Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Sro 04 Lip, 2018
Olympus -510
Autor Wiadomość
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   Olympus -510

Witam,

Mam E-510tke Olympusa z dwoma kitowymi obiektywami, w ktorym córka po lekkim uderzeniu uszkodziła wyświetlacz. Nie ma żadnych mechanicznych sladów po uderzeniu ale aparat przestał cokolwiek wyświetlać na ekranie. Włącza się delikatnie jego podswietlenie ale nie wyswietlaja sie zadne tresci. Probowalem Factory reset ale dzieje sie to samo a sktecznosci tego nie umiem ocenic, bo nic na wyswietlaczu nie widze. Sam aparat dziala dalej bez zastrzezen.

Odkrecilem tylna pokrywe ale nie widze okiem laika zadnej tasmy wypietej czy czegos podobnego.

Pytanie:
czy warto to naprawiac, jesli tak to gdzie i jakie moga byc koszty i czy ma to sens przy tak leciwym sprzecie. Troche mi go szkoda, polubilem ten sprzet. Z rugiej strony mam do neigo zapasowa baterie, torbe, filtry, i te dwa kitowe obiektywy.

Jesli nie warto naprawiac, mozna sie przesiasc jakos na nowszy sprzet zachowujac te akcesoria i obiektywy? Bede wdzieczny za porade. Temat troche podchodzi pod co kupic, ale najpierw chodzi o usterke.

Zasotosowania totalnie amatorskie, ruchliwe dzieci, portrety. Brakuje mi filmow w 510tce wiec moe czas na cos nowszego?

Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 932
Skąd: Józefów

Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

Moim zdaniem bez względu na to, czy postanowisz kupić nowy aparat, to ten warto naprawić. Koszt wyświetlacza to kilkadziesiąt złotych, a wymienić można samemu mając odrobinę zdolności manualnych i pojęcia o elektronice. Ze znalezieniem informacji jak to zrobić nie powinno być problemu.

Inna opcja to sprzedać obiektywy, uszkodzony aparat na części i kupić coś nowszego.

Co do zakupu 'nowego' korpusu: nie pchałbym się znowu w lustrzankę Olympusa. System jest od paru lat martwy, a posiadane obiektywy szału nie robią, więc to niezbyt mocny argument. W dodatku chyba jedynym korpusem w tym systemie z jakimkolwiek zapisem filmów jest E-5, a nawet jego możliwości są bardzo kiepskie jak na dzisiejsze standardy.
 
 
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

W sumie potwierdzaja sie moje przemyslenia. Z ta roznica, ze nie jestem pewien czy wymiana wyswietlacz pomoze, bo to moze byc wina innego komponentu. Jak zobaczylem ceny uzywanych e510 to obawiam sie ze jego naprawa z robocizna i wycena si emoze zblizyc do zakupu takiej sztuki.

Zalozmy zatem ze zmieniam kompletnie system, budzet maks 3500 - 3800 z dwoma obiektywami o podobnym zakresie jak mialem. Da sie cos sensownego kupic czy moze wziac FZ300 Panasonica i zapomniec o lustrzance?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1053
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

brodziu napisał/a:
...Da sie cos sensownego kupic czy moze wziac FZ300 Panasonica i zapomniec o lustrzance?
Ja myślę, że nic nie musisz kupować bo ten aparat w telefonie Ci wystarczy. :smile:
 
 
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

Nie wystarczy.

Nawet przy moim amatarskim pojeciu o fotografii.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 932
Skąd: Józefów

Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

Oddawać do naprawy moim zdaniem średnio się opłaca. Ja bym kupił wyświetlacz i wymienił samemu. Te 80 zł mógłbym zaryzykować, bo sprawny sprzęt wart więcej. Jeśli nie chcesz się tego podjąć/ryzykować, to chyba zostaje zmiana sprzętu.

W podanym przedziale cenowym bez problemu kupisz lustrzankę z dwoma podstawowymi obiektywami praktycznie dowolnego producenta. Podobnie z 'bezlusterkowcami', jeśli one też Cię interesują. Żeby coś konkretnego wybrać trzeba by dokładniej określić wymagania.
Jak zawsze polecam też przejść się do sklepu i wziąć rozważane aparaty do ręki - ergonomia ma duże znaczenie i jest sprawą bardzo subiektywną.

FZ300 bym nie brał, bo to jednak malutka matryca. Budżet pozwala na FZ1000 lub nawet FZ2000 i to są moim zdaniem całkiem sensowne alternatywy.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

Mogło się urwać lub wypiąć https://www.ebay.com/itm/...WwAAOSw9NdXqs36 [Free shipping Poland] -część tania.

https://www.ebay.com/sch/...510+lcd&_sop=15
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

brodziu napisał/a:
mozna sie przesiasc jakos na nowszy sprzet zachowujac te akcesoria i obiektywy?

Po 11 latach od premiery modelu faktycznie wypadało by zmienić na nowszy model, tyle że już nie bedzie to lustrzanka a bezlusterkowiec. Za to powinieneś odczuć zmianę jakości obrazowania - szczególnie w trudniejszym świetle. Czy to będzie PEN czy OMD - to już zależy od Twoich upodobań. Może jeszcze zerknąłbym na Fujifilm z serii X jak XA -3 - z dwoma kitami (16-50 i 50-230) powinien się w budżecie zmieścić, a to już świetna matryca APSC i bardzo dobre i ostre od pełnej dziury szkła. Żadna lustrzanka nie ma tak ostrego zestawu. https://www.komputronik.p...rno-czarny.html - https://fotozakupy.pl/product-pol-16119-FujiFilm-X-A2-XC-16-50-F3-5-5-6-II-srebrny.html -za 1500 brakujące szkło powinieneś dokupić... https://www.cyfrowe.pl/ap...-ii-czarny.html
Co do naprawy - jeśli wszystko poza wyświetlaczem z tyłu działa - to rób zdjęcia i się nie przejmuj. Majsterkowaniem się nie zajmuję od czasu wejścia do UE więc domowego sposobu nie doradzę , a wymiana wyświetlacza w serwisie zapewne przekroczy obecną wartość tego aparatu.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej.M. Sro 04 Lip, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

Dobra,

sprobuje naprawic wyswietlacz. Jak otworzylem z tylu pokrywe to tasmy wygladaj aw porzadku bo tez zalozylem ze wlasnie moglo sie cos wypiac. Aparat dostanei cora na nauke, a ja szukam nowego systemu dla siebie.

Bede szukal czegos z dobrym nagrywaniem video, z dwoma obiektywmi wlasnie o analogicznych zakresach jak w Olympusie kitowe, z opcja na dokupienie kiedys do makro.

Mniej mi zalezy na dobrej lampie i zdjeciach w pomieszczeniach, raczej szukam swiatla na zewnatrz. I chcalbym dobry autofokus i tryb auto bo lustrzanki uzywa tez zona, ktora po prostu pstryka bez zaglebiania sie w inne rzeczy.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 04 Lip, 2018   

brodziu, masz sporo porad i informacji w działach:
- Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej, do którego przesunął się moderator Wujek Pstrykacz,
- Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką
są przyklejone tematy w zakresami budżetu, plus sporo innych tematów. W tym budżecie da się już kupić coś sensownego.
 
 
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Poczytalem sporo i mam metlik :) Znajomi chwala kazdy swoj system, bo przyzwyczajenia.

Chcialbym kupic do 5000 tys zestaw caly z dwoma obiektywami, torba i zapasowa bateria.
Wiekszosc zdjec bede robil obecnie dziecku w domu, na spacerach i na ogrodzie. Zakresem chcialbym pokryc to co mialem czyli

Olympus 14-42mm f3.5-5.6 Zuiko Lens
Olympus 40-150mm F4.0-5.6 Zuiko Lens

Filmy krecic bede rowniez, wiec dobre ostrzenie sie przyda by dziecka nie gubilo. Jesli powiecie, ze trzeba dokupic potem trzeci obiektyw specjalnie pod portrety dziecka to pomysle, ale chcialbym dwoma obiektywami pokryc wiekszosc zastosowan. 4rty obiektyw bylby pewnie do makra.

W ktorych modelach w tym budzecie obiektywy kitowe sa godne polecenia? Moze ktos poradzic konkretny zestaw? Czy poszczegolne marki roznia sie systemami czyszczenia matrycy? Przez tyle lat z Olympusem mimo focenia na plazach, wydmach itd nie stalo sie nic, absolutnie nic.

W tle ciagle mi skwierczy troche FZ1000 i FZ2000, ale nie mam pojecia czy po 510 nie dostane szalu z elektronicznym zoomem. Plynnosc kadrowania i wizjer bardzo mi leza.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

brodziu napisał/a:
W ktorych modelach w tym budzecie obiektywy kitowe sa godne polecenia? Moze ktos poradzic konkretny zestaw?
Bardzo ostry "kitowy" obiektyw ma Fujifilm serii X np. XA-2 lub XA-3 z 16-50/3,5-5,6 OISII i 50-230/4,5-6,7 tyle że matryca jest APSC czyli większa. dzięki temu możesz uzyskać lepsze rozmycie - tyle że nie robią jasnego amatorskiego szkła za symboliczne 500zł jak do lustrzanek , za to jest bardzo dobre szkło portretowe 56/1,2 - dostępne już od ok. 2tysięcy złotych - więc jak na tę jasność raczej tanio (canonowska 50-tka 1,2 L to 3xtyle - a nie jest tak dobra). Jest też bardzo dobre i nieco tańsze szkło Fujinon 50/2.
Oczywiście Fuji i jego szkła będą nieco większe niż w Olku ale też format klatki jest większy. A jakość obrazka nawet lepsza niż w lustrzankach. Oczywiście możesz również kupić jakiegoś olka - ale w tym ci nie będę doradzał - bo jako użytkownik systemu wiesz lepiej. :smile:
Jeśli miałbym polecić lustrzanki - to Pentax K-70 z 18-50 i 50-200 https://fotozakupy.pl/product-pol-23101-Pentax-K-70-HD-DA-18-50mm-WR-50-200-ED-WR-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMIqcjXpruU3AIVQ53VCh3RYwTfEAQYBSABEgJ6IfD_BwE
(a jeśli zależy ci na długim końcu - to brałbym nie 50-200 a 55-300 - są trzy wersje , w tym dwie "śrubokrętowe") https://fotozakupy.pl/product-pol-23098-Pentax-K-70-18-50-WR.html plus https://fotozakupy.pl/product-pol-18034-Pentax-HD-DA-55-300mm-F4-5-6-3-ED-PLM-WR-RE.html
Do tego DA50/1,8 za ok 570zł np. https://fotozakupy.pl/product-pol-13249-Pentax-DA-50mm-f-1-8.html
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 932
Skąd: Józefów

Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Jeśli AF przy filmowaniu jest ważny, to najlepiej któryś Canon z DPAF. W dalszej kolejności chyba Sony (bezlusterkowce). W pozostałych przypadkach o śledzenie ostrości podczas filmowania może być ciężko. W przypadku innych lustrzanek będzie po prostu źle i lepiej będzie ustawiać ostrość ręcznie. Bezlusterkowce radzą sobie lepiej lub gorzej w zależności od marki i modelu. Piszesz o przyzwyczajeniu do wizjera w lustrzance więc nie wiem, czy tę opcję bierzesz w ogóle pod uwagę. Masz jakieś doświadczenia ze współczesnymi wizjerami elektronicznymi?

W przypadku Canona warto brać obiektywy STM - dają płynne i bezgłośne ustawienie ostrości szczególnie przy filmach. Jeśli chcesz zestaw podobny do tego w Olympusie, to celuj w 18-55 + 55-250. Zakres będziesz miał nawet większy.

W zależności od od tego, czego dokładnie chcesz, to do makro i portretów może być ten sam obiektyw.

Andrzej.M., zwróć uwagę, że autor wątku mówi o posiadanym 'dużym' systemie 4/3. To trup i nie warto się pakować - wszystko współczesne będzie dużo lepsze.
 
 
brodziu 
Początkujący


Posty: 42
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Andrzej, dziekuje za propozycje. Zaciekawil mnie ten Pentax. Cena bardzo przyzwoita, obiektywy wygladaja obiecujaco. Ta stalka DA50 na 1,8 chyba by zrobila robote z corcia :)

Ryszardo,no wlasnie czytam i czytam, ze do filmowania glownie Canon. I bardzo cenna uwaga - wizjery elektroniczne to ja znam z czasow jak kupowalem 510tke czy z kultowego Fujis5600. Dzis sie pewnie bym sie zdziwil.

Zebym mial alternatywe do pentaxa - mozecie mi na anlogicznej zasadzie jak ryszardo polecic cos z Canona?

I zasadnicze pytanie: 4k w filmach w lustrzankach to jeszcze raczej nie ta pora w moim budzecie. Za to przyjalbym chetnie dobre Full HD. Czy powinienem szukac czegos co kreci w p60? Najczesciej albo i60 albo p30 w lustrzankach.

Z Olympusa wychodze, wyedy to bylo optimum w moim bidzecie, aparat niejedno przezyl i niejeden raz zachwycil. Czas jednak zrobil swoje.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Lip, 2018   

brodziu napisał/a:
Filmy krecic bede rowniez, wiec dobre ostrzenie sie przyda by dziecka nie gubilo.
No to Pentaxa wycofuję - ponoć się nie nadaje - choć zdarzało mi się nim filmować, ale faktycznie AF jest bardzo wolny przy filmowaniu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16