Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zestaw do 4000 PLN do foto i wideo
Autor Wiadomość
RafS 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   Zestaw do 4000 PLN do foto i wideo

To mój pierwszy post, więc cześć wszystkim.

Nie znalazłem tematu dokładnie odpowiadającego mojej sytuacji, stąd ten wątek. Po lekturze dziesiątek tematów na forum, specyfikacji w necie itp mam prawdziwy mętlik w głowie, więc proszę o pomoc.

Szukam zestawu lustrzanka (chyba...) + zadowalający obiektyw kitowy (lub dwa) do max 4000-4200zł. Obiektyw w każdym przypadku będzie na razie kitowy, ale na pewno w miarę wkręcania się będę coś dokupował. Chcę jej używać do zdjęć i filmów w proporcjach powiedzmy 60 foto/40 wideo.

Dlaczego lustrzanka? Uwielbiam ostre zdjęcia, jestem skłonny uczyć się jej obsługi i dać sobie na to czas. Bezlusterkowce w moim zasięgu cenowym to zwykle m4/3 (w dodatku często starsze konstrukcje 16MP), a ja chyba wolałbym APS-C, ale się nie znam :)

Gdyby chodziło tylko o zdjęcia, pewnie brałbym Nikona D5600, ale wideo jest też dla mnie ważne. Z kolei świetny w kręceniu filmów Canon 800D chyba odpada u mnie przez anti-aliasing, ogólne 'mydło' w fotach i ceny obiektywów - ale tu powtarzam tylko opinie wyczytane w necie, sam jestem amatorem. Filmy robi nieziemskie, jak na moje potrzeby.

Zacząłem się też rozglądać trochę po bezlusterkowcach i tu liczę, że wyprowadzicie mnie z błędu: otóż w budżecie mieści mi się np. Olympus OM-D EM10 Mark III, który ma stabilizację i ogólnie wideo jest z niego niezłe. Pytanie czy aż tak dobre, że przyćmi mój dotychczasowy zestaw czyli GoPro Hero 4 Silver z gimbalem. Bo co do zdjęć, to wydaje mi się, że Olympus nie będzie miał podejścia do D5600 i będę zawiedziony. Martwię się też, że przy tak dużym wydatku przybije mnie moment, w którym możliwości Olympusa mi nie wystarczą

Ewentualna waga, mniejsza poręczność lustrzanki względem bezlusterkowca nie jest dla mnie problemem. Ok, czyli co rozważam na razie:
Lustrzanki:
D5600,
Canon 800D (jeśli zostanę do niego przekonany)

Bezlusterkowce:
EM10 Mark III,
Lumix G80,
Fujifilm XT-20

Jestem mega otwarty na różne propozycje. Tyle, że uparłem się, że aparat ma być nowy :)

Z góry dzięki za pomoc!
Ostatnio zmieniony przez komor Pią 18 Maj, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

D5600: bardzo dobra jakość zdjęć, wideo tylko FHD, najgorszy AF w wideo. Tylko parę obiektywów AF-P -z cichym AF w ofercie. Sprzedawany z dobrym obiektywem 18-140mm.

800D: dobra jakość zdjęć, wideo tylko FHD, bardzo dobry AF w wideo. Sprzedawany z dobrym i cichym obiektywem 18-135mm STM.

EM10 Mark III: słabsza jakość zdjęć, wideo 4K, wydajna stabilizacja obrazu (w wideo 4K -też)

G80: słabsza jakość zdjęć, wideo 4K, dobra stabilizacja obrazu, uszczelniony i lepiej wyposażony od E-M10 III (bo Panasonic to model o klasę wyżej). Sprzedawany z dobrym obiektywem 12-60mm

X-T20: bardzo dobra jakość zdjęć (najlepsze jpegi), wideo 4K,
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

RafS napisał/a:
Canon 800D chyba odpada u mnie przez anti-aliasing, ogólne 'mydło' w fotach i ceny obiektywów - ale tu powtarzam tylko opinie wyczytane w necie


Skąd wziąłeś takie opinie? :shock:
Czytałeś https://www.optyczne.pl/3...Wst%C4%99p.html
:?:
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

Sunders, a ty czytałeś?

"Rozdzielczość matrycy
W porównaniu do konkurentów, 800D wypada wyraźnie gorzej. Wszystkie aparaty (poza K-S2 z 20-megapikselową matrycą) posiadają bardzo podobną liniową gęstość pikseli (niewielkie różnice wynikają z nieco większych przetworników Nikona i Sony). Warto jednak zaznaczyć, że aparaty Pentaksa i Nikona pozbawione są filtra AA, który destrukcyjnie wpływa na rozdzielczość obrazu, lustrzanka Sony natomiast posiada filtr bardzo mocno osłabiony."
https://www.optyczne.pl/3...5%9B%C4%87.html
 
 
RafS 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

Cytat:
Skąd wziąłeś takie opinie?


Sunders właśnie np. z tekstu na optyczne.pl, ale też z tego forum. Być może wziąłem to z dyskusji ludzi zbyt zaawansowanych przy mnie - amatorze, tak naprawdę nie wiem, na ile mi może to przeszkadzać. Nie chciałbym po prostu, żeby zaczęło mi to przeszkadzać np. za rok. Jeśli mam kupić aparat za 3,5k a potem wyostrzać zdjęcia na kompie, to nie wiem czy to brzmi rozsądnie. Ale z drugiej strony fototapet drukować nie zamierzam...

PDamian dzięki za podsumowanie. Właściwie wypisałeś wszystkie moje za i przeciw :) 4K kusi w tych bezlusterkowcach, z drugiej strony nie chcę zbytnio poświęcać jakości zdjęć na rzecz bajerów wideo. Niestety sprzęt, który umie bardzo dobrze robić zdjęcia i kręcić świetne filmy jest poza moim zasięgiem. Myślicie, że wideo z tych aparatów powoduje duży opad szczęki w zestawieniu z GP Hero 4? W GP sensorek jest malusieńki.

Osobna kwestia do rozważenia do zastosowanie. Zdjęć będę na pewno robił sporo, dużo nauki przede mną w tym temacie. Wideo zwykle kręcę w ważniejszych momentach (wakacje, okolicznościowo), ale ciągle ten aspekt jest dla mnie istotny. Może jeszcze jakieś warte uwagi aparaty pominąłem?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

RafS napisał/a:
Canon 800D chyba odpada u mnie przez anti-aliasing, ogólne 'mydło' w fotach i ceny obiektywów


RafS

1.w czym miałby Ci przeszkadzać filtr AA?

2.co ma znaczyć "ogólne mydło' w Canonie 800D?

3.ceny których obiektywów dyskwalifikują Canona?
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

RafS,
gdyby Sony A6300 z obiektywem 18-105mm f/4 mieścił się w budżecie... https://proclub.pl/aparaty/bezlusterkowce/sony_a6300_18-105mm_f_4_0_g_-_500zl_cashback.html

A to https://www.cameralabs.co...mix-gx9-review/
https://www.youtube.com/watch?v=pYg4-AIfNV8
https://www.youtube.com/watch?v=66sWsSPNZ_I ...to nowość. Też trochę za drogi https://www.skapiec.pl/sz...ix+dc+gx9/price Nie jestem pewien czy warto.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

RafS, to nie jest tak, że Canon robi mydło, tylko przy tym, co pokazują konkurenci bez filtra AA, wygląda to gorzej, jak się porówna jedno i drugie. Ale to nie oznacza, że wygląda źle. Po drugie wiele zależy od optyki, która także wpływa na ostrość zdjęć.

Jeśli chodzi o ceny obiektywów, to akurat z Canonem jesteś w najkorzystniejszej sytuacji, bo jest największy wybór nowych i używanych szkieł w dobrych cenach. Nikon też jest popularny, ale w przypadku korpusów serii D3xxx oraz D5xxx odpadają wszystkie szkła bez własnego silnika AF, co ogranicza wybór tylko do nowszych, a więc i droższych. Jest więc dokładnie odwrotnie niż wyczytałeś. Dostępność obiektywów firm trzecich (Sigma, Tamron) jest prawie identyczna zarówno dla C jak i N.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

Ta różnica w ostrości między N i C jest... żadna.

https://www.dpreview.com/...751229258966784

https://www.dpreview.com/...733206758232008

https://www.dpreview.com/...148283436556831

https://www.dpreview.com/...332609724813792

https://www.dpreview.com/...563340477337212

Redaktorzy mogliby pisać czy te 10lpmm https://www.optyczne.pl/u...00d_rozdz_m.png robi czy nie robi znaczącą różnicę.
Z tekstu w teście 800D...
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

PDamian, jeśli jest to różnica między 20 a 30lpmm to jest ona spora, za to między 50 a 60lpmm już tego tak mocno nie widać.
 
 
RafS 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

PDamian napisał/a:
Ta różnica w ostrości między N i C jest... żadna.


Dzięki za linki, szukałem takiej strony do porównań. Szczerze mówiąc dla mnie jest zauważalna, na niektórych fragmentach tych zdjęć wręcz bardzo. Mam nadzieję, że sobie tego nie wymyślam - tak to odbieram po prostu.

Edit: z drugiej strony, są zdjęcia, na których zdecydowanie lepiej wypada Canon :shock: Zwłaszcza w portretach. Chyba lepiej przez to rozumiem, że wpływ szkła jest ogromny na ostrość.

komor napisał/a:
RafS, to nie jest tak, że Canon robi mydło, tylko przy tym, co pokazują konkurenci bez filtra AA, wygląda to gorzej, jak się porówna jedno i drugie. Ale to nie oznacza, że wygląda źle.


To jest coś, co chciałem usłyszeć. Dodatkowo to, co piszesz o cenach obiektywów i systemach N i C jest chyba dobrą wiadomością. Także chętnie pozwalam tobie i Sunders wyprowadzić się z błędu.

I byłbym może już nawet zdecydowany na 800D, ale dorzuciłem do tego porównania A6300, po czym obejrzałem surówkę wideo z niego i... nie no, to jest chyba mój nowy faworyt. Rozumiem PDamian, że poleciłeś go z tym konkretnym obiektywem nie bez powodu? W ofercie z cashbackiem mógłbym tę cenę przeżyć, powiedzmy opóźniając zakup do czerwca/lipca, bo wygląda na to, że robi on wszystko dobrze. Pytanie, jak sytuacja z obiektywami na mount E? Da się możliwie tanio uzupełniać szklarnię o używki albo produkty innych firm, zwłaszcza mówię o stabilizowanych?

W zasadzie w tym momencie zostawiłbym 800D a A6300. Z lekkim wskazaniem na Sony.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

PDamian napisał/a:
Ta różnica w ostrości między N i C jest... żadna.

Z tym że na DPReview to sobie wyostrzają i cudują, więc być może dlatego różnica jest zniwelowana. Przy surowych nieobrobionych zdjęciach różnica potrafi być zauważalna, co sam doświadczyłem robiąc te same zdjęcia, w tym samym czasie dwoma aparatami: Nikond D7100 i Canonem 7D, czyli 24 mpix bez AA kontra 18 mpix z AA. Jak się porównuje 1:1 surowe zdjęcia to różnica na korzyść Nikona była widoczna, choć przy gotowych fotkach oglądanych w normalnych warunkach, przy standardowym wyostrzeniu – różnica się niwelowała.

Ale nie czyniłbym z tego głównego kryterium wyboru aparatu, szczególnie jeśli wideo ma dla Ciebie znaczenie, RafS. Sony A6300 też jest bardzo dobrą ofertą, jeśli wolisz bezlusterkowce, krótszy czas życia na baterii nie jest dla Ciebie przeszkodą (czyli nie zamierzasz kręcić długich segmentów wideo). Nie wiem jak z przegrzewaniem tego modelu przy wideo w wyższych temperaturach, ktoś coś wie?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1054
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

komor napisał/a:
PDamian napisał/a:
Ta różnica w ostrości między N i C jest... żadna.

Z tym że na DPReview to sobie wyostrzają i cudują, więc być może dlatego różnica jest zniwelowana. Przy surowych nieobrobionych zdjęciach różnica potrafi być zauważalna, co sam doświadczyłem robiąc te same zdjęcia, w tym samym czasie dwoma aparatami: Nikond D7100 i Canonem 7D, czyli 24 mpix bez AA kontra 18 mpix z AA. Jak się porównuje 1:1 surowe zdjęcia to różnica na korzyść Nikona była widoczna, choć przy gotowych fotkach oglądanych w normalnych warunkach, przy standardowym wyostrzeniu – różnica się niwelowała...
Skąd się bierze niwelowanie różnicy w ostrości? Ano stąd, że rzekomo surowe zdjęcia nie są surowe lecz wyostrzone. Jako, że nie da się wyostrzać zdjęć w nieskończoność różnice po obróbce i wyostrzeniu są niwelowane.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

komor napisał/a:
Sony A6300 też jest bardzo dobrą ofertą, jeśli wolisz bezlusterkowce, krótszy czas życia na baterii nie jest dla Ciebie przeszkodą (czyli nie zamierzasz kręcić długich segmentów wideo)
... i jeśli zaakceptujesz wady i zalety wizjera elektronicznego :smile:

RafS napisał/a:
Pytanie, jak sytuacja z obiektywami na mount E? Da się możliwie tanio uzupełniać szklarnię o używki albo produkty innych firm, zwłaszcza mówię o stabilizowanych?


Z tym jest kiepsko, podaż niewielka, ceny relatywnie wysokie. Nie ma porównania z Nikonem, ani tym bardziej z Canonem.Jeśli chcesz w pełni korzystać z hybrydowego AF-a A6300 musisz kupować obiektywy systemowe.
 
 
RafS 
Nowy


Posty: 10
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

Czyli klasycznie - wiem, że nic nie wiem. A6300 rzeczywiście ma opinię przegrzewającego się notorycznie po ok. 15 min. filmowania i nie ma ustawiania fokusu dotykiem bo nie ma ekranu dotykowego. Nawet A6500 - zdecydowanie za drogi dla mnie - tez się przegrzewa. To chyba nie byłoby problemem dla mnie, ale nie wiem, czy przy tej cenie chcę to sprawdzić :) Foty robi top, a do wideo z tego co widziałem żadna lustrzanka w tej cenie nie ma podejścia, ew. inne bezlusterkowce. Z systemowych obiektywów Sony pewnie coś bym dobrał, ale raczej na zasadzie szukania okazji w używkach, bez pośpiechu.

Gdybym miał brać 800D, to raczej znaczyłoby, że skupiam się na zdjęciach, a wideo zostawiam GoPro, które pod względem detali np. z trybu 2K bije Canona, chodź tylko w dobrym świetle i tylko pod pewnymi względami. Tyle że to kolejne graty do noszenia, mało to praktyczne.

Chyba zaczynam zmierzać w kierunku prośby 'Powiedzcie mi, czego chcę, bo nie wiem' :) Ale szczerze mówiąc nie sądziłem, że przy zakupie sprzętu dla amatora w tej cenie będą takie problemy z podjęciem decyzji. Już widzę, że będę musiał z miesiąc poczekać i spróbować dołożyć troszeczkę do budżetu, tak do 4500 może.

Ktoś jeszcze miałby dla mnie jakieś pomysły? Mógłbym szukać używek, ale nie wiem, na co zwracać uwagę i mogę łatwo wtopić sporo kasy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16