Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Skuteczność stabilizacji w Olympus E-PL6 - PILNE
Autor Wiadomość
otako 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   Skuteczność stabilizacji w Olympus E-PL6 - PILNE

Kupiłem używany zestaw Olympus E-PL6 z obiektywami 14-42 i 40-150. Większość zdjęć na dłuższych ogniskowych jest poruszona mimo włączonej stabilizacji. Dotychczas używałem kompaktu Canon SX130 i tam stabilizacja była znacznie lepsza. Spodziewałem się, że przy 150 mm utrzymanie 1/50 s z ręki nie będzie wielkim problemem, a tu na 1/160 s jest kiepsko. Ponadto po zrobieniu zdjęcia z obiektywem skierowanym w dół wstępuje dziwne brzęczenie przez ok. 2 sekundy.
Może to kwestia jakichś ukrytych ustawień? Mam włączone S-I.S. 1 (stabilizacja we wszystkich kierunkach) i prior. I.S. obiektywu.

Przykładowe zdjęcia (150 mm, czasy 1/80-1/160 s): https://drive.google.com/open?id=1FcAFrqdt5z487CGFnkHHUYeV26tnoGBo

Czy jest to wada aparatu i lepiej go zwrócić? Proszę o szybkie odpowiedzi, mam ograniczony czas na zwrot.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

Mam E-PL5, ale w tej sprawie to pewnie żadna różnica.
Najdziwniejsze jest to dziwne brzęczenie - może świadczyć o uszkodzeniu. U mnie tego nie ma.

Przykładowe zdjęcia niczego mi nie mówią - akurat poruszeń, to ja na nich nie widzę.

Włączenie priorytetu stabilizacji w obiektywie nie powinno mieć znaczenia, bo te obiektywy nie mają stabilizacji. Ale sprawdź co będzie, jeśli wyłączysz. Może programista od E-PL6 popełnił błąd?

Jako ciekawostkę mogę podać, że fotografując w pokoju, czyli z małej odległości (ale z ogniskową 150 mm) , na 1/5 s uzyskałem zdjęcie prawie dobre, a na 1/10 s już całkiem dobre.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

T.B. napisał/a:
Przykładowe zdjęcia niczego mi nie mówią - akurat poruszeń, to ja na nich nie widzę.

Ze dwa lub trzy wydają się lekko poruszone w stosunku do reszty, moim skromnym. Ale delikatnie.
 
 
otako 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

Według mnie wszystkie są poruszone. Widać to po symbolu wózka inwalidzkiego na znaku drogowym. Starałem się stabilnie trzymać aparat, przy 1/160 s i włączonej stabilizacji raczej nie powinno tego być.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018   

Nie mam do dyspozycji E-PL6, więc musiałem "strzelać" z E-PL7, który ma w miarę porównywalny system stabilizacji obrazu. Na 10 ekspozycji 1/50 sekundy (pięćdziesiąta) przy 150 mm z ręki, średnio 7 miałem ostrych. Oczywiście zdjęcia robiłem bardzo spokojnie, starając się zachować jak najbardziej stabilność. Niepokoi mnie to "brzęczenie", ponieważ, moim zdaniem, nie jest to poprawny dźwięk. Po naciśnięciu guzika spustowego zaczyna działać stabilizator obrazu, ale jest to cichy równomierny szum, który słychać dopiero po przybliżeniu aparatu do ucha. Szum ten trwa jeszcze ok. 2 sekundy po wyzwoleniu migawki. Jest on jednakowy, niezależnie od rodzaju obiektywu i kierunku celowania.
 
 
otako 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018   

Dziękuję za odpowiedzi, skorzystam ze zwrotu. Do tego jeszcze teleobiektyw czasami chyba nie łączy, na chwilę znika obraz na ekranie aparatu.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1052
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018   Re: Skuteczność stabilizacji w Olympus E-PL6 - PILNE

otako napisał/a:
...Spodziewałem się, że przy 150 mm utrzymanie 1/50 s z ręki nie będzie wielkim problemem, a tu na 1/160 s jest kiepsko...

Otako, nie wiem czy otakoM poradę chodzi? Kiedyś stosowano zasadę: min. czas to odwrotność ogniskowej. Ogniskową trzeba wziąć przeliczoną przez crop, dla tego aparatu x2, czyli 300mm. Bez stabilizacji min. czas to 1/300s. Stabilizacja nie wiem na ile jest skuteczna w tym sprzęcie, pewnie 2 do 3 EV, należy sprawdzić co napisał producent. Dla 2 EV czas wyniesie 1/75s dla 3 EV ok. 1/40s. Zdjęcia próbne należy wykonać jedno z ręki ze stabilizacją, drugie bez stabilizacji ze statywu dla tych samych parametrów. Wtedy porównanie zdjęć da nam pogląd skuteczności stabilizacji.
 
 
otako 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018   

Znam te reguły, ale stabilizacja o skuteczności 1 EV to dla mnie za mało. Poza tym te brzęczenia i do tego jeszcze źle działające pokrętło - wystarczyło lekko dotknąć i zmieniało parametry w niekontrolowany sposób. Zwróciłem sprzęt i już raczej nie kupię używanego aparatu - to jest kupowanie kota w worku.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018   

Kupując nowy też kupujesz kota w worku.

-w Naszym pięknym kraju regółą jest sprzedawanie egzemplarzy poekspozycyjnych jako nowe!

kretyni w sklepach są zdziwieni, że reklamujesz aparat z natrzaskanymi przed twoim zakupem zdjęciami!!!

Z mojego doświadczenia: jak reklamujesz sprzęt w Polsce -to próbują cię spławić -że awaria jest z twojej winy.
...Serwisy "na zachodzie" odmawiają ci gwarancyjnej naprawy tylko w przypadku gdy ewidentnie awaria wynika z niewłaściwego używania sprzęty -czyli z twojej winy.

Jakaś taka inna kultura -lepsze traktowania konsumenta
albo po prostu mniejsze cwaniactwo.
 
 
otako 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018   

Zawsze może się trafić felerny egzemplarz, ale kupując przez internet można zwrócić bez zabawy w reklamacje. Przy używanym sprzęcie ryzyko jest dużo większe, nigdy nie wiadomo, z jakiego tak naprawdę powodu ktoś chce się go pozbyć. Zwłaszcza jak jest już po gwarancji - zamiast płacić za naprawy można przecież sprzedać jako sprawny.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1052
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 30 Mar, 2018   

Kupując sprzęt foto nowy masz gwarancję 2 lata lub więcej. Fakt, że z egzekucją gwarancji bywają problemy. Na przestrzeni lat trzy razy miałem małe problemy z gwarancją, ale pozytywnie zakończone naprawą zepsutego sprzętu. Tylko raz sklep potraktował gwarancję wzorcowo. Po wypełnieniu ankiety przez Internet przysłał kuriera po zepsuty sprzęt i później kurierem odesłał nowy wyjaśniając, że naprawa nie opłaca się. Ale był to modem-router za niecałe 600zł.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Pią 30 Mar, 2018   

PDamian napisał/a:
[...]

Z mojego doświadczenia: jak reklamujesz sprzęt w Polsce -to próbują cię spławić -że awaria jest z twojej winy.
...Serwisy "na zachodzie" odmawiają ci gwarancyjnej naprawy tylko w przypadku gdy ewidentnie awaria wynika z niewłaściwego używania sprzęty -czyli z twojej winy[...]
Zgadza się, ponieważ pomiędzy reklamacją, a naprawą gwarancyjną istnieje ogromna różnica. W przypadku reklamacji stronami są sprzedający i konsument, natomiast przy naprawie gwarancyjnej - przedstawiciel producenta i użytkownik. Z uwagi na prawa konsumenckie, postępowanie reklamacyjne obciąża mocno sprzedającego, stąd jego niechęć do współpracy. Ponieważ wątek dotyczy aparatu Olympus, chciałbym tylko dodać, że serwis Olympusa jest właśnie takim serwisem "na zachodzie", nawet nie trzeba chodzić do sklepu, by zainicjować naprawę gwarancyjną :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14