację dobre jest w lornetkach moim zdaniem, które będę miał ze sobą. Może wezmę 10x?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

Z założenia staram się nie kupować dziadowskiego sprzętu, szczególnie optycznego. Ten Zeiss urzekł mnie optyką, jest maleńki i bardzo lekki...8x20 to idealne paramentry na dziennego kieszonkowca - testowałem to sobie przysłaniając Zeissa 8x30 blendami o średnicy 20 mm. Iodsunięcie źrenicy jest naprawdę komfortowe!
Goornik wie co mówi..... :mrgreen:
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

@NoVik - wnosząc z avatara jesteś obuoczny :mrgreen: - posłuchaj goornika.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Pon 22 Sty, 2018   

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6629980187

A o tej co myślicie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15