Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pentax K-S2 czy K-70
Autor Wiadomość
bart86
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   Pentax K-S2 czy K-70

Cześć wszystkim,
Nadszedł czas by kupić nowy aparat i wrócić do fotografii. Mój background: z fotografia mam do czynienia od ok. 2004 roku - zaczynałem fotografować na FED 5B a jakiś czas potem przeszedłem na Revue AC3 a ostatecznie kilka lat temu kupiłem P30t i Canona SX150, który jest moim główym aparatem na co dzień. Nie uważam się za jakiegoś specjalistę, bardziej jestem zapalonym amatorem. Mam kilka obiektywów które kupiłem po przejściu na Revue i Pentaxa i chcę je wykorzystać w nowym korpusie:

Tokina SD 70-210mm F4.0-5.6
Vivitar 50mm F1.7 MC
Vivitar 28mm F2.8 (Cosina)

Czego szukam?
To że zostaję przy systemie Pentaksa było całkiem oczywiste dla mnie i ostatecznie do rozważenia zostały mi dwa modele: K-S2 i K-70 do którego (po przeczytaniu kilku recenzji obu modeli) jestem bardziej przekonany. Dużym plusem tych modeli są uszczelnienia - mieszkam w Irlandii i pogoda lubi się tu zmieniać.

Do jakich celów ma służyć lustrzanka?
Głównie krajobrazy, czasem jakieś budynki (głównie opuszczone, (po)industrialne czy ruiny zamków), makrVivitar 50mm F1.7 MCo ale nie wykluczam wykorzystywania aparatu w fotografii miejskiej, produktów (głównie Allegro i podobne) i okazjonalnie timelapsy (to co jest wbudowane w K-70 w zupełności mi wystarczy). Filmów nie nagrywam prawie wcale i ich jakość nie jest priorytetem dla mnie. Nowy aparat zabierałbym na wycieczki krajowe i zagraniczne czy konkretne pomysły na sesje zdjęciowe, a tak na co dzień bym dalej korzystał z wymienionego wyżej Canona.

Wiem, że obiektywy które mam będą działały z tym korpusem tylko w trybie manualnym, nie będzie mi to przeszkadzać. Rzadko mi się zdarzało żeby fotografować dynamiczne sceny, choć patrząc na przykładowe zdjęcia w sieci K-70 daje radę mimo nie najlepszego AF.

Czym jestem zainteresowany
Sprzęt chce zakupić w sklepie Rtv Euro Agd - kwestia wygody. Na marginesie: korpus w Irlandii mogę dostać za ok. 2700zł (€630) ale już zestaw nr 4 kosztowałby ok. 4450zł. W REA mają następujące warianty:

1. Samo body - 2580zł
2. Body + smc DAL 18-50 mm F4-5.6 DC WR RE - 3099zł
3. Body + smc DAL 18-50 mm F4-5.6 DC WR RE, DAL 50-200 mm f/4-5.6 ED WR - 3599zł
4. body + DA 18 - 135 mm F3.5-5.6 ED AL IF DC WR - 3999zł

(Czy te obiektywy są warte kupienia? Czytałem dość mieszane opinie o nich ale z drugiej strony te co posiadam również nie są super jakości i mi to nie przeszkadzało do tej pory a nie posiadam wystarczających funduszy na dobre szkła.

Chciałbym się zamknąć w granicach 4000zł: 2500zł za korpus i 1300zł na obiektyw/y; reszta na akcesoria (przyda mi się nowa karta pamięci). Chcę od razu dokupić ekstra akumulator i cyfrowy wężyk spustowy. Mogę trochę przekroczyć (~300zł). W zasadzie największy problem sprowadza się u mnie do tego czy:

a. wybieram któryś z wariantów dostępnych w RTV Euro AGD
b. kupuję korpus i obiektyw/y inne niż powyższe
c kupuję korpus i używam starych obiektywów (co wydaje mi się najmniej sensownym wyborem)

Z innych obiektywów które pasują mi cenowo (sugeruje się stroną http://cameradecision.com/Pentax-K-70-lenses i Ceneo.pl):

Pentax 18-55mm F3.5-5.6 AL WR ~620zł
Pentax 18-55mm F3.5-5.6 AL ~250zł
Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6 XR Di IF ~899zł
Pentax DAL 18-55 f/3.5-5.6 WR ~450zł
Pentax DAL 50-200 mm F 4-5,6 ED WR ~500zł

Wydaje mi się że dość dobrym wyborem, który zapewni mi szeroki zakres użytkowania sprzętu, będzie wariant nr 3 - nie biorąc pod uwagę tych szkieł które posiadam. W przeciwnym razie Pentax DAL 18-55 f/3.5-5.6 WR albo Tamron, miałbym wtedy jeden obiektyw w pełni kompatybilny z korpusem i te które wymieniłem na początku.

Podcasts lektury for (głównie Optyczne.pl) widziałem, że na start polecane są szczególnie obiektywy z ogniskowymi w przedziale 17-70mm. Z czasów kiedy jeszcze robiłem dużo zdjęć, najczęściej zamontowany miałem obiektyw 50mm albo 70-210mm. Awaryjnie posiadam konwerter 2x ale raczej wątpię by to miało sens biorąc pod uwagę, że większość kitowców i tańszych szkieł nie jest super jasna. W międzyczasie, zanim opanował bym w pełni możliwości aparatu, mógłbym zaoszczędzić pieniądze na inne, porządne szkła.

Sprzęt chcę kupić na przełomie czerwca i lipca. Jeśli chodzi o plany na przyszłość to na 99% zostanę przy Pentaksie. Zdaję sobie sprawę że ten system jest dość specyficzny i nie jest tak popularny jak Nikon czy Canon, dla Pentaksa jest mniej obiektywów, ale w ciągu kilku dni researchu odniosłem wrażenie, że dla każdego się coś znajdzie tylko czasem ceny są wysokie. Jeżeli mi wróci bakcyl na fotografię to za kilka lat możliwe, że kupiłbym korpus z wyższej półki.

Czy mogę liczyć na wasze sugestię i pomoc w ostatecznym wyborze?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   

Z tych puszek o których wspominasz, osobiście optowałbym za K-70. Nowsza matryca, 14-bitowe RAWy, no i jest to rok młodszy korpus (to akurat niekoniecznie jest jakaś ogromna przewaga, ale oznacza to, że będzie dłużej wspierany przez producenta update'ami firmware'u).

18-50 w porównaniu z poprzednim "kitem" 18-55 jest trochę ciemniejszy na szerokim kącie, ale ma wbudowany silnik autofocusa i mechanizm 'składania' w bardziej kompaktowy rozmiar. Myślę, że polecić można, ale gdyby budżet pozwalał, to zachęcałbym do pominięcia etapu zabawy z "kitem" i zainwestować w coś półkę wyżej. Jestem fanem podejścia mówiącego, że puszki się wymienia co kilka lat, a obiektywy zostają, więc lepiej wyłożyć trochę więcej na szkło (jeśli trzeba, to kosztem puchy).

Takim czymś może być np. Sigma 17-50 2.8 EX DC HSM lub Sigma C 17-70 2.8-4.0 HSM Macro. W wybranym przez Ciebie sklepie to wydatek już większy, bo odpowiednio trochę ponad 1600 i 1800 zł. W innych sklepach można znaleźć taniej.
https://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/1114461
https://www.ceneo.pl/6385233

Pentaksowe DA 18-135 to obiektyw, co do którego zdania są mocno spolaryzowane. Jedni sobie chwalą jego uniwersalność, drudzy uważają za jeden z gorszych optycznie modeli w ofercie Pentaksa. Ja nie miałem, nie używałem.

Superzoom Tamrona bym sobie odpuścił.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   

K-S2 mi do gustu nie przypadł za to k-70 wydaje mi się fajnym modelem. Szkoda, że k-3 nie ma takiego oglądanego ekranu.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Cze, 2018   

Zestaw z 18-50 jest całkiem sensowny. Wybór korpusu - cóż kwestia gustu. Wolałbym KP... Wracając do szkieł - zależnie czego potrzebujesz - jak masz zapędy do długich tele -typu 200-300mm to szkło 55-300 było by idealne. Jeśli nie - to raczej kupiłbym jasną stałkę makro w rozdzaju DFA100/2,8 macro czy starszy model Tamrona 90/2,8 macro.
 
 
bart86
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Dziękuję za sugestie.
@Andrzej.M.: ciekawe propozycje, ale na razie zakupię coś bardziej standardowego, choć te propozycje co podałeś trafią do rozważenia w przyszłości.

@Barnie: również ciekawe propozycje, zainteresował mnie droższy Sigma C 17-70 2.8-4.0 HSM Macro. Po szybkim rzucie oka na Amazon i Ebay, mogę mieć ten obiektyw za ok. 1600zł z UK. W testach wychodzi lepiej niż dobrze a mnie to wystarczy.


Wychodzi na to, że moim startowym zestawem będzie K-70 i Sigma C 17-70.
 
 
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Cytat:
Wychodzi na to, że moim startowym zestawem będzie K-70 i Sigma C 17-70.


Myślę, że to bardzo fajny wybór. Z dziennikarskiego obowiązku jeszcze powinienem wspomnieć, że obiektywy prosto z pudełka nie zawsze trafiają AF'em w punkt (efekt back-focus lub front-focus) i wymagają kalibracji - co szczególnie dotyczy producentów niezależnych, takich jak Sigma. Gdyby takie coś miało miejsce, to polecam poczytać manual do K-70 i zapoznać się z ustawianiem mikrokalibracji AF w puszce. Można też wykorzystać do tego Sigmowy USB Dock (dokupywany oddzielnie) gdyby mikrokalibracja nie wystarczyła, ale ja w swoich doświadczeniach z Sigmą nigdy nie miałem takiego problemu.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

bart86 napisał/a:
startowym zestawem będzie K-70 i Sigma C 17-70.

Całkiem fajny zestaw.
Barnie napisał/a:
Można też wykorzystać do tego Sigmowy USB Dock

Nie sądzę by ta sigma dawała się kalibrować USB -dockiem . On jest do nowszych - serii Art.
Barnie napisał/a:
w swoich doświadczeniach z Sigmą nigdy nie miałem takiego problemu.

Miałem 18-35/1,8 Art i kupiłem od razu z Dockiem - i miałem rację - był rozjechany - każda ogniskowa na innej wartości bf/ff. Przy tej ciemniejszej (2,8-4) można nawet nie zauważyć , ale jak używałem na f 1,8 (po to kupiłem) to każdy najmniejszy błąd widać.
Co do ewentualnej kalibracji - po prostu wysyłasz do serwisu sigmy z korpusem. Ewentualną mikrokalibrację w korpusie robisz już później jeśli jeszcze coś nie pasuje. To narzędzie bardziej pod użytkownika - dopasowanie pracy AF do jego nawyków i korygowanie drobnych niedokładności.
Co do samej sigmy - nie wiem jak oceniają ją użytkownicy - ale patrząc na testy tego obiektywu na różnych portalach - nie podoba mi się zachowanie na brzegu matrycy na 17mm - po prostu jest tam słaba ostrość i nie pomaga jej przymykanie. Za to reszta ogniskowych (24-70) jest naprawdę ok. Dlatego wolałbym 17-50/2,8 gdzie domknięcie do f4 daje fajny obrazek.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
Nie sądzę by ta sigma dawała się kalibrować USB -dockiem . On jest do nowszych - serii Art.

Zgadza się. Warto tę Sigmę kupić w sklepie stacjonarnym, założyć, przestrzelać i dopiero brać, jak będzie pewność, że nie ma problemu.

Andrzej.M. napisał/a:
Co do samej sigmy - nie wiem jak oceniają ją użytkownicy - ale patrząc na testy tego obiektywu na różnych portalach - nie podoba mi się zachowanie na brzegu matrycy na 17mm - po prostu jest tam słaba ostrość i nie pomaga jej przymykanie. Za to reszta ogniskowych (24-70) jest naprawdę ok. Dlatego wolałbym 17-50/2,8 gdzie domknięcie do f4 daje fajny obrazek.

Obydwa te obiektywy są fajne, trzeba zadecydować czy wolimy stałe światło f/2.8 kosztem mniejszego zakresu ogniskowych i braku makro, czy wolimy nieco szerszy zakres kosztem braku stałego światła, no i do tego fajne prawie-makro do tego. Sigma 17-50/2,8 jest bardziej reportażowa, a 17-70 bardziej wycieczkowa.
 
 
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Cytat:
Nie sądzę by ta sigma dawała się kalibrować USB -dockiem . On jest do nowszych - serii Art.


Cytat:
Zgadza się. Warto tę Sigmę kupić w sklepie stacjonarnym


Jeśli mówimy o 17-70 (a nie starym 17-50) to Sigma twierdzi co innego.
https://www.sigma-global....ories/usb-dock/

Cytat:
Kompatybilne obiektywy

18-35mm F1.8 DC HSM
50-100mm F1.8 DC HSM
30mm F1.4 DC HSM
12-24mm F4 DG HSM
24-35mm F2 DG HSM
24-70mm F2.8 DG OS HSM
24-105mm F4 DG OS HSM / DG HSM
14mm F1.8 DG HSM
20mm F1.4 DG HSM
24mm F1.4 DG HSM
35mm F1.4 DG HSM
50mm F1.4 DG HSM
85mm F1.4 DG HSM
135mm F1.8 DG HSM

17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM / DC MACRO HSM
18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM / DC MACRO HSM
18-300mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM / DC MACRO HSM
100-400mm F5-6.3 DG OS HSM
150-600mm F5-6.3 DG OS HSM

120-300mm F2.8 DG OS HSM
150-600mm F5-6.3 DG OS HSM
500mm F4 DG OS HSM


Tym niemniej, jeśli jest możliwość kupienia stacjonarnie i przestrzelenia na miejscu, to polecam.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 11 Cze, 2018   

Barnie, ciekawe, nie spodziewałem się.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2018   

Barnie napisał/a:
Jeśli mówimy o 17-70 (a nie starym 17-50) to Sigma twierdzi co innego.
https://www.sigma-global....ories/usb-dock/

tyle że nie w pełni kompatybilne - jest tam wyłączenie jednej z opcji.
Cytat:
Full-time MF Setting* It is possible to adjust the timing to operate the Full-time MF function by customizing how much rotation of the focus ring is required.
* Nie kompatybilne z 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM C013、18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM C014、18-300mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM C014、18-35mm F1.8 DC HSM A013、30mm F1.4 DC HSM A013、24-105mm F4 DG OS HSM A013、35mm F1.4 DG HSM A012、120-300mm F2.8 DG OS HSM S013.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14