Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka nocna+moje oczekiwania - do 700zł
Autor Wiadomość
Obserwatorka 
Nowy


Posty: 17
Skąd: Z nad morza
Wysłany: Wto 10 Kwi, 2018   

leniwiec napisał/a:
[ Dodano: Wto 10 Kwi, 2018 00:50 ]
Jeżeli wchodziłoby w grę zwiększenie budżetu, to namawiałbym Cię na Chase 10x42 - zyskasz przede wszystkim na transmisji. Poza tym Chase ma świetny ostry obraz w centrum i bardzo fajnie skorygowaną aberrację chromatyczną. Jest przy tym bardzo kompaktowy. W porównaiu do Foresta Delta znacznie poprawiła mechanikę. Główna wada to pewne problemy z półksiężycowymi odblaskami przy bocznym świetle - moim zdaniem nie ma dramatu, ale są tacy, którym to przeszkadza. Moje ogólne wrażenie było bardzo dobre.

[ Dodano: Wto 10 Kwi, 2018 01:22 ]
Lub Chase 10x50 - z bardzo dobrym polem jak na tę apreturę i trochę mniejszymi odblaskami niż 10x42. Ta trochę lepiej sprawdzi się o zmroku. Oczywiście większa i ciężasza.


Interesująca propozycja, niestety nie mogę zwiększyć budżetu - okolice 700zł to górna granica.

goornik napisał/a:
Obserwatorko, teraz juz wszystko wiemy. Zdecydownanie NIE potrzebujesz obiektywów 50mm, 42 też może okazać się za duże / za ciężkie.

Poradzę Ci zakup małej, zgrabnej, lekkiej i markowej lornetki, która idealnie mieści się w budżecie: Nikon Prostaff 7s 10x30 Jest poręczna i zawsze wejdzie do plecaka, a wszelkie "latadła" niebiańskie z łatwością będziesz mogła śledzić. Lornetka była tu na portalu chyba już testowana....


Zgrabne i małe dość porro:
- Nikon 10x42 SE
- Swarovski 10x40W

Cen sama poszukaj, nie chcę Cię denerwować....


Ta propozycja wydaje się być trafiona w punkt i cenowo i jakościowo, tylko czy te 30mm to nie dziurka od klucza? To dużą równica między 42? Może dojść do sytuacji, że będę musiała wybrać między większą i lepszą do nocnych obserwacji 42 a mniejszą dziurką od klucza 30...
I czy sprawdzi się w nocy ta 10x30, bo o to głównie mi chodzi - obserwacje za dnia to tylko dodatek...

Ja też nie chcę się denerwować ;)


Rozmiar 10x30 wydaje się kompaktowy, a z tego co zauważyłam na zdjęciach, 10x42 to już klocek w porównaniu do tej pierwszej, mam rację? Czy 10x30 a 10x42 to duża różnica w przypadku obserwacji nocnych(wszystkie obiekty, które wymieniłam, zamierzam obserwować na nocnym niebie)?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 10 Kwi, 2018   

Obserwatorko prawda jest taka, że każdą lornetką jaką byś nie wzięła do ręki zobaczysz więcej niż gołym okiem, nawet na nocnym niebie.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

Zamów https://www.cyfrowe.pl/lo...ex-8x40-cf.html i https://www.cyfrowe.pl/lo...ff-3s-8x42.html pierwsza ciężka, duża i dobra optycznie z fajnym polem. Druga super lekka, kompaktowa ale optycznie słabsza z przeciętnym polem. Zobaczysz na czy bardziej ci zależy.

[ Dodano: Sro 11 Kwi, 2018 01:49 ]
Najlepiej równocześnie żebyś mogla bezpośrednio je porównać.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

Obserwatorka napisał/a:
Czy 10x30 a 10x42 to duża różnica w przypadku obserwacji nocnych(wszystkie obiekty, które wymieniłam, zamierzam obserwować na nocnym niebie)?


Obserwatorko to nie duża a bardzo duża różnica w jasności. 10x42 jest o 95% jaśniejsza od 10x30. Przy obserwacjach nocnych jasność ma kluczowe znaczenie. Jeżeli budżet jest skromny i nie pozwala na zakup lornetki z wysoką transmisją to trzeba "ratować" sprawę jak największą źrenicą wyjściową.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

I jeszcze jedno, nie ma bezpośredniego związku średnicy obiektywów z wielkością pola widzenia. Mianem dzirki od klucza określa sie lornetki o małym polu widzenia okularow, jak Action EX 7x35 (pole tylko 45 stopni). To ne jest tak, że 30-tka będzie dziurką, a 42-tka już nie. Co ciekawe, większość lornetek o mniejszych obiektywach ma WIĘKSZE pole widzenia.

Tu poniżej masz zestawienie serii Nikon Prostaff 7s: brałbym 8x30 - będzie jaśniejsza od 10x30 a nadal lekka, mała i tania.
https://www.optyczne.pl/p...=1580&add3=1582

A tu do kompletu test:
https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=280

Przyjedź za 2 tygodnie do Łochowa - wszystko sobie osobiście potestujesz i w dzień i w nocy:
https://www.optyczne.pl/1...l_Optyczny.html
 
 
laszlobenesz 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

Goornik,
dzięki za wszelkie porady i objaśnienia. Przeszukałem internet za modelami, które przytoczyłeś (używane) i niestety jest pusto... Nowe modele oczywiście są, ale ceny kilkudziesięciokrotnie przekraczają założony przeze mnie budżet. Może gdybym wiedział, że będę z niej korzystał bardzo często i będę ją uwielbiał to bym się skusił. Może kiedyś taka dobra lornetka UWA u mnie zagości.
Na razie jednak przeglądnąłem ofertę popularnych producentów i najszerzej w taniości to jest Nikon Aculon 8x42 z polem widzenia 8 stopni jasność względna 28 źrenica 5,3. Posiadana przeze mnie delta 10x42 ma odpowiednio pole 6,4, jasność 17,6, źrenica 4,2.
I tu pojawia się pytanie - czy Aculonem naprawdę będzie odczuwalnie szerzej i lepiej? Rozumiem, że wady optyczne jak koma mogą być większe, ale odczuwalnie lepiej w odniesieniu do jasności względnej i większej źrenicy?
Pozdrawiam,
Marcin
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

goornik napisał/a:
Mianem dzirki od klucza określa sie lornetki o małym polu widzenia okularow, jak Action EX 7x35 (pole tylko 45 stopni).


Chodziło Ci zapewne o 7x50. 7x35 ma bardzo dobre pole widzenia. 7x50 to dziurka od klucza.

Średnica obiektywów ma jednak pewien związek z polem widzenia, choć faktycznie nie bezpośrednio. Duże pole widzenia wymaga dużych pryzmatów. Duże soczewki obiektywu również wymagają dużych pryzmatów. W związku z tym aby lornetka miała obiektywy dużej średnicy (była jasna) i miała duże pole widzenia, pryzmaty muszą być ogromne. A to przekłada się przede wszystkim cenę...
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 332
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

Niestety, przekonanie że większy obiektyw = większe pole widzenia
jest tak powszechne, że uległ mu nawet autor książki "Z Lornetką Wśród Ptaków".
Więc w konsekwencji ten przesąd rozpowszechnił się w 1979 jeszcze bardziej ...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

Laszlo, Delta 10x i Nikon 10x mają niemal tak samo szerokokątne okulary (8 x 8 =~10 x 6,4)

Tak, miałem na myśli 7x50 z polem 6,4, a nie 7x35 z polem 9,3. Tu najlepiej widać, że z małych obiektywów łatwiej wycisnąć duże pole.
 
 
Obserwatorka 
Nowy


Posty: 17
Skąd: Z nad morza
Wysłany: Sro 11 Kwi, 2018   

ponidziak napisał/a:
Zamów https://www.cyfrowe.pl/lo...ex-8x40-cf.html i https://www.cyfrowe.pl/lo...ff-3s-8x42.html pierwsza ciężka, duża i dobra optycznie z fajnym polem. Druga super lekka, kompaktowa ale optycznie słabsza z przeciętnym polem. Zobaczysz na czy bardziej ci zależy.

[ Dodano: Sro 11 Kwi, 2018 01:49 ]
Najlepiej równocześnie żebyś mogla bezpośrednio je porównać.


Zdecydowanie tylko ta druga opcja

kot Sylvester napisał/a:

Obserwatorko to nie duża a bardzo duża różnica w jasności. 10x42 jest o 95% jaśniejsza od 10x30. Przy obserwacjach nocnych jasność ma kluczowe znaczenie. Jeżeli budżet jest skromny i nie pozwala na zakup lornetki z wysoką transmisją to trzeba "ratować" sprawę jak największą źrenicą wyjściową.


Rzeczywiście ogromna różnica - wezmę ją mocno pod uwagę

goornik napisał/a:
I jeszcze jedno, nie ma bezpośredniego związku średnicy obiektywów z wielkością pola widzenia. Mianem dzirki od klucza określa sie lornetki o małym polu widzenia okularow, jak Action EX 7x35 (pole tylko 45 stopni). To ne jest tak, że 30-tka będzie dziurką, a 42-tka już nie. Co ciekawe, większość lornetek o mniejszych obiektywach ma WIĘKSZE pole widzenia.

Tu poniżej masz zestawienie serii Nikon Prostaff 7s: brałbym 8x30 - będzie jaśniejsza od 10x30 a nadal lekka, mała i tania.
https://www.optyczne.pl/p...=1580&add3=1582

A tu do kompletu test:
https://www.optyczne.pl/i...etki&test_l=280

Przyjedź za 2 tygodnie do Łochowa - wszystko sobie osobiście potestujesz i w dzień i w nocy:
https://www.optyczne.pl/1...l_Optyczny.html


Nie wiedziałam o tym, to ciekawe. Fajne porównanie lornetek - jest nad czym myśleć:)



Dziękuję wszystkim za kolejne wypowiedzi - wygląda na to, że wybiorę tego Nikona - albo 8x30 albo 8x42 - zrezygnuję z x10 dla lepszego zbierania światła, myślę, że to rozsądna decyzja jeśli chodzi o nocne obserwacje.

A co to są te "spore odblaski przy źrenicach wyjściowych"? Bardzo to przeszkadza zwłaszcza przy nocnych obserwacjach?

Czy lornetka, która zbiera więcej światła powoduje, że w dzień obraz jest zbyt jasny jakby "prześwietlony"?

Czy jest może jakiś obrazkowy przykład na pole widzenia lornetki 30 a 42?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Nikona Prostaffa 3 nie polecam. To lornetka z najniższej półki. Prostaff 7s to już coś innego - poziom przyzwoity. Ciekawą opcją może być Vortex Diamondback 2016 https://www.photospeciali...x42-verrekijker Ta wersja ma lepiej skorygowane pole od starszej, którą posiadałem. Jest też tańsza opcja 8x32. Jednak jesli myślisz o astro to najlepszym rozwiązaniem będzie porro i chyba Nikony Ex są najlepszym pomysłem w cenie. Jeśli liczy się masa a astro okazjonalnie - lepsze będą roofy. Powiększenie według uznania.
PS. Vortexy mają dożywotnią gwarancję obejmującą nawet uszkodzenia mechaniczne więc te opisy "2 lata gwarancji" to pic wynikający z niewiedzy sprzedających.
Ostatnio zmieniony przez Abs Czw 12 Kwi, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Cytat:

A co to są te "spore odblaski przy źrenicach wyjściowych"? Bardzo to przeszkadza zwłaszcza przy nocnych obserwacjach?

W nocy są zupełnie nieistotne, chyba, że stoisz pod latarnią (bez żadnych skojarzeń :) )
Cytat:

Czy lornetka, która zbiera więcej światła powoduje, że w dzień obraz jest zbyt jasny jakby "prześwietlony"?
Czy jest może jakiś obrazkowy przykład na pole widzenia lornetki 30 a 42?

Nie, nic takiego nie nastąpi, obraz nigdy nie będzie za jasny. W dzień jasność obrazu regulowana jest przez źrenice Twoich oczu, które przy nadmiarze światła przymykają się, ograniczając ilość światła docierającą do siatkówki oka. To tak ja z autem, jak masz mocniejszy silnik, wcale nie musisz jechać cały czas 200 km/h. MOŻESZ, ale nie musisz - to Ty regulujesz prędkość.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Mój pierwszy wpis (sensowny lub mniej) na forum mający na celu pomoc innym :mrgreen:

Obserwatorka napisał/a:
Jest jakieś "zgrabne porro"? :lol:

Tak się składa że sam szukam takiej. trafiłem na Steinera Safari Ultrasharp. Seria ta posiada modele o właściwościach 8x30, 10x30 (którą niebawem kupię :twisted: ), 8x25 i 10x25.
https://www.optyczne.pl/4...ystycznych.html
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Ze zgrabnych i wysokojakościowych porro mogę polecić Opticrona 8x32 SR.GA
Lornetka porównywalna z Nikonem 8x30 EII ale sporo tańsza. Niestety dostępna tylko na rynku wtórnym. Zadbnany egzemplarz można wyhaczyć już za 500-600 zł, a więc mieści się w twoim budżecie. Jeśli nie masz ciśnienia to na pewno go gdziesz upolujesz. Poczytaj opinie na zagranicznych forach. Chcesz przetestować to zapraszam do Piły. Mam ją i wiele innych, które oczywiście też mogę udostępnić do testów.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Czy waszym zdaniem można postawić znak równości miedzy 8x42/40 a 8x30/32 pod nocnym niebem? Jaka różnica w transmisji na korzyść 30 może równoważyć jej mniejszą źrenicę i średnicę.

[ Dodano: Pią 13 Kwi, 2018 02:02 ]
A mówią że 10x50 najbardziej uniwersalna :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14