Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lightroom i backupy - które można usunąć?
Autor Wiadomość
Prim 
Początkujący


Posty: 48
Wysłany: Pią 04 Maj, 2018   Lightroom i backupy - które można usunąć?

Witajcie,

w katalogu Moje obrazy\Lightroom\Backups\ mam pliki zatytułowane Lightroom 5 Catalog.

Ważą średnio po 1,5 GB.

Jak ocenić, które mogę usunąć, a które nie?
Co zawierają?
Czy mogę stworzyć jeden aktualny plik backup-owy mający wszystko, ale ważący o wiele mniej.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 05 Maj, 2018   

Nie pamiętam już jak było w przypadku wersji 5, ale od dłuższego czasu backupy są u mnie w pod-folderach z datami, np. 2018-04-17 1931. Jeśli nie masz problemów z bazą, to wyrzucić możesz wszystkie poza najświeższym.

Co zawierają? Zawierają kopię bazy danych, którą LR posługuje się w celu organizowania zdjęć, katalogów, tagów, przypisanych kolorków itd.

Backupy tworzą się automatycznie, na podstawie harmonogramu zdefiniowanego w Lightroom / Catalog Settings.

Zrzut ekranu 2018-05-05 o 10.03.38.png
Plik ściągnięto 4668 raz(y) 53,48 KB

 
 
Prim 
Początkujący


Posty: 48
Wysłany: Sob 05 Maj, 2018   

Dzięki za konkretną odpowiedź!

Katalogi mają podział na daty.
Pytam się ponieważ, kiedyś usunąłem jakiś katalog sprawdzając "co się stanie" i pamiętam, że pomimo innych katalogów pojawiły się problemy z tym co piszesz. Czyli nie wszystkie zdjęcia miały wgrane wcześniejsze ustawienia, kolory, podgląd, etc.

Dlatego wolę się upewnić.
Jeśli teraz zrobię kopię aktualną to wcześniejsze wersje mogę usunąć?
2014-01-10 1701
2014-04-11 2201
2016-05-13 1213
2016-06-11 1544
2016-07-28 0001
2016-11-08 1755
2016-12-22 2020
2017-01-19 2041
2017-03-28 2226
2017-04-25 1827
2017-07-06 1535
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 05 Maj, 2018   

Prim, o ile nie masz czegoś namieszane w konfiguracji, to możesz usunąć wszystkie wcześniejsze backupy.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 06 Maj, 2018   

Komor, podczepię się, bo byłem zawsze za leniwy aby to zbadać: czyli to backupowanie zapamiętuje nastawy przy wołanych plikach? Znaczy się na ten przykład, jak na rawie podbiję kontrast, zrobię backup a potem odinstaluję LR - to po jego zainstalowaniu i imporcie tegoż rawa, jeśli nie skorzystam z backupu - plik będzie nietknięty, kontrast nie podbity? A jak wgram backup, to przywróci nastawę kontrastu?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 06 Maj, 2018   

Nie wiem, co na to Komor - ale ja wiem, że tak.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 06 Maj, 2018   

Dzięki, pewnie u komora jest tak samo ;) .
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 06 Maj, 2018   

maziek, Lightroom trzyma bazę danych, domyślnie w folderze [użytkownik]/Obrazy (Moje obrazy w systemie Windows?)/Lightroom Catalog/Lightroom Catalog.lrcat

W bazie tej jest zapisane:
- jakie dyski/katalogi/pliki mu zaimportowałeś,
- słowa kluczowe/kolorki przypisałeś poszczególnym plikom,
- wszystkie metadane pobrane z plików (EXIF i inne),
- jeszcze inne rzeczy, o których nie wiem lub zapomniałem.

Baza ta nie zawiera: edycji plików, bo to zapisywane jest równolegle do plików RAW, w plikach XMP, w poszczególnych katalogach ze zdjęciami. Był chyba kiedyś tryb pracy, gdzie zamiast plików XMP zapisywane to było do bazy, ale chyba obecnie tego nie ma (jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi). Jest za to tryb pracy ze Smart Preview, co pozwala na obróbkę plików, które są off-line (czyli znajdują się na wolumentach aktualnie niepodpiętych do systemu plików), pliki Smart Preview znajdują się wtedy pewnie w zbiorze podglądów. Ten tryb pracy trzeba sobie osobno włączyć i te Smart Preview wygenerować, zanim się wolumeny z plikami odmontuje od systemu. Ja tego nie używam, szczegółów nie znam.

Jak odinstalujesz Lightrooma, ale zostawisz na dysku Lightroom Catalog.lrcat, to po ponownym zainstalowaniu LR będziesz miał z powrotem bazę z folderami, metadanymi itd. Same edycje plików są zapisane w plikach XMP, które masz w tych samych miejscach co RAW-y, przynajmniej tak jest w trybie pracy z plikami XMP, co – jak pamiętam – nie było jedynym sposobem pracy. Baza więc do tego nie jest potrzebna, choć wtedy wszystko od nowa trzeba by importować, tagować itd., więc zabezpieczenie sobie kopii bazy jest bardzo przydatne.

A teraz wracamy do backupów. To są kopie bazy, na wypadek gdyby coś się wysypało. Szczególnie przydatne były w momencie gdy wychodziła nowa duża wersja Lightrooma, backup bazy pozwalał wrócić do poprzedniej wersji, bo często baza z nowszej wersji nie była już odczytywana w starszej.

Te backupy nie zabezpieczają ani Twoich zdjęć, ani ich edycji. O to trzeba zadbać samemu.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 06 Maj, 2018   

Aha - czyli źle myślałem nie widząc plików XMP i teraz, to mi się trochę namieszało.
"Gdzieś" te informacje są przechowywane. Doczytałem, że w katalogu - tylko co to oznacza? Jeśli przeniosę np. na inny dysk cały katalog, a nie pojedyncze zdjęcie, to nie stracę tych informacji?
W każdym razie, na wszelki wypadek, włączyłem od teraz zapisywanie plików XMP (ustawienia katalogu -> metadane).


Edit:
Ale jajcarz z tego Lightrooma. On teraz produkuje wszystkie zaległe XMP :shock:
Czy one naprawdę są potrzebne? Pod tym włącznikiem XMP była uwaga, że bez tego inne aplikacje nie będą widziały automatycznie zmian dokonanych w Lightroomie.
Domyślnie było to wyłączone.

Edit 2:
Z tego:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=262235
wynikałoby, że jednak zapisuje zmiany w bazie, a XMP przyda się wtedy, kiedy np. chciałbym komuś przesłać mojego RAWa ze zmianami.
Ale wtedy wystarczy wyeksportować zdjęcie jako oryginał - wyjdzie RAW+XMP. Tym razem wiem to na pewno, bo to robiłem.

Edit 3:
Cokolwiek piszę ja - piszę o najnowszej wersji Lightrooma.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 07 Maj, 2018   

Dzięki. Czyli jednak słusznie postepuję, że nie pozwalam mu backupować ;) .
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 07 Maj, 2018   

T.B. napisał/a:
Aha - czyli źle myślałem nie widząc plików XMP i teraz, to mi się trochę namieszało. "Gdzieś" te informacje są przechowywane. Doczytałem, że w katalogu - tylko co to oznacza?

Jeśli doczytałeś (daj linka!), że gdzieś w katalogu, to znaczy, że właśnie w tej bazie Lightroom Catalog.lrcat, o której rozmawiamy. Nie stosowałem tego wariantu pracy, więc w sumie nie mam pewności jak to działa bez plików XMP, chętnie doczytam. Ja stosuję pliki XMP, ale w bazie mam obecnie 100.000 zdjęć, a objętość bazy 5 GB, więc być może jednak w bazie też mam zapisane edycje? Bo jednak 5 GB to sporo na same metadane i słowa kluczowe.

T.B. napisał/a:
Ale jajcarz z tego Lightrooma. On teraz produkuje wszystkie zaległe XMP
Czy one naprawdę są potrzebne? Pod tym włącznikiem XMP była uwaga, że bez tego inne aplikacje nie będą widziały automatycznie zmian dokonanych w Lightroomie.

Przykładowo ACR oraz Photoshop (za pośrednictwem ACR) honoruje wszystkie edycje z plików XMP, łącznie z lokalnymi korektami, pędzlami, maskami itd., przy otwieraniu RAW-a, pod warunkiem właśnie, że ten plik XMP znajdzie w tym samym miejscu co RAW. Inne produkty Adobe pewnie też mogą z tego korzystać (za pośrednictwem ACR).

T.B. napisał/a:
Z tego:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=262235
wynikałoby, że jednak zapisuje zmiany w bazie, a XMP przyda się wtedy, kiedy np. chciałbym komuś przesłać mojego RAWa ze zmianami.
Ale wtedy wystarczy wyeksportować zdjęcie jako oryginał - wyjdzie RAW+XMP. Tym razem wiem to na pewno, bo to robiłem.

To przydatna informacja, ale biorąc pod uwagę fakt, że te pliki XMP to drobiazg w porównaniu do wielkości RAW-ów, nie widzę żadnego problemu w wariancie pracy z XMP. Wtedy nawet jak utracę bazę LR, to nie stracę żadnych edycji.

maziek napisał/a:
Dzięki. Czyli jednak słusznie postepuję, że nie pozwalam mu backupować :wink: .

Ludzie dzielą się na tych, co backupy już robią i tych, którzy kiedyś zaczną robić, po szkodzie. ;)
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 07 Maj, 2018   

Nie, backup danych (czyli m.in. plików zdjęć właśnie) - to ja mam bardzo dobrze rozegrany. Znaczy tak, a nie nie, miałem kiedyś szkodę. Generalnie zawsze opisuję folder w jego nazwie datą, słowami kluczowymi, sam więc folder, przy mojej częstotliwości fotografowania, załatwia mi organizację. Nigdy też nie wracam do obrobionych zdjęć (rawów), jak zdjęcie obrobię to zapisuję do tifa. Dla mnie to wystarczające całkowicie, ale jak ktoś w tym "robi", ma tego na kopy a zwłaszcza często musi wyszukiwać zdjęcia z bazy po słowach kluczach - to inna broszka. Dla mnie zbytek, a ten backup włącza się zawsze akurat jak poczuję potworne znużenie i próbuję się czołgać do łoża ;) .
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 07 Maj, 2018   

komor,
To jest ten link:
https://fotoblogia.pl/255,gdzie-sie-podzialy-pliki-xmp-po-obrobce-w-lightroomie-wideoporadnik
ale informacja jest bardzo zdawkowa i jak wspominałem, nic konkretnego mi nie wyjaśniła.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 07 Maj, 2018   

maziek napisał/a:
a ten backup włącza się zawsze akurat jak poczuję potworne znużenie i próbuję się czołgać do łoża

A to znam, znam, bo on się odpala podczas zamykania Lightrooma, czyli właśnie wtedy, kiedy mamy wszystkiego dosyć. :grin:

T.B., dziękóweczka.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 17