Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl

•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

Ogłoszenie 

Wybieramy najlepsze produkty 2019 roku

Zapraszamy do głosowania w naszym plebiscycie na najlepsze produkty 2019 roku.

Wybieramy najlepsze aparaty, obiektywy, lornetki i smartfony, a na głosujących czekają bony o wartości 500 zł na zakupy w sklepie sklepbeznazwy.com.pl..

Głosować możecie NA TEJ STRONIE

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwsza lustrzanka do ok. 2000 zł (edycja 2018)
Autor Wiadomość
sect 
Początkujący

Wysłany: Wto 20 Mar, 2018 17:28   Pierwsza lustrzanka do ok. 2000 zł (edycja 2018)

Witam
Od około 1.5 roku posiadam pierwszą wersję kompakta Sony RX100. Dzięki temu aparatowi zainteresowałem się fotografią. Zdjęcie robię głownie w trypie A lub S, czasami w M (zdjęcia nocne z długimi czasami naświetlania i filmowanie).
W tym aparacie brakuje mi lepszego rozmycia tła (mniejsza GO) i zooma (zbyt krótka ogniskowa, 100mm w przeliczeniu na FF).
Aparatu głównie używam do robienia zdjęć rodzinnych, krajobrazów. Ostatnio zainteresowały mnie zdjęcia ptaków, ale ogniskowa nie ta i brakuje zbliżenia.

Na początek chciałbym kupić nowe body + kitowy obiektyw. W niedługim czasie dokupić jakiś obiektyw do portretów np. 50mm f/1.8 (lustrzanka) a kiedyś w przyszłości coś do ptaków np. 70..300mm f/4-5.6 (lustrzanka)
Najpierw rozważałem zakup bezlusterkowca np. Sony A5100 min ze względu na rozmiary ale jak porównałem ceny obiektywów to kosmos.
np.
- Canon EF 50mm f/1.8 STM - 500zł
- Sony FE 50mm f/1,8 - 1000zł

- Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 III - 1200zł
- Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD M - 450zł
- Sony 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS - 6000 zł (najtańszy z taką ogniskową)

Aparatu chciałbym używać także do nagrywania. W RX100 mogłem nagrywać do 30min jednorazowo i czasami brakowało czasu.
Kit+obiektyw (nowy zestaw) ~2000zł. Chce jeszcze zostawić 500zł na stałkę 50mm

Zastanawiam się nad :
- Canon 100d
- Canon 1200d
- Canon 2000d
- Nikon d3400 (raczej odpada ze względu na podobno słaby AF dla filmowania)

Co byście polecili?
Ostatnio zmieniony przez komor Wto 20 Mar, 2018 18:48, w całości zmieniany 1 raz  

Reklama

komor 
Moderator

Wysłany: Wto 20 Mar, 2018 18:51   

sect, owszem, Sony ma droższe obiektywy, ale z dwóch przyczyn: po pierwsze się ceni :) ale też dlatego, że większość z nich to nowe konstrukcje. Porównanie między 50 mm f/1.8 jest jedynym tak zasadnym. Canon EF 75-300 to zimny trup sprzed wielu lat, żebyś przypadkiem go nie kupił, jeśli zdecydujesz się na Canona. Ten Tamron zresztą to też staroć. Ale rzeczywiście, dość popularny i praktyczny teleobiektyw klasy 70-300 taniej kupisz w Canonie/Nikonie, niż w Sony. Co do reszty, to różnie bywa, jest trochę niezbyt drogich obiektywów do bezlusterkowców Sony. Możesz poszukać w ostatnich tematach.

PDamian 
Optyczny

Wysłany: Wto 20 Mar, 2018 20:16   

sect napisał/a:
W RX100 mogłem nagrywać do 30min jednorazowo i czasami brakowało czasu.

-no i dłuższych ujęć nie pokręcisz.

Filmowanie, tani tele zoom -Powinieneś wybierać między lustrzanką Canon a bezlusterkowcem Panasonic [będzie 4K].

sect 
Początkujący

Wysłany: Czw 22 Mar, 2018 17:51   

To co z wymienionych aparatów byście polecili?
jeszcze dochodzi 1 aparat, jest promocja w euroagd (2tys z obiektywem)
- Canon 700d

Andrzej.M. 
Optyczny

Wysłany: Sro 28 Mar, 2018 09:49   

sect napisał/a:
Ostatnio zainteresowały mnie zdjęcia ptaków, ale ogniskowa nie ta i brakuje zbliżenia.

No to masz za mały budżet nawet na sam obiektyw...
sect napisał/a:
kompakta Sony RX100. Dzięki temu aparatowi zainteresowałem się fotografią

To przejście z kompaktu na lustrzankę - może cię skutecznie zniechęcić. Raczej pomyśl o lepszym kompakcie z większą matrycą (4/3;APSC?) lub/i z jaśniejszym obiektywem. Na to ci akurat budżet pozwoli. Za te pieniądze z lustrzanek wymienionych marek kupisz albo totalną wydmuszkę albo zużytego rupiecia (przy odrobinie pecha). Na dodatek ze szkłem które nie będzie miało połowy zakresu jaki miałeś w kompakcie i dającym nie lepsze rozmycie.

sect 
Początkujący

Wysłany: Czw 29 Mar, 2018 05:24   

Andrzej.M. napisał/a:
sect napisał/a:
Ostatnio zainteresowały mnie zdjęcia ptaków, ale ogniskowa nie ta i brakuje zbliżenia.

No to masz za mały budżet nawet na sam obiektyw...

Do ptaków to tak jak napisałem wcześniej nie jest przeznaczona kwota 2000zł. Do ptaków chciałbym dokupić coś w przyszłości. Na razie body+kit i stałka 50mm f/1.8(500zł)

Andrzej.M. napisał/a:

sect napisał/a:
kompakta Sony RX100. Dzięki temu aparatowi zainteresowałem się fotografią

To przejście z kompaktu na lustrzankę - może cię skutecznie zniechęcić.

Co masz na myśli, że przejście może zniechęcić? Jakość zdjęć (filmów) np. z takiego 700d z kitowym obiektywem + 50mm f/1.8 będzie gorsza?

Andrzej.M. napisał/a:

Raczej pomyśl o lepszym kompakcie z większą matrycą (4/3;APSC?) lub/i z jaśniejszym obiektywem. Na to ci akurat budżet pozwoli.

A da sie za 2-2.5tys znaleść nowy kompakt z matrycą APSC? Bo z tego co szukałem to najatańsze zaczynają się od ok 5 tys?

Andrzej.M. napisał/a:

... Na dodatek ze szkłem które nie będzie miało połowy zakresu jaki miałeś w kompakcie i dającym nie lepsze rozmycie.

Pisząc o połowie zakresu, masz na myśli zakres przysłony?
Rozmycie tła będzie porównywalne (nawet lekko większe dla Canona i kitowego obiektywu)

https://dofsimulator.net/pl/
Sony RX100: f/1.8, 10.5mm (FF: 28mm),obiekt oddalony 2m od aparatu, rozmycie: 0.031mm
APS-C (Canon, kit): f/3.5, 18mm (FF: 28mm),obiekt oddalony 2m od aparatu: 0.047 mm
A na końcu obiektywu (duża ogniskowa) rozmycie ok. 2 razy większe dla Canona, nie wspominając już o stałce 50m f/1.8

Rozważam jeszcze opcję zakupu apartu używanego na gwarancji. Znalazłem za 2 tys (body+ kit): Canon 750d

Andrzej.M. 
Optyczny

Wysłany: Czw 29 Mar, 2018 10:18   

sect napisał/a:
Rozmycie tła będzie porównywalne (nawet lekko większe dla Canona i kitowego obiektywu)

Sony RX100: f/1.8, 10.5mm (FF: 28mm),obiekt oddalony 2m od aparatu, rozmycie: 0.031mm
APS-C (Canon, kit): f/3.5, 18mm (FF: 28mm),obiekt oddalony 2m od aparatu: 0.047 mm

NIe wiem jak korzystasz z kalkulatora, ale nawet z tego co podajesz wynika że głębia ostrości na 18mm (odpowiednik 29mm na FF) w canonie będzie 1,81m czyli większa niż w soniaku na 10,5mm przy f1,8 - 1,59m. Czyli rozmycie tła będzie nawet odrobinę mniejsze. Nawet wybór odrobinę wiekszej matrycy Pentaxa czy Nikona niczego nie zmieni. Jedynie dokupienie jasnej stałki albo jasnego zooma sigma 17-50/2,8 za dodatkowe 1500zł. W cenie do 2000zł można było jeszcze niedawno kupić zaawansowaną lustrzankę Pentax k-50 - ale wyprzedaż modelu się skończyła. Teraz najtańsze to KS-2 i K-70.
sect napisał/a:
Znalazłem za 2 tys (body+ kit): Canon 750d
To już lepiej - skoro zależy ci na filmowaniu to puszka canona do tego nadaje się ponoć lepiej niż innych lustrzanek (dzięki Magic Latern ? ).
A wracając do kompaktów. Nie musi być od razu APSC - może wystarczy 4/3? Panasonic Lumix LX100 ? To w końcu 2x większa matryca od calowej a szkło Leica 10,9 f1,7 - 34/2,8 powinno dawać lepsze rozmycia niż kitowe szkło w każdej lustrzance. Są różne odmiany tego modelu w różnych cenach od 1600 do 2400zł. Tego tańszego nie polecam - ma inny obiektyw (12-32/2,8-5,6)

sect 
Początkujący

Wysłany: Czw 29 Mar, 2018 19:02   

Andrzej.M. napisał/a:
sect napisał/a:

NIe wiem jak korzystasz z kalkulatora, ale nawet z tego co podajesz wynika że głębia ostrości na 18mm (odpowiednik 29mm na FF) w canonie będzie 1,81m czyli większa niż w soniaku na 10,5mm przy f1,8 - 1,59m. Czyli rozmycie tła będzie nawet odrobinę mniejsze.

Porównywałem wartości z prawego górnego rogu nad obrazkiem, parametr Rozmycie tła. Nie wiem jak to odnieść do Głębi ostrości podanej pod obrazkiem, tutaj faktycznie jest trochę większy zakres GO dla Canona.

Andrzej.M. napisał/a:
A wracając do kompaktów. Nie musi być od razu APSC - może wystarczy 4/3?

Jednak wolałbym coś z wymienną optyką, bo jest większa możliwość rozwoju, z czasem można dokupić jakieś obkietywy. W przypadku kompaktu niestety już polepszyć się nic nie da (tak jak w przypadku mojego RX100). Tak jak wcześniej wspominałem z czasem będę potrzebował czegoś z większą ogniskową (np. 300mm)

Negatyw 
Entuzjasta

Wysłany: Pią 30 Mar, 2018 02:26   

Tak jak zauważył sect, wielkość głębi ostrości dla różnych ogniskowych ma się nijak do wielkości rozmycia tła (mierzonego jako średnica krążka rozproszenia). Tu jeszcze występuje jeden parametr komplikujący porównanie - odległość tła od obiektu ostrego.

Andrzej.M. 
Optyczny

Wysłany: Sob 31 Mar, 2018 14:36   

Negatyw napisał/a:
ielkość głębi ostrości dla różnych ogniskowych ma się nijak do wielkości rozmycia tła (mierzonego jako średnica krążka rozproszenia). Tu jeszcze występuje jeden parametr komplikujący porównanie - odległość tła od obiektu ostrego.

No właśnie dlatego wolę operować GO niż rozmyciem. Zwykle mniejsza GO idzie w parze z większym rozmyciem.

sect 
Początkujący

Wysłany: Wto 03 Kwi, 2018 15:39   

Co byście polecili? Po poczytaniu tu i tam wytypowałem 3 modele:
- Canon 200d
- Canon 750d
- Canon 700d
Dwa pierwsze używane na gwarancji (cena około 2 tys), 700d - nowy.

[ Dodano: Wto 03 Kwi, 2018 17:32 ]
Czy jeżeli zdjęcia robię głównie z ostrością w punkcie centralnym, to chyba liczba punktów krzyżowych nie ma znaczenia? W 200d jest 1 taki punkt a w 750d 19 punktów. Czy punkty krzyżowe mają wpływ na filmowanie?

Andrzej.M. 
Optyczny

Wysłany: Sro 04 Kwi, 2018 08:16   

sect napisał/a:
Czy punkty krzyżowe mają wpływ na filmowanie?

Nie mają. Mają wpływ na fotografowanie. Przydają się gdy kadrujesz inaczej niż centralnie.

sect 
Początkujący

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018 17:14   

Zawężam poszukiwania do 200d i 750d + kit, co byście polecili?

Sunders 
Temu Panu już podziękujemy

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018 18:52   

70D :smile:

sect 
Początkujący

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018 19:19   

Ponad 4000zł z kitowym obiektywem za 70d to trochę za drogo jak dla mnie.

Odpowiedz do tematu