Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
fotografia noworodkowa/dziecięca
Autor Wiadomość
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

komor napisał/a:
na Canonie i Pentaksie funkcja Remote TTL działa tylko ze swoimi systemowymi lampami

Nie mam systemowych lamp pentaxa tylko Metze i P-TTL działa jak najbardziej. Wiem że koledzy kupują systemówki Nikona lub Canona i też im ichni TTL działa. Po prostu cactus komunikuje się z lampami tak jak by to robił korpus z ich systemu, "tłumacząc" komendy podawane z Pentaxa czy innego korpusu.
Wojmistrz napisał/a:
jeśli lampa nie ma HSS to nie da się nią sterować tak, by dała krótki błysk synchroniczny.

Jak wspomniał Negatyw, to nie o krótki błysk chodzi , a o pełny błysk lampy - ale odpalony tak by jego wyzwolenie nastąpiło odrobinę przed, a nawet równo z otwarciem migawki i by zakończył się po jej zamknięciu. I rzeczywiście przy niektórych czasach migawek (tych dłuższych jak 1/300 czy 1/500s) dla części lamp (tych które pełny błysk mają bardzo krótki) może być z tym problem wynikający ze zbyt krótkiego błysku lampy. Radą na to jest zwykle skrócenie czasu ekspozycji aż zniknie ciemniejszy pasek na brzegu klatki. W Metzach manualnych tego problemu praktycznie nie ma gdyż pełny błysk trwa 1/500s i od takiego czasu można spokojnie ten "Power HSS" stosować. Dlaczego warto stosować ten "pseudo HSS"? To proste - gdy synchronizujemy lampę z HSS przy 1/2000s a nominalny czas synchronizacji to 1/200s - to lampa musi dać 10 błysków (czyli nie da więcej niż ok.10% mocy) by pokryć całą klatkę eksponowaną roletą rozwartą szczelną o wielkości 1/10 klatki. Jeśli błyska pełnym błyskiem 1/500s - to przy 1/2000s korzystamy z 1/4 tego błysku czyli ok. 25% mocy lampy. Te proporcje wartości mogą być zmienne zależnie od czasu na jaki jest wyzwalany pełny błysk w lampie i od tego czy w faktycznym HSS nie ma np dodatkowych błysków dla równiejszego pokrycia i czy szczelina nie jest w rzeczywistości węższa. Stąd czasem nawet lepiej użyć lampy mającej HSS w trybie pełnego błysku - szczególnie gdy nie jest zbyt mocna , a mamy zamontowamy modyfikator lub odbijamy od parasolki.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
Nie mam systemowych lamp pentaxa tylko Metze i P-TTL działa jak najbardziej. Wiem że koledzy kupują systemówki Nikona lub Canona i też im ichni TTL działa. Po prostu cactus komunikuje się z lampami tak jak by to robił korpus z ich systemu, "tłumacząc" komendy podawane z Pentaxa czy innego korpusu.

Doczytaj, to co jest pod gwiazdką (chodzi o przypis, a nie obiektywy :razz: ) na stronie Cactusa. Tam jest zresztą taka tabelka pokazująca o co chodzi. Przy korzystaniu z TTL ta wielosystemowość Cactusa jest ograniczona, choć i tak to bardzo ciekawa i unikalna cecha tego systemu.

https://www.cactus-image.com/special/X-TTL/

Cactus_x-ttl.png
Plik ściągnięto 2940 raz(y) 67,11 KB

 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

Wiem, że są niektóre modele które da się synchronizować, ale nie wszystkie i tyle dla mnie w temacie bo nie raz przy tym spędziłem godziny.
Co do kombinacji wielosystemowej, to akurat produkty YongNuo się świetnie spisują i tak jak coś działa na yn602/3/5 to wyzwolisz, podobnie całe sterowanie ttl jak masz yn622N(ikon) a lampy np YN685C(anon) to nadal możesz obsłużyć wszystkie funkcje i na odwrót.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

O ! Dawno nie wchodziłem na stronę - widzę że nowa. :cool:
komor napisał/a:
Przy korzystaniu z TTL ta wielosystemowość Cactusa jest ograniczona, choć i tak to bardzo ciekawa i unikalna cecha tego systemu.

Rozumiem - niemniej Tak jak napisałem - że się zastrzegają - może coś mają "za uszami" - co nie znaczy że p-TTL nie działa - z tym nie miałem problemu. Może akurat nie trafiłem z niekompatybilnym modelem. A może zastrzeżenie dotyczyło starszych a może najnowszych wersji oprogramowania? Nie wiem . A widzę że RX60 obsługuje x-TTL wszystkich marek - więc sygnał dla nich i dla markowych jest nadawany - zatem nie powinno być problemów również z tymi co mają zrobioną komunikację tak jak firmowe. Robią własne lampy i też je chcą sprzedać więc olali YN i resztę niemarkową . Wg. zasady - chcesz- proszę na własne ryzyko. Jak ma być pewność - markowe lub nasze... :mrgreen:
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
To akurat mogę sobie w K-1 ustawić do 1/200s - zależnie czego będę używał. Reszta 1/180s lub dłuższy. Swoją drogą 1/160 czy 1/250 s synchronizacji - to już żadna różnica . Ważniejsze jest to że KAŻDY Pentax ma możliwość współpracy z HSS w przeciwieństwie do Nikonów i Canonów.

Andrzej.M. napisał/a:
No to użyj HSS. Masz do 1/8000s , oops przepraszam - on nie ma 1/8000s , no to do 1/4000s... Hmmm... czyżby znowu 1EV brakowało? :roll:

Andrzej.M. napisał/a:
Nie udaje tylko ma, a oprócz tego właśnie ma Power HSS - czyli wyzwolenie pełnej mocy - przydatne przy bardzo krótkich czasach i słabszych lampach którymi byś normalnym HSS nie zauważył efektu.

HSS to nie jest strobo?

Andrzej.M. napisał/a:
To proste - gdy synchronizujemy lampę z HSS przy 1/2000s a nominalny czas synchronizacji to 1/200s - to lampa musi dać 10 błysków (czyli nie da więcej niż ok.10% mocy) by pokryć całą klatkę eksponowaną roletą rozwartą szczelną o wielkości 1/10 klatki.

-bzdura. Częstotliwość błysków (podawana w Hz) jest zupełnie inna.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

PDamian napisał/a:
HSS to nie jest strobo?

Jest, ale tryb Power HSS, o którym pisze Andrzej.M., to nazwa używana przez Cactusa na znany wcześniej trick używany z powolnymi lampami studyjnymi, czyli walisz pełną mocą licząc, że przebieg migawki krótszy niż czas X zostanie pokryty w całości długim błyskiem żarnika. Przy odpowiednio dokładnej synchronizacji ponoć ma szansę to zadziałać ze speedlightami, które jednak przecież stanowczo krócej powinny się „wyżarzać”.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

PDamian napisał/a:
...HSS to nie jest strobo?...
HSS to nie jest strobo, tak samo jak obiektyw to nie jest przysłona. HSS to zdolność wykonania zdjęcia ze światłem błyskowym z dowolnie (to ograniczeniem jest tylko migawka) krótkimi czasami migawki. Strobo to tylko jedno z rozwiązań prowadzących do celu, tak samo jak obiektyw, który może mieć przysłonę i obiektyw, który może jej nie mieć.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

https://fstoppers.com/originals/demystifying-high-speed-sync-68527

http://wiki.pocketwizard....High_Speed_Sync
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Nie chce mi się czytać tych linków napisanych w pogańskim języku. Z tego co zerknąłem nazwa HSS dotyczy tylko Canona. Ale wiadomo popularnie mówi się HSS w przypadku wszystkich systemów. Samo stroboskopowanie ma na celu przedłużenie czasu błysku, nic innego. W przypadku migawki szczelinowej i ustawionego krótkiego czasu migawki nie ma mowy o krótkim błysku i jakieś szybkiej synchronizacji. Jest tylko jeden sposób: krótki czas migawki i długi błysk, zmienia się też sposób synchronizacji.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Jak nie chce ci się czytać, to może też niech odechce ci się pisać
bo w ostatnim poście znów mijasz się z prawdą. http://www.elinchrom.com/learn/hss-hs.html
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Negatyw napisał/a:
W przypadku migawki szczelinowej i ustawionego krótkiego czasu migawki nie ma mowy o krótkim błysku i jakieś szybkiej synchronizacji.

Właśnie na tym polega HSS co wcześniej już wyjaśniałem. Nawet serii krótkich błysków...
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1056
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

PDamian, nie mijam się z prawdą. Te krótkie błyski tworzą jeden błysk o długim czasie trwania (nachodzą na siebie). Inaczej byśmy mieli zdjęcie w paski. Jeżeli lampa potrafi dać długi równomierny błysk bez stroboskopu to będzie to samo. Tylko zwykle takie lampy mają duże rozmiary.
Ostatnio zmieniony przez Negatyw Nie 17 Cze, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Negatyw napisał/a:
(nachodzą na siebie)

Jesteś pewien? Nie widziałem w swoich lampach 2 palników - bo tylko tak mogły by nachodzić. Nie da się wyzwolić dwóch błysków na jednym palniku...
Negatyw napisał/a:
Jeżeli lampa potrafi dać długi równomierny błysk bez stroboskopu to będzie to samo

Już pisałem - nie to samo - pojedynczy błysk jest mocniejszy.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Negatyw napisał/a:
Te krótkie błyski tworzą jeden błysk o długim czasie trwania (nachodzą na siebie). Inaczej byśmy mieli zdjęcie w paski.

-błyski nie nachodzą na siebie -pomiędzy nimi są przerwy w świeceniu -stroboskop.

Na tym forum coraz trudniej o rzetelną wiedzę -pytający są tutaj coraz częściej wprowadzani w błąd.
Szkoda mi czasu na prostowanie co się komuś z odpowiadających wydaje.

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=31696&postdays=0&postorder=asc&start=0 Pentax do fotografii sportowej -koń by się uśmiał.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

No z rzetelną wiedzą zawsze bida, ale czy są wyraźne przerwy między tymi błyskami strobo, to nie byłbym pewien, a przynajmniej można mieć wątpliwość oglądając obrazki z zalinkowanego przez Ciebie materiału, PDamian:

elinchrom.com learn hss-hs.png
Plik ściągnięto 2778 raz(y) 49,21 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 18