Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Powiększenie a pole widzenia
Autor Wiadomość
vega2000
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   Powiększenie a pole widzenia

to jest moje pytanie bo zalezy od tego co kupie

zalezy mi zeby zblizenie bylo jak najwieksze i teraz czy przypadkiem nie bedzie tak ze najlepsze zblizenie da mi ta lornetka ktora pokaze najwezszy obszar - pole widzenia bedzie to samo a skoro znajdzie sie w nim mniej obszau to bedzie bardziej powiekszony... czy dobrze mysle?

no bo np lornetki typu 10-90x80 maja pole 65m/1000m; takie 60x80 92m a np 20x50 ma 49/1000 - no i ktora da mi wieksze zblizenie? czy koniecznie ta pierierwsza? a co sadzicie wogole o takich z zoomem - czy to naprawde dziala? trzeba wtedy eksra ostrosc ustawiac itp?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kmiernik 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 196
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

Jak widzę liczby 60x80 albo 10-90x80 to od razu myśle o chińskiej tandecie i podróbach z pewnego serwisu aukcyjnego. Z pewnością nie warto wyrzucać kasy na taki sprzęt. Nie mówiąc o tym, że to 60x80 prawdopodobnie w tradycyjnym oznaczeniu byłoby czymś około 15x80.

Tak naprawdę maksymalne użyteczne powiększenie sporo zależy od osoby - od wielkości dłoni, siły ramion i naturalnego drżenia rąk. Tym niemniej nie wydaje mi się, żeby dało się używać z ręki więcej niż 12x (ekstremalnie 15x). Powyżej tego trzeba mieć statyw lub jakąś podpórkę, bo inaczej obraz jest kompletnie nieczytelny z powodu drżenia.

Jeżeli powięszkenie jest kluczową sprawą najlepiej jest zainwestować w lunetę. Przy obserwacjach dziennych nie radzę schodzić z rozmiarem źrenicy wyjściowej poniżej 2mm. Dla obiektywu 60mm nie da się rozsądnie używać powiększenia większego niż 25-30x, dla 70mm będzie to 30-35x, i dla 80mm 35-40x.
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   Re: Powiększenie a pole widzenia

vega2000 napisał/a:
to jest moje pytanie bo zalezy od tego co kupie
zalezy mi zeby zblizenie bylo jak najwieksze i teraz czy przypadkiem nie bedzie tak ze najlepsze zblizenie da mi ta lornetka ktora pokaze najwezszy obszar - pole widzenia bedzie to samo a skoro znajdzie sie w nim mniej obszau to bedzie bardziej powiekszony... czy dobrze mysle?



To tak nie dziala. Jezeli masz dwie lornetki o tym samym powiekszeniu, ale lornetka A ma wieksza pole widzenia, a B ma mniejsze to jest tak jakbys patrzyl z wysokosci 30 m na jezioro (A) lub z tej samej wysokosci zagladal do studni (B). Wiecej detali nie ujrzysz, a wrazenia beda lepsze w przyadku A :-)

p.s. jak radzi Kmiernik, nie zastanawiaj sie nawet nad jakimis bublami z allegro.

konrad
 
 
vega2000
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

no dobra wiec jakie lornetki mi mozecie polecic - do kupienia wysylkowo i tanio - luneta odpada

nie chodzi mi o super jakosc bo bede uzywal tylko weekendowo i hobbystycznie, nie znam sie specjalnie na lornetkach ( na obiektywach foto calkiem biegle) wiec co mozecie mi doradzic dobrego a taniego, dodam ze korzystalem dawniej ze starej lornetki chyba rosyjskiej... 10x50 - takie stare co to dawneij byly popularne;) no i mialem kiedys wlasnie taka tania lunete typu Xx60 no i powiekszenie bylo w zasadzie to samo co na tamtej...;) chcialbym unikac podobnego "zakupu" tylko kupic cos co mi da jakas satysfakcje - nie jestem bardzo wymagajacy przerzucajac sie ze starej taniej lornetki...

aha - czym roznia sie szkla rubinowe od niebieskich? ma to jakies znaczenie?

co do aukcji to widzialem ostatnio lornetke nikon za ok 90zl cos chyba 70x80 albo jakos tak - myslicie ze to nie byl prawdziwy nikon? miala niebieskie soczewki i logo wygladalo na oryginalne...
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

1) To na pewno nie byl Nikon
2)To nie szklo ma kolor tylko powloki. Rubinowe stasuje sie raczej w sprzecie dla mysliwych, bo pozwala to polepszyc kontrast (zwierzyna na tle lasu), ale w tanszych lornetkach te powloki odbija tak duzo swiatla, ze lepiej ich unikac.
3)Stare rosyjskie 10x50, to pewnie Tento. Powiedz konkretnie ile chcesz wydac na lornetke i co chcesz obserwowac. Czy powiekszenie 10x jest wystarczajace, za duze, czy za male?

konrad
 
 
vega2000
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

No wlasnie to jest tento - co o niej sadzisz - jak wypada ze wspolczesnymi lornetkami?

smiesznie to pewnie zabrzmi ale chcialbym wydac na lornetke 200zl no do 250max ;)

chodzi mi o wieksze powiekszenie niz posiada ta wyzej wymieniona - ona faktycznie ma 10?
 
 
Kmiernik 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 196
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

Za takie pieniądze trudno będzie dostać coś lepszego niż Tento 10x50. Być może w grę może wchodzić używany Kronos 20x60. Dlaczego luneta nie wchodzi w rachubę? Będzie zdecydowanie tańsza niż lornetka przy tych samych parametrach powiększenia i średnicy obiektywu.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

vega2000 napisał/a:

nie chodzi mi o super jakosc bo bede uzywal tylko weekendowo i hobbystycznie, nie znam sie specjalnie na lornetkach ( na obiektywach foto calkiem biegle) wiec co mozecie mi doradzic dobrego a taniego,


Skoro na obiektywach foto znasz się, trochę parafrazuję Twoje pytanie.
Załózmy, że poporsiłbym Cię o poradę odnośnie zakupu obiektywu do cyfrowej lustrzanki. Dobrego i taniego, tak do 200 zł. No góra do 250 zł. Co byś mi doradził?

Pozdrawiam,
Arek
 
 
vega2000
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

glupis jak but... twoje pytanie nijak ma sie do mojego,

odp. nie kupisz takiego bo

po pierwsze praktycznie tylko nowe obiektywy sa do kupienia
2. robia je tylko renomowane firmy do swoich konkretnych modeli
3. nowe obiekt. znanych mark kosztuja duzo wiecej
4. nie ma zadnych niezaleznych producentow - do cyfrowek praktycznie, do klasycznych kupilbys spokojnie niebyle jaki obiektyw na praktycznie dowolny bagnet


mi zas chodzi o lornetke ktore sa w produkcji od dziesiecioleci a nie od kilku sezonow...

uzywane lornetki ciezko kupic bo takich rzeczy przewaznie sie nie odsprzedaje, w przeciwienstwie do obiektywow ktorych pelno chociazby na aukcjach

ja nie pytam koniecznie o drogi, firmowy, nowiotki sprzet - taki co dopiero sie rozprzestrzenia w polsce (jak np - cyfrowe lustrzanki - co za tym idzie obiektywy) nie pisze tez ze ma byc rewelacyjnej jakosci itp itd - potrzeba mi czegos taniego a przyzwoitego ktory spelni moje oczekiwania - czyli bedzie zapewniac wzglednie duze zbilzenie

luneta odpada bo potrzebuje czegos na dwa oka;) co do lornetki to licze sie z tym ze trzeba by czasem uzywac statywu - wiec chyba odpowiedni bylby jakis zoom... moze nie wiem

a wogole dlaczego te lornetki z aukcji sa takie zle?? i jakie beda maily faktyczne zblizenie? pytam bo widze ze w tym pulapie cenowym chyba musze szukac tylko tam
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

vega2000 napisał/a:

po pierwsze praktycznie tylko nowe obiektywy sa do kupienia


Wejdz na swoje ulubione allegro i zobacz czy nie ma uzywanych obiektywow...

vega2000 napisał/a:
2. robia je tylko renomowane firmy do swoich konkretnych modeli


Znawca zapewne zapomnial o "maluczkich" firmach jak tamron, cosina, sigma, zeiss... Zapewne "bieglej" w obiektywach foto osobie umknal fakt, iz istnieje cos takiego jak otwarta inicjatywa kilka firm, ktore promuja system 4/3, dizeki ktoremu obietywu zaleznych i niezaleznych producentow pasuja do roznych lustrzanek.

vega2000 napisał/a:
3. nowe obiekt. znanych mark kosztuja duzo wiecej


Najtansze nowe kitowe szkla kupisz juz za 300 zl, to nie jest duzo wiecej.

vega2000 napisał/a:
4. nie ma zadnych niezaleznych producentow - do cyfrowek praktycznie, do klasycznych kupilbys spokojnie niebyle jaki obiektyw na praktycznie dowolny bagnet


patrz wyzej

vega2000 napisał/a:

mi zas chodzi o lornetke ktore sa w produkcji od dziesiecioleci a nie od kilku sezonow...


Zadne model lornetki nie jest w produkcji od dizesiecioleci. Jelsi chodzi Ci o cala branze, to historia lornetek liczy sobie w przyblizeniu tyle ile obiektywow.

vega2000 napisał/a:
uzywane lornetki ciezko kupic bo takich rzeczy przewaznie sie nie odsprzedaje, w przeciwienstwie do obiektywow ktorych pelno chociazby na aukcjach


Odsprzedaje sie jak wszystko, fakt ze w mniejsych ilosciah, bo lornetki latwo sie psuja, dlatego dobra i wytrzymala konstrukcj kosztuje wiecej niz 200 zl, poza tym optyka i warstwy antyodblaskowe tez nie sa na wieki a ich jakosc przeklada sie na obraz. Jesli zalezy Ci na sprawdzonej lornetce, to na pewnym znanym portalu mozesz nabyc za jedyne 180 zl cos takiego http://www.allegro.pl/ite...zedwojenna.html

Ciekawe czy ma jeszcze jakies powloki...
Cytat:

ja nie pytam koniecznie o drogi, firmowy, nowiotki sprzet - taki co dopiero sie rozprzestrzenia w polsce (jak np - cyfrowe lustrzanki - co za tym idzie obiektywy) nie pisze tez ze ma byc rewelacyjnej jakosci itp itd - potrzeba mi czegos taniego a przyzwoitego ktory spelni moje oczekiwania - czyli bedzie zapewniac wzglednie duze zbilzenie

luneta odpada bo potrzebuje czegos na dwa oka;) co do lornetki to licze sie z tym ze trzeba by czasem uzywac statywu - wiec chyba odpowiedni bylby jakis zoom... moze nie wiem


Skoro pytasz sie o porade, to zaufaj osobom, ktore przetestowaly blisko 200 roznych modeli lornetek i znaja sie na tym lepiej niz ty na obiektywach.

Przy tych wymaganiach pamietaj, ze przy powiekszeniu pow. 14x korzystanie ze statywu jest raczej koniecznoscia. Lornetki typu zoom odradzamy, bo zeby wytrzymaly dluzej niz pare weekendowych wypraw trzeba wydac na nie wiecej niz 200zl. Jezeli wciaz upierasz sie przy swoich wymaganiach to mozesz zajrzec na strone firmy deltaoptical i wybrac najtanszego everesta zoom czy taige lub zaidz do pobliskiego supermarketu lidl i w koszyku wygrzeb meada za 60zl. Chyba najlepszy stosunek jakosci od ceny, ale pamietaj ze za taka cena nie mozna wiele wymagac od sprzetu.

vega2000 napisał/a:
a wogole dlaczego te lornetki z aukcji sa takie zle?? i jakie beda maily faktyczne zblizenie? pytam bo widze ze w tym pulapie cenowym chyba musze szukac tylko tam


zle, bo kto moze, ten korzysta na naiwnosci ludzi. Jezeli ktos nie urodzil sie przed wczoraj, wie ze tylko w erzejest wszystko za nic ;-)

pozdrawiam i licze na to, ze przemyslisz pare rzeczy zanim kupisz lornetke. A juz na pewno nie kupisz jej wysylkowo tylko pojdziesz i przynajmniej potrzymasz w reku jakis model.

konrad
 
 
Kmiernik 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Posty: 196
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

vega2000 napisał/a:

a wogole dlaczego te lornetki z aukcji sa takie zle?? i jakie beda maily faktyczne zblizenie? pytam bo widze ze w tym pulapie cenowym chyba musze szukac tylko tam


Jedyna odpowiedź na drugie pytanie jest taka: jakie jest powiększenie dowiesz się po odpakowaniu przesyłki. I może to jest jedna z odpowiedzi na pytanie dlaczego są takie złe i dlaczego wszyscy tutaj je odradzają.

Wracając do taniej i solidnej lornetki, to jedną już masz - Tento 10x50. Jeżeli naprawdę masz takie ciśnienie na powiększenie to kup sobie kolejne Tento czy Kronosa np. 15x50, 16x50 lub 20x60. Przynajmniej się nie rozpadnie i można je wciąż znaleźć i pomacać (dla lornetki w tej cenie to obowiązek!) na targu.
 
 
mciesielski
Moderator


Posty: 8
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

Cytat:
glupis jak but... twoje pytanie nijak ma sie do mojego


A tak ogólnie to bez epitetów bym prosił :)
 
 
Karan 
Początkujący


Posty: 39
Skąd: Skrzyszów
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

Ostatnio na allegro Sklep Pryzmat atakuje tanimi Berkutami, ale nie dał bym sobie głowy uciąć ile są one faktycznie warte. Chyba raczej będą to typowe składaki.
Co do pow.
Ja po dwóch latach użytkowania Kronosa 20x60 i po jednym miesiącu zerkania przez Celestrona 15x70 doszedłem do wniosku, iż w kwestji powiększenia, zwłaszcza przy obserwacji z ręki w zupełności wystarczy do 15x. Ilość szczegółów praktycznie taka sama, zaś komfort dużo większy (mniej rozedrgany obraz-dużo mniej, pole większe).
Pozdr
 
 
vega2000
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sob 09 Wrz, 2006   

"bez epitetow"? odezwal sie "pan 3 posty"...

co do obiektywow - darujcie sobie uwagi bo g... sie znacie na prawdziwej fotografii, potraficie tylko sypac danymi technicznymi i nic poza tym, myslicie ze poczytacie sobie na kartce parametry i wszystkie rozumy pozjadaliscie? naprawde moglibyscie sobie darowac... bo jesli nie jestescie wstanie zrozumiec o co mi chodzlio - bo moze nie napislem to tego jak chcialbym ujac, to nie ma o czym rozmawiac, bo naprawde nie ma cie pojecia o tym temacie
mamusia wam kupila cyforwa lustrzanke i myslicie ze to zrobi was fotografem? cyfrowe lustrzanki sa dobre dla amatorow na wesela... prawdziwe fotki wychodza tylko z dobrego slajdu/ ew kliszy
 
 
eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Wrz, 2006   

vega2000 napisał/a:
"bez epitetow"? odezwal sie "pan 3 posty"...

co do obiektywow - darujcie sobie uwagi bo g... .(ble ble ble)
mamusia wam kupila cyforwa lustrzanke i myslicie ze to zrobi was fotografem? cyfrowe lustrzanki sa dobre dla amatorow na wesela... prawdziwe fotki wychodza tylko z dobrego slajdu/ ew kliszy


"Pan 3 posty" jest moderatorem i jego nieduza aktywnosc swiadczy o tym, ze do tej pory wszyscy na forum achowywali ise kulturalnie.

po drugie jesli wytaczasz jakies zarzuty czy tez stwierdzenia, to z przyjemnoscia wszyscy przeczytaja jakie masz rzetelne powody by tak mowic/pisac...

jesli nie, to dla mnie temat jest zamkniety.

konrad
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14