Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Canon 5D mIV i problem z ostrością
Autor Wiadomość
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   Canon 5D mIV i problem z ostrością

Dzień dobry wszystkim :)
Ostrzegam, będzie znów o ostrości ;)

Wreszcie uciułałam i kupiłam wymarzonego Canona. Pierwsze co zrobiłam to chwyciłam za instrukcję obsługi i zaczęłam czytać o wszelakich możliwościach konfiguracyjnych af i zaczęłam pstrykać żeby zobaczyć co działa, a co nie i.... albo ja jestem taka d....upa i nie umiem tego poustawiać/robić zdjęć albo to body.

Mało które zdjęcie jest ostre jak żyleta. Nie chodzi o rozjazd ostrości tylko o jej całkowity brak. Ale w trybie live view ponad 90% ma tę ostrość i stąd podejrzewam, że to nie body, a kwestia ustawień.

Próbowałam wszystkich sposobów ustawiania punktu ostrości (od pojedynczych do grup) i bez różnicy. Robię 50 zdjęć przy danym ustawieniu i może jedno zdjęcie jest ostre jak żyleta. Czasami.

Na chwilę obecną mogę podpiąć tylko sigmę 18-35 (pod ff traktuję ją jak stałkę 35mm ze względu na winietę) i canona 85mm 1.8. Przed chwilą kolejny raz zamieniłam szkła i canonem w danej serii zdjęć trzy były ostre, a więc ciut lepiej, ale wciąż wolałabym aby trzy zdjęcia z serii były nieostre a reszta ostra ;/

Ktoś umie coś podpowiedzieć?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   Re: Canon 5D mIV i problem z ostrością

unana napisał/a:
...
Ktoś umie coś podpowiedzieć?

Komor niech Ci wytłumaczy, np. tak:
komor napisał/a:
A co profesjonalnej lustrzance brakuje, żeby sobie amator nie poradził? Zielony kwadracik jest, aufofokus raczej lepszy, niż gorszy od niskiej półki… Nie mówimy przecież o Nikonie D5 czy Canonie 1D…

Cytat jest z tego wątku:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=542555#542555
Moje zdanie tam było takie:
Negatyw napisał/a:

...Załóżmy, że ktoś kto dotychczas robił zdjęcia smartfonem zrobił zdjęcie Canonem 5D Mark IV z przypiętym obiektywem 85/1,2. Jaka jest szansa, że ze zdjęcia będzie zadowolony? Wg. mnie zielona automatyka tu nie pomoże. Fotografujący uzna, że zdjęcie jest nieostre.

To jest trochę jak nauka pływania na głębokiej wodzie. Ale nic innego nie pozostaje jak nauka praktyczna + teoria.
 
 
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Dzięki, przynajmniej jest nadzieja , że jak wypstrykam ileś tysięcy zdjęć tym aparatem to będzie lepiej ;)
W ostateczności za miesiąc mam warsztaty i prowadząca (z tego co wiem) działa właśnie na tym body, więc będę ją męczyć czy ma jakąś specjalną technikę ;)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

unana, na początek załóż Canona 85mm 1.8, ustaw wybór centralnego punktu AF, tryb one shot i program A+/zielony/, fotografuj obiekt dobrze oświetlony i kontrastujący z otoczeniem. Napisz czy ilość ostrych zdjęć się zwiększyła.
 
 
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Sunders napisał/a:
unana, na początek załóż Canona 85mm 1.8, ustaw wybór centralnego punktu AF, tryb one shot i program A+/zielony/, fotografuj obiekt dobrze oświetlony i kontrastujący z otoczeniem. Napisz czy ilość ostrych zdjęć się zwiększyła.


Wielkie dzięki, będę tak testować.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Jeszcze uwaga uzupełniająca. Aparat po ustawieniu AF na centralny punkt będzie ustawiał ostrość w tym punkcie. Ostrość ogólna zdjęcia będzie zależna od tzw. głębi ostrości a ta przede wszystkim (choć nie tylko) od przysłony. Ja w swoim aparacie tak właśnie mam ustawione, że działa tylko centralny punkt AF i jak to co ma być ostre nie jest w centrum to przekadrowuję. Podobno nie jest to najlepszy sposób ustawiania ostrości, ale mam takie przyzwyczajenie z czasów analogów. Inny sposób bardziej powszechny to używać wszystkich punktów AF i ewentualnie zmienić punkt, który wybrał aparat.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 12 Kwi, 2018   

Kolego Negatyw, niektórzy to potrafią przypalić wodę albo zepsuć stalową kulkę… :) Jak ktoś nie radzi sobie z 5D IV, to w mniej profesjonalnym, przykładowo, 700D poradzi sobie lepiej? Nie sądzę. Problem nie leży w profesjonalności 5D IV…
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Mniej profesjonalne aparaty mają mniejsze matryce i zwykle ciemne obiektywy co skutkuje dużą głębią ostrości. Spotyka się też ludzi przyzwyczajonych do zdjęć ze smartfonów, dla których zdjęcie ostre ale z małą głębią ostrości są nieostre. Po prostu mają taką definicję ostrego zdjęcia, że wszystko na nim musi być ostre. Nie widząc zdjęć mogę się tylko domyślać, że jest to przypadek gdzie ostrość ustawiana przez aparat jest nie w tym miejscu gdzie chce fotograf oraz dodatkowo fotograf nie panuje nad głębią ostrości. Ale to tylko domysły.
 
 
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Negatyw napisał/a:
Mniej profesjonalne aparaty mają mniejsze matryce i zwykle ciemne obiektywy co skutkuje dużą głębią ostrości. Spotyka się też ludzi przyzwyczajonych do zdjęć ze smartfonów, dla których zdjęcie ostre ale z małą głębią ostrości są nieostre. Po prostu mają taką definicję ostrego zdjęcia, że wszystko na nim musi być ostre. Nie widząc zdjęć mogę się tylko domyślać, że jest to przypadek gdzie ostrość ustawiana przez aparat jest nie w tym miejscu gdzie chce fotograf oraz dodatkowo fotograf nie panuje nad głębią ostrości. Ale to tylko domysły.


Uwierz mi, potrafię dostrzec kiedy zdjęcie jest poruszone/nigdzie nie ma ostrości, a kiedy pas ostrości jest przesunięty i zamiast np na oku przebiega przez ucho albo złapało guziki na swetrze ;)
Ja mówię o tej pierwszej sytuacji, każdorazowo powiększałam zdjęcie i szukałam gdzie przebiega pas, bo może jest gdzieś bliżej mnie.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Negatyw, koleżanka unana obiektywy już ma, wymieniła jakie, obydwa są akurat dość jasne, podpięte pod 700D z mniejszą matrycą również wygenerują obrazki z małą GO. Poza tym 5D IV na zielonym kwadraciku sporo je przymknie.

Negatyw napisał/a:
Spotyka się też ludzi przyzwyczajonych do zdjęć ze smartfonów, dla których zdjęcie ostre ale z małą głębią ostrości są nieostre.

Z tym się zgodzę, ale to ma się nijak do tematu poruszanego w wątku, z którego mnie zacytowałeś.

unana, skoro zaczęłaś od zmian w konfiguracji AF, to może coś poprzestawiałaś niepotrzebnie? Przywróć aparat do ustawień fabrycznych (jest w menu taka funkcja) i spróbuj jeszcze raz, bez grzebania?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

komor napisał/a:
Negatyw, koleżanka unana obiektywy już ma, wymieniła jakie, obydwa są akurat dość jasne, podpięte pod 700D z mniejszą matrycą również wygenerują obrazki z małą GO. Poza tym 5D IV na zielonym kwadraciku sporo je przymknie...

Obawiam się, że to będzie podobny przypadek (nie identyczny, choćby dlatego, że unana nie przypisuje nieostrości rzekomo tandetnemu sprzętowi) jaki był na nie istniejącym już portalu fotorecenzja. Czyli wymiana sprzętu na lepszy (z 700D na 5D IV) kończy się tym, że procentowa ilość nieostrych zdjęć wzrosła proporcjonalnie do różnicy rozmiaru matrycy i ewentualnie jasności obiektywu.
Unana, czy ilość (odsetek) nieostrych zdjęć wzrosła po zmianie korpusu z 700D na 5D IV?
 
 
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Negatyw napisał/a:

Unana, czy ilość (odsetek) nieostrych zdjęć wzrosła po zmianie korpusu z 700D na 5D IV?


To jest trudne pytanie ponieważ na 700D "wycwaniłam" się i przy bardziej statycznych scenach (czy też - nie biegającym obiekcie) ostrzę manualnie korzystając z powiększenia na live view. Tak więc teraz liczba nieostrych zdjęć wzrosła, ale mam wątpliwości czy mogę porównać w takim wypadku obydwa body.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Czasami jest tak, że aparat + obiektyw wymaga skalibrowania, ma tzw. wadę FF lub BF. Czy ten 5D IV kupiłaś nowy czy używany? Zrób testy, na początek w dobrych warunkach oświetleniowych i na nieruchomych kontrastowych przedmiotach.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

unana, dobrze rozumiem, że w takim razie fotografujesz biegające obiekty, np. dzieci? Jeśli tak, to ani Sigma 18-35, ani Canon 85/1.8 nie są obiektywami, które się do tego wyjątkowo dobrze nadają. Nie mam doświadczenia w tym, jaka jest sprawność AF-u ciągłego w trybie Dual-Pixel Live-View w porównaniu do klasycznego lustrzankowego śledzenia wizjerem optycznym, ale chyba jednak masz za duże wymagania wobec sprzętu albo nieprawidłowo go używasz. Włączyłaś AF ciągły (AF Servo) i włączyłaś używanie wszystkich punktów AF do śledzenia? W ogóle robienie zdjęć ze śledzącym AF w trybie „zombie” (czyli nie korzystając z wizjera optycznego) to jest raczej ryzykowny pomysł. Ciężko ustabilizować aparat tak, żeby dać mu szansę śledzenia.
 
 
unana 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 13 Kwi, 2018   

Udało mi się wyjść na balkon i przeprowadzić testy kliniczne.

Zrobiłam po 10 zdjęć na automacie, 10 na priorytecie przesłony (90% zdjęć na nim robię) i jeszcze po 10 mając jeden punkt ostrości i grupę. Tak więc zrobiłam łącznie jakieś 50 zdjęć.
Liczna zdjęć które były nieostre.... 0. Każde jedno zdjęcie to była żyleta, a więc wniosek jest jeden - to jednak kwestia światła.
Wczoraj testowałam w domu na niemowlaku, który leżał na podłodze i pstrykałam gdy córka podnosiła głowę i patrzyła się prosto obiektyw przez dobre 5 sekund w ogóle nie ruszając się. Tak więc komfortowe warunki. Z tego co pamiętam miałam ISO 200, czas 1/200 i f/2.8 No a mimo to był problem.
Teraz mając jednak w cholerę światła i żadnych "rozpraszaczy" wokół widać jak na dłoni, że aparat sam w sobie działa prawidłowo. Jednak to ja za dużo bym chciała ;)

Komor, z faktycznie biegającymi dziećmi to insza inszość i wtedy używam właśnie servo i jestem bardziej liberalna co do nietrafionej lub braku ostrości ;)

Spróbuję wrzucić zdjęcia żebyście sami zobaczyli i ewentualnie ocenili

Zdjęcie robione na automacie



zbliżenie


dane efix



Priorytet przysłony


zbliżenie


efix
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14