Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
fotografia noworodkowa/dziecięca
Autor Wiadomość
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Cze, 2018   

Cytat:

Mało kto decyduje się wdepnąć w tą zachwalaną przez ciebie markę.
Pentax to jednak drugoligowy producent.


Nie ma żadnego sensownego powodu, by uważać Pentax za drugoligowy sprzęt w kategorii fotografia noworodkowa/dziecięca (a wręcz przeciwnie). Ja wiem, że tym, co Pentax (z nieznanych przyczyn) stoi solą w oku może być trudno to sobie wyobrazić, ale to fakt.

Cytat:
Jeszcze jedno pytanie: czy do portretów nie powinnam używać stałki?

Stwierdzenie 'portrety = stałka' to żadna reguła, ale czemu akurat kolega zarekomendował ciemnego spacer zooma, to nie wiem. Do tego Nikona, w celu fotografowania noworodków, poleciłbym Sigmę 17-50/2.8, zresztą dostępną także w Canonie, Pentaksie oraz Sony (ten ostatni teraz skupia się na linii bezlusterkowców, ale lustrzanki też ma więcej niż przyzwoite, np A77 II). Każdy z tych producentów ma też w ofercie kilka fajnych, tanich stałek typu 50mm i 35mm, którymi warto się zainteresować w miejsce zooma.

Generalnie patrząc na to, że masz już doświadczenie z Canonem, znasz menusy, całą guzikologię i lubisz ichnią ergonomię, to ja na twoim miejscu bym się dalej trzymał Canona. Co więcej, poszukałbym czegoś na rynku wtórnym. Używanego sprzętu Canoniarskiego jest od groma i można wyrwać coś bardzo tanio, w tym np. pełnoklatkowe korpusy typu 5D Mark III. Z nowych można się z kolei zainteresować 6D albo 7DII.

Nie mówię przy tym, że Nikon D7100 to zły sprzęt. To bardzo dobry sprzęt, ale jestem fanem zasady mówiącej, że dla amatorów najlepszy jest sprzęt to taki, który już znają.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 08 Cze, 2018   

kasiaww napisał/a:
znalazłam zestaw nikona d7100 z obiektywem 18-105mm ED VR czy on będzie dużo gorszy od tego co poleciłeś (Nikkor DX 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR)?


Trochę.

kasiaww napisał/a:
czy do portretów nie powinnam używać stałki?

kasiaww napisał/a:
do rozpoczęcia przygody z fotografią noworodkową i dziecięcą


Portrety możesz robić zoomem. Stałka w tym zastosowaniu sprawdzi się lepiej, ale będzie mniej uniwersalna i mniej użyteczna w innych zastosowaniach. Warto ją dokupić jako dodatkowy obiektyw.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 08 Cze, 2018   

Barnie napisał/a:
Ja wiem, że tym, co Pentax (z nieznanych przyczyn) stoi solą w oku może być trudno to sobie wyobrazić, ale to fakt.

To nie Pentax solą w oku, lecz mijanie się z prawdą przez niektórych wyznawców marki, podczas zachwalania jej produktów…
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 08 Cze, 2018   

Jakbym miał robić noworodki to wybrałbym do aparatu aps-c obiektyw 85mm f/1.8 i niczym innym (w tym kręceniem zoomem) bym sobie głowy nie zajmował -skupiłbym się na kadrach i "decydującym momencie" -pstryku.
 
 
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Cze, 2018   

komor napisał/a:

To nie Pentax solą w oku, lecz mijanie się z prawdą przez niektórych wyznawców marki, podczas zachwalania jej produktów…


Sam siedzę w tym systemie w sumie niedługo, bo ledwie ponad rok, ale przez ten czas miałem okazję go sprawdzić w różnych typach fotografii (landszafty, portrety plenerowe i studyjne, makro, reporterka eventowa, reporterka prasowa, ptasiarstwo, sport) a także pobawić się trochę sprzętem innych firm. Poznałem ograniczenia tego systemu i nie podchodzę tak entuzjastycznie do rekomendowania go w każdym zastosowaniu, jak kolega Andrzej M.

Tym niemniej, wg mnie landszafty i portrety to są akurat te dziedziny, w których Pentax jak najbardziej gra w czołówce.

No, ale tu znowu wchodzimy w offtop.

Cytat:
akbym miał robić noworodki to wybrałbym do aparatu aps-c obiektyw 85mm f/1.8


Dla mnie to byłoby przyciasno. Wolałbym do APS-C coś w granicach 40-60mm, ale co kto lubi. Zaczęcie od zooma nie jest złym pomysłem; z czasem można przeanalizować, jakie kąty widzenia wykorzystujemy najczęściej, i przerzucić się na stałki im odpowiadające.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Cze, 2018   

kasiaww napisał/a:
czy do portretów nie powinnam używać stałki?

Myślę że to właściwe podejście do tematu - pytanie jakiej? Jeśli pójść drogą najtańszych rozwiązań - to trzeba by zacząć od budżetowej 50/1,8 który można nabyć już od 500-550zł (przynajmniej tak jest w systemie Pentax i Canonie, u Nikona ok. 700zł). Gdybyś miała odpowiednie fundusze i wybrała Pentaxa poleciłbym DA70/2,4 Ltd albo 77/1,8 ( używane można nabyć od ok. 1500zł) jeśli inny system - zoom Sigma Art 50-100mm/1,8 - ostry jak stałki i jak one jasny. Oczywiście pracy jasnymi szkłami trzeba się nauczyć , ale im wcześniej tym lepiej. Szczególnie przy portrecie. No i są jeszcze manualne jasne stałki po 150-300 zł - w ich stosowaniu najlepiej spisuje się Pentax - dając najszerszą współpracę (potwierdzenie ostrości , pułapka ostrości, tryb AV, ostrzenie na nieskończoność bez pogorszenia jakości obrazu).
komor napisał/a:
lecz mijanie się z prawdą przez niektórych wyznawców marki,
to dość poważny zarzut... konkretnie? Można mieć awersję do niektórych użytkowników i prezentowanych przez nich opinii na temat używanych przez nich systemów twierdząc że podkreślają zalety wątpliwe w oczach użytkowników innych systemów - a to przecież naturalne - wszak gdyby byli tego samego zdania - używali by też tego samego systemu. Szkoda tylko że niektórzy tak się okopali w swoich piaskownicach że nie są w stanie zobaczyć postępujących zmian. I ciągle bełtają w wiadereczku te same argumenty ... Że nikt nie wybiera tego systemu, że się nie nadaje bo ... nie ma FF (cóż że ma MF), jak się pojawia FF to nagle "...nie ma szkieł"... albo są za drogie... albo nie ma nowoczesnych pod FF ... a jak się już pojawiły - są za drogie... No parodia. :roll: A dajcież to ocenić pytającym - pozwólcie im zadać pytanie o konkretną opcję - jakie szkło potrzebują... To są "czasem" dorośli ludzie! :zalamany:
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Cze, 2018   

Barnie napisał/a:
nie podchodzę tak entuzjastycznie do rekomendowania go w każdym zastosowaniu

Nie do każdego zastosowania - bo do kilku zastosowań nie poleciłbym - ale w sytuacji gdy ktoś poleca cieńki korpus z serii 3 albo 3-czterocyfrowy to nie widzę powodu by tego samego nie można było zrobić którymś z Pentaxów. Tym bardziej gdy nie jest to główny kierunek pytającego. Poza tym - poza ograniczeniem w ilości obiektywów nie widzę sensownego argumentu przeciw uniwersalności korpusów tej marki Dla większości amatorów dostępność szkieł to argument jedynie psychologiczny - i tak połowa z nich nie kupi stałki ograniczając się do kita - chyba ze dostaną ją w komplecie w promocji z nowym Pentaxem k-70. Czy stwierdzenie że jest nawet bardziej uniwersalny jest może bezpodstawne? Czyż nie ma krótszego czasu (1/6000s vs 1/4000s) więcej krzyżowych punktów AF (9 vs1)o zakresie detekcji: od -3 do 18 EV - czyli pracujących w zakresie w jakim pracuje osławiony środkowy w 6D "noktowizor canona"??? Czyż testy celności AF samej redakcji nie potwierdzają że nie musi się bać konkurencji innych budżetowych lustrzanek? A KP? Jeszcze bardziej zaawansowana. No ale z porównywaniem z lustrzankami rodzaju D500 czy D5 oczywiście trudno walczyć. I twierdzeniami że "przecież D7x00 ma ten sam układ AF" - co niekoniecznie jest prawdą. Bo dochodzą takie "drobiazgi" jak oprogramowanie i procesory niekoniecznie tej samej klasy... Zresztą - nie o porównywanie sprzętu zawodowo-reporterskiego z amatorskim chodzi a o zwykłą rzetelność.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 09 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
to dość poważny zarzut... konkretnie?

A czemu pytasz? Poczułeś się, że moja wypowiedź dotyczy Ciebie? :)

Andrzej.M. napisał/a:
Można mieć awersję do niektórych użytkowników

Nie mam awersji do nikogo.

Andrzej.M. napisał/a:
i prezentowanych przez nich opinii

O, a to już co innego, i tego dotyczyła moja odpowiedź Barniemu.

Andrzej.M. napisał/a:
podkreślają zalety wątpliwe w oczach użytkowników innych systemów - a to przecież naturalne - wszak gdyby byli tego samego zdania - używali by też tego samego systemu

Nieprawda, można przedstawić zalety i wady, bez podkreślania… Nie ma systemu bez wad. Każdy jeden ma wady.

Andrzej.M. napisał/a:
w sytuacji gdy ktoś poleca cieńki korpus z serii 3 albo 3-czterocyfrowy to nie widzę powodu by tego samego nie można było zrobić którymś z Pentaxów

Jeśli ktoś chce się ograniczyć do zestawu kitowego, to się zgodzę. Wtedy mamy najwięcej zalet systemu Pentaksa od razu na tacy. Ale jeśli w perspektywie jest coś więcej niż 18-55, to już zależy…

Andrzej.M. napisał/a:
Poza tym - poza ograniczeniem w ilości obiektywów nie widzę sensownego argumentu przeciw uniwersalności korpusów tej marki

Ja też. Poza stricte reporterką czy innymi specjalistycznymi zadaniami, gdzie tanie korpusy innych marek też nie są dobrą opcją (brak odpowiedniego AF itd.). Gorzej z wyborem optyki…

Andrzej.M. napisał/a:
Czyż nie ma krótszego czasu (1/6000s vs 1/4000s)

No właśnie, podkreślasz zalety, a co z wadami? :) Jaki czas X oferuje Pentax w swoich migawkach, w porównaniu do choćby 3-cyfrowych korpusów Canona? O tym już nie wspominasz, a też się czasem krótsze synchro przydaje przy strobingowych zabawach. Mnie np. mocno boli fakt, że mój bieda-6D ma tylko 1/160, podczas gdy 3-cyfrowe Canony mają 1/200, a 2-cyfrowe 1/250.

Andrzej.M. napisał/a:
No ale z porównywaniem z lustrzankami rodzaju D500 czy D5 oczywiście trudno walczyć. I twierdzeniami że "przecież D7x00 ma ten sam układ AF" - co niekoniecznie jest prawdą.

Na pewno nie ten sam. Może fizycznie ten sam układ czujników, z naciskiem na: może, ale całość „układanki”, procesor, algorytmy – na pewno w wyższych modelach są bardziej bezkompromisowe.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   

komor napisał/a:
ój bieda-6D ma tylko 1/160

To akurat mogę sobie w K-1 ustawić do 1/200s - zależnie czego będę używał. Reszta 1/180s lub dłuższy. Swoją drogą 1/160 czy 1/250 s synchronizacji - to już żadna różnica . Ważniejsze jest to że KAŻDY Pentax ma możliwość współpracy z HSS w przeciwieństwie do Nikonów i Canonów. Podobnie jak mikrokalibrację szkieł i trybów użytkownika. Tak więc nie tylko uszczelki. pokrętła i 9 punktów krzyżowych...
komor napisał/a:
A czemu pytasz?
Niezależnie od tego kogo dotyczy takie sformułowanie - dobrze jest podać konkretny przykład najlepiej w kontekście dyskusji - żeby nie przekręcić... Choćby w trosce o własną rzetelność. Bo ogólnikami się pewnych rzeczy nie załatwi.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
Swoją drogą 1/160 czy 1/250 s synchronizacji - to już żadna różnica

Moim zdaniem znacząca, to prawie 1 EV więcej, czyli mogę przy ostrym słońcu mieć bardziej otwartą przysłonę o 1 EV, lub lampka doświetlająca cienie będzie musiała się o 1 EV mniej spocić. Owszem, w warunkach studyjnych 1/160 mi nie przeszkadza, ale w parku, przy strobingowych zabawach z małą GO bardzo mi brakuje 1/250 z moich poprzednich korpusów. Tym bardziej, że do moich nowszych szkieł nie mam już filtrów ND… Za drogie… :)

Andrzej.M. napisał/a:
Ważniejsze jest to że KAŻDY Pentax ma możliwość współpracy z HSS w przeciwieństwie do Nikonów i Canonów.

A który z Canonów nie ma HSS? Z ciekawości sprawdziłem 1300D jako jeden z prostszych modeli i ma HSS. Nie mam pewności co do najnowszych kadłubków, czyli 2000D i 4000D, bo ich specyfikacje są inaczej podane i przynajmniej wprost nie ma nic o HSS. Jeśli nie mają HSS, to są to jedyne dwa modele tego pozbawione.

Andrzej.M. napisał/a:
Niezależnie od tego kogo dotyczy takie sformułowanie - dobrze jest podać konkretny przykład najlepiej w kontekście dyskusji - żeby nie przekręcić...

Tyle razy kilka osób zwracało Ci na to uwagę i o konkretnych cytatach dyskutowaliśmy, że szkoda czasu na wracanie do tego…
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

komor napisał/a:
o konkretnych cytatach dyskutowaliśmy

Czyli jednak piłeś do mnie. Co do dyskusji - widziałem brak zrozumienia i przekręcanie moich słów lub wyjmowanie z kontekstu - co wychodzi na to samo. Nie będę wracał do historii, bo niektórych adwersarzy już na forum nie ma.
komor napisał/a:
sprawdziłem 1300D jako jeden z prostszych modeli i ma HSS.
Cieszę się że w tym Canon zrobił postęp. To teraz pora na Nikona i serię 3x00.
komor napisał/a:
strobingowych zabawach z małą GO bardzo mi brakuje 1/250
No to użyj HSS. Masz do 1/8000s , oops przepraszam - on nie ma 1/8000s , no to do 1/4000s... Hmmm... czyżby znowu 1EV brakowało? :roll:
komor napisał/a:
Jaki czas X oferuje Pentax w swoich migawkach, w porównaniu do choćby 3-cyfrowych korpusów Canona?

Jak sam ubolewasz 1/160s w twoim canonie 6d - czyli pelnoklatkowym - to trochę mało , mniej niż standardowe 1/180 w cropowych Pentaxach. Swoją drogą - nawet 1/250 to trochę mało do fotografowania w słońcu :lol: Tu przydaje się HSS a ten jak pisałem pentaxy mają. Na dodatek nawet te najbiedniejsze Pentaxy mają 1/6000s czego nie ma FF 6D ani 6DmkII.
Oczywiście ja też mogę ponarzekać , nie na to że nie ma obiektywów - bo są , cały czas robię nimi zdjęcia, ba - nawet je wymieniam na nowsze. Np. na to że AF w filmowaniu jest za wolny - tyle że nie filmuję aparatem, a nawet jakbym się zdecydował - to i tak używałbym ostrzenia ręcznego a jak by fundusze pozwoliły - szkieł filmowych i dedykowanego silnika. No to jeszcze ponarzekam - brakuje mi tego co ma D850 - czyli szybkiej kalibracji szkieł. Mogły by być też dodatkowe tryby kadru - jak 16:9 , 4:3 i crop 1,2X . Cóż nie można mieć wszystkiego nawet w Pentaxie...
Przydałby się też jakiś mniejszy korpus cropowy z Dynamic Pixel Schift - jaki jest w K-1II - genialna sprawa - można go użyć fotografując z ręki... i to nawet z lampą błyskową. Może w następnym KP mkII? Kto wie...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
Cieszę się że w tym Canon zrobił postęp

Raczej regres, bo wszystkie Canony dotąd miały HSS (wbrew temu co sugerowałeś, to tak apropos przekręcania słów…). Tylko dla modeli 2000D i 4000D, czyli najnowszych, najbardziej okrojonych kadłubków, nie widzę takiej informacji, więc być może nie mają tej funkcji.

Andrzej.M. napisał/a:
No to użyj HSS.

Z manualnymi lampami nie ma możliwości, a z tymi z automatyką – HSS bywa za słaby, jak lampę masz w softlighterze i niezbyt blisko twarzy. Ale właśnie na stan wjechał Reporter 200, więc będę miał HSS ze znacznie większą energią błysku niż dotąd. Na razie jeszcze nie przetestowałem tego na słońcu.

Andrzej.M. napisał/a:
Swoją drogą - nawet 1/250 to trochę mało do fotografowania w słońcu. Tu przydaje się HSS a ten jak pisałem pentaxy mają.

Canony też. Ale dla manualnych lamp to nie jest rozwiązanie, a tych mam najwięcej. Szybszy czas X mnie by się przydał. Komuś innemu może krótszy czas niż 1/4000, mnie w żadnym praktycznym zastosowaniu tego nie brakowało, ale wiadomo że różne potrzeby ludzie mają.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2018   

komor napisał/a:
dla manualnych lamp to nie jest rozwiązanie, a tych mam najwięcej.

Nie mam manualnych reporterskich ale kilka starych analogowych Metzów ( i sporo studyjnych manualnych) - polecam wyzwalacz Cactus V6 II - zrobisz "HSS" na manualach. Czyli wyzwolisz z odpowiednim opóźnieniem pełny błysk i zsynchronizujesz z krótkim czasem.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 12 Cze, 2018   

Andrzej.M., mam już cały system sterowania, Cactusem nie wysteruję energii błysku lamp Yongnuo, ani nie włączę/wyłączę. Mam sterownik YN, tanio, dobrze i niezawodnie, ale bez automatyki i bez HSS. :) HSS mam obecnie w Reporterze i mam nadzieję, że mi to wystarczy.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2018   

komor napisał/a:
Cactusem nie wysteruję energii błysku lamp Yongnuo

A to czemu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15