Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Amatorskie Macro - potrzebna pomoc
Autor Wiadomość
elbowndg 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Wto 28 Lip, 2020   Amatorskie Macro - potrzebna pomoc

Witanko ;)

Zacznę od krótkiej historii.
Jakieś 12-10 lat temu jak byłem nastolatkiem, bawiłem amatorsko w macrofotogrfie, były to przeróżne zabawy, Jakieś mieszki własnej roboty, pierścienie pośrednie, mocowania odwrotne obiektywów, mocowania dwóch obiektywów ze sobą, samoróbki dyfuzory i filtry, raynoxy. No była tego masa i była niezła zajawka z tego. Praktycznie wszystko było montowane na jakiś body od pentaxa ze stabilizacją w korpusie. Efekty były gorsze i lepsze jednak głównie gorsze. Wszystko było manualne, no z trafieniem w coś focusem to było ciężko bardzo.

Po wielu latach chciałbym znowu wrócić do hobby.
Jednak myślę że zatrzymałem się czasie.
Potrzebuje pomocy w dobraniu czegoś sensownego, mam na myśli body + obiektyw.
Lampa itp to już inna kwestia nie będzie tutaj poruszana.

Gdy ja bawiłem się manualnie wiem, że ludzie pstrykali wtedy głownie na sigmie 105mm 2.8 ex dg macro lub tamronie sp af 90mm 2.8 di macro.
No i tyle pamiętam.

1. Czy te obiektywy są dalej jednymi z najpopularniejszych modeli w swojej klasie? Czy może się coś zmieniło?
2. Prawdopodobnie odkupię je od kogoś używane, Tamrona 90mm lub Canona EF 100mm 2.8 macro USM mam okazje w stanie idealnym od kupić z mocowaniem Canona po 220-250 eur. Jeśli się zdecyduję na któryś z tych obiektywów, jakie pod to body?
3. Jeśli te moje propozycje z góry są nieistotne nad jakimi innymi obiektywami powinienem się pochylić?
4. Jakie body powinienem zakupić, żaden z wymienionych przeze mnie obiektywów nie posiada stabilizacji (a chyba by się przydała? tak mi się wydaje, jestem troszkę w tyle z fotograficzną technologią), więc w zasadzie mam tylko DWA wymagania co do body, stabilizacja oraz Live View z odchylanym ekranem.

Chciałbym się zmieścić w budżecie 3000zł (zakładając że mam możliwość zakupu obiektywu za 1000 zostaje 2000 na używane body).
trochę chaotycznie wygląda ten post ale mam nadzieje że udało mi się przekazać wszystko co chciałem.
Podsumowując szukam używanego obiektywu i body do macro w kwocie max 3500.
Mieszkam w Holandii jeśli to istotne, nie wiem czy tutejszy rynek się jakoś różni od polskiego.

PS. nie do końca wiedziałem gdzie założyć ten temat ;/
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Punkt 4 wyklucza Canona z wymienionymi obiektywami niestety.
Można natomiast bez problemu kupić za te pieniądze Tamrona 90 VC + Canona 70D (oba używane) i w zasadzie spełni wszystkie wymagania.

Przy tych wymaganiach wydaje mi się jednak, że lepszy będzie bezlusterkowiec.
Jednym z popularniejszych wyborów mieszczących się w budżecie będzie Olympus E-M10 II lub III + M Zuiko 60/2.8 Macro.
Całość będzie bardzo mała, lekka i spełnia wymienione wymagania. Dodatkowo dostajesz na przykład automatyczny bracketing ostrości.
Wady widzę 2: mniejsza ogniskowa obiektywu zmniejsza dystans roboczy przy skali 1:1, a mniejsza matryca odstaje od współczesnej konkurencji pod kątem szumów.
Z drugiej strony korpus jest mały, a obiektyw smukły, więc mniejsze ryzyko wystraszenia owada z małej odległości, a mniejsze piksele dają więcej detalu przy skali 1:1 (jakby to był wycinek z matrycy o większej rozdzielczości).

Dokładnie takiego zestawu (E-M10 II + Zuiko 60/2.8) używał jeszcze niedawno Marek Wyszomirski - polecam obejrzeć jego prace (obecnie przesiadł się na nowszy korpus, ale obiektyw bez zmian).
Warto jednak zaznaczyć, że Olympus sprzedał właśnie swój dział foto i przyszłość marki jest niepewna (ale w systemie jest też Panasonic).

Jeśli chodzi o inne obiektywy, to wyszło sporo nowości i obecnie najwięcej dobrego słyszałem o Tamronie 90/2.8 VC (są 2 wersje, obie dobre) i Canonie 100/2.8 L IS. W porównaniu z wymienionymi przez Ciebie zyskujesz lepszą jakość obrazu, lepszą obudowę, stabilizację i lepszy AF od starego Tamrona 90.
Ceny niestety też zauważalnie wyższe, ale za to otwierają na nowo możliwości lustrzankowe, bo mają stabilizację (stabilizację matrycy w lustrzance ma obecnie jedynie Pentax).
Oprócz tego sporą popularność ma też sigma 150 w wersji bez i ze stabilizacją (ze stabilizacją odpowiednio mniej, bo nowsza i droższa).

Tylko nie jestem pewien, czy jest sens pakować się w lustro, skoro zależy Ci głównie na LV (nie dziwię się).

Jeśli jednak bezlusterkowiec, to znowu dylemat. Oprócz wspomnianego Olympusa (i Panasonica w tym samym systemie) żaden producent nie oferuje stabilizacji w korpusie dostępnej w podanym budżecie.
Obiektywy makro ze stabilizacją ma też Sigma, Nikon, Sony (drogo) i Fuji (też drogo).
 
 
elbowndg 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

No powiem szczerze że pokazałeś mi nową nieznaną dla mnie ścieżkę z tymi bezlusterkowcem.
Obejrzałem prace pana Marka, imponujące ;)
jestem w trakcie oglądania recenzji akurat o tym zestawie który poleciłeś na youtube.
I jakby los chciał 20km ode mnie jest do kupienia taki zestaw za 400 eur.
Zadzwia i zachwyca mnie to jak mały to jest zestaw i jak niedużo waży.
Dzięki za pomoc! Wydaje mi się że znalazłem to czego szukałem :)
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Zaletą Olympusa będzie niewątpliwie większa głębia ostrości przy analogicznym kadrze do APS-C czy FF. Jeśli dobrze oświetlisz kadr, raczej szumami bym się nie przejmował. Z fotografów działających na tym sprzęcie dodałbym Ireneusza Walędzika:
https://partner.olympus.pl/ireneusz-waledzik/


Stabilizacja w makro, zwłaszcza przy skalach bliskich 1:1 jest przeważnie mało skuteczna. Nie patrzyłbym za bardzo na ten parametr. Sam osobiście najczęściej pracuję na starszych szkłach, w maualnym trybie ustawiania ostrości.

Co do ogniskowej. Dobór zależy od tego co chcesz fotografować. W przypadku DSLR'ów mniej więcej tak to widzę:

<60 mm - krótkie dystanse (mało płochliwe lub obiekty focone z rana, gdy są mało ruchliwe), małe okazy (z pierścieniami na tych ogniskowych zyskujesz znacznie lepsze skale odwzorowania), masz ciut więcej światła, lekkie, bardziej poręczne szkła (ważne gdy dużo poruszasz się w terenie). Dla mnie np. głównym narzędziem pracy jest Nikkor Micro 60/2.8D i Laowa 25/2.8. Długo fotografowałem Industarem-61 50/2.8 (M42) na pierścieniach.

~90-105 mm - uniwersalne, łączące w sobie w pewnym sensie cechy krótkich i długich ogniskowych. Chyba najbardziej popularne rozwiązanie. Tu czasem korzystam z Nikkor'ów Micro 105/2.8D i Tilt Shift 85/2.8, Trioplana 100/2.8 na pierścieniach.

>105 mm - do polowania na płochliwe, ruchliwe zwierzaki. Znam ludzi robiących zdjęcia "makro" na 300, a nawet 500 mm (głównie dokumentacja motyli w trudnych warunkach terenowych). Takich nie posiadam, choć kilka razy robiłem close-upy 300ką na pierścieniach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17