Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Czw 12 Kwi, 2018
Poszukuję dobrego uniwersalnego sprzętu
Autor Wiadomość
samogon 
Nowy


Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2018   Poszukuję dobrego uniwersalnego sprzętu

Witam.
Na początek proszę o wyrozumiałość, gdyż jestem nowy na forum i nie byłem pewien do którego działu napisać.
Do tej pory używałem tanich cyfrówek, ale chciałbym teraz kupić coś na prawdę dobrego, żeby zdjęcia ze smartfonów nie wprawiały w kompleksy.
Poszukuję rozsądnego a zarazem uniwersalnego aparatu do fotografowania / filmowania - nie wiem czy to będzie kompakt czy lustrzanka.

Przeznaczenie: do albumu rodzinnego, wakacje, hobbystycznie zdjęcia przyrody
Doświadczenie: amator - w rękach miałem tylko tanie cyfrówki
Cena: do 2000 zł, ale jak będzie coś wybitnego to i do 3000-3500 mogę wydać

Wymagania:
1. Coś z serii superzoom? Co najmniej kilkadziesiąt zoomów optycznych.
2. Ustawienie głębi ostrości (do wykonywania fajnych zdjęć portretowych). Czy taka opcja istnieje tylko w lustrzankach?
3. Obiektyw szerokokątny.
4. Zapis zdjęć do RAW
5. Filmy 4K - nie jest to warunek konieczny, ale mocno pożądany.
6. Kompaktowe wymiary, żeby nie ciążył np podczas górskich wędrówek czy wspinaczek.
7. Dodatkowy atut to coś do selfie... więc obrotowy ekran lub wi-fi / bluetooth. Tu moje pytanie: czy przy łączności bezprzewodowej istnieje możliwość podglądu live w smartfonie bieżącego widoku wizjera/ekranu lcd aparatu?

Czy istnieje możliwość kupna jednego dobrego kompaktu, który spełni wszystkie wymagania? Czy w grę wchodzi tylko lustrzanka i kilka obiektywów? Może jakieś hybrydy?

Z góry dziękuję za wszystkie ciekawe propozycje :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2018   

IMO najwięcej z tych sprzecznych niejednokrotnie wymagań spełnia Panasonic Lumix DMC-FZ1000 :smile:
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

FZ1000 nie spełni wymagań 1 i 6. Generalnie - nie ma aparatu spełniającego wszystkie wymagania kolegi.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

Przede wszystkim wywal w diabły warunek nr 1. Zacznij od tego. Pamiętaj, że zoom od 10x w górę jest Ci potrzebny wyłącznie, jeśli fotografujesz faunę. Nie ma też sensu wydłużać go ponad 15-20x. Im dłuższy zoom, tym większe kompromisy odnośnie wszystkich pozostałych kluczowych parametrów aparatu od jasności i ogólnej jakości obiektywu, poprzez rozmiar matrycy po gabaryty objętościowe i wagowe całego aparatu.
Nie przypadkiem wspomniany wyżej FZ1000 jest dosyć spory -pożeniono w nim dużą matrycę ze sporym zoomem w stosunkowo jasnym szkle. To świetny aparat, ale mały nie będzie.
Kosztuje/kosztował niedawno (dlatego,że jest już następca) jakieś 400zł więcej od badziewnego Nikona P900 z maleńką matryczką (ciut większą tylko od tej w smartfonie), jakimś kosmicznym ciemnym zoomem ok. 100x, a który jest minimalnie tylko mniejszy gabarytowo, może w wadze jest jakaś wyraźna różnica...
Aha, warunek 2. (kontrola głębi ostrości a la portret) jest raczej nieosiągalny optycznie w większości kompaktów, wyjąwszy nieliczne modele z dużą i b. dużą (jak na kompakt) matrycą i ultrajasnym obiektywem z krótkim (kilka x) zoomem. Ewentualnie w takim FZ1000 dałoby się do tego celu wykorzystać skrajne ustawienie zooma na tele, ale nie wiem na 100% i tylko (mocno) gdybam.
Z mniejszych gabarytowo aparatów z matrycą 1" a la FZ1000 masz jeszcze TZ100 (zoom 10x) i nowszy TZ200 (zoom 15x, kosztem ściemniania obiektywu). Przejrzyj też analogiczne konstrukcje ze stajni Sony i Canona. Możesz jeszcze dorwać gdzieś używanego Olympusa Stylus 1 lub 1s. Swego czasu fajny aparat z matrycą co prawda mniejszą (1/1.8"), ale zoom 10x ze stosunkowo jasnym szkłem.
Ja osobiście jako aparat do wszystkiego z długim tele na końcu zooma pewnie brałbym dziś (gdyby siedział w kompaktach nadal) FZ1000. Jego następca FZ2000 słabo mi się podoba, bo niepotrzebnie zwiększono w nim zoom, podnosząc wagę i tak sporego aparatu
Pozdrawiam
-J.
 
 
samogon 
Nowy


Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

Dziękuję serdecznie za propozycje :)
Ten Lumix FZ1000 jest na prawdę fajny i nawet przy tych parametrach ten większy gabaryt jest raczej do przeżycia :) Musiałbym tylko wyhaczyć go fizycznie i sprawdzić jak leży w ręce.
Tym bardziej, że ktoś napisał w Internecie, że bardzo fajnie wychodzi w nim rozmycie tła.

Jako amator nie wiedziałem, że im więcej zoomów tym zazwyczaj gorsza matryca. Także Jar masz rację... ten warunek również przestał aż być tak ważny. W takim razie bardziej stawiam na portretówki.

W sumie ten TZ100 też fajny jest.
Gdyby porównać tylko jakość zdjęć to, który byłby lepszy FZ1000 czy TZ100?

Spróbuję sam poszukać jak mówisz analogicznych modeli, ale jeżeli mam szukać kompaktów z dużą matrycą i ultra jasnym obiektywem tzn jakie wartości dla tych parametrów będą dobre?

A co z tą szerokokątnością? W takich kompaktach można uzyskać kąt np 170st podobnie jak w kamerkach sportowych?
W specyfikacji TZ100 jest napisane, że obiektyw szerokokątny... czy tylko wiadomo jak szeroki?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

samogon napisał/a:
Gdyby porównać tylko jakość zdjęć to, który byłby lepszy FZ1000 czy TZ100?


FZ

Cytat:
A co z tą szerokokątnością? W takich kompaktach można uzyskać kąt np 170st podobnie jak w kamerkach sportowych?


Można złożyc panoramę.

samogon napisał/a:
W specyfikacji TZ100 jest napisane, że obiektyw szerokokątny... czy tylko wiadomo jak szeroki?


Zarówno FZ1000 jak i TZ100 mają "na szerszym końcu" ekwiwalent: 25 mm dla klatki 35mm/FF/, czyli kąt widzenia ok. 63 stopnie .
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

Sunders napisał/a:
samogon napisał/a:
Gdyby porównać tylko jakość zdjęć to, który byłby lepszy FZ1000 czy TZ100?

FZ

Nie porównywałem fotek, ale czy na pewno? Z czego by to wynikało przy podobnej matrycy?

I jeszcze coś, co może się przyda koledze: TZ100 ma maksymalną ogniskową 250mm, co daje przybliżenie (to nie to samo co zoom ;) ) ~7x natomiast FZ1000 ma ponad 400mm co daje ~12x
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 06 Kwi, 2018   

TomPL2 napisał/a:
Nie porównywałem fotek, ale czy na pewno?


Ja też nie, ale byli tacy co porównywali :smile:

https://www.optyczne.pl/2...dsumowanie.html

TomPL2 napisał/a:
Z czego by to wynikało przy podobnej matrycy?

IMO głównie z powodu różnej optyki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16