Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wymiana lub dokupienie obiektywu albo zmiana systemu?
Autor Wiadomość
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   Wymiana lub dokupienie obiektywu albo zmiana systemu?

Hej,

od jakiegoś czasu zaczęło mnie zastanawiać czy by nie wymienić lub nie dokupić jakiegoś obiektywu.

W Tej chwili mam podstawowy 18-135 i aparat 600d. Także jedną z rzeczy, które zaczęły mnie zastanawiać, czy nie lepiej zmienić systemu np na Nikona, zamiast dokupować obiektywy do tego?

Myślałem o jakimś obiektywie o dłuższej ogniskowej, w górach, lesie czy w mieście można by było zrobić z tego bardzo fajny użytek. Mimo wszystko też może być ciężko nosić cały bagaż sprzętu fotograficznego. Niemniej jednak myślałem o takich możliwościach:

- Wymiana na :
a) Tamron AF 16-300 f/3,5-6,3
b) Sigma C 18-300 mm f/3.5-6.3 DC MACRO OS HSM
c) Tamron 18-400mm F/3.5-6.3 Di II VC HLD
Generalnie te obiektywy prezentują się bardzo fajnie zakresami, jednak zależało by mi na tym, by mieć jakość zdjęć lepszą niż w obecnym 18-135, a na pewno nie gorszą.
d) Ostatecznie myślałem też o tym - pewnie dużo lepsza jakość i mniej rozmytych detali, ale bardzo krótka ogniskowa Tamron SP AF 17-50 mm f/2,8 XRDiIIVCLD

- Dokupić :
a) Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS II USM ( nie wiem czy 300 to nie będzie nadal mało)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

A czego Ci brakuje w obecnym aparacie?
 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

Na pewno bardzo lubi mi (prawdopodobnie ten obiektyw) rozmywać część zdjęcia. I nie jest to wcale efekt ustawionej przysłony ponieważ zdjęcia są jakby same z siebie poruszone. Może po prostu za bardzo zwracam uwagę na ostrość, ale mam wrażenie, że wszystkie, a przynajmniej solidna większość zdjęć jest nieostra.

Ogólnie poszukuję obiektywu, który się sprawdzi na wycieczkach (bo zazwyczaj wtedy fotografuję aparatem), nie chodzi tu o rodzinne sesje, ale bardziej o fotografię, powiedzmy hobbystyczną (pasja). Mam wrażenie, że chciałbym coś dłuższego, podobają mi się efekty wychwytywania detali z tłumu. Na Szerokim kadrze był taki fajny artykuł o zastosowaniu teleobiektywu w fotografii krajobrazowej.

Co mi nie pasuje w aparacie? W sumie nie wiem czy mam do niego jakieś większe zastrzeżenia. Po prostu jeśli mam wydać na obiektyw 2-3 tys. To przechodzi mi przez głowę pytanie czy np nie lepiej byłoby od razu zmienić system, bo wiem jak cenowo wychodzi Canon i jak ciężko bo zbudowaniu szklarni zmienić system. Stąd póki jestem "wolny" to biorę różne koncepcje pod uwagę.

Co do samych szkieł dostałem taką poradę, by wziąć obiektyw canon: 24 f/2.8 + 55-250, ale mnie osobiście zastanawia czy nie lepiej w tej samej cenie co te dwa (1500zl) wziąć sigmę lub tamrona 17-50 (tamrona ze względu na ten sam rozmiar filtra co mój 18-135, a mam na nim fajnego polara, mimo że czytałem o wyższości sigmy nad tamronem a różnica cen to 50zł) .
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

Obiektywy 16-300/18-300/18-400mm nie są najostrzejsze -szczególnie na długich ogniskowych i brzegu kadru. https://www.the-digital-p...omp=4&APIComp=1

Linki do testów na dole https://www.optyczne.pl/p...=1179&add2=1471


Dla lepszej jakości trzeba kupić obiektyw 70-300mm
np. https://www.optyczne.pl/p...=1473&add4=1439 -trzy ostatnie są pełnoklatkowe -więc ostrzejsze na brzegu ale też i cięższe (~700 gramów vs ~400 gramów).

Domyślam się że zoomy do 400mm byłyby dla ciebie za ciężkie (i za drogie) https://www.optyczne.pl/p...=1446&add1=1486
Ostatnio zmieniony przez PDamian Pon 09 Lip, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

Jeśli masz wątpliwości, co do ostrości zdjęć, to pokaż przykład. Może ktoś zidentyfikuje problem i uda się wyciągnąć więcej z tego samego sprzętu.

Zamiana na coś o szerszym zakresie ogniskowych to moim zdaniem kiepski pomysł - spodziewałbym się gorszej jakości obrazu, a nie lepszej.

Opcja z 70-300 IS USM II jest z mojego punktu widzenia najciekawsza. Po prostu odkąd miałem okazję przetestować to szkło ciągle jestem pod ogromnym wrażeniem, szczególnie pracy AF. Dodatkowo też masz tę samą średnicę filtra, co w 18-135.
 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Pon 09 Lip, 2018   

Powiem szczerze, że nie chciałbym wychodzić poza zakres 3 tys. Jak złapię fazę to może wtedy ciężko ocenić na tę chwilę.

Największy obiektyw jaki mam w tej chwili to ten 18-135, wiec ciezko mi powiedziec jak bardzo duzego przyblizenia bym potrzebowal. Waga ma o tyle znaczenie dla mnie, ze chce sie ograniczyc do fotografowania z reki.

Zastanawia mnie nadal ten 17-50, nie jest to co prawda to czego mi na te chwile brakuje, ale moze sama poprawa obrazka bylaby dla mnie zadowalajaca? Ciezka sprawa.

No mnie sie podoba wymiar tego 70-300 w sensie, jest to fajne uzupelnienie, bo raczej nie do konca podoba mi sie 135 w tym obiektywie, zazwyczaj w okolicy 90-95 koncze zdjecia z tym obiektywem.

Wrzucę 3 jakieś przykladowe zdjecia z ostatniej wyprawy, jeszcze nie wszystkie sa zrobione takze wrzuce takie, ktore mi sie podobaja z nich, takze bylbym odrazu mile wdzieczny, gdyby ktos mogl mi dac jakies uwagi i porady.



 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Tak zastanawiając się co by tu zrobić, myślę licząc raty, że mógłbym sobie pozwolić na obiektyw do 3 tys i znalazłem parę ciekawych (przynajmniej wg mnie możliwości).

1. Kupić Sigma AF 18-35mm f/1.8 A DC HSM i zostawić tego 18-135 a np po roku czy dwóch zamienić 18-135 (lub sprzedać za parę miesięcy) na 55-250 lub 70-300 i mieć w miarę uniwersalny zestaw.

2. Kupić Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS USM oraz sprzedać tego 18-135 i mając obiektyw o dużo lepszej jakości (tak mi się wydaje) zobaczyć czego mi brakuje.

3. Kupić Canon EF 70-200 mm f/4 L USM
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

dragomint napisał/a:
3. Kupić Canon EF 70-200 mm f/4 L USM

-bez stabilizacji?
To lepiej https://www.optyczne.pl/4..._Di_VC_USD.html


Poczytaj o odległości hiperfokalnej http://www.fotografuj.pl/...erfokalna/id/34
https://fotografiadlaciekawych.pl/index.php/2016/09/22/czy-odleglosc-hiperfokalna-daje-ostre-zdjecia/
Tyle że twój obiektyw nie ma skali odległości.

Jak chcesz kupić nowy sprzęt to Canon 800D z obiektywem kitowym + obiektyw 55-250STM lub lepszy 70-300 IS II.
A jak chcesz zmienić system to może Nikon D5600 z obiektywem kitowym (w zależności od budżetu) i obiektyw AF-P DX 70-300mm.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Po tych zdjęciach niewiele mogę powiedzieć. Nie wyglądają na przesadnie ostre, ale nie jestem nawet pewien, gdzie 'ostrość' była ustawiona. W jakim trybie robisz? Ważna też może być ustawiona jakość i to, jak obrabiałeś.

70-200 to moim zdaniem średni pomysł, bo zysk na zakresie niewielki, a większość się pokrywa (mimo, że sam bardzo lubię ten zakres).

18-35? 15-85? Myślisz o zastąpieniu obecnego obiektywu nie wiedząc, czego naprawdę potrzebujesz. Spróbuj pożyczyć od kogoś na chwilę któreś z tych szkieł (albo przetestować w sklepie) i zrobić porównanie ze swoim. Jeśli zauważysz wyraźną różnicę, to może warto. Tylko pamiętaj: 18-35 mm to bardzo wąski zakres - ten obiektyw jest świetny, ale uniwersalność ma małą i nijak nie zastąpi podstawowego zooma.
 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Szukam ostrzejszego obiektywu oraz szukam obiektywu o większej ogniskowej.

Co jest dla mnie priorytetem? Nie wiem prawdopodobnie i tak w przyszłości (cholera tylko wie jak długiej), chciałbym mieć 2-3 obiektywy. Jeden długi do fotografowania natury i krajobrazu, oraz do takich fajnych efektów z fotografii ulicznej, jak łapanie ludzi w naturalnych "warunkach", przynajmniej tak mi się kojarzą możliwości tego obiektywu, ponieważ nigdy nie miałem takiego fizycznie.

A 15-85 jest możliwością zastąpienia obecnego, wtedy bym szukał tylko czegoś długiego. Generalnie zazwyczaj używam ogniskowych oscylujących w granicach 18-32 a potem 70-90, ten zakres w środku jest bardzo fajny i na pewno użyteczny, ale jakoś jak przeglądam sobie zdjęcia w lightroomie to zazwyczaj własnie takie mam parametry na zdjęciach.

Co do obróbki robię to na czuja, na pewno lubię zwiększać kolory. Ale jeśli ma ktoś fajny rozsądny poradnik jak w lightroomie robić obróbkę to byłbym wdzięczny, bo wszystko co znalazłem to jak ktoś pokazywał jak obrabia swoje zdjęcia (na yt), próbuję czasem coś zastosować, ale nie da się przecież przekolorować i przekopiować ustawień jakie ktoś ma na moje zdjęcie.

Co do kupowania też przeszło mi przez myśl kupić nikona d5600 lub d7200 i kupić do niego sigmę 17-50 na początek. W tej chwili z cashback wychodzi podobnie do dobrej jakości obiektywu do canona.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Odpowiadając na twoje pytania...

Najwiekszy wpływ na jakość twoich zdjęć mają twoje umiejętności i wiedza.
600D z 18-135 da się robić lepsze zdjęcia.

Obiektywu nie powinieneś przymykać powyżej f/11. -Optymalne przysłony dla niego (tam gdzie jest najostrzejszy) to ~f/5.6 na twoim aparacie. dla większej głębi ostrości można jednak przymknąć przysłonę bardziej.
Ustawienie na wspomnianą dla danej przysłony i ogniskowej odległość hiperfokalną też by pomogło.
Niektóre rzeczy -jak przejrzystość powietrza są niezależne od ciebie.

Nie zmienia to faktu, że matryca w D5600 a także w 800D jest lepsza niż w 600D.
https://www.nikonusa.com/...d-lighting.html
https://www.nikonusa.com/...lore/t/hdr.html

Na stronie Nikona jest dużo artykułów edukacyjnych https://www.nikonusa.com/...lore/index.page
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

https://www.nikon.pl/pl_P...lore_main.page?
 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

Na pewno teraz zajmę się szkoleniem w tej kwestii, mam trochę więcej czasu, bo w miarę spokojna praca, więc poczytam co nie co i zobaczymy co z tego wyjdzie.

A warto myśleć nad tym, żeby dokładać do tego d7200? D5600 z obiektywem 17-50 za 4 070 zł czy d7200 z tą samą sigmą za 4 740 (i czy w ogóle taki obiektyw warto) ?

Prawda jest taka, że i tak zostanę przy fotografii, do teraz nie miałem dużo czasu na ćwiczenie fotografii i mimo kiepskich zdjęć trzymam się tego ponad 5 lat, więc raczej tak czy tak z nowego sprzętu bym korzystał latami, więc obawy o stratę pieniędzy raczej nie mam.

Nikon ma większą rozpietość tonalną z tego co widzę, a chyba dla mnie byłoby to zaletą o tyle, że robię zdjęcia tylko w RAW a potem bawię się w obróbkę.

Na pewno zobaczę jak będę w domku te stronki co podrzuciłeś.

Myślałem też czy nie kupić sobie pozycji: Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia - ściągnąłem fragment z chomika i wydaje się bardzo fajna, poza faktem, że od samego początku gość mówi by mimo trudów i tego, że nie wychodzi - korzystać z trybu manualnego. Chyba, że znasz jeszcze jakieś warte polecenia pozycje? Najlepiej uczy mi się z książek a widzę, że ta która nadmieniłem niestety już jest niedostępna.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 10 Lip, 2018   

dragomint napisał/a:
A warto myśleć nad tym, żeby dokładać do tego d7200?


Jak popatrzeć na to co oferuje i na różnicę w cenach to warto.

Ale D7200 waży 300 gramów więcej i nie ma obracanego wyświetlacza.
Ma za to m.in. mikroregulację AF, która z tą Sigmą może się przydać.
 
 
dragomint 
Początkujący


Posty: 39
Wysłany: Sro 11 Lip, 2018   

Jak dziś sprawdziłem:

W RTV w cashback ceny wyglądają mniej więcej tak (te dostępnych produktów u mnie w mieście):

- Nikon D7500 Body - 4700 zł
- Canon EOS 80D body - 4300 zł
- Nikon D5600 + AF-P DX NIKKOR 18-55mm VR - 2600 zł

Tu też się pojawia pytanie czy warto aż tyle dorzucać do d7500? d7200 niestety nie ma, jedyna opcja najbliżej to d7200 + obiektyw, gdzie za paliwo różnica między d7200 a d7500 wyjdzie 400 zł (+ obiektyw, ale o tym i tak myślę by kupić). Prawda jest też taka, że dla mnie ten d7500 to kupa kasy.

Z takich fajnych obiektywów poza sigmą 17-50 znalazłem ten Tamron SPAF 28-75 f/2,8 XRDiLD Aspherical IF (ma ten sam filtr co obecny, więc polar za 300 by się nie zmarnował :) )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14