Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w wyborze lornetki do 4000 zł
Autor Wiadomość
stereoKiss 
Początkujący


Posty: 41
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Sro 02 Maj, 2018   

RoboBat napisał/a:
Smyk ja po Łochowie zachorowalem na Steinera Naighthuntera 8x56. Lornetka powoduje opad szczęki. Budżet podobny do twojego. Zapewne bym go kupił gdybym w maju dzieciakowi nie musiał komunii wyprawić. Oferta na stoisku kalibra na czas festiwalu była 3200 zł. Rewelacja. Arek był światkiem tej rozmowy. Ale i tak go kupię przed wakacjami. Na eBay nówki w okolicach 3300 zł do wyrwania. Rozważ może coś takiego bo na prawdę warto.


Tak się składa ,że jestem posiadaczem nowego Nighthuntera 8x56. Zgadzam się,lornetka to potęga,w nocy powoduje efekt "wow". Leciutka jak na swoją klasę,o wspaniałej optyce,wybitnej transmisji i potężnym polu widzenia,a jeśli chodzi o wykonanie .. no cóż Steinerowski klasyk na lata. Moim zdaniem ta lornetka jest warta każdych pieniędzy. Ostrzegam jednak przed kupnem i radzę porównać kilka egzemplarzy,ponieważ na własnym przykładzie wiem,że Steiner odpuścił kontrolę jakości. Na 3 egzemplarze Nighthuntera 8x56 ,które testowałem przed zakupem każdy był inny ! Jeden miał pościnane źrenice wyjściowe,w drugim odstawało obicie gumy a w trzecim ślady kleju na pryzmatach + delikatna ryska na obiektywie (każda lornetka była wyciągana przez sprzedawce z oryginalnego zaplombowanego pudełka,więc skąd ta ryska?). Ciężko upolować idealny egzemplarz . Swoją drogą cena 3300 zł to świetne pieniądze za ten sprzęt,okazja,trzeba było brać. Ja za swoją dałem 3699 w fotozakupy. Podsumowywując polecam na nocne zasiadki,a dla piechura w dzień,też nie jest zła,waga na poziomie 1090 gram jest akceptowalna jak dla mnie dla obserwacji z ręki.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

@kimek27 @Abs
Dzięki, bardzo interesująca oferta. To bodaj najlepiej oceniony przez optycznych model, prawda? Leica wyprodukowała pierwszy mój mikroskop roboczy, więc pewien sentyment jest, aczkolwiek potem zaliczała w moim i w zaprzyjaźnionym zakładzie same wtopy. I to w sprzętach za setki tysięcy złotych.
No i mam w pamięci legendarny hardkorowy test optycznych, po którym nasiąkalność Leik po prostu poraziła. Trochę chyba za dużo tego dobrego, ale podumam.
Przyznam przy okazji szczerze, że nigdy na eBayu nie kupowałem, PayPalem nigdy się też nie posługiwałem, więc trochę nieswojo... Faktury pewnie też nie dostanę, prawda?

@leniwiec
Dzięki. Wg testu optycznych w MHG 10x42 dopiero od ok. 85% zaczyna spadać ostrość, co przy tak dużym polu widzenia ujmy chyba nie przynosi. Zerkałem przez nią i jakoś mi się w oczy nie rzuciło, może za krótko. Ale dzięki, jeszcze gdzieś dorwę i popatrzę.

@kot Sylwester
Waga ma oczywiście znaczenie ale niekrytyczne. Wciąż, jak wspominałem wcześniej, chodzi mi po głowie Fujinon FMT(R)-SX 10x50, a to jest klocek bodaj prawie półtorejkilogramowy. Choć z drugiej strony w dziczy zapewne bez obaw o zaburzenie kolimacji tubusów można tym czaszkę drapieżnika rozłupać. 10x56 też być może brałbym pod uwagę, ale do 4000 zł chyba nic fajnego chyba ma - czy się mylę? Taki np. Zeiss Conquest HD 10x56 to już grubo ponad 5 tysięcy - dla mnie za dużo. Poza tym chyba nawet nie ciężar ale ogólna długość jest już nawet na spacerach mniej komfortowa, prawda? Conquest HD przy zmianie średnicy obiektywów z 42 na 56 mm wydłuża się też z 15 cm do 21 cm. No i mimo, że ma mieć najlepsze pryzmaty (Abbe-Koeniga), lepsze od wersji 10x42 (Schmidta-Pechana), to jednak nadmiernych zachwytów nad nim nie znalazłem nigdzie. W jakimś brytyjskim teście też przez astronoma (jak optyczni chyba) uczynionym Conquest 10x56 dramatycznie źle nie wypadł, ale zachwyt był też cokolwiek ograniczony, jeśli dobrze pamiętam.

@RoboBat @stereoKiss
Dzięki wielkie, ale Steiner z kilku powodów chyba jednak nie. Po pierwsze organoleptycznie mi jego ogumowanie jakoś nie odpowiada. Po drugie 8x wykluczyłem z założenia, taką lornetkę już mam, nie za dobrą, ale wystarczy, zdecydowanie wolę 10x. Ewentualnie 12x jakoś bym mężnie zniósł :) ale mniej niż 10x - nie. Po trzecie 8x56 oznacza w nocy źrenicę 7mm a to mi się już raczej nie przydarzy inaczej jak po atropinie w kropelkach, bo młody mogę być jeszcze co najwyżej duchem. 10x56 da w nocy źrenicę 5,6mm a to być może jeszcze jakoś moje oczęta wykorzystać będą mogły przez rok albo dwa. Ale jak się Waści spodobała - życzę jak najszybszego i najkorzystniejszego nabycia! (Też mam w tym roku małego komunistę, więc wiem jak jest...)
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

smyk jesli bedzie sprzedaz przez firme. Powinni wystawic fakture.
Sa jeszcze niezniszczalne trinovidy BN. Jak trafisz okazje to za 3000pln bedzie jak nowa. Aczkolwiejk ultravida tez mozna trafic w przyzwoitej cenie. Tu akurat bylo tak sobie. Mozna kupic za mniej lub w lepszym stanie w takiej kasie.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

https://www.optyczne.pl/7...r_B1_10x50.html
Aa i zapomnialem dopisac :)
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

10x56
https://www.ebay.co.uk/it...ugAAOSwLNVazhzI
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

Niestety nasz lornetkowy zaścianek nijak się ma do wielkiego świata z UK albo Efu :cry: Kimek jak wygląda rynek używek w UK, jak ceny podaż i popyt? Może paradoksalnie jakiegoś swarka w PL można taniej kupic bo nabywców Malo? :???:
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

Sprzedających zresztą tez :wink:
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

Zeiss jest akurat ze sklepu
https://www.claritas-online.co.uk/
Rynek używek jest spory, ale odsetek to lornetki, reszta to chochla stalowa. każdy znajdzie coś dla siebie.
W UK ponad milion ludzi np. podgląda :) ptaki, więc rynek spory.
Używana lornetka w idealnym stanie to 1/2-2/3 ceny nowej, zależy od producenta. Aczkolwiek aukcje rządzą się swoim prawem i różnie bywa. Jak jest okazja warto więc kupić, zwłaszcza rzadkie i wysoko oceniane modele takie jak w/w
Markowe produkty łatwiej też odsprzedać niż "kundelki"
Ja już "kilka" lornetek używanych kupiłem, nie narzekam :mrgreen:
Jeśli coś jest nie tak, lub niezgodne z opisem, odsyłasz i po kłopocie.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

kimek27 napisał/a:
Sa jeszcze niezniszczalne trinovidy BN. Jak trafisz okazje to za 3000pln bedzie jak nowa.


Potwierdzam. Jak się ma szczęście to praktycznie dziewiczą sztukę z pudełkiem i nieużywanymi akcesoriami można wyrwać nawet poniżej 3000 zł. I wtedy jest do zakup wart swojej ceny.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 03 Maj, 2018   

Czy ktoś jest w stanie przedstawić hierarchię modeli Leica od tych najwyższych do najniższych? Nidy się nie interesowałem Leicami ale te Trinovidy to faktycznie fajne szprzęty tylko mały ER mają.
 
 
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   

@kimek
Bardzo dziękuję za link z Zeissem.
Przypomniało mi się, nota bene, jak Arek w swojej prezentacji uczulał, żeby przy zakupie lornetek przez internet pieczołowicie sprawdzać, czy piszący wie o czym pisze. Jak pod tym kątem spojrzeć na https://www.ebay.co.uk/it...ugAAOSwLNVazhzI to jest chyba tak sobie: raz jest 8x56, raz 10x56 (na szczęście widać na pudełku jak jest naprawdę), raz jest B T*P* a raz B*T*P. No i zdjęcia od strony obiektywów/okularów nie ma, trzeba wierzyć na słowo. Wiem, że drobiazgi, ale jak to mówił pilot Pirx w swoim pierwszym locie - to że odpadła pokrywka od kabelków może oznaczać, że równie dobrze może odpaść cała rufa...

Za Meoptę dziękuję, w teście optycznych topowa była raczej taka sobie, jeśli dobrze pamiętam.

Nie mam oporów przed nabyciem "kundelka" (?), jeśli tylko będzie OK. Bodaj raz w życiu cokolwiek odsprzedałem, raczej zużywam ustrojstwa do cna, więc nie traktuję tego jako lokaty kapitału.

@Arek
Czy wiesz może, czy Zeiss Conquest HD ma obiektywy achromatyczne a nie apochromatyczne? Być może stąd o tyle niższa cena i ciut gorzej korygowana AC w porównaniu do Victory. Po długiej przegrzebce w internecie gdzieś mi przeleciała ta informacja przed oczami w którejś z prawie stu otwartych zakładek ale zanim zapisałem komputer zapytał, czy ma się uruchomić po jakieś wielkiej aktualizacji i jak idiota odruchowo kliknąłem "tak"... wyniki poszukiwań przepadły i teraz nie mogę tego znaleźć, a trochę intryguje.

I jeszcze jedna rzecz: w Waszej lornetkowej bazie danych są po dwa razy wymienione Vortexy Razor HD 10x42 i 10x50, za każdym razem z trochę innymi danymi technicznymi - czy to oznacza, że producent zmienił specyfikację w trakcie produkcji?

Szczerze pisząc, powoli sytuacja mi się klaruje: Nikon Monarch HG, Zeiss Conquest HD i ewentualnie Vortex Razor HD. Ten ostatni nie był oceniany przez optycznych, niestety i tylko to mnie powstrzymuje, może jeszcze kwestia tego czy 10x42 czy 10x50 (tutaj tylko Vortex daje możliwość wyboru a wersja 10x50 jest tylko o 3 cm dłuższa od 10x42 i niewiele cięższa) ale ludziska dobrze o nich piszą w internetach. No i takiej gwarancji nie da Zeiss ani Nikon...

Bardzo dziękuję za rady.

Ukłony,
 
 
smyk 
Uczestnik


Posty: 62
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   

@Arek i inni Szanowni Lornetkowi Gromowładcy,

Czy pole widzenia 6 stopni dla lornetki 10x50 jest raczej w miarę przyzwoite, czy boleśnie małe? Topowy Pentax ZD ED ma bodaj 5 stopni, ale taki Fujinon FMT(R)-SX - 6,5 stopnia, więc z suchych danych spodziewałbym się raczej przeciętności, ale wolę zapytać mądrzejszych. Zapytuję, bo obecnie dostępny Vortex Razor HD wg danych na stronie producenta ma w wersji 10x50 właśnie 6 stopni, natomiast 10x42 aż 6,9 stopnia, czyli dorównuje Nikonowi Monarch HG 10x42.

I jeszcze jedna rzecz - dlaczego często lornetki 10x50 mają mniejsze pole widzenia niż 10x42? Czy ma to związek z dłuższą ogniskową obiektywów - bo prawie każda lornetka z 50 mm obiektywem jest dłuższa od lornetki z obiektywem 42 mm? Proszę pięknie o odpowiedź.

Ukłony,
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   

Jak dla mnie 6 jest już ok, 6,5 bardzo ok, ale 6,9 to przy 6 potęga. Wrażenie mogą popsuć tylko fatalnie skorygowane brzegi ale o to Nikosia nie podejrzewam. Dla samego pola wziolbym HG, 6,9 to jest wielki komfort obserwacji.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   

No brzegi świetne https://www.optyczne.pl/3...h_HG_10x42.html jak dla mnie lornetka marzeń :lol:
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   

Moja prawdziwie japońska Minolta MK Standard 10x50 multicoated ma pole 7,8 stopnia i kosztowała 1/10 ceny ww lornetek. Polecam klasyki panowie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14